Навчання

Університет для дітей у Німеччині

Share

Навчання і виховання молодого покоління в Німеччині – пріоритетне питання для вчителів, батьків та держави. Думати про майбутнє дитини та спрямування його на досягнення високих результатів тут починають вже в дитячому саду. Велику роль в цьому процесі відіграє дитячий німецький університет, ключовим завданням якого є показати, що вчитися – це легко, весело і корисно. Сама концепція освіти тут представлена в ігровій формі, але на всі питання дітей, захоплено пізнають світ, відповідають самі справжні професори.

Університет для дітей у НімеччиніУніверситет для дітей у Німеччині

Що собою представляє університет для дітей

Коли в родині з’являється дитина, батькам потрібно бути готовими до того, що попереду їх чекає цікавий та непростий період: одного разу малюк почне задавати питання, на які відповідей у дорослих часто просто немає. Полегшити долю молодих батьків і водночас не відбити у дитини бажання пізнавати навколишній світ покликані університети для дітей.

Цілі, які ставлять перед собою організатори проекту, гранично прості:

  • викликати інтерес у малюків до науки та знань;
  • показати, що навіть самі складні шкільні предмети можуть бути захопливими та цікавими;
  • познайомити з університетським життям, пробудивши тим самим бажання продовжити освіту у вищому навчальному закладі;
  • дати дітям знання, викладені в підручниках сухою науковою мовою, в ігровій формі, з відпрацюванням практичних навичок в самих справжніх лабораторіях на базі ВНЗ.

Принцип навчання в дитячих навчальних закладах такий же, як і в тих, які призначені для дорослих. Їх чекають лекції, які будуть читати справжні викладачі, на початку навчання їм видадуть студентський квиток і залікову книжку, а в кінці навчання вони отримають диплом. Такий формат освітнього процесу дуже швидко був підхоплений у всьому світі, і сьогодні виступає якісною альтернативою традиційного шкільного навчання.

Університети для малюків і школярів у Німеччині

Перша лекція в «дитячому» форматі пройшла в Німеччині у 2002 році. Ініціатива зібрати в одному приміщенні дітей і вчених належала журналістам Ульріху Янсен і Улле Штойернагель. На той момент країна взяла участь у Міжнародному незалежному тестуванні, яке проводилося для оцінки знань і досягнень німецьких школярів. Результати даного заходу виявилися гіршими від очікуваних, що змусило всіх причетних до процесу навчання осіб задуматися над вирішенням цієї проблеми. Так народилася ідея створення університетів для дітей.

Втіленням її в життя зайнявся Тюбінгенський університет імені Еберхарда Карла. В ході циклу безкоштовних лекцій на каверзні питання «чомучок» відповідали кращі професори. Ідея виправдала себе – діти отримали шанс доторкнутися до дорослого життя, а батьків порадував їх зрослий інтерес до навчання.

Лекції часто влаштовуються в дні весняних і осінніх шкільних канікул. Теми занять формулюються у вигляді дитячих запитань.

Наприклад: «Що таке справедливість?» або «Звідки береться нежить?» Тривалість уроку – 45 хвилин. Що стосується оплати, то вона, як правило, не стягується. Хіба що невеликий студентський внесок, що не перевищує 3 євро. Професори вишів зазвичай беруть участь у цих заходах на добровільних засадах.

Вхід для батьків у класи заборонений, але в деяких ВНЗ організують відеотрансляції занять, які дорослі можуть подивитися в коридорі. Сьогодні подібне навчання молодого покоління проводять близько 70 вищих навчальних закладів у Німеччині та понад 40 ВНЗ за кордоном.

Кожна з них пропонує своїм слухачам отримати знання у певній сфері:

  • Веймарський університет – дизайн, кінематограф, творчість, музика, література;
  • Бременський – фізика, хімія, біологія, геологія;
  • Бабельсбергський – кінематографія;
  • Гамбурзький – тут дітям дають можливість самим вибрати предмети, що їх цікавлять. Свої пропозиції вони залишають на сайті, а професора включають в програму найпопулярніші запити.

Кожен виш намагається укоренити свої специфічні традиції. Приміром, у деяких з них учні стукають по партах в знак подяки викладачеві за цікавий урок; в інших заведено починати заняття з запізненням на 15 хвилин, що у звичайній школі взагалі не допускається. Подібне відступ від правил і приваблює дітей в цих заняттях. Окремої уваги заслуговують два найвідоміших німецьких ВНЗ.

Навчання в інституті імені Ґете

Ґете-інститут став одним з перших вищих навчальних закладів Німеччини, що підтримали проект дитячого навчання в університетському форматі. Ось вже 15 років цей ВНЗ відкриває свої двері для учнів різного віку. Протягом одного року навчальний заклад приймає близько 14 тисяч слухачів.

Що потрібно знати про навчання у виші:

  • заняття проходять 2 рази на рік – восени та влітку;
  • курс лекцій триває 1 тиждень;
  • основні предмети – хімія, біологія, економіка, маркетинг;
  • в окремі дні для учнів влаштовуються дні досліджень, коли вони можуть подивитися в телескоп на зоряне небо або провести досліди в лабораторії;
  • вік учнів складає 8-12 років.

Університет Goethe розташований у Мюнхені, однак мережа його філій сьогодні простягається далеко за межі Німеччини.

Навчання в Тюбінгенському університеті

Тюбінгенський університет є родоначальником дитячих проектів у німецькій системі освіти та сьогодні пропонує найбільш насичену програму для юних німців. Лекції тут проводяться протягом всього року щовівторка. Що стосується досліджуваних дисциплін, то вони варіюються від маркетингу до археології.

Тутешні професори на постійній основі проводять захопливі «Дні досліджень». Це дає можливість учням відпрацювати вивчений матеріал у ході практичних занять.

Формат самого заняття зовсім не схожий на звичний урок. Однак, за задумом авторів проекту, університет і не повинен нагадувати слухачам про школу. Саме тому тут не застосовується система оцінювання і не проводяться іспити.

Онлайн-університет

Кілька років тому почали свою роботу розробки Гете-інституту:

Ці освітні проекти ставлять у главу кута два завдання:

  • зацікавити дітей у всьому світі німецькою мовою;
  • популяризувати науку і наукові знання.

Німецький онлайн-університет для дітей – це поєднання передових методик викладання та гейміфікації. Будь-яка лекція в університеті – це можливість вивчити мову на базі певного предмета.

Наприклад, далеко не у всіх школах світу фізику можна вивчити німецькою мовою. У процесі навчання дитина отримує можливість запам’ятовувати не окремі лексичні одиниці, а цілі поняття. Такий підхід робить навчання більш ефективним і пізнавальним.

З іншого боку, німецькі викладачі враховують, що лекції університетського рівня не завжди прості для сприйняття, у зв’язку з чим виникає необхідність весь час підтримувати концентрацію уваги юних слухачів на дуже високому рівні. Саме для цього використовується ігровий підхід до подання знань.

Розрахований даний проект на великий інтерес дітей до комп’ютерів і різних сучасних гаджетів, які в XXI столітті витіснили інтерес до книги, зокрема, до підручника.

Kinderuni проводить навчання на трьох факультетах:

  • техніка,
  • людина,
  • природа.

Вік учнів – 8-14 років, кількість лекцій – 45. Крім того, хлопцям належить вирішити 360 інтерактивних завдань. Велика частина програми запозичена з «Передачі з мишеням», яка одержала велику популярність у Німеччині.

Пройти навчання можна як українською мовою, так і німецькою. Проект націлений на зрівняння прав дітей у світі на отримання освіти. З цієї причини, незалежно від матеріального становища батьків, уроки тут проводяться на безкоштовній основі. Все, що знадобиться дитині, – це комп’ютер і доступ до інтернету.

Крім того, користуватися сервісом можуть батьки та вчителі німецької мови: перші – щоб відстежити прогрес свого школяра, другі – щоб зробити шкільні уроки більш цікавими.

Отримати доступ до знань у Kinderuni можна з будь-якої точки України. Де знаходиться представництва Ґете-інституту, контакти та години роботи можна на офіційному сайті.

Якщо виникнуть питання, зв’язатися зі співробітниками представництва можна за телефонами.

Як стати учнем дитячого університету

Щоб записатися в дитячий онлайн-університет, необхідно виконати наступні дії:

  1. Пройти реєстрацію на сайті Університету імені Ґете в Україні. Зробити це можна від імені батька, вчителя або дитини. Зверніть увагу на пароль і логін:
    • ім’я користувача – лише літери нижнього регістру;
    • пароль – хоча б 1 літера нижнього регістра, 1 – верхнього, один символ не алфавітного ряду та 1 цифра (загальна кількість знаків – 8).
  2. Далі система запропонує подивитися відео, в якому викладено принцип побудови навчального процесу.
  3. Після цього потрібно уважно вивчити правила, щоб приступити до освоєння матеріалу. Учневі буде запропоновано почати з будь-якої лекції на яке його цікавить факультеті. Тут йому належить зловити всі слова, що спливають виконати завдання і зібрати бейджі, які будуть символізувати його успіх і просування по науковій драбині.

Проходження всіх тестів у результаті повинно провести учня по захопливому шляху від статусу «студента» до ступеня «професора».

Підсумки

Німеччина – країна не тільки з однією із найбільш стабільних економік у світі, але й з однією з найбільш розвинених і досконалих систем освіти. Питанню навчання дітей тут приділяється колосальну увагу. Процес пізнання світу починається ще в ранньому дитинстві. Саме на цьому етапі закладається усвідомлення себе як особистості та бажання розвиватися в потрібному напрямку. Величезну допомогу в цьому надають дитячі університети, про які корисно знати:

  • отримати знання тут можна на безкоштовній основі;
  • основне завдання – прищепити любов до науки в цілому, зародити бажання вступити до ВНЗ, показати, що навчання може бути цікавим та захопливим;
  • формат навчання повністю протилежний шкільному;
  • заняття в основному проводяться під час канікул і являють собою поєднання новітніх методик викладання та ігри.

В Україні таке навчання стало доступним завдяки онлайн проекту Гете-інституту.

Університет Kinderuni: Відео