Стажування в Німеччині – прекрасна можливість для громадян з СНД отримати знання та практичний досвід в тій чи іншій сфері діяльності. Стажування в Європі виявиться корисною не тільки для кваліфікованих фахівців з досвідом – інженерів, лікарів, викладачів, музикантів, але і для молодих людей, які ще тільки здобувають освіту для випускників ВНЗ. Перебування в Німеччині дозволить опанувати новими уміннями, зав’язати корисні знайомства, поліпшити знання німецької мови, отримати сертифікат про стажування.
Говорячи про програми стажування в Німеччині у 2018 році, варто зауважити, що їх кількість – величезна. Фахівець практично будь-якого профілю з будь-якої галузі знань зможе знайти для себе відповідний варіант.
Найчастіше громадяни беруть участь у:
Вимоги до стажиста та умови проходження стажування залежать від багатьох факторів: галузі знань, місця проведення, конкретної програми, поставлених мети й завдань.
Там, де йде мова про стипендії або відшкодування матеріальних витрат, серед претендентів влаштовуються конкурси.
Серед можливих вимог частіше всього:
Прийом заявок на участь у більшості програм можливе протягом цілого року. Відкриття програм — у вересні-листопаді.
Тривалість може становити від шести місяців до двох років, при необхідності можливо продовження ще на 12 місяців.
З документів обов’язково будуть: резюме (німецькою мовою), копії диплома про освіту і закордонного паспорта, а також мотиваційний лист з побажаннями. Слід врахувати, що вся процедура підбору стажування може займати тривалий час – від 2 до 6 місяців.
Деякі послаблення можливі лише для учасників літніх стажувань.
Особливою популярністю серед студентів користується короткострокова програма «Літнє стажування в Німеччині». Молодих людей в ній приваблює:
Учасниками стажування можуть стати тільки студенти 1-4 курсів денної форми навчання у віці від 18 до 35 років. Обов’язкова умова для участі — підтвердження в посольстві продовження навчання студента у ВНЗ.
Програма передбачає тимчасове (до трьох місяців) працевлаштування студентів зі знанням німецької мови не нижче А2 у сферах курортного, готельного бізнесу, в медичних і соціальних закладах, на об’єктах громадського харчування як клінінг-працівників, секретарів, офіціантів, помічників.
Студенти з поганим знанням мови мають можливість попрацювати по збору ягід, фруктів, овочів або взяти участь у прибиранні промислових, общественных будівель.
Для оформлення візи в Німеччину потрібен дозвіл Центральній Федеральної служби допомоги з працевлаштування (Zentrale Auslands-und Fachvermittlung, ZAV). За таким дозволом студентам слід звертатися в організації-партнери у своїй країні. Перелік таких організацій та їх адреси можна знайти в інформаційній брошурі ZAV.
Студенти повинні звертатися безпосередньо на сайт ZAV.
Остаточний термін подачі заявок, як правило, закінчується 31 січня. На сайті необхідно заповнити формуляр, завантажити цифрові документи — фото, довідку від ВНЗ, мовну анкету (Sprachzertifikat), копію водійських прав (при їх наявності).
Щороку студенти подають понад 400 заявок в ZAV, з яких отримують контракт від 80 до 150. Головна причина відмов — погане знання німецької мови.
Обов’язкова умова — наявність закордонного паспорта. Після розгляду заявок у Бонні, починаючи з квітня претенденти отримують пропозиції вакансій (Stellenangebot) від ZAV. За згодою претендента він отримає оригінали документів для подання в посольство. Слід буті готуємо до того, що доведеться сплатити вартість обробки документів – 50 євро, медстраховки – від 20 євро.
Німецький агросектор відрізняється орієнтацією на виробництво екологічно чистої продукції. Студенти мають можливість пройти навчання нетрадиційним способам вирішення агропроблем, познайомитися на практиці з екологічними агротехнологіями, розвитком стійкого родючості грунту, гуманним тваринництвом, виробництвом немодифікованих сільськогосподарських продуктів. Майбутні аграрії в ході стажувань отримують новий досвід, встановлюють нові контакти. Тривалість стажування може коливатися від трьох до дванадцяти місяців оптимально — шість).
За підсумками стажування практиканти отримають сертифікат від Міністерства сільського господарства і продовольства Німеччини.
Стажування для студентів сільськогосподарських ВНЗ з України можлива у різних регіонах Німеччини. Серед німецьких партнерів найбільш активно беруть участь у перепідготовці фахівців-аграріїв та обмін студентами сільськогосподарських спеціальностей:
Стажування для лікарів у ФРН приваблива по ряду причин. Найвищий рівень медицини в Німеччині, сучасне, за останнім словом науки та техніки, оснащення медичних установ, новітні технології лікування і догляду за хворими роблять проходження стажування в цій країні вкрай корисним для підвищення кваліфікації медпрацівників. Серед програм з обміну є такі, які стосуються як студентів медичних спеціальностей, так і фахівців, які вже закінчили університет.
Так, програма від IFMSA Score Professional Exchange спрямована на студентів, які вже успішно провчилися не менше трьох курсів. Протягом двох місяців вони можуть пройти стажування у міських, університетських або приватних клініках і лікарнях.
З 2012 року стартував проект обміну лікарями – German Doctor Exchange, в рамках якого було здійснено вже вісім наборів.
Дев’ятий був відкладений на невизначений термін через реорганізацію компанії (інтеграції в холдинг Allgeier SE (Мюнхен)) та зміни назви на Allgeier Experts Medical.
Лікарі мають можливість поїхати на стажування своїм коштом, скориставшись послугами однієї з багатьох компаній: “Профмед-гід”, Alliance Medicine Service GmbH, Med Your Life та інших. Вартість одного місяця стажування у різних медустановах Німеччини може становити від 1 250 євро і більше.
Науковці та викладачі ВНЗ мають можливість пройти стажування від одного до трьох місяців у Німеччині, підвищити кваліфікацію, провести дослідження, попрацювати в німецьких бібліотеках і встановити контакти з новими колегами, завдяки стипендії Німецької служби академічних обмінів (DAAD).
Претендувати на стипендію можуть кандидати і доктори наук, доценти і професори, які займаються науковою діяльністю та працюють у ВНЗ або НДІ. Розмір стипендії залежить від статусу претендента — 2 тисячі євро для доцентів і 2 150 євро для професорів.
Стипендію призначає відбіркова комісія, яка оцінює поданий проект, резюме та перелік публікацій претендента. Серед обов’язкових вимог до кандидата також:
Вибрати відповідну програму можна в банку даних. Заявку та оцифровані документи слід подавати через портал DAAD.
Готовий файл (Bewerbungszusammenfassung/ Application summary) необхідно роздрукувати та надіслати поштою до представництва DAAD у Москві.
Перелік необхідних документів включає:
Стипендіат DAAD може скористатися даною програмою не більше одного разу на три роки.
Стажування для студентів у Німеччині та навчання в німецьких компаніях може стати початком кар’єрного зростання не тільки в Україні, але і в Євросоюзі. Підбором стажувань для охочих пройти навчання, а потім працевлаштуватися у ФРН займаються спеціальні навчальні центри або організації-партнери біржі праці.
Для стажиста з урахуванням його кваліфікації та досвіду підбирається місце стажування у німецькій компанії. Одночасно оцінюється ймовірність визнання в Європі українського диплома.
Претенденти повинні відповідати вимогам:
Годину навчання та стажування можуть варіюватися від півтора до трьох років, по завершенні яких стажист отримує право на продовження роботи в тій же компанії, але вже як повноправний працівник — отримуючи на місяць не мінімальну стипендію в 500-1000 євро, а звичайну для Німеччини зарплату. У цьому разі з ним буде підписаний трудовий договір і оформлень вид на проживання.
Існує ще кілька простих способів краще опанувати розмовною німецькою мовою, а також ближче познайомитися з культурою Німеччини. Всі вони пов’язані з проживанням в країні. Так, програма «Добровільний екологічний рік» (Freiwilliges Ökologisches Jahr) дозволяє молоді від 16 до 27 років працювати волонтерами в ФРН у сільських і лісових господарствах, зоопарках, екологічних організаціях, брати участь у семінарах з історії та культури Німеччини, німецької мови, екології.
Учасникам надається безкоштовне житло, харчування, до 350 євро на місяць на кишенькові витрати, оплачувана відпустка (26 днів). Початок стажування — у серпні-вересні. З охочими підписується контракт на один рік.
Інша програма, яка дає можливість проживати від півроку до року в німецькій родині, — Aur pair. Надається безкоштовне житло і харчування, 260 євро на кишенькові витрати, 50 євро на оплату мовних курсів, місячну відпустку. Натомість потрібно виконання легкої роботи по господарству (прання білизни, приготування їжі) і догляд за дитиною.
Програма Добровільного соціального року (Freiwilliges забезпечення Jahr) дає можливість пройти стажування тривалістю від 6 до 18 місяців у одному із соціальних установ: дитячих притулках, будинках престарілих.
Крім роботи з інвалідами, сиротами та престарілими людьми волонтери отримують психолого-педагогічну та спеціальну підготовку, відвідують освітні семінари. Умови проживання, оплата праці та інші умови відрізняються в залежності від того закладу, в якому проходити стажування.
Безкоштовних стажувань не буває. Просто в одних випадках витрати може брати на себе держава (при участі в державних програмах), а стажисту частково покриваються витрати та виплачується стипендія. В інших випадках оплату стажування повинен робити сам стажист, у третіх це відбувається за рахунок спеціальних фондів.
Слід буті готуємо до додаткових витрат на оформлення документів: отримання візи, медстраховки, ВНП, сертифікату про стажування.
Як правило, транспортні витрати бере на себе стажер (у державних програмах — держава).
По ряду напрямків (готельний, ресторанний, курортний бізнес, фінанси, ІТ) підбором стажувань займаються компанії-посередники, які за свої послуги отримують виплати від претендентів. Суми таких виплат стартують з 500-700 євро і можуть досягати 3 000 тисяч і більше. У список оплачуваних послуг, як правило, включені пошук і оформлення стажування відповідно до кваліфікації претендента, підготовка необхідних документів, дозволу на роботу, організація проживання, харчування, супровід. Всі ці витрати згодом будуть компенсовані в ході стажування: стажисту може виплачуватися зарплата, стипендія чи допомогу від 250 до 1200 євро на місяць.
Говорячи про можливості заробити під час стажування, слід розуміти, що стажист працює більше на перспективу: його робота в Німеччині оплачується за мінімальними тарифами, а вартість життя в Європі дуже висока. На харчування в місяць в середньому йде від 100 до 200 євро. Існує також можливість заощадити на житлі (для Німеччини це дуже суттєво) — жити в студентському гуртожитку (Studentenwonheim) або орендувати спільно з друзями-студентами квартиру (Wohngemeinschaft) за 3-6 євро в день з людини;
По тривалості стажування бувають:
Пошук підходящого стажування можна почати з сайтів, таких як Grantist.com, українських ВНЗ, у рубриках «Міжнародна діяльність», «Конкурси та гранти».
Для тих, хто знайомий з німецькою мовою, простіше почати пошук на сайтах конкретних німецьких фірм, університетів (розділ Stellangebote), онлайн-біржах праці, у пошукових системах:
Стажування для музикантів в Німеччині також цілком реальна. DAAD часто проводити набори на післядипломне навчання і стажування для музикантів.
Тим громадянам, хто планує пройти стажування у Німеччині, важливо знаті багато практичні речі, пов’язані з поїздкою в чужу країну, проживанням в ній і подальшими перспективами. Ми постараємося відповісти на кілька питань, які найбільш часто задаються майбутніми стажистами.
Віза для поїздки на стажування у Німеччину?
Студентам та іншим громадянам, які планують провести в Німеччині до трьох місяців (річна практика або короткочасне стажування), маючи на ті дозвіл від ZAV, слід оформляти шенгенську візу С. У всіх інших випадках, коли передбачається перебування понад 90 діб або немає дозволу від ZAV, потрібно подавати заяву на отримання національної візи D.
Надання безкоштовних житла і харчування для стажистів?
Безкоштовне житло і харчування в Німеччині в обов’язковому порядку надають волонтерам, учасникам програми Aur pair. У всіх інших випадках все буде залежати від програми стажування і від того, хто її фінансує. Можливо також повне або часткове відшкодування витрат на житло, їжу або на ті й інше при участі в державних програмах, при укладенні договорів між ВНЗ про паритетних обмінах.
В більшості випадків слід буті готуємо до того, що доведеться витрачати на житло й харчування. Говорячи про суми, потрібно знати, що тут багато чого буде залежати від федеральної землі: стажування в Штутгарті набагато дешевше, ніж у Мюнхені. Часто сторона, що приймає надає недороге житло і можливість бюджетно харчуватися, віднімаючи певну суму зі стипендії та зарплати стажиста.
Знання німецької мови та стажування в Німеччині?
Ключова вимога для стажування в Німеччині — знання німецької мови. Стажист, приїжджаючи в країну, вже винен володіти його основами, щоб вдосконалювати свої знання. Підтвердження певного рівня володіння німецькою мовою — обов’язкова умова для зарахування до складу стажистів.
ВНП в Німеччині та стажування?
Відповідно до Закону про перебування іноземців (AufenthaltsG), для отримання ВНП в Німеччині іноземний громадянин повинен мати національну візу D, яка дозволяє перебувати в країні більше ніж 90 діб. По приїзді в Німеччину такому іноземцю необхідно звернути у Відомство у справах іноземців для оформлення посвідки на проживання. Процедура займає від 4 до 5 тижнів.
Стажування в Німеччині являє велику цінність для кар’єрного зростання та становлення професійних якостей молодих фахівців, тому що дозволяє познайомитися з сучасними технологіями та передовим досвідом. Крім того, проживання в Німеччині дає можливість краще пізнати життя в Європі, навчитися розуміти інші культури, вдосконалити іноземну мову. Для тих, хто замислюється про імміграції в Німеччину, практика також дасть можливість отримати ВНП в цій країні.
Разом з тим слід врахувати, що отримати місце практиканта чи стажера в Німеччині дуже складно. Це зажадає серйозних зусиль.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy