Навчання

Вроцлавський університет: вступ та навчання

Share

Вроцлавський університет вважається одним з найбільш престижних навчальних закладів у Центральній Європі. За свою більш ніж трьохсотрічну історію він став альма-матер для дванадцяти лауреатів Нобелівської премії та кількох десятків видатних вчених, які реалізували себе в країнах ЄС. Високий статус Вроцлавського університету разом з лояльним ставленням Польщі до мігрантів зі Східної Європи зробили цей навчальний заклад привабливим для абітурієнтів з країн СНД у 2024 році.

Вроцлавський університетВроцлавський університет

Що відомо про університет

Перша згадка про навчальний заклад у Вроцлаві міститься в документах, датованих XVI століттям. Ініціатива його створення виходила від польсько-литовського короля Владислава II. Однак реалізації волі короля завадили війни на прилеглих територіях, брак коштів і протидію з боку Краківського університету.

Наступна спроба була зроблена в 1702 році, коли у Вроцлаві відкрилася школа, а потім в університеті Бреслау (розташувався в історичному центрі міста, отримавши назву Леопольдіна). Студенти навчалися тут на єдиному факультеті філософії та теології.

Після переходу регіону від Австрії до Пруссії університет продовжував функціонувати й під час реформи вищої освіти в 1811 році був об’єднаний з навчальним закладом з Франкфурта-на-Одері. У результаті перелік факультетів розширився до п’яти, і студенти отримали можливість вивчати католицьку і протестантську теологію, право, філософію та медицину.

Свою теперішню назву і статус університету набув після Другої світової війни. Функціонує за адресою: Вроцлав, Plac Uniwersytecki 1.

Які факультети є в університеті

В даний час університет готує фахівців на десяти ліцензованих факультетах:

  • хімічному;
  • біотехнологій;
  • біологічному;
  • філологічному;
  • суспільних наук;
  • фізико-астрономічному;
  • математико-інформаційному;
  • історико-педагогічному;
  • географічному;
  • правознавства (економічний профіль).

В рамках даних факультетів абітурієнтам пропонується на вибір не менше сімдесяти спеціальностей.

Навчання проводиться польською та англійською мовами. Як правило, навчальні програми більш високого рівня – магістерські та докторантські – читаються переважно англійською мовою.

Вроцлавський університет славиться своїми широкими зв’язками з іншими навчальними закладами, в тому числі й українськими, а також великим вибором програм з обміну студентами та стажування.

Вартість навчання в університеті коливається від 950 до 3000 євро за рік, в залежності від форми навчання та факультету.

Основні нюанси вступу в університет

Інформація про вступ до Вроцлавського університету розміщена на офіційному сайті. Процедура вступу практично нічим не відрізняється від тієї, яка діє в країнах СНД.

Передбачена можливість як платного, так і безкоштовного навчання. Документи на безкоштовне навчання університет приймає з 1 травня по 17 червня – для зарахування в поточному році.

Вступити в польський ВНЗ на платній основі можна до вересня. На першому етапі (коли подаються відскановані папери) особиста присутність заявника не вимагається — достатньо зареєструватись в системі Вроцлавського університету і завантажити скани документів.

Всупереч тому, що вступна кампанія триває аж до осені, реєстрація на сервісі закривається 17 червня – після цього завести акаунт не вийде і доведеться чекати наступної кампанії. Однак відправляти документи вже зареєстрованим користувачам дозволяється аж до 30 червня.

Адміністрація університету розглядає документи заявників і пропонує пройти двоетапний мовний тест, який містить письмовий блок і бесіду через інтерфейс програми Skype. Інформація про терміни проведення та умови тестування розміщується на порталі для абітурієнтів та дублюється в особистих кабінетах вступників. Остаточні результати мовного іспиту стануть відомі до кінця липня, а через тиждень – результати вступної компанії.

До 8 серпня включно вступник повинен зареєструватись на платформі, призначеної виключно для абітурієнтів; інформація надається польською та англійською мовами.

Які документи необхідні для вступу

На першому етапі розгляду заявки абітурієнта необхідно завантажити відскановані документи про здобуту освіту, створивши особистий кабінет на сайті Вроцлавського університету.

Звертаємо увагу, що деякі документи повинні мати апостиль. Він є підтвердженням справжності атестата або диплома про освіту і використовується при виїзді громадян за кордон для продовження навчання або трудової діяльності. Проставляють апостиль регіональні Департаменти нагляду і контролю у сфері освіти та інші служби, які здійснюють таку ж саму діяльність при Міністерстві освіти та науки.

Повний перелік документів для вступу виглядає наступним чином:

  1. Атестат з додатком (з проставленим апостилем).
  2. Закордонний паспорт громадянина.
  3. Медична довідка.
  4. Заяву про бажання навчатися в університеті.
  5. Квитанція про оплату (для всіх абітурієнтів становить 90 євро і не повертається. Після надходження студенти доплачують 110 євро).

По закінченні процедури вступу абітурієнт, який прибув до Вроцлава, повинен додатково надати страховий договір, одну фотокартку (розмір 3,5 х 4,5 см) та копію документа, що підтверджує легальність перебування в країні.

Студенту, зарахованому в університет Вроцлава, необхідно оформити національну візукатегорія D для навчання. Вона оформляється на 6 або 12 місяців і призначена для іноземців, які будуть перебувати на території Польщі понад 90 днів. Підставою для видачі такого документа є заява про зарахування в будь-який виш Польщі.

Основні мовні вимоги

Державні навчальні заклади в переважній більшості приймають студентів зі знанням мови на рівні B1 – середньому.

Рівень В1 передбачає вільне володіння усною польським і достатній рівень грамотності при написанні електронних листів і виконанні домашніх завдань.

Абітурієнт повинен бути здатний підтримати бесіду на знайомі йому теми, наприклад, розповісти про свої музичні, творчі уподобання. Рівень B1 також передбачає наявність в іноземця необхідних знань для спілкування в різних ситуаціях, які можуть виникнути під час перебування в країні.

Абітурієнт з мовним рівнем B1 не повинен зазнавати труднощів у процесі навчання за умови, що предметом лекції є знайомі йому або загальновідомі поняття. Для філології іноді пред’являються більш високі вимоги — наприклад, рівень володіння мовою повинен бути вище середнього. Українською мовою навчання у Вроцлавському університеті в даний момент не ведеться, але є можливість вибрати англомовні програми.

Що дає навчання у Вроцлавському університеті

Навчання у Вроцлавському університеті дає можливість отримати диплом європейського зразка. Навчання в бакалавріаті триває від 3 до 3,5 років, після чого студент може продовжити освіту в магістратурі або закінчити навчання. Диплом бакалавра дозволяє влаштуватися на роботу, маючи статус спеціаліста в тій чи іншій галузі.

Магістратура вважається другим рівнем вищої освіти, який дозволяє студенту отримати поглиблені знання з обраної спеціальності. Заняття в магістратурі тривають максимум 2 роки. Вступити до неї можна тільки при наявності диплома бакалавра, а після її закінчення можливо продовжити навчання в аспірантурі.

Навчальний рік у Польщі ділиться на два семестри – осінній та весняний. Заняття починаються в середині жовтня і закінчується здачею сесії. Зимова сесія проходить в січні, а річна – в червні. Вступати до польських ВНЗ можуть не лише випускники шкіл, а й дорослі люди — вікових обмежень не передбачено.

Чи можна розраховувати на отримання стипендій і грантів

Для іноземних громадян у Польщі діють такі ж стипендіальні програми, як і для поляків. Якщо студент з СНД навчається на безкоштовній основі, він має право на отримання стипендії на будь-якому курсі. В університетах Польщі існує 4 основні групи стипендій, на які можна подати заявку і чекати прийняття рішення стипендіальної комісії ВНЗ. Клопотати про одержання допомоги можуть студенти, які перебувають у скрутному фінансовому становищі, мають заслуги перед університетом та інваліди.

Окремі університети надають гранти для громадян країн, що не входять в ЄС. Для громадян з високим рівнем підготовки та знанням мови підійде грант від Європейського фонду освіти — його можна використовувати для навчання в будь-якому університеті Польщі.

Які польські університети обирають іноземці

Крім Вроцлавського університету, великою популярністю серед абітурієнтів зі Східної Європи користуються такі навчальні заклади, як:

Наприклад, Варшавський університет залучає студентів різноманітністю факультетів, яких налічується 37. Документи приймаються на грецьку і польську філологію, прикладну лінгвістику, журналістику, прикладні суспільні науки. Ягеллонський університет готує медиків, фармацевтів, міжнародних політологів, тут є факультет полоністики, на якому вивчають польську мову та культуру.

Висновок

Польща зацікавлена у висококваліфікованих іноземних фахівців, тому університет у Вроцлаві охоче приймає абітурієнтів зі Східної Європи. Процедура вступу повністю дистанційна – документи подаються через особистий кабінет, потім проводиться мовне тестування: письмову та усну. Після зарахування в університет студент оформляє національну навчальну візу на шість або дванадцять місяців. Після закінчення університету надаються можливості для подальшого працевлаштування в Польщі.

Вроцлавський університет: Відео