Шкільне навчання в Польщі у 2025 році вважається одним з найбільш прогресивних серед країн Східної Європи. Якщо ви живете і працюєте в цій країні, якісну європейську освіту вашим дітям забезпечить польська школа.
Система освіти в Польщі відома високими стандартами навчання, використанням європейських інноваційних принципів і доступністю для всіх бажаючих, включаючи іноземців. Вона постійно вдосконалюється. У 2017 році в країні почалася освітня реформа, яка допоможе дітям отримувати знання ще ефективніше.
Навчання в школах Польщі починається з 6-7 років, в залежності від готовності дитини.
Перед школою діти протягом року повинні пройти обов’язковий підготовчий курс в дитячих садах або початкових школах. Мова йде про так званому нульовому класі, або zerówka.
Інформацію про умови вступу в дитячий садок і вартості послуги, про харчування та облаштуванні роботи в цілому отримаєте, прочитавши статтю “Дитячі садочки в Польщі“.
Хлопці вчаться читати, писати, рахувати, малювати і приходять в 1 клас з певним набором знань і навичок. Потім навчання у базовій школі (8 років) і продовжується у старшій (4 роки). В цілому діти вчаться 12 років і до 19-20 років отримують атестат зрілості (matura), який дає право на вступ у вищий навчальний заклад.
Про переваги системи освіти в Польщі читайте у статті “Особливості польської освітньої системи“.
Шкільна освіта в Польщі можна отримати у різних типах навчальних закладів.
Державні знаходяться у віданні Міністерства освіти та фінансуються з бюджету країни. Навчання в них безкоштовне. В державні школи дітей приймають за територіальним принципом, навчання проходить польською мовою.
При вступі в приватні навчальні заклади можливі вступні іспити. Навчання тут платна.
Громадські школи організовуються за участю батьків і громадських організацій для тих чи інших видів цільового навчання, наприклад, вивчення мови та культури національних меншин, які проживають у Польщі. Навчання платне, але за рішенням керівництва школи можливе надання різних пільг і стипендій.
Навчання в приватних і громадських школах може проходити польською чи іншими мовами.
Батьки зобов’язані віддати дитину в перший клас не пізніше календарного року, в якому йому виповнюється 7 років. Недотримання цього правила тягне за собою штрафи та різні санкції, аж до позбавлення батьківських прав.
Базова школа (Szkoła podstawowa) ділиться на початкову і середню. У початковій школі діти навчаються з 1 по 6 клас, в середній – з 7 по 8.
До 2016 року в Польщі передбачалося навчання в гімназії, в якій діти отримували середню освіту після 6 класу. Але в результаті реформи гімназійний етап був включений у загальну базову освіту.
Список обов’язкових предметів, які вивчаються в польських базових школах, включає:
Є також предмети, які дитина вивчає тільки за згодою батьків. Це релігія та етика (з 1 класу) і курс підготовки до сімейного життя (з 5 класу).
Велика увага приділяється фізичному розвитку. Чіткого поділу на предмети немає, програма занять комплексна.
Уроки за темами проводить один вчитель, який також є класним керівником. Заняття з іноземних мов, музики та фізкультури ведуть педагоги-фахівці.
Основи релігії та релігійної етики викладаються факультативно, відвідувати уроки з цього предмету не обов’язково.
Оцінки дітям у перші три роки навчання не виставляються. Але вчитель підтримує контакт з батьками й дає їм письмові рекомендації, які допомагають скласти уявлення про успіхи дитини.
З 4 класу в навчальний план вводиться поділ на предмети, кожну дисципліну веде конкретний викладач. Діти починають отримувати оцінки згідно з рівнем знань.
Після закінчення 6 класу проводиться тестування, яке дозволяє визначити рівень засвоєння матеріалу кожним учнем. При цьому результати тестів не впливають на можливість переходу дитини до наступного етапу навчання.
Середня школа включає 7 та 8 класи, діти вчаться тут з 13-14 до 16-18 років. Раніше після закінчення 6 класу дитина могла продовжувати навчання у звичайній школі чи поступити в гімназію. Але в результаті реформи гімназії у Польщі скасовано.
Програма державної середньої школи включає, крім польського, вивчення двох іноземних мов. Англійська діти вчать з першого класу, другий іноземний мову можна вибрати.
Зазвичай це німецька або французька, рідше – іспанська, італійська та російська. З 2016 року у список іноземних мов, які вивчаються в польських державних школах, внесена українська.
Після закінчення середньої школи учні складають іспит, який включає 4 етапи. Перевіряються знання з математики, іноземної мови, гуманітарних предметів (польської мови, історії та суспільствознавства), природничих наук (фізики, хімії, біології).
За результатами випробувань визначається перспектива подальшого навчання дитини та вибирається відповідний для нього вид освіти в старшій школі.
У старшій школі підлітки вчаться з 16-17 років до 19-21 року. Завершальна стадія шкільного навчання займає 3-4 роки.
Учні обирають один із трьох видів освіти у старшій школі:
Деякі учні вибирають комбіновану програму навчання: 2 роки навчаються у професійній школі, а потім ще 2 – у загальноосвітньому ліцеї. Це можливість отримати повну шкільну освіту і професію.
Великий матеріал про можливості отримання професійної освіти для майбутніх фахівців технічного сектору або сфери послуг надано в статті “Поліцеальні школи“.
Тим, хто хоче продовжувати навчання у вузах, необхідно успішно скласти іспити на атестат (egzamin maturalny).
Без атестата офіційного зразка (matura) документи у вищі навчальні заклади не приймаються.
Іспит включає обов’язкові предмети (математику, польський, іноземна мови) і інші, які можна вказати. Дозволяється вибрати й рівень складності тестування – базовий (matura na poziomie podstawowym) або розширений (matura na poziomie rozszerzonym). Екзамени складаються у письмовому вигляді або у форматі усної презентації, тему якої випускник визначає заздалегідь.
Для успішної здачі іспиту кількість правильних відповідей має становити не менше 30 %. Якщо цей показник нижче, випускник не отримає атестат, а тестування доведеться здавати повторно.
З особливостями польської системи вступу та навчання у вузі вас ознайомить стаття “Отримання вищої освіти в Польщі“.
Для іноземців навчання в старшій школі в Польщі платне. Вартість – 1 500 євро за кожен рік навчання, а у школах мистецтв – 3 000 євро в рік.
В польських школах прийнята оригінальна диференційована система оцінок. Успішність визначається за системою формул з урахуванням різних факторів.
Основні оцінки виставляються за 6-бальною системою, в якій 6 – вища, а 1 – найнижча. Оцінки від 2 до 6 вважаються позитивними, 1 – негативною.
Крім кількості балів, при визначенні успішності використовується критерій «ваги оцінки» (waga oceny). Це коефіцієнт, який визначає складність виконаної навчальної роботи. Після урахування «ваги» всі оцінки підсумовуються і виводиться середній бал.
В польських школах діти зазвичай навчаються з 8:00, але деякі навчальні заклади працюють у 2 зміни. Тривалість уроків 45 хвилин, зміни тривають 10-20 хвилин.
Після закінчення уроків діти можуть залишитися в групі продовженого дня (świetlica), яка працює з 7:00 до 17:00. Там вони виконують домашні завдання, грають в настільні ігри, дивляться телевізора, беруть участь у різних додаткових заняттях – безкоштовно або за невелику оплату (30-50 злотих за семестр).
Обід в їдальні платний (8-10 злотих в день), він включає перша, друга страва і напій. Шкільна їжа досить різноманітна і готується згідно з принципами здорового харчування.
Підручники потрібно купувати самостійно. Вартість комплекту в залежності від класу становить 200-600 злотих у рік. На канцелярське приладдя витрачається до 50 злотих у рік.
Шкільна форма в Польщі не обов’язкова, використовується тільки в деяких навчальних закладах. У ролі форменого одягу часто виступає жилет з емблемою школи. У навчальних корпусах діти ходять у змінному взутті.
Школярів часто возять на екскурсії, влаштовують для них походи в музеї чи театри. Всі ці заходи оплачуються окремо.
Для зв’язку з батьками в школах використовується електронний щоденник (e-dziennik). У ньому зазначаються відвідування або пропуски уроків, отримані оцінки, домашні завдання, зауваження та оголошення вчителів. Завдяки цьому батьки завжди в курсі поточних шкільних справ дитини.
За відвідуваністю в Польщі строго стежать. Як вже зазначалося, діти, які проживають на території країни, зобов’язані отримувати шкільну освіту незалежно від громадянства. Якщо дитина мігрантів не ходить в школу або прогулює заняття без поважної причини, батькам загрожують серйозні неприємності від соціальних служб.
Страхування учнів від нещасних випадків в польських школах є обов’язковим.
Липень і серпень – час літнього відпочинку.
Різдвяні канікули тривають з 23 грудня по 2 січня. Крім того, у дітей є додаткові двотижневі зимові канікули в січні або лютому. Їх терміни можуть відрізнятися в різних воєводствах.
Літні та зимові шкільні канікули ділять навчальний рік на 2 семестри. Осінніх канікул немає, але навесні виділяється близько тижня для відпочинку у великодні свята.
Діти, зараховані в польську школу, отримують шкільні посвідчення (учнівські квитки). У документі вказується ім’я, прізвище та дата народження дитини, а також дані школи, яку він відвідує (повна назва, адреса). У квиток вклеюється фотографія школяра.
Учнівський квиток також є посвідченням особи, коли діти складають іспити або беруть участь у міжшкільних конкурсах. На початку кожного навчального року у квитку проставляється печатка, яка свідчить, що дитина продовжує навчання на колишньому місці.
Якщо учень перевівся в іншу школу, йому видають нове учнівське посвідчення.
За учнівського білету школярі отримують знижки на проїзд у міському та міжміському транспорті, на купівлю квитків в музеї, кінотеатри, розважальні центри.
На роботу в Польщу приїжджає багато іноземців з пострадянських країн, і їх цікавить, як влаштувати дитину в школу. Можна записати дитину в районну державну школу або будь-яку іншу – при наявності вільних місць.
Насамперед батькам необхідно подати до навчального закладу заяву про прийом. Крім того, бажано надати:
Але навіть якщо немає ніяких документів, у прийомі дитини до школи не відмовлять.
Умови вступу в приватну школу можна дізнатися, звернувшись на її офіційний сайт.
Юні українці та білоруси швидко адаптуються у польськомовному середовищі, навіть без попереднього вивчення мови.
Для українців і вихідців з інших пострадянських республік оптимальний варіант – визначати дітей в польські школи на клас нижче з-за мовного бар’єру. Для таких учнів в перший рік навчання двічі на тиждень проводяться додаткові безкоштовні уроки польської мови.
Якщо дитина володіє англійською недостатньо для успішного навчання, використовується програма мовної підтримки та додаткового навчання мови (725 євро за семестр).
Реєстраційний внесок – 6000 доларів, оплата 8 500-9 900 доларів в рік.
Адреса: Warszawa, ul. Dembego 18. Вартість навчання 8 600-12 500 євро в рік.
Адреса: Bobrowiec, ul. Mazowiecka, 43, Warszawa. Вартість навчання 7 300-11 500 євро на рік, реєстраційний внесок 700 євро.
Реєстраційний внесок на німецьке відділення – 1400 євро, на міжнародне – 470, оплата навчання – 5 600 євро в рік.
Адреса: Warszawa, ul. Konstancińska, 13. Оплата навчання – 4 900 євро в рік в молодшій школі та 6 900 – в середній. Реєстраційний внесок 443 євро.
Всі питання, що стосуються отримання освіти в Польщі – від дитячого садка до університету – для громадян інших країн, висвітлено в статті “Навчання в Польщі для іноземців“.
Найпоширеніший варіант закордонних навчальних закладів у Польщі – школа для українців. Українські навчальні заклади зазвичай відкриваються на базі польських шкіл як додаткові підрозділи. У Польщі кілька сотень шкіл, в яких українці можуть навчатися та спілкуватися рідною мовою. Заняття безкоштовні, творчі програми передбачають невелику оплату – до 70 злотих в місяць.
Найпопулярніші українські школи:
Навчання в польській школі триває довше, ніж в українській. Істотні відмінності спостерігаються в програмі для молодших класів, в рівні вивчення іноземних мов.
Але головна відмінність – в програмі старшої школи. Українські старшокласники навчаються в рідній школі останні два роки перед отриманням атестату, а польські в цей період вже визначаються з професійною орієнтацією.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy