Незалежно від того, збираєтеся ви в Німеччину у 2024 році вперше або бували тут вже не раз, ця країна вразить вас до глибини душі. З будь-якого німецького міста ви привезете безліч прекрасних фотографій, незабутні враження від спілкування з місцевими жителями та огляду визначних пам’яток. Екскурсії в Німеччині дозволяють ближче познайомитися з особливостями німецької культури, унікальним менталітетом німецького народу, чудовою місцевою кухнею.
Де можна замовити екскурсії
Існує кілька варіантів організації екскурсійного туру, які залежать від того, перебуваєте ви в країні або тільки плануєте поїздку.
- Інтернет. Є безліч сайтів, на яких можна вибрати та замовити екскурсію, відповідну вашим запитам. Тури можуть бути автомобільними та пішими, різниться лише їх тривалість, вартість і цілі. Перевага цього ресурсу полягає в доступності україномовних екскурсій для туристів, які не володіють ні англійською, ні німецькою мовою. Передбачені знижки для дітей, студентів та інших пільгових категорій.
- Готель. Практично будь-який готель і хостел, якщо не володіє власним екскурсійним бюро, то співпрацює з кількома приватними гідами. Уточніть на ресепшені, які тури пропонуються по місту та околицях, попросіть контактний номер екскурсовода. Причому тур ви можете купити, навіть не будучи постояльцем готелю. Однак замовляти екскурсійні тури переважно в готелях, розташованих поблизу аеропорту і вокзалів, – там їх вартість буде приблизно в 1,5 раза нижче, ніж в центральних готелях.
- Туроператори. Особливою популярністю користуються україномовні тури. Нюрнберг, Штутгарт, об’єднані тури по Швейцарії та Німеччині – кількість пропозицій практично необмежена. Однак слід мати на увазі, що вартість екскурсій в турагентствах приблизно у 2-2,5 раза перевищує ціни в місцевих конторах та у приватних гідів.
- Місцеві контори. Найчастіше вони представлені кіосками з туристичною продукцією: сувенірами, картами, листівками. У продавця можна отримати перелік доступних екскурсій і, як правило, замовити не тільки оглядові тури по місту, але і поїздку в нестандартному напрямі. Вартість турів договірна, великим групам туристів доступні великі знижки. Туристичні контори такого типу слід шукати на причалах, поблизу зупинок громадського транспорту і самих пам’яток – наприклад, біля Цвінгера, а також у всіх великих німецьких містах: Лейпцигу, Бремені, Ахені та інших.
Скільки коштують екскурсії
На вартість туру впливають такі фактори, як:
- кількість людей у групі;
- вид транспорту;
- тривалість екскурсії;
- маршрут;
- виконавець замовлення.
Зазвичай чим більше туристів слухає гіда, тим дешевше ця екскурсія обійдеться кожному з них. Піші прогулянки займають більше часу, тому їх вартість буде вищою у порівнянні з автобусними екскурсіями.
Бувають короткі оглядові тури на бусах або автобусах і тривалі докладні екскурсії зі складним маршрутом – останні обходяться значно дорожче і припускають невелику кількість чоловік в групі.
Що стосується виконавця замовлення, то великі туроператори оцінюють свої послуги досить високо, але при цьому гарантують якісне обслуговування, тоді як вартість послуг приватних гідів може бути дещо нижче при сумнівної цінності екскурсії.
Як організувати екскурсію українською мовою
Туристів, які не володіють ні німецькою, ні англійською мовами, цікавить питання, як спланувати свою подорож і де знайти україномовного гіда. Всього за 2-2,5 години ви зможете оглянути пам’ятки які вас цікавлять і відпочити від піших прогулянок.
Слід зазначити, що більшість великих музеїв Німеччини пропонує орендувати аудіогіди безпосередньо під час оплати вхідного квитка – достатньо лише уточнити їх наявність у касира.
Якщо ви бажаєте вдатися до послуг україномовного гіда, то екскурсію доведеться бронювати заздалегідь. Деякі поїздки припускають ночівлю в невеликих місцевих готелях, вільного часу під час туру практично не буває.
Особливості групових екскурсій
Поїздки з групою туристів користуються великою популярністю з кількох причин:
- Насамперед, вони дозволяють в короткі терміни побачити основні визначні пам’ятки у супроводі професійного гіда.
- Вартість такого роду екскурсій завжди нижче, ніж індивідуальних, оскільки за послуги перевізника та екскурсовода одночасно платить велику кількість людей.
- Туристу не доводиться шукати компанію для відвідування його цікавлять місць – вона “додається” до оплаченої екскурсії абсолютно безкоштовно.
- У разі колективної поїздки стають доступні бонуси від турагентів, які допомагають значно заощадити кошти.
- Якщо тривалість туру складає один день, то турботу про бронювання готелю, організація харчування та інші питання, пов’язані з поїздкою, бере на себе представник екскурсійного бюро.
- Груповий тур – це можливість набути нових знайомих, поділитися знаннями та розширити свій кругозір.
Однак незважаючи на безліч переваг групові екскурсії мають і свої недоліки. Нерідко трапляється так, що в тургруппу потрапляє неорганізований турист, якого доводиться чекати. Також можуть виникнути особисті неприязні стосунки між членами однієї групи, що псує враження від екскурсії.
Ще один недолік – необхідність дотримуватися колективного розкладу і неможливість відійти від наміченого гідом плану. Тому перш ніж відправлятися на групову екскурсію, необхідно вирішити, чи готові ви миритися з особливостями її проведення та одержувати приємні емоції від того, що буде запропоновано.
Специфіка індивідуальних турів
Персональні тури, як правило, цікавлять тих мандрівників, які віддають перевагу непопулярним, маловідомим туристичним напрямками. Їх вибирають ті, хто складає план поїздки заздалегідь і не може вписати його деталі в рамки стандартного огляду визначних пам’яток.
Головне достоїнство індивідуальної екскурсії – це свобода дій. Крім того, всі увагу буде приділено тільки вам: ви зможете задавати питання, що цікавлять вас, спілкуватися з гідом, висловлювати свої побажання щодо тривалості маршруту і цікавлять вас пам’яток.
До того ж відсутній ризик зіпсувати враження від екскурсії спілкуванням з неприємними членами тургрупи.
Проте, недоліки індивідуального огляду визначних пам’яток також є. Зокрема, вартість такого туру у декілька разів перевищує ціну групової поїздки, оскільки в цьому випадку послуги гіда оплачуєте тільки ви.
Втім, можливість ні від кого не залежати під час огляду визначних пам’яток найчастіше виправдовує засоби, які доводиться витратити на це. Але існує ризик, що гід доведеться вам не по душі.
Плюси та мінуси самостійного подорожі
Багато туристи, бажаючи заощадити, найчастіше зупиняють свій вибір на самостійну поїздку. Однак у цьому випадку їм доведеться зіткнутися з великою кількістю організаційних моментів, про які мова піде нижче.
Вирушаючи з самостійне подорож, в першу чергу рекомендується скласти маршрут і ретельно спланувати перебування в кожному місті. Якщо вам важко визначитися з тим, які пам’ятки вас більше цікавлять, придбайте відповідний путівник.
Подбайте про квитки на автобус, мережа яких добре розвинена у Німеччині – якщо купувати квитки заздалегідь, можна придбати їх за вигідною ціною. Скористайтеся послугами перевізників ecolines.net або www.flixbus.com, які пропонують бюджетні перевезення по Європі.
Подумайте про бронювання житла: майте на увазі, що на популярних туристичних напрямках вигідні варіанти розкуповують за кілька місяців до передбачуваної дати поїздки.
Якщо ви плануєте бюджетне подорож, зверніться на сервіс www.airbnb.com. Слід враховувати, що житло в Дюссельдорфі, Берліні та Мюнхені вважається найдорожчим в країні, а варіанти подешевше можна знайти у віддалених від центру районах, а також невеликих містах.
І не забудьте про документи – без них в країну вас просто не впустять. Їх слід зайнятися підготовкою як мінімум за два місяці до подорожі. Вам знадобляться:
- закордонний паспорт;
- підтвердження наявності коштів;
- медична страховка (з покриттям не менше 30 тис. євро).
Як спланувати бюджет подорожі
Складіть бюджет поїздки з урахуванням ваших фінансових можливостей і планів. У середньому турпоїздка на двох осіб на 6-7 днів складається з таких витрат:
- авіаквитки – від 50 євро;
- проживання в готелі 3*- 500 євро;
- харчування – 250 євро;
- проїзд і огляд визначних пам’яток – 150 євро;
- шопінг – 200 євро;
- інші витрати – 70-100 євро.
У Німеччині існують спеціальні дисконтні картки і купони, які дозволяють знизити вартість індивідуального подорожі. До них відноситься, наприклад, Berlin Welcome Card і Munich City Tour Card, які дають можливість заощадити на проїзді в громадському транспорті, покупки та відвідування визначних пам’яток.
Якщо житло обходиться занадто дорого, спробуйте вдатися до послуг каучсерферів або поселитися у хостелі (12-16 осіб в кімнаті). Майте на увазі, що в неділю в Німеччині всі магазини закриті, в будні дні вони працюють з 08.00 до 20.00.
Основна перевага самостійної поїздки полягає в незалежності:
- ви напевно уникнете фінансових проблем, штатних недоречностей, пов’язаних з роботою турагентства, і спілкування з безвідповідальними людьми;
- ви зможете самі спланувати дату виїзду та повернення, тривалість подорожі;
- місця для відвідування, способи проживання та проїзду ви теж будете підбирати самостійно, а це дозволяє не тільки заощадити, але і, навпаки, організувати розкішну поїздку;
- вам не доведеться оплачувати роботу перекладачів, екскурсоводів і посередників, оскільки подорожувати та пояснюватися ви будете самостійно.
Водночас, самостійна організація поїздки передбачає певний рівень відповідальності, адже вам доведеться складати маршрути руху, бронювати квитки, апартаменти, організовувати трансфери та домовлятися про екскурсії.
Крім того, суттєвою перешкодою може стати мовний бар’єр, який викличе труднощі у спілкуванні з носіями німецької мови.
З іншого боку, ви привчіть себе до організованості, отримаєте безцінний досвід і зрозумієте, що елементарної англійської та німецької розмовника цілком достатньо для того, щоб спілкуватися на побутові теми.
Куди варто поїхати
Як правило, туристів приваблюють великі міста Німеччини, оскільки саме там можна оглянути величезна кількість культурно-історичних та інших пам’яток всього за два-три дні. Мандрівники віддають перевагу таким містам, як Мюнхен, Берлін, Дрезден, Гамбург, Кельн, оскільки в цьому випадку інтерес представляє не тільки саме місто, але і його околиці.
Що подивитися в Мюнхені
Як правило, екскурсійні тури в Баварію починаються з огляду її столиці Мюнхена. Дана туристична програма сподобається не тільки дорослим, але й маленьким мандрівникам, адже пам’ятки цього міста будуть цікаві відвідувачам всіх віків. При цьому компактні розміри міста дозволять вам познайомитися з ним за один або два дні та зовсім не втомитися.
П’ять основних архітектурних пам’яток Мюнхена знаходяться неподалік один від одного.
- Почніть подорож по місту з легендарною Тріумфальної арки, зведеної в 1845 році на честь перемоги, здобутої військами союзників над наполеонівською армією. Адреса арки: Leopoldstrasse, 1; дістатися до неї можна автобусами № 54 154 від центральних станцій метро Universitat або Giselastrabe.
- Відвідайте Нову ратушу, вибудувану в неоготичному стилі, – її висота фасаду з характерними шпилями становить сто метрів і справляє незабутнє враження на гостей міста (адреса: Marienplatz, 8). На майданчик ратуші, розташовану на висоті 85 метрів, ліфт піднімає відвідувачів всього за 2,5 євро – звідти відкривається найкращий вид на Мюнхен. У самій будівлі ратуші розташований міський офіс з туризму, в якому можна отримати цікаву для вас інформацію.
- Одним з найвідоміших храмів Мюнхена вважається церква Івана Непомуцького, що розташована за адресою: Sendlingerstrasse 32, Asamkirche. Біло-золотий фасад будівлі, який виконаний в стилі бароко, багато декорований ліпниною і скульптурами, а внутрішнє оздоблення в пастельних тонах нагадує палацові інтер’єри. Церква відкрита для відвідування з 09.00 до 18.00, вхід безкоштовний.
- Яскравим прикладом сучасної німецької архітектури є “Альянц Арена”, розташована за Werner-Гейзенберга-Allee, 25 (скористайтеся гілкою метро U6 і виходьте на станції Frottmaning). Це найефектніший стадіон Європи, який зібраний з подушок, наповнених сухим повітрям. Вночі він світиться так, що його видно з Австрійських Альп. Вартість вхідного квитка становить 12 євро для дорослих і 6 – для дітей від 6 до 13 років.
- Замок Блютенбург – колишнє мисливське помістя, яке тепер відкрито для туристів. Розташований за адресою: Seldweg, 15, дістатися до нього можна по гілці метро S2 (виходити потрібно на станції Obermenzing). Внутрішнє оздоблення замку, побудованого на початку XV століття, збереглося практично повністю. Замок оточений тихій зеленій зоною, де люблять прогулюватися місцеві жителі.
Велику культурну цінність представляють наступні пам’ятки:
- Баварський національний музей. Він був заснований династії Віттельсбахів на початку XIX століття. Основу колекції музею складають предмети побуту, прикраси, текстиль, меблі, найцінніша добірка зброї, інші дорогоцінні речі, що датуються II-XVII століттями. По суті, вона включає експонати, що не увійшли до фондів тематичних музеїв, присвячених єгипетської культури, живопису та скульптурі. Розташований музей за адресою: Prinzregentenstrasse, 3, неподалік від станції метро Lehel. Вартість вхідного квитка становить 7 євро, працює музей з вівторка по неділю з 10.00 до 17.00.
- Багато туристів уникають відвідування міського музею (St.-Jakobs-Platz, 1), побоюючись, що екскурсія виявиться нудною і нецікавою. Однак це зовсім не так. Музей, заснований у 1888 році, пропонує відвідувачам чотири тематичні експозиції: “Мюнхен”, “Ляльковий театр”, “Історія націонал-соціалізму” і “Історія музичних інструментів”. Колекції кожного розділу просто колосальні – одних тільки музичних інструментів тут представлено понад шість тисяч (одна з найбільших виставок у світі). Вартість вхідного квитка становить 7 євро, дітей та молодь до 18 років пропускають безкоштовно.
- “Стара пінакотека” на слуху у всіх знавців живопису – вона входить в число найбільших картинних галерей світу. У ній зібрані роботи відомих майстрів з часів Середньовіччя до середини XVIII століття. У двох десятках залів і півсотні кабінетів виставлено понад 700 робіт, вартість яких не береться оцінити жоден фахівець. Вартість вхідного квитка складає 4 євро в будні дні та знижується до 1 євро у вихідні. Адреса музею: Barerstrasse, 27.
- Німфенбург – палацово-парковий комплекс, огляду якого рекомендується приділити не менше 6 годин часу. Засноване на початку XVII століття, це маєток вважається одним з кращих паркових ансамблів Європи. На площі понад 200 гектарів знаходяться не тільки архітектурні споруди, численні водойми, гроти, канали та фонтани, але і знаменита порцелянова мануфактура, а також музей конюшинного двору. Вартість огляду музеїв і павільйонів Німфенбурга становить 9-11,5 євро, парковий комплекс відкритий для безкоштовного відвідування.
Якщо ви плануєте поєднувати насичену культурну програму з повноцінним відпочинком, зверніть увагу на наступні заслуговують уваги місця:
- Англійський сад. Вважається справжньою перлиною Мюнхена, де можна відпочити від міської суєти в одного з безлічі водойм або в тіні вікових дерев. По парку можна покататися на конях, взяти в оренду велосипед або дошку для скейтбордингу. Спеціально для серферів в парку облаштовано водойма зі штучною хвилею. А для тих, хто цікавиться не тільки німецької, але і японською культурою, доступні японський сад з чайною альтанкою і пивний сад, в якому можна насолодитися живим пивом.
- Хофбройхаус – одна з найстаріших у світі пивоварень і пивний ресторан, які датуються початком XVII століття. Три зали на трьох поверхах і пивний сад, розташований зовні, можуть одночасно прийняти до 4 тис. відвідувачів. Знаходиться пивоварня в самому центрі Мюнхена за адресою: Platzl, 9. Величина середнього чека досягає 30 євро за одну особу (є дитяче меню).
- Крім музею BMW у Мюнхені розташовується моторний завод цієї компанії, її багатофункціональний центр і головний штаб. Відкриття музею відбулося в 1972 році та було приурочено до Олімпіади, яка проводилася у цьому місті. У ньому зібрана унікальна колекція автомобілів (купе, седани, родстери) і мотоциклів, представлені авіаційні двигуни та пропелери, сучасні розважальні інсталяції.
Вартість вхідного квитка становить 10 євро для однієї людини та 24 євро – для родини, що складається з двох дорослих і трьох дітей (адреса: Am Olympiapark, 2). - Мюнхенський зоопарк – обов’язкова для відвідування пам’ятка цього міста. Для його відвідин рекомендується виділити як мінімум половину дня. Територія зоопарку розділена на природні зони, в яких умови проживання тварин максимально наближені до природних. Тут міститься понад 14,5 тис. 700 особин різних видів.
Щоб дістатися до зоопарку, скористайтесь гілкою метро U3 і зійдіть на станції Thalkirchen. Вартість дорослого квитка становить 15 євро, діти до 14 років можуть відвідати зоологічний сад за 6 євро.
Куди сходити в Берліні
Відвідувати столицю Німеччини рекомендується після барвистого Мюнхена – так ви зможете краще відчути контраст між землями Баварії та самостійним Берліном.
Усім без винятку слід оглянути основні пам’ятки архітектури Берліна, оскільки за ним можна відстежити процес формування історії нації.
- Починати прогулянку по місту багато гіди та досвідчені туристи радять з Берлінської стіни. Бетонна огорожа висотою понад три метрів збереглася лише частково. Сьогодні її прикрашають графіті на майже кілометровій ділянці, розташованому уздовж Бернауерштрассе.
- Бранденбурзькі ворота вважаються символом міста, його візитною карткою. Зведений в кінці XVIII століття, цей пам’ятник був відреставрований після Другої світової війни та з того часу щороку приваблює мільйони туристів.
- Берлінська телевежа, зведена в 1969 році, пропонує туристам кращий вигляд на місто з висоти свого двохсотметрового оглядового майданчика. Щоб отримати незабутні враження, краще прийти сюди до самого відкриття – до 09.00, оскільки пізніше тут просто не проштовхнутися через безліч відвідувачів. Вартість відвідування для дорослих – 13 євро, для дітей до 14 років – 8,5 євро. У вежі працюють два ресторани, однак замовляти столик заздалегідь.
- Фотографії кафедрального собору, розташованого на Музейному острові над річкою Шпрее, більше нагадують листівки з Венеції. Будівля в стилі бароко, яке повинно було стати головною церквою всіх європейських лютеран, було зведено на самому початку XX століття. Зовні собор прикрашений численними скульптурами та ліпниною, а всередині – вітражами й картинами на біблійну тематику. При цьому багате оздоблення собору не тисне на людину, що знаходиться всередині, викликаючи світлі почуття.
Перед головним входом є невеликий парк з фонтанами та квітковими клумбами. За вхід дорослим потрібно заплатити 7 євро та 5 євро – дітям до 14 років.
- Інші культурні пам’ятники
Музеї Берліна складно назвати нецікавими – достаток унікальних історичних експонатів вразить навіть пересичених відвідувачів, у тому числі й дітей, а їх урочиста архітектура вразить більшість туристів.
- “Музейний острів” являє собою унікальне зібрання п’яти міських музеїв: Старого, Нового, Боді, Пергамського і Старої національної галереї. Історія цього комплексу почалося в кінці XVIII століття. У колекціях музеїв представлені безцінні твори античної культури (прикраси, зброю, предмети побуту), а також живопису і скульптури від ранньовізантійського до періоду пізнього Середньовіччя. Приділіть огляду Музейного острова хоча б один день, щоб погуляти по комплексу без поспіху.
- Рейхстаг, який вважається символом не тільки Берліна, але і всій Німеччині, був реставрований в 1999 році, в результаті чого отримав свою головну деталь – скляний купол. Саме під склепінням цього купола з 08.00 до 00.00 проводяться екскурсії з аудіогідами для туристів, які зареєструвалися на офіційному сайті Бундестагу. Вхід в комплекс безкоштовний для всіх відвідувачів.
- Берлінська картинна галерея. Тут зібрана всесвітньо відома колекція робіт європейських художників XIII-XVIII століть – шедеври фламандської та італійської живопису, зокрема, Боттічеллі, Босха, Брейгеля, Тиціана та інших майстрів. При цьому футуристичний дизайн приміщення музею привертає не тільки любителів живопису епохи Відродження, але і поціновувачів сучасної архітектури. Вартість входу для відвідувачів старше 18 років – 10 євро (адреса: Matthaikirchplatz).
Тим, хто хоче відволіктися від змістовного дозвілля і розслабитися душею і тілом, варто відвідати такі місця:
- Аквапарк Tropical Island – це цілорічні тропіки в годині їзди від європейського мегаполісу. Найбільший у світі аквапарк приймає відвідувачів цілодобово. Тут є тематичні зони, присвячені Амазонці, Балі, Таїланду, Конго і Малайзії, а також водоспади, басейни, лазні та сауни, пісочний пляж і водні атракціони.
Вартість денного квитка для дорослих становить 42 євро, для дітей – 39,5 євро. Окремо оплачуються атракціони (5 євро), спа та сауни (49 євро), харчування в ресторані по системі “шведський стіл” (15 євро/7 євро за повторне). - AquaDom – це найбільший на планеті циліндричний акваріум, розташований в будівлі готелю Radisson. У “Аквадомі” налічується понад 1,5 тис. морських мешканців, ознайомитися з якими можна, катаючись на ліфті, розташованому всередині акваріума. Аквалангісти щодня чистять стінки акваріума і годують риб. Вартість вхідного квитка становить 22 євро для дорослих і 17 євро для дітей до 18 років.
- Берлінський зоопарк розташований в самому центрі міста і займає площу 35 гектарів. Він вважається найбільшим у світі за кількістю проживаючих у ньому осіб (понад 13 000). Вольєри сконструйовані таким чином, щоб максимально імітувати природні умови проживання тварин. А ще зоопарку належить величезний акваріумний комплекс. Дорослий вхідний квиток обійдеться в 15,5 євро, дитячий – 8 євро, ще 21 євро при бажанні можна доплатити за двох за відвідування океанаріуму.
Чим поцікавитися у Дрездені
Столиця саксонської землі славиться своїми художніми галереями та старовинною архітектурою. Якщо ви не зупинилися на квартирі, можна також скористатися послугами готельного екскурсовода.
Це місто варто відвідати хоча б заради його архітектурних пам’яток. Тут збереглися унікальні зразки будівель початку XIII століття і красиві палацові комплекси.
- Дрезденський замок Цвінгер (Zwinger) – красивий архітектурний ансамбль у стилі пізнього бароко й одна із самих відомих пам’яток саксонської столиці. Сьогодні в більшості його приміщень розташовуються музеї: колекція дрезденського порцеляни є однією з найбільших у світі, велику цінність представляє Збройова палата з унікальним зібранням обладунків та середньовічної зброї, а картинна галерея входить в число кращих світових колекцій живопису. Вартість входу становить 12 євро, в неї вже включена оплата україномовного аудіогіда.
- Кафедральний собор, розташований на березі річки Ельби, виконаний у стилі бароко. Будівля прикрашена численними скульптурами, ліпниною, до нього примикають каплиця та усипальниця королів Саксонії. Усередині собору знаходиться працює музичний орган знаменитого майстра Зільбермана. Вхід вільний для всіх відвідувачів.
- Дрезденська державна опера по праву вважається одним з найкрасивіших театрів не тільки на території Німеччини, але й у всьому світі. Розкішну триповерхову будівлю в стилі бароко було спроектовано на початку XIX століття Готфрідом Земпером. Незважаючи на пережиті будівлею пожежі та бомбардування, на його сцені по сьогоднішній день йдуть класичні та сучасні оперні спектаклі, проходять світові прем’єри. Щоб потрапити в театр, не обов’язково купувати квитки на виставу – оперу регулярно проводяться екскурсії, в тому числі й для дітей. Вартість екскурсійного квитка становить 10 євро для дорослих і 7 євро – для дітей до 14 років, сімейний квиток обійдеться у 24 євро.
- Замок Моріцбург немов зійшов на німецьку землю зі сторінок казок братів Грімм. Архітектурний комплекс в стилі саксонського бароко був побудований у XVIII столітті. Поруч з ним розбито кілька невеликих парків. Внутрішнє оздоблення резиденції включає в себе скульптури, художні полотна, колекцію зброї, мисливських трофеїв і навіть порцеляни.
Дорослий вхідний квиток обійдеться вам у 8 євро, дитячий – 6,5 євро. Врахуйте, що в зимовий період (з 12 листопада до кінця лютого) замок відкритий на годину менше – з 10.00 до 17.00.
Культурна спадщина цього міста представлено переважно живописом, тому в Дрезден туристи їдуть для відвідування картинних галерей.
- Існує думка про те, що перед Дрезденською картинною галереєю тьмяніють всі інші пам’ятки міста. Дійсно, відвідати цей музейний комплекс коштує навіть у тому випадку, якщо ви не відрізняєте Рембрандта від Вермеєра. Саме тут знаходиться легендарна «Сікстинська Мадонна» пензля Рафаеля, роботи Веласкеса, Рубенса, Дюрера. Вартість вхідного квитка становить 12 євро, діти до 17 років проходять безкоштовно, аудіогід українською мовою додається.
- Галерея нових майстрів являє собою самостійне відділення Дрезденської картинної галереї. В ній зібрано понад 2500 картин кращих майстрів живопису епохи романтизму, XX століття і сучасних художників. Повний вхідний квиток обійдеться вам в 10 євро, діти до 17 років можуть відвідати галерею безкоштовно.
- Дрезденський історичний музей – це ода майстерності зброярів. У колекції музею налічується понад 10 000 експонатів, у число яких входять вогнепальна (близько 1400 пістолетів і 1600 рушниць) і холодна зброя різних видів – близько 2 тис. мечів, шабель, шпаг, кинджалів, а також історичний текстиль, щити, обладунки. Діти до 17 років можуть оглядати експозиції музею безкоштовно, вартість повного дорослого квитка становить 12 євро.
Розваги в Дрездені переважно пов’язані з культурними пам’ятками.
- Монорейкова підвісна дорога була споруджена на схилі пагорба Оберловшиц на початку XX століття. З вікон трамвая відкривається панорама під назвою «Прекрасний вид», яка включає в себе огляд закруту Ельби, старій частині Дрездена і підвісного моста. Потужність електричного двигуна трамвайчика вражає – всього за 4,5 хвилини він піднімає пасажирів на висоту 84 метри по схилу, ухил якої становить понад 40°. Вартість квитка в один кінець – 4 євро, в обидві сторони – 5 євро.
- Фізико-математичний салон – це унікальна у своєму вигляді виставка, яка нараховує понад 2 000 експонатів, таких як математичні інструменти та годинникові механізми. Перлинами колекції вважаються глобус сузір’їв XIII століття, виготовлений арабськими майстрами, арифмометр з особистих речей Блеза Паскаля, годинник XVI століття, виготовлені у вигляді земної орбіти. У понеділок салон не працює, весь інший час він відкритий з 10.00 до 18.00. Вартість вхідного квитка для відвідувачів старше 17 років становить 6 євро.
- Зоологічний музей Дрездена – один з найстаріших у Європі, володіє найбільшою колекцією, найдавнішим експонатів якій виповнилося понад 500 років. Зразки пташиних яєць, колекція палеарктичних метеликів і багато інших дивовижні експонати – все це доступно з вівторка по неділю з 10.00 до 18.00 за символічну ціну в 4 євро.
- Єдиний у своєму роді прозорий завод компанії “Фольксваген” дозволяє оцінити процес складання машин моделі “Фаетон”. Всі стіни заводу виконані з прозорого оргскла, тому спостерігати за роботою механіків можуть як туристи, так і цікаві перехожі.
Вхід на завод здійснюється за квитками (4 євро дорослий, 2 євро дитячий), фотозйомка тут заборонена, тому слід дотримуватися встановлені правила. Екскурсії проводяться через кожну годину, можна скористатися послугами україномовного гіда.
Чим примітний Гамбург
Це портове місто, який розташований в північній частині країни – в тому місці, де Ельба впадає в Північне море. Він славиться своїми парками, набережними та каналами. Однак крім розкішних місць для прогулянок тут є цікаві історичні пам’ятки, які варто подивитися під час візиту в це місто.
У Гамбурзі багато сучасних архітектурних споруд, але чим більше зводиться нових будівель, тим дбайливіше жителі міста ставляться до будівель, розташованих в історичній частині міста. Серед будівель, споруджених раніше XVII століття, слід виділити галерею Кунстхалле, музей історії Гамбурга, а також музей мистецтва та ремесел.
Будучи промисловим містом і портовим серцем Німеччини, Гамбург завжди був забудований практичного виду будівлями, які використовувалися в якості мануфактур, промислових цехів, торгових павільйонів. Сюди варто їхати для того, щоб насолодитися загальним враженням від масштабності німецького суднобудування і чарівністю північної столиці Німеччини.
Музеїв у цьому місті небагато, але вони є, і досить відомі:
- Галерея Кунстхалле є однією з найбільш відомих у Німеччині. Тут зберігаються такі експонати, як церковні вівтарі початку XIV століття, середньовічні гравюри, полотна майстрів епохи бароко – Рубенса, Ван Дейка, Гойї. Варто також відзначити складну архітектуру будівлі з черепашкового вапняку і прибудований до нього в кінці XIX століття купол. Галерея працює з вівторка по неділю з 10.00 до 18.00, вартість вхідного квитка для відвідувачів від 17 років становить 14 євро.
- Музей історії Гамбурга знайомить відвідувачів з дивовижною історією міста, зумів за 12 століть перетворитися з маленької фортеці над річкою в найбільшу портову агломерацію. Тут представлені дивовижні експонати піратської епохи, інтерактивні моделі суден і залізниці, відтворені фрагменти життя Гамбурга: робота в порту, купецькі будинки, корабельний побут. Музей відкритий сім днів на тиждень з 10.00 до 17.00, вхідний квиток для відвідувача старше 18 років обійдеться в 9,5 євро.
- Музей мистецтва та ремесел розташовується в будівлі XVII століття, побудованому в стриманому стилі палацу – його елегантна архітектура приваблює знавців і цінителів фламандської епохи. В колекції музею, яка налічує понад 500 тисяч експонатів, представлені предмети матеріальної культури народів Європи та Азії, унікальні збірки текстилю, починаючи від полотен з давньоєгипетських гробниць і закінчуючи зразками робіт сучасних дизайнерів.
Експонати розділені за епох (античність, Середньовіччя, Відродження, бароко, класицизм), окремі експозиції присвячені мистецтву ісламу, далекосхідних держав, етруської скульптури, грецької кераміки.
Плануючи відвідування музею, майте на увазі, що він закритий на свята і понеділках. В інший час його експозиції доступні з 10.00 до 18.00 всього за 12 євро для відвідувачів від 18 років.
Суворий дух північного міста розташовує до особливих розваг, таких як огляд масштабних промислових вузлів або неспішні прогулянки по зеленим зонам:
- Порт Гамбурга – серце Північної Венеції, як іноді називають це місто, від якого розходяться численні міські канали, через які перекинуто понад 2,5 тисячі мостів. Історія порту почалося в IX столітті, однак офіційно він був зареєстрований лише три століття. Розміри річкових воріт колосальні – вони займають десяту частину Гамбурга і складаються з трьох сотень причалів. Незважаючи на віддаленість від моря, Гамбург може приймати великі круїзні та вантажні лайнери. Для зручності приїжджих територія порту розділена на квартали, найпопулярнішим з яких є музейна гавань Зандторхафен.
- Ботанічний сад Гамбурга спочатку був звичайним городом, закладеним з метою вирощування лікарських рослин. З часом плантарій почав розширюватися за рахунок привезених у порт заморських культур, і в даний час він займає понад двох десятків гектарів. Тут росте понад 18 000 рослин, є красиві куточки для відпочинку. Кафе і ресторанів в саду немає, тому воду та їжу для перекусу рекомендується взяти з собою. Вхід в сад безкоштовний, цілодобовий, тому тут можна перебувати скільки завгодно.
- Музей «Кеп Сан-Дієго» – мабуть, найвідоміший у світі інтерактивний морський музей. І діти, і дорослі приходять у захват від вантажного судна, на якому розмістилися музейні експозиції. На початку 2000-х років корабель перестали використовувати для перевезення товарів, і з того часу він стоїть пришвартований в гавані. Виставкова площа включає понад 4 тис. кв. м, гуляти по якій можна безперешкодно. На борту корабля знаходяться готелі. Всі експонати дозволяється чіпати руками, зазирнути в усі потаємні куточки можна як з екскурсоводом, так і без нього.
Дорослий вхідний квиток обійдеться в 7 євро, дитячий до 14 років – 2,5 євро, студенти можуть пройти всередину за 4 євро. - Ще одне легендарне гамбурзьке підприємство – завод Airbus, на якому збирають всю лінійку 320 моделей літаків (у середньому до 60 одиниць на місяць). Екскурсія на заводі Airbus в Гамбурзі проводиться з дозволу прес-служби компанії, тому потрапити сюди вийде тільки в складі туристичної групи. У підприємства є власна злітно-посадкова смуга, музей авіації, в якому представлені колись функціонували повітряні судна, і складальні цехи.
Що сподобається в Кельні
Кельн – це культурний центр західної Німеччини, це місто відоме своєю готичною архітектурою і, як не дивно, специфічним пивом кельш, яке дозволяється варити виключно на цих землях. Туристи, що роблять групові екскурсії з Франкфурта-на-Майні, Німеччини, зазвичай спрямовуються саме в це місто.
Готичний стиль досить специфічний і подобається далеко не всім, але його масштабність і велич справляє незабутнє враження практично на всіх.
- Візитна картка Кельна – його кафедральний собор, який здалеку справляє враження казкового замку. Масштаби, історія зведення і зберігаються в соборі реліквії захоплюють навіть найвибагливіших туристів. Вхід в собор вільний, заплатити 4 євро доведеться за бажання піднятися пішки на оглядовий майданчик, розташований на висоті 157 метрів, щоб побачити панораму міста з найвищої його точки.
- Будівництво мальовничій церкви «Великий Мартін», розташованої на набережній Рейну, датується XI століттям. Це одне з небагатьох будівель, виконаних у візантійському стилі. Її інтер’єри гранично аскетичні, а з оглядових майданчиків відкривається панорамний вид на місто. Вхід у церкву вільний з 09.30 до 19.30.
- Ратушна площа Кельна завжди відкрита для відвідувань, так само як і знаменитий величезний зал для проведення урочистостей та міських балів. Безпосередньо під площею з її незвичайною архітектурою розміщується музей, в якому експонуються предмети побуту, знайдені під час розкопок давньоримських поселень, які колись існували на цих землях.
- Церква апостолів була зведена на початку XII століття. Її відмінною особливістю є унікальні вітражі, присвячені апостолам, і вежа заввишки 67 м, завдяки якій ця церква є третьою по висоті в місті. На сьогодні вона вважається головним католицьким храмом Кельна, має звання Малої папської базиліки. В її будівлі діє гімназія.
У Кельні є безліч цікавих місць, проте особливу увагу варто звернути на такі з них:
- Центральна мечеть Кельна. Була відкрита в 2017 році. Будівля мечеті у вигляді купола висотою 36 м з двома мінаретами вміщає одночасно до 4 тис. прихожан. Практично всі стіни мечеті скляні. Вона є частиною комплексу, який також входить бібліотека, ісламський культурний центр і халяльний магазин. Тут проводиться благодійна волонтерська робота, організовуються мусульманські паломництва, працює ресторан з халяльним меню. Вхід в мечеть вільний.
- Музей шоколаду знаходиться неподалік від шоколадної фабрики – він стоїть на окремому острівці річковій набережній і схожий на невеликий скляний корабель. Його експозиція інтерактивна – відвідувачі можуть познайомитися з технологією виробництва шоколаду, продегустувати вироби, спробувати виготовити їх самостійно і ознайомитися з принципами торгівлі солодощами. Музей працює без вихідних з 10.00 до 18.00. Дорослий вхідний квиток буде коштувати 11,5 євро, а сімейний – 30 євро (двоє дорослих і власні діти).
- Музей парфумів присвячено парфумерного мистецтва, яке в сучасному вигляді зародилася саме в Кельні. Колекція музею включає апарати для дистиляції, вінтажні флакони, фотографії та картини, що зображають історію розвитку парфумерного справи. Вхід до музею вільний, він відкритий для відвідувачів з 10.00 до 19.00 у приміщенні старої парфумерної фабрики.
Щоб відпочити від культурної програми та просто розважитися, вирушайте за наступними адресами:
- Кельнський зоопарк. Займає площу всього двадцять гектарів, але щорічно приймає понад двох мільйонів відвідувачів. Відкритий у 1860-х роках зоопарк зберіг свій історичний вигляд, удосконаливши при цьому систему утримання тварин. Вольєри, павільйони, басейни виконані таким чином, щоб максимально відповідати потребам їх мешканців, максимально наблизивши умови утримання тварин до рідних для них природним зонам. Адреса зоопарку: Riehler Str., 173. Вартість вхідних квитків для відвідувачів старше 14 років – 19,5 євро, для дітей від 4 до 14 років – 8 євро.
- Фантазіяленд – це парк атракціонів, розташований в передмісті Кельна за адресою: Bruhl, Berggeiststrasse, 31-41 (15 хвилин на електричці). Парк працює понад сорок років, атракціони в ньому розділені за віковим цензом. Найпопулярнішим вважається світлове шоу «Галактика», що імітує подорож по Чумацькому Шляху. Офіційний сайт парку: www.phantasialand.de/en/. Вартість вхідних квитків становить 47,5 євро для дорослого і 37 євро для дитини. Іменинників пропускають всередину безкоштовно за паспортом або свідоцтвом про народження.
Наостанок
Екскурсійні поїздки в Німеччину залишають по собі масу різноманітних вражень. Добре організовану поїздку неодмінно захочеться повторити, а моменти, що викликали питання, – виправити та доповнити. Вирішуйте методом проб, які екскурсії вам підходять більше – групові або індивідуальні, відвідувати нові місця і знаходите гарне в будь-якому досвіді, отриманому під час поїздки.
Відпочинок у Німеччині: Відео