Фінанси

Процедура відкриття банківського рахунку в Іспанії

Share

Як відкрити банківський рахунок в Іспанії – питання номер один для всіх, хто так чи інакше пов’язує своє майбутнє з цією країною. Особливості майбутньої процедури будуть залежати від безлічі факторів: є заявник резидентом чи ні, для яких цілей йому необхідний рахунок, який у нього рівень доходу. Відкриття рахунку не викличе ніяких труднощів, якщо ви володієте іспанською або хоча б англійською мовою. Але навіть якщо це не так, залагодити всі складності допоможе перекладач.

Відкриття рахунку у банках ІспаніїВідкриття рахунку у банках Іспанії

Трохи про іспанську банківську систему

На чолі іспанської банківської системи знаходиться Банк Іспанії. Йому підпорядковуються:

  • ощадні каси (caja);
  • комерційні банки (banco);
  • іноземні банки.

Різниця між комерційними банками та ощадними касами не дуже велика, хоча останні акцентують увагу на тому, що їх діяльність ніяк не пов’язана з отриманням прибутку, а скоріше стосується надання послуг. Доказом тому служить той факт, що, приміром, Середземноморська ощадна каса (коротко САМ) довгий час займала провідні позиції в іпотечному кредитуванні на всьому узбережжі Коста-Бланка.

Каси нарівні з банками зобов’язані інвестувати частину коштів у цінні папери, що випускаються державою. В результаті цього в посткризовий час намітилося таке явище, як злиття даних організацій в групи, що привело до змін в структурі банківської системи країни в цілому. Та ж каса CAM була викуплена банком Sabadell за чисто символічну плату в 1 євро.

На сьогодні процес поглинання великими фінансовими інституціями більш дрібних повністю не завершений. Провідні позиції в рейтингу найбільших банків країни займають Santander, Caixabank, BBVA, Bankia та вже згаданий Sabadell.

Різновиди рахунків

Перше, що необхідно зробити, це визначитися з тим, який саме рахунок в іспанському банку вам необхідний. Для фізичних осіб призначені наступні різновиди рахунків:

  • зарплатний (Nomina) – відкривається тільки при наявності трудового контракту або постійного законного поповнення грошовими коштами відкриття рахунку. Сума повинна бути не менше 600 євро в місяць. Основна перевага – витрати на обслуговування рахунку не передбачені;
  • звичайний – призначений для поточних розрахунково-касових операцій. За володіння таким рахунком доведеться вносити щомісячну плату в розмірі від 20 євро. Для його відкриття потрібно внести обов’язкову початкову суму в розмірі 100 євро;
  • депозитний – розрахований на тих, хто має намір зберігати гроші в банку й отримувати з цього прибуток.

Якщо належить взаємодія з банком від імені компанії, тоді мова буде йти про рахунок для юридичних осіб. Власники такого рахунку можуть скористатися суттєвими пільгами, оскільки вони обіцяють банку хороший оборот грошей.

Для таких клієнтів передбачено безкоштовне обслуговування, але тільки при виконанні наступних умов:

  • сума надходжень в місяць повинна складати близько 200-600 євро;
  • здійснення декількох оплат протягом місяця допомогою кредитної картки;
  • згоду на автоматичне списання коштів з цього рахунку для оплати послуг зв’язку, комунальних платежів і страховки.

Як відкрити рахунок

Для початку зазначимо, що для іноземців передбачено два види рахунків:

Для другої категорії осіб процедура відкриття рахунку проходить набагато простіше. Їм необхідно надати лише мапу резидента – Tarjeta de identidad de extranjero, а до неї прикласти пакет документів, який в індивідуальному порядку визначається банком.

Що стосується тих, хто ще не придбав офіційний статус, то Центробанк Іспанії також дозволяє їм співпрацювати з банківськими установами та відкривати рахунки в будь-якій валюті, включаючи євро. Єдине обмеження стосуватиметься зняття готівки в банкоматах, якщо знадобиться отримати гроші європейськими банкнотами.

Слід мати на увазі, що далеко не всі фінансові установи готові співпрацювати з нерезидентами. І хоча деякі безпосередньо не відмовлять, але запросять пакет паперів, підготувати який буде практично нереально.

Так, наприклад, банк Barclays в рамках програми по боротьбі з відмиванням грошей може попросити надати документацію, що підтверджує вашу діяльність на батьківщині, або податкову звітність за останні 5 років.

Простіше йтимуть справи у тих, хто має намір придбати на іспанській території нерухомість. А якщо ще й нанести візит в банк разом з ріелтором, який підтримує з установою хороші відносини, то справа напевно увінчається успіхом.

За словами тих, хто вже стикався з цим процесом, величезний вплив може надати особисте спілкування з представниками банку та взаємно проявлена симпатія. Причому краще не звертатися у великий банк, а в маленький, який цінує кожного свого клієнта.

Отже, припустимо, що ВНП у вас ще немає. У цій ситуації є три варіанти вирішення питання:

  1. Вам варто звернутися в будь-яку поліцейську ділянку із заявою про видачу вам посвідчення нерезидента. Для цього при собі потрібно мати паспорт та його ксерокопію. Оформлення потрібного документа займе близько 10-15 днів.
  2. Клопотати про відкриття рахунку можна, звернувшись безпосередньо в сам банк. Деякі установи можуть піти вам назустріч і підписати договір без карти нерезидента. Однак протягом 15 діб вас все одно попросять підтвердити свій статус. Так що йти в поліцію доведеться і в цьому випадку.
  3. Багато банки беруть на себе турботу про оформлення нерезидентської карти. Це означає, що уповноважений фахівець сам запитує в поліції потрібний документ на підставі підписаної вами довіреності. Така послуга обійдеться приблизно в 15-20 євро. Рахунок вам відкриють, але користуватися ним ви не зможете до того моменту, поки поліція не видасть карту.

Пакет документів

Набір паперів, які вимагатиме банк для відкриття рахунку нерезиденту і резиденту, буде суттєво відрізнятися. Кожен банк має право запросити додаткові документи на свій розсуд, наприклад, виписку про рух коштів на вашому рахунку у банку у вас на батьківщині або декларацію про сплату податків.

Тим, хто ще не отримав ВНП, необхідно підготувати:

  • закордонний паспорт;
  • підтвердження місця проживання (прописка);
  • документ про трудовий статус (зарплатний лист – salary statement);
  • довідки про доходи (PHYSICAL PERSONS INCOME CERTIFICATE);
  • карту нерезидента – Certificado de no residencia.

Всі ці папери необхідні банківській установі для ідентифікації особи та розуміння того, звідки ви отримали наявні у вас кошти.

Базовий набір паперів для резидента виглядає наступним чином:

  • закордонний паспорт;
  • карта резидента – Tarjeta de identidad de extranjero;
  • номер NIE (реєстрація в податковій службі);
  • підтвердження трудового статусу.

Всі папери, які були видані за межами Іспанії та складені іноземною мовою, доведеться апостилювати та перевести на іспанську або англійську мову присяжним перекладачем. Однак враховуючи те, що різні банки можуть висувати різні вимоги, краще перестрахуватися та оформити всі державною мовою країни.

Скільки коштує обслуговування в іспанських банках

Після того як ви отримаєте право користуватися послугами банку, вам буде надана дебетова, а в деяких випадках і кредитна картка. Хоча отримати другу зараз дуже складно, зважаючи підвищеної пильності банківських установ до надійності клієнтів.

Зате при відкритті рахунку банк видасть ще й карту, яка надає онлайн-доступ до свого кабінету. Вона дозволяє користувачеві без фізичної звернення в банк виконувати будь-які операції: перераховувати гроші, оплачувати комунальні послуги, відкривати депозитні рахунки.

Всі карти обслуговуються банком безкоштовно, а от за користування рахунком практично всі установи стягують комісію:

  • Banco Sabadell – 30 євро 1 раз у три місяці та 1 раз в рік податок на те, що власник рахунка не є резидентом (40 євро).
  • Bankia – безкоштовно;
  • Iber Caja – 50 євро в рік;
  • BBVA – безкоштовно;
  • Santander – 20-30 євро кожні півроку.

Багато установ пропонують акційні пакети послуг, які передбачають відсутність зборів за обслуговування рахунків.

Вибираємо банк

На території королівства функціонує кілька десятків фінансових установ. Ви будете здивовані, але, наприклад, в Барселоні, їх приблизно така ж кількість, як і в Києві. Коротко розповімо про чотири ведучих:

  • Bankia – базовим розрахунковим рахунком тут є Cuenta Facil. Він включає в собі дебетову картку Visa, яка надається клієнтам на безкоштовній основі. Подати заявку на відкриття рахунку можна в онлайн-режимі. Після цього банк надсилає запрошення на особисту бесіду з менеджером, в ході якої будуть прийняті та завантажені в систему всі зібрані документи. Спеціально для молодих людей у віці від 14 до 26 років підготовлений продукт Cuenta Joven. Даний рахунок не передбачає комісію за його обслуговування і припускає наявність прив’язаною до нього дебетової картки. Для бізнесу тут пропонують Cuenta de Negocio з плаваючою ставкою відсотків.
  • BBVA – відмінний варіант як для резидентів, так і для нерезидентів, що пов’язано з тим, що комісія за обслуговування не стягується. Сайт банку має англійську версію та оснащений дуже простою і зручною навігацією. Клієнтам пропонують відкрити один з двох рахунків: Cuenta Online BBVA або Cuenta Azul online BBVA (призначений для клієнтів від 18 до 29 років). Як можна судити з назви, відкрити обидва рахунки можна в онлайн-режимі, до обох додається безкоштовна карта Visa. Окремі бонуси діють для компаній. Наприклад, безкоштовний облік чеків або без комісійна відправка переказів по країні.
  • Caixa Bank – базовий рахунок Hola Bank для тих, хто не є резидентом. Бонуси для іноземців: юридична підтримка рідною мовою клієнта, телефонне супровід перекладача. У резидентів є більш розширені можливості: рахунок Estrella (без комісії, безкоштовна кредитка), Joven (для молоді у віковому діапазоні від 18 до 26 років). Компанії можуть відкрити один з двох рахунків – Comercio і Negocio.
  • Santander – пропонує продукти, аналогічні тим, якими користуються клієнти британських банків. Наприклад, Cuenta 1/2/3. Він передбачає повернення близько 3% від усіх фактур, які прив’язані до цього рахунку, а також додаткові 3% за умови підтримання сальдо на рівні 3-15 тисяч євро. Окремі продукти розроблені банком для студентів і підприємців. Велика частина з них, однак, розрахована тільки на резидентів. Щоб відкрити рахунок через інтернет, доведеться вивчити іспанську, оскільки англійської версії сайту немає.

Часті питання

В ході відкриття рахунку у потенційних клієнтів банків виникає безлічі питань, що цілком очікувано. Спробуємо відповісти на найбільш часто зустрічаються.

Допускається відкриття ощадного рахунку на ім’я компанії?

Так, такий варіант взаємодії з банком можливий. Але для початку доведеться відкрити базовий дебетовий рахунок, через який і будуть проводитися всі операції з ощадним.

Як отримати карту нерезидента?

Для цього потрібно звернутися в управління поліції із заявою, паспортом і його копією. На проведення даної процедури зазвичай йде близько 10-15 днів.

Яка величина податкової ставки для нерезидента?

Розмір податку становить 40 євро в рік.

Висновок

Взаємовідносини з іспанськими банками мають як позитивні, так і негативні сторони.

Переваги Недоліки
Безпека вкладених грошей Не всі іспанські банки мають англомовну версію сайту
Стабільність іспанської банківської системи Режим роботи банків: 8.30-14.00. Це потрібно враховувати, плануючи свої візити
Можливість перераховувати кошти всередині ЄС без додаткових комісій У деяких випадках висока комісія за обслуговування
При наявності у власності нерухомості всі платежі по фінансовим і адміністративним зобов’язанням здійснюються автоматично Великий пакет документів для нерезидентів
Можливість здійснювати операції в онлайн-режимі Неможливість закрити рахунок або отримати роз’яснення по виписці в будь-якому відділенні банку: в обов’язковому порядку доведеться відвідати саме те, в якому було відкрито рахунок.

Як відкрити рахунок в банку Іспанії: Відео