Навчання

Що таке аусбільдунг у Німеччині

Share

У Німеччині сьогодні не вистачає робочих рук. Мова йде не тільки про дефіцит фахівців високої кваліфікації у сфері IT або в медицині. Не вистачає слюсарів, медсестер, електриків, пекарів і багатьох інших – всього понад 340 спеціальностей. Щорічно в країні відкривається понад 600 тисяч вакансій на підготовку таких фахівців через систему Ausbildung. Іноземці можуть тут навчатися разом з громадянами ФРН. Щоб краще уявити, що таке Ausbildung у 2024 році, українські громадяни часто проводять аналогію з профтехосвітою в Україні. Наскільки це вірно, спробуємо розібратися.

Ausbildung в НімеччиніAusbildung в Німеччині

Дуальна професійну освіту

Система профосвіти ФРН відрізняється практичністю і продуманістю. Крім загальнопоширеної у світі традиційної системи професійної підготовки — проходження теоретичного курсу в спеціалізованих навчальних початкових і середніх закладах з подальшою виробничою практикою на підприємствах — Schulische Berufsausbildung, у ФРН велику популярність отримала дуальна система освіти — Duale ausbildung. Навчання та практика в ній нероздільні.

Дуальна система передбачає у процесі навчання зв’язок учня (Auszubildender) з двома сторонами:

  • підприємством (фірмою, компанією, установою), яке надало навчальне місце (Ausbildender);
  • навчальним закладом, у якому буде здійснюватися теоретичне навчання основам професії (Berufsschule);

Дуальна профосвіта регулюється законом Німеччини про фахову освіту (Berufsbildungsgesetz, BbiG). Така система профосвіти надає переваги всім сторонам.

Учням:

  • отримання сертифікату про професійної підготовки, який підтверджує наявність практичних професійних якостей і дійсний у будь-якій землі ФРН;
  • забезпечення зарплатою протягом усього періоду навчання (від двох з половиною до трьох років) і гарантованим робочим місцем після завершення навчального курсу;
  • опановування сучасними практичними знаннями та вміннями, які мають попит на ринку праці;
  • зарахування часу навчання до трудового стажу.

Роботодавцям:

  • можливість для підприємств і фірм готувати нові кадри;
  • брати участь у складанні робочих програм (особливо в практичній їх частини);
  • відшкодовувати вкладені в навчання інвестиції (на спецодяг, матеріали, грошове забезпечення учня) ще до його завершення, а після — отримати готового перевіреного спеціаліста;

Державі:

  • знизити витрати на підготовку фахівців завдяки розділенню з роботодавцем тягаря інвестицій в навчання;
  • контролювати рівень теоретичних кваліфікаційних знань учнів.

З мінусів можна назвати обмеженість можливостей для кар’єрного росту та рівня зарплати, яка за мірками Німеччині не дуже висока; цим можна пояснити той факт, що щорічно відбувається недобір учнів.

Цікавий факт. Дуальна система професійної освіти у ФРН продовжує бути альтернативою вищій школі. У 2017 році в регіоні Бонн-Рейн-Зіг співвідношення студентів в університетах і учнів за дуальною системою — 50 на 50. Багато відомих людей Німеччини почали свій трудовий шлях через аусбільдунг: так, відомий футбольний фахівець Юрген Клінсманн був пекарем.

З 2010 року в ФРН (Північний Рейн-Вестфалія) з’явилася програма «потрійного навчання» (Triales Studium): до зв’язки професійний навчальний заклад-роботодавець було додано ще один елемент — університет. Метою цієї програми було усунення недоліків дуальної системи. Після завершення програми (4,5 року) випускник отримує одразу три дипломи:

  • Gesellenbrief (підмайстер) — дає право на роботу;
  • Meisterbrief (майстер) — дозволяє займатися підприємництвом;
  • Bachelor of Arts (B. A.) Handwerksmanagemen (бакалавр, організатор ремісничого виробництва) — незамінний для успішної кар’єри керівника.

По закінченні профосвіти на пошук роботи за спеціальністю дається рік, а ще через три роки можна отримати ПМП в Німеччині. Таким чином, повністю ототожнювати звичну нам систему профтехосвіти з системою Ausbildung в Німеччині (в дослівному перекладі з німецької мови — «навчання», «підготовка») не слід, хоча їхні цілі збігаються — підготовка кваліфікованих фахівців середньої ланки для різних галузей економіки.

Хто може взяти участь у програмі Ausbildung

Система Ausbildung призначена передусім для школярів-випускників Німеччини, іноземці (auslander) також мають можливість брати участь в ній. Громадянам з держав ЄС, Ісландії, Швейцарії, Норвегії та Ліхтенштейну не потрібні спеціальні візи та дозволи для професійного навчання у Німеччині. Громадянам інших країн необхідно для навчання мати дозвіл і відкрити візу. Вікових обмежень для участі в Ausbildung немає: у Німеччині проходять навчання учні з 16 до 50 років і старше.

Закон BbiG не обмежує доступ для навчання тієї чи іншої спеціальності з-за відсутності шкільного атестата або сертифіката про володіння мовою. У Німеччині склалася практика, що приймання учнів — це прерогатива роботодавця (компаній, фірм та установ), який встановлює власні критерії до освіти та володіння мовою претендентів; серед критеріїв, як правило, присутні наявність атестата і володіння мовою від А2 – В1 і вище.

Подавати заяву можуть особи, які мають ВНП в Німеччині, а також ті, хто проживає у себе на батьківщині, – через посольство/консульство Німеччини за місцем проживання.

Вступити на аусбільдунг особам, які знаходять за межами ФРН, буде важче, тому що фірма може запросити претендента на особисту зустріч, запропонувати пройти тижневу практику, а для цього необхідно мати право на в’їзд в країну. Тобто іноземні громадяни, які вже знаходяться в Німеччині та мають у ній ВНП, отримують певні переваги.

Алгоритм та строки навчання в Ausbildung

Навчання починається з укладення договору — Berufsausbildungsvertrag — між роботодавцем і кандидатом на термін його навчання. З цього моменту учень виступає як співробітник компанії чи фірми, отримує зарплату і не може бути звільнений до здачі випускного іспиту. Договір регламентує тривалість відпустки, графік занять, програму навчання та інші робочі моменти, що мають відношення до обраної професії.

Заняття проходять передусім на підприємстві — 3-4 дні на тиждень (70 % навчального часу). На навчання у професійному навчальному закладі (теоретичні основи спеціальності, німецька або політика) припадає 30 % часу або 1-2 дні в тиждень.

Успішність навчання повинен підтвердити проміжний іспит — Zwischenprüfung, який проводиться в середині терміну навчання. Завершує навчання випускний іспит на базі Ремісничої палати (Handwerkskammern), Торгово-промислової палати (Industrie – und Handelskammer), Медичної палати та інших. Екзаменаційні завдання з однієї спеціальності однакові для всіх земель ФРН. При невдалій здачі вирішуються дві переекзаменування. У разі потрійної невдачі учень повинен змінити спеціальність.

Найчастіше навчання стартує з 1 серпня або 1 вересня. Термін навчання в залежності від спеціальності, може становити від 2,5 до 3 років.

Які професії в Німеччині мають попит для Ausbildung

Охочі пройти навчання за дуальною системою профтехосвіти повинні зробити вибір майбутньої професії, яка б найбільш відповідала нахилам і можливостям претендента і могла б стати в нагоді у житті. У Німеччині регулярно публікується Перелік визнаних професій і спеціальностей – Verzeichnis der staatlich anerkannten Ausbildungs-berufe.

Цей список з 340 професій допоможе визначитися з тим, які існують загальні та особливі вимоги до знань, практичних навичок для опановування тією чи іншою спеціальністю. Популярні професії і їх докладний опис можна знайти на сайтах www.berufenet.dekursnet-finden.arbeitsagentur.de/kurs/.

Також доступні списки пріоритетних спеціальностей для іноземних іммігрантів, які узгоджені з Федеральним відомством зайнятості (Bundesagentur für Arbeit) щодо відсутності охочих пройти навчання за ним з боку громадян ФРН та країн ЄС.

Процедура вступу на дуальну систему

Для того щоб оформити проходження професійної підготовки (Ausbildung) в Німеччині, громадянам України необхідно пройти три етапи:

  1. Визначитися з професією і знайти місце навчання – Ausbildungs platz).
  2. Підготувати всі необхідні документи та пройти процедуру зарахування (співбесіда, укладення договору).
  3. Оформити візу для в’їзду і перебування в Німеччині.

Перший етап: пошуки Ausbildungs platz

Після того як визначені професійні орієнтири, слід приступити до пошуку місця, де можна пройти навчання, — фірми, компанії або установи. Серед необхідних критеріїв вибору місця — членство в Ремісничій або Торгово-промисловій палаті, наявність в організації осіб, які мають право бути наставником учня.

У пошуку вакансій для аусбільдунга в компаніях, фірмах, приватних праксизах велику допомогу можуть надати спеціалізовані інтернет-сайти Федерального відомства з праці, Торгово-промислової та Ремісничої палат Німеччини та інші:

За інформацією також можна звернутися в регіональні центри з працевлаштування – JobCenter – за місцем проживання в Німеччині.

Слід враховувати, що великі компанії та фірми починають розгляд заяв на профнавчання за рік-півтора до початку навчання. Більш високі шанси знайти вакансії у 2019 році в Баварії, Баден-Вюртемберзі, в Гамбурзі, Дюссельдорфі, Франкфурті-на-Майні.

Етап другий: документи та співбесіда

На другому етапі необхідно оформити всі офіційні папери. По-перше, слід подати пакет документів для прийняття на роботу — Bewerbung. Він містить:

  • резюме з фотографією – Lebenslauf;
  • атестат, дипломи, посвідчення, сертифікати про знання мови, з курсів підвищення кваліфікації – Zeugnisse;
  • мотиваційний лист – Anschreiben. У мотиваційному листі необхідно викласти причину, по якій здобувач звертається саме в цю фірму або організацію.

Кількість подач заяв не обмежена – часто доводиться відправляти кілька десятків в різні регіони країни. Подавати документи можна:

  • звичайною поштою;
  • електронною поштою – при вказівці в оголошенні про можливості такої подачі. У цьому випадку кожен з документів повинен бути поданий окремим pdf-файлом;
  • звертаючись особисто (невеликі фірми або підприємства).

Якщо заявник підходить, йому призначають особисте інтерв’ю; у великих компаніях можуть влаштувати кілька очних зустрічей/турів з відсіюванням претендентів. Тому ті, хто вже перебуває в Німеччині будуть мати перевагу. В інших випадках необхідно заздалегідь відкрити шенгенську візу. В невеликих компаніях можна домовитися про інтерв’ювання по скайпу.

При успішному проходженні співбесіди полягає договір між підприємством і учнем. Примірник договору отримує учень, другий направляється в орган, який здійснює контроль підготовки та складання іспитів – торгово-промислові, ремісничі та інші палати.

Третій етап: оформлення візи

Після того як договір укладено, слід звернутися в посольство ФРН за відкриттям національної візи. Для громадян, які бажають отримати професійну освіту в Німеччині, німецьке Посольство розробив методичний посібник — «Віза для перебування з метою проходження професійної підготовки (Ausbildung)».

Для оформлення національної візи необхідно подати:

  • дві заповнених та підписаних форми заяви;
  • два підписаних роз’яснення, згідно з параграфами 53 та 54 Закону про перебування на території ФРН;
  • три актуальних біометричних фото 45 х 35 мм;
  • закордонний паспорт;
  • цивільний паспорт;
  • договір про профнавчання в Німеччині – оригінал і дві копії;
  • підтвердження фінансування. Якщо стипендія/винагороду без вирахування податків складає менше ніж 800 євро в місяць, необхідно наявність додаткових джерел фінансування – документ (поручительство) з відомства у справах іноземців у ФРН або рахунок з банку;
  • оригінал атестата, диплом бакалавра – три копії німецькою мовою;
  • трудова книжка (три копії німецькою мовою) — при наявності трудового стажу;
  • мотиваційний лист з обґрунтуванням причин вибору спеціальності та роботодавця;
  • біографія у вигляді таблиці, з адресою та контактними даними;
  • підтвердження знання німецької мови не менше рівня А2, для сфери медицини — В1;
  • медична страховка.

Слід врахувати, що заяви обробляються протягом 6-8 тижнів.

Розмір оплати/винагороди в період навчання

Участь у програмі Ausbildung передбачає виплату учневі щомісячної винагороди. Відповідно до параграфа 10 BbiG, оплата повинна зростати по мірі просування навчання, кожен рік.

Сума виплат залежить від віку учня, спеціальності та федеральної землі. Середні виплати складають близько 600 євро (у східних землях — 510). Найбільше заробляють учні в будівництві: від 554 євро на початку навчання до 1222 в останній рік. Понаднормова робота оплачується додатково. Оплата харчування та проживання — за рахунок учня.

У разі недостатності винагороди для проживання учня передбачено оформлення в Центрі по працевлаштуванню матеріальної допомоги (Berufsausbildungsbeihilfe — AIN).

Для самотньої людини розмір щомісячної допомоги на освіту складає до 614 євро, для тих, хто живе з батьками — 417 євро.

Якщо учень має власну сім’ю з дітьми, соціальна допомога буде виплачувати відомство по соцзабезпеченню – Sozialamt. У цьому випадку основна сума доходу сім’ї з двома батьками буде складати 1 440 євро на місяць, з одним батьком — 960 євро.

Підсумки

Дуальне навчання в Німеччині в порівнянні з традиційною системою підготовки має ряд безперечних переваг. Це насамперед переважання практичної підготовки над теоретичною та максимальна наближеність до реальних обставин. Учень має можливість під керівництвом фахівців-практиків отримати реальний досвід і реальну зарплату. Програма навчання постійно актуалізується і не відривається від потреб виробництва. Виграє система дуального навчання і в питанні фінансового забезпечення — витрати тут ділять між собою держава та роботодавець, що дозволяє знизити навантаження на соціальну сферу країни.