Через прагнення як можна краще облаштувати своє життя багато мігрантів вибирають країни зі стабільною економічною і політичною ситуацією, високим рівнем життя та соціальної захищеності. Саме з цієї причини робота в Німеччині для громадян СНД у 2024 році є не просто способом хорошого заробітку, але і можливістю влаштуватися тут надовго. При цьому багато з них забувають про те, що на німецькому ринку праці їм доведеться зіткнутися з високою конкуренцією, обумовленої посиленим законодавством на тлі загострення міграційної кризи.
Потік громадян з-за кордону, які бажають знайти роботу та залишитися у ФРН якщо не назавжди, то на тривалий час, не зменшується. Сюди їдуть і спеціалісти вищої категорії, і робітники, і обслуговчий персонал, і навіть ті, хто сподівається на випадковий заробіток. Зрозуміло, більше шансів на працевлаштування у тих, чиє резюме викликає інтерес у провідних компаній, а також в іноземців, які не бояться «чорної» роботи.
Але чому саме Німеччина? На користь вибору цієї країни говорять наступні фактори:
Однак трудовим мігрантам не варто залишати без уваги і безліч складностей, з якими пов’язана легальна робота. Це і необхідність вивчення німецької мови, і високі податки, і значна конкуренція. Що стосується останньої, то Німеччина є привабливою країною не тільки для росіян, молдаван, білорусів та інших громадян СНД, але і для поляків, турків і представників багатьох інших народностей.
Для працьовитих, що мають за плечима досвід роботи та відповідну освіту жителів країн СНД робоче місце у ФРН знайдеться в будь-який момент. Відгуки тих, хто вже пройшов цей шлях, свідчать про те, що при наявності бажання, правильно поставленої мети та завзятості можна отримати дуже навіть непогана пропозиція.
Найвищі шанси вдало працевлаштуватися у технічних фахівців, наприклад інженерів, проектувальників та інших так званих “технарів”.
Практично незатребувані у своїх країнах, вони викликають величезний інтерес у німецьких промислових підприємств. Однак найбільш популярними на сьогодні на німецькому ринку праці є вакансії:
Що стосується IT-фахівців, то слід мати на увазі, що Німеччина не простий варіант для них. Тут цінуються тільки дійсно талановиті програмісти, а щоб знайти компанію, яка потребує в такому працівнику, доведеться докласти серйозних зусиль.
Влаштуватися на роботу іноземні претенденти можуть легально і нелегально. Перший спосіб більш складний, зате забезпечує мігрантові положення, практично рівноцінне резиденту країни. У цьому випадку можна користуватися більшою частиною пільг, отримувати гідну зарплату і спокійно жити, не боячись депортації.
Шляхів пошуку такої роботи існує кілька. Проте сказати точно, який з них спрацює, неможливо. Іноді потрібний результат досягається при комбінованому підході до вирішення даного питання. Так що кожному мігрантові належить пройти свій тернистий шлях.
Знайти роботу самому – цілком посильне завдання і для казахстанців, і для росіян, і для українців. Перше, що потрібно зробити, це зайти на сайт німецького Центру зайнятості. Великим бонусом для здобувачів є наявність російської та англійської версії порталу. Тут можна знайти вакансії як по галузях, так і в конкретних компаніях.
Щоденного перегляду зажадають і спеціалізуються на питанні роботи інтернет-сторінки:
Непоганим варіантом пошуку роботи без посередників можуть стати групи в соціальних мережах. Тут можна отримати тисячі слушних порад щодо працевлаштування у вас цікавить державі. Не виявиться марною і розсилка інформації про себе потенційним роботодавцям, а також вивчення оголошень в газетах, в тому числі й електронних.
Велика частина здобувачів воліє перекласти вирішення питань, пов’язаних з пошуком вакантної посади, на кадрові агентства. Даний спосіб можна вважати дієвим, але тільки в поєднанні з перерахованими вище. Перевагу варто віддати наступним компаніям:
Звертаючись в такі бюро, слід враховувати, що їхні послуги платні.
Для громадянина Узбекистану, України, Росії або іншої колишньої радянської республіки запорукою успішного пошуку цікавої вакансії стане наявність освіти. Але щоб німецька компанія змогла прийняти вас на роботу, потрібно підтвердити свій диплом. Перевірити, чи є ваш диплом дійсним в Німеччині, можна на спеціальному порталі.
В базі даних сайту містить інформацію про всіх освітніх закладах світу і вказується, чи відповідають видані ними дипломи німецьким. У разі невідповідності, обумовленого різницею в системах освіти різних країн, багатьом фахівцям доведеться пройти додатковий курс навчання і скласти іспит. Тільки після цього вони зможуть приступити до роботи.
Ще одна складова успіху – володіння німецькою або в крайньому разі англійською мовою. Шанси отримати цікаву посаду з хорошою оплатою праці у поліглота збільшуються в кілька разів.
Доказом володіння німецькою на належному рівні є сертифікат про проходження іспиту. Без знання мови можна розраховувати тільки на некваліфіковані вакансії.
Однак знайти роботу – це тільки півсправи. Важливо ще отримати візу, яка дозволить перетнути німецький кордон і перебувати в країні тривалий період. Для цих цілей в консульстві запитується віза національного зразка (категорія Д), точніше, один з її різновидів – робоча віза. Для отримання останньої необхідно надати запрошення від роботодавця.
Якщо робота ще не знайдена, допускається в’їзд в країну за спеціальним дозволом, який дозволяє жити в Німеччині протягом півроку і займатися пошуком вакантної посади. Важливим документом для отримання такого дозволу є підтвердження фінансових можливостей для перебування в Німеччині протягом дозволеного часу.
Якою б не планувалася ваша зайнятість – робота за контрактом (сезонна) або за довгостроковим договором – в консульство разом з іншими документами слід надати підтвердження ваших відносин з німецькою компанією. На підставі цих документів буде прийнято рішення про надання вам права перебування в країні.
Спочатку віза видається терміном на 3 місяці. Відразу після прибуття в Німеччину працівник може подати заяву про видачу йому ВНП до кінця строку дії трудового договору. Якщо ж відносини з роботодавцем строками не обмежені, тоді буде видана дворічна віза. При цьому слід мати на увазі, що протягом трьох років міняти місце роботи мігрант не зможе. Через 5 років можна подавати документи на постійне резидентство.
Інакше йдуть справи з власниками Блакитної карти. У них існує можливість зміни роботодавця, а ПМЖ вони можуть отримати вже через 2 роки. Видається такий документ фахівців вищої категорії. При цьому їхні родичі отримують можливість легалізуватися разом з ними за спрощеною схемою.
Офіційна робота – це гарантія отримання заробітної плати для працівника і податкових виплат для країни. Німеччина займає провідні позиції в рейтингу доходів громадян. Офіційна мінімальна зарплата тут зафіксована на рівні 8,5 євро в годину. При робочому дні, що триває 8 годин, працівник отримує 68 євро в день і 1 360 євро за один місяць (мінімальний оклад).
Середній показник заробітної плати в Німеччині на законодавчому рівні не регулюється. Він залежить від галузі, від регіону, в якому розташоване підприємство, і від його можливостей. З цієї причини, перш ніж надіслати мотиваційний лист, необхідно провести моніторинг зарплат по федеральних землях і містах.
На сьогодні середній заробіток по країні становить 3500 євро в місяць. При цьому самі високі ставки в банківській сфері, медицині та автомобілебудуванні.
Однак слід мати на увазі, що зазначена сума – це оклад до вирахування податків, загальний обсяг яких може досягати 30 % від доходу. Це означає, що в чистому вигляді працівник отримає близько 2500 євро.
Привабливість німецькій державі забезпечує постійна турбота уряду про добробут громадян, які, у свою чергу, вважають своїм обов’язком дотримання законів і підтримання порядку в суспільстві. Цим пояснюється досить низький рівень злочинності та практично повна відсутність корупційної складової.
Головне питання, яке хвилює більшість приїжджих, це житло. Відразу варто відзначити, що нерухомість тут досить дорога. При цьому найвища орендна плата зафіксована у Штутгарті, Мюнхені та Франкфурті: 800-900 євро в місяць за однокімнатну квартиру-студію. До цієї суми треба ще додати витрати на комунальні виплати – приблизно 90-200 євро (залежить від площі).
Непідготовленого іноземця можуть шокувати та ціни на харчові продукти. Однак не варто забувати, що в Німеччині є супермаркети, в яких представлені дешеві вітчизняні бренди, тому кошик самого необхідного прожитку обійдеться на порядок дешевше, ніж в інших європейських країнах.
В цілому на їжу на одну людину йде близько 300 євро в місяць. Якщо додати сюди ще 70 євро на проїзд у громадському транспорті, 26 євро за інтернет і 30 євро на оплату послуг мобільних операторів, то разом з витратами на оренду житла вийде приблизно 1500-1600 євро в місяць.
Знаючи не з чуток про надто суворих правилах і співробітників німецьких консульств, багато іноземці намагаються потрапити на роботу в ФРН через інші країни, наприклад через Польщу. Особливо актуально це для українців, які у 2017 році отримали дозвіл на безвізовий в’їзд, а разом з ним і можливість працевлаштування в Польщі з біометричним паспортом терміном на три місяці.
Європейське законодавство встановлює, що працювати в інших країнах ЄС, маючи на руках національну візу, скажімо, Польщі, трудовий мігрант не має права. Але навіть у цій нормі є лазівка: польський роботодавець може відправити свого співробітника у відрядження до Німеччини терміном на три місяці за умови, що останній працює в компанії не менше 1 року.
Схема виглядає наступним чином:
Якщо ж кандидат вже встиг отримати в Польщі воєводську візу, тоді він зможе працювати на німецькій території 6 місяців.
У рейтингу країн, найбільш популярних серед трудових мігрантів, Німеччина займає передові позиції. Обумовлено це стабільною політичною та економічною ситуацією, а також турботою місцевої влади про своїх громадян.
Найбільші шанси вдало влаштуватися у ФРН на роботу мають спеціалісти вищої категорії, з відповідною освітою, досвідом роботи та знанням німецької мови. Охоче беруть і тих, хто готовий виконувати некваліфіковану роботу, – різноробочих, прибиральниць, обслуговчий персонал в готелі та ресторани.
Для того, щоб виїхати в Німеччину з метою пошуку роботи, доведеться оформити національну візу, підтвердити свій диплом і скласти іспит на предмет володіння державною мовою. І хоча рівень зарплат в Німеччині вище, ніж в інших європейських державах, все ж слід пам’ятати, що витрати на життя також складуть значну частину бюджету.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy