Навчання

Кращі університети Любліна

Share

Польща є повноправним членом Європейського союзу, тому на території держави діють правила і норми, єдині для усіх європейських країн. Вища освіта в Польщі відповідає стандартам європейського навчання, а польський диплом визнаний в усіх країнах світу. Польські ВНЗ у 2024 році приваблюють абітурієнтів в першу чергу доступністю освітніх програм. До того ж для того, щоб поступити у вищий навчальний заклад, знадобиться мінімальна кількість документів – головне мати атестат і знати польську або англійську мову. Чимало абітурієнтів зі Східної Європи щорічно вступають до університетів Любліна. Багато студентів ще під час навчання у виші знаходять роботодавців і після отримання диплома залишаються в країні.

Кращі університети ЛюблінаКращі університети Любліна

Особливості вищої освіти в Польщі

У Польщі налічується понад 450 університетів, 320 з них – приватні. Студенти отримують вищу освіту двох рівнів:

  • бакалаврат – навчання триває 3-3,5 року;
  • магістратура – 2 роки.

Передбачена можливість навчання в неподільній магістратурі, тобто без повторного надходження після закінчення бакалаврату. Вона коштує дорожче і передбачає п’ятирічне навчання.

Отримати диплом інженера і приступити до роботи після 4 років навчання в університеті за технічними спеціальностями.

Навчання в державних вузах для громадян Польщі безкоштовне, іноземці, які не є громадянами Євросоюзу, надходять на платній основі.

Одним з головних умов надходження в державний університет Польщі є знання польської мови. Деякі навчальні програми у вишах викладаються англійською – в такому разі потрібно буде підтвердити володіння цим іноземною мовою.

Зайнятість середньостатистичного студента становить близько 30 годин на тиждень. Тривалість навчального семестру – 30 тижнів. Під час навчання студентам дозволяється проходити стажування і працювати.

Державні університети Любліна

Найбільшою популярністю серед іноземних студентів користуються державні університети. У Любліні їх налічується п’ять. Це престижні навчальні заклади, серед випускників яких чимало відомих імен.

Найменування Кількість факультетів/
спеціальностей
Заочне навчання Навчання англійською або іншою мовою Вартість навчання, євро/рік
Університет Марії Кюрі – Склодовської 11/200 + + 1 250-2 000
Люблінський політехнічний університет 6/50 + + 1 200-1 500
Природничий університет 6/58 + + 2 000-4 500
Медичний університет в Любліні 8/14 + + 2 100-6 200
Католицький Люблінський університет Яна Павла II 7/72 + + 800-4 650

Приватні університети Любліна

У Любліні працює 5 приватних університетів, які займаються підготовкою педагогів, фінансистів, економістів, спеціалістів з управління. Вони високо котируються в Польщі, а деякі навіть відзначені державними нагородами.

У їх числі: Вища школа економіки та інновацій, що входить у топ-20 найкращих економічних ВНЗ країни, що постійно розширюється Університет суспільно-природничих наук ім. Вінсента Поля, Вища школа педагогіки та інші.

Найменування Кількість факультетів/
спеціальностей
Заочне навчання Навчання англійською або іншою мовою Вартість навчання,
євро/рік
Вища школа підприємництва та адміністрації у Любліні 14/49 + + 2 200-5 000
Вища школа економіки та інновації 4/66 + + 3 200-3 600
Університет суспільно-природничих наук ім. Вінсента Поля 5/26 + + 3 600-5 900
Вища школа підприємництва та адміністрації 10/29 + 3 200-4 600
Вища педагогічна школа Twp в Любліні 4/15 + 2 200-4 500

Як проходить вступна кампанія у польські ВНЗ

Велика частина польських університетів активно приймає на навчання іноземних студентів. Для полегшення цього процесу вступну кампанію зробили дистанційної. За винятком деяких творчих спеціальностей, наприклад, музики або журналістики, абітурієнт може подати документи та пройти тестування в режимі онлайн, перебуваючи на території своєї країни.

Вступна кампанія стартує в травні та набирає обертів в червні. В цей час абітурієнт повинен відвідати офіційний сайт обраного університету, на якому буде розміщено оголошення про початок набору.

Для всіх претендентів у вишах розроблені онлайн-системи швидкого оповіщення. Зареєструвавши особистий кабінет, абітурієнт зможе завантажити необхідні документи (як правило, університети обходяться мінімальним переліком: паспорт, атестат, сертифікат про рівень володіння польською мовою – якщо є) і пройти тест.

У домовлений час в особистому кабінеті з’явиться письмова робота, яку потрібно виконати, також студент проходить коротку співбесіду з викладачем по відеозв’язку.

Хто може розраховувати на отримання стипендії або гранти в Польщі

Не всі студенти, які навчаються у вищих навчальних закладах Польщі, отримують стипендії. Тому для них передбачено чотири види допомоги.

Перший вид допомоги називається соціальною стипендією – вона призначена для студентів, які відчувають матеріальні та фінансові труднощі. Щоб отримати допомогу, необхідно звернутися до адміністрації університету, заповнити анкету, обґрунтувати причини для отримання стипендії та надати папери, що їх підтверджують: довідку про доходи членів сім’ї або про хворобу когось із них (якщо ця людина перебуває на утриманні у студента).

Відповідно до загальних правил, отримувати соціальну стипендію можуть громадяни наступних категорій:

  • знаходяться в скрутному матеріальному становищі;
  • мають на утриманні родичів, дітей;
  • студенти, дохід сім’ї яких нижчий від прожиткового мінімуму;
  • одинокі матері й батьки-студенти;
  • власники Карти поляка.

Стипендія надається студентам з обмеженими можливостями. У цьому випадку розмір допомоги розраховується в залежності від групи інвалідності та особливостей захворювання. Якщо протягом навчального року людина одужує, розмір стипендії зменшують аж до повної її анулювання. Для отримання допомоги необхідно заповнити анкету і надати довідку про інвалідність або хворобу в адміністрацію ВНЗ.

Кращі студенти університету в різних галузях отримують ректорську стипендію. Вона буває декількох видів залежно від досягнення:

  • Стипендія за високий середній бал. Факультети в індивідуальному порядку визначають мінімальний середній бал, який гарантує призначення стипендії. Допомога перераховується студенту протягом року, наступного за звітним (в якому він продемонстрував високі показники). Кожен університет має строго певну кількість одержувачів ректорської стипендії.
  • Наукова стипендія. Призначається студентам, які ведуть активну наукову роботу в стінах вишу. Найчастіше наукова стипендія виплачується тим, хто бере участь в університетських дослідженнях, представляє свої наукові проекти на регіональних і національних форумах.

В цьому випадку процес подачі заяви такий же, тільки до анкети студент докладає наукові публікації, нагороди, грамоти, отримані на конкурсах, курсах, олімпіадах, виписки про участь у конференціях, дебатах, форумах і т. д.

  • Стипендія за творчу діяльність. Студенти, які беруть участь в організації різного роду університетських заходів, також претендують на отримання стипендії, особливо якщо вони представляли свої роботи на міжнародних та регіональних фестивалях, виставках і презентаціях.
  • Стипендія за спортивні досягнення. Отримавши титул або медаль, студент отримує можливість подати документи на університетську стипендію. У цьому випадку до стандартної заявки додаються документи, що підтверджують або регіональне міжнародне визнання. На практиці виплати найчастіше призначаються студентам, які посіли місця в першій десятці на національних змаганнях і з 1-го по 5-е місце на регіональних турнірах.

Особливим різновидом стипендії можна назвати матеріальну допомогу. Вона призначається максимум два рази в рік на користь студентів, які опинилися у важких життєвих ситуаціях (смерть члена сім’ї, хвороба близької людини, аварія, пожежа, потоп). У таких випадках стипендіальна комісія вимагатиме надати доказ нещасного випадку або хвороби.

Документи на отримання стипендії приймаються з серпня по жовтень, а рішення про її призначення публікуються і розміщуються поряд з деканатом конкретного факультету у такому форматі: номер студентського та результат розгляду заявки.

Студенти польських ВНЗ також можуть претендувати на отримання грантів. З умовами їх отримання можна ознайомитися на сайті університету.

У скільки обійдеться проживання в Любліні

У Любліні проживає понад 350 тисяч осіб, місто вважається безпечним і комфортним. Основною мовою комунікації є польська, лише деякі місцеві жителі розуміють англійську. Люблін – сучасний населений пункт з великими можливостями для навчання, працевлаштування та проведення дозвілля, при цьому досить недорогий для студентів, які не мають великого доходу.

Найменування Кількість Ціна, долари
Обід в недорогому ресторані На одну людину 3,7
Мінеральна вода 0,33 літра 0,6
Молоко 1 літр 0,6
Куряче філе 1 кілограм 2,7
Банани 1 кілограм 1
Громадський транспорт 1 квиток 0,7
Таксі 1 кілометр 0,5
Фітнес-центр абонемент на місяць 20,2
Кінотеатр 1 сеанс 4,5
Джинси Levis 1 пара 45
Шкіряні офісні туфлі 1 пара 52,7
Оренда житла 1-кімнатна квартира в центрі міста 330
Безлімітний інтернет місяць 7,5

Інші університети Польщі

Університет у ВаршавіЯгеллонський університет у Кракові, Публічний університет у Вроцлаві та інші навчальні заклади приймають іноземців на підставі мінімального пакета документів і тесту на знання польської мови.

Ці ВНЗ привабливі для абітурієнтів зі Східної Європи, оскільки дають можливість отримати не тільки освіта, але і гарну роботу в країнах ЄС по закінченні навчання.

Деякі виші мають відділення по всій країні, тому абітурієнти мають можливість вибирати, в якому місті вчитися. Наприклад, Люблінський католицький університет є регіональною філією Варшавського університету.

Інші навчальні заклади є виключно регіональними та працюють в конкретному населеному пункті, зокрема:

Абітурієнт може вступити практично в будь-який польський ВНЗ – для іноземців діють такі ж правила, що і для поляків.

Висновок

Технічний університет або гуманітарний? Творча академія або технічний коледж? Люблін пропонує великий вибір ВНЗ для підготовки студентів з різних спеціальностей. Всупереч тому, що для іноземних громадян на навчання в Польщі платне, воно залишається доступним за рахунок демократичних цін і можливостей отримання стипендії.

Крім того, студентам дозволяється працювати. Студенти денного відділення можуть проходити практику без відриву від навчання, при цьому отримувати спеціальний дозвіл не знадобиться. Наприклад, Люблінський медичний університет намагається організовувати майбутнім лікарям оплачувану практику. Подібне спостерігається і в інших вишах.

Щоб вступити до університету, необхідно володіти польською або англійською мовою та надати скан-копії паспорта та атестата про повну середню освіту (з випискою про оцінки). Іноземні громадяни можуть подати документи та пройти тестування на знання мови дистанційно, не виїжджаючи в Польщу.