Іспанія радує не тільки прекрасним середземноморським кліматом, шикарними пляжами, самобутньою культурою, унікальними історичними та архітектурними пам’ятниками, але і прекрасним шопінгом. Є ще одна приємна річ – такс-фрі в Іспанії у 2025 році. Це система, яка допомагає любителям шопінгу заощадити, перебуваючи на відпочинку в цій сонячній країні.
У вартість європейських товарів включається податкова надбавка, яка надходить у державну скарбницю по завершенні торгового періоду. Таким чином уряд ініціює додатковий збір податків з громадян своєї країни.
Tax Free (такс-фрі) – це система повернення податку на додану вартість (ПДВ), включеного в ціну товару. Цією системою можуть скористатися туристи, які приїжджають в країни Європейського союзу. Чому їм надається така можливість?
Річ у тім, що мандрівники мають право не платити цей податок у країні, громадянами якої вони не є. Адже вони не користуються бюджетними благами цієї держави: їм не належить безкоштовне лікування або проїзд у транспорті.
На території Іспанії податок на додану вартість позначається трьома буквами – IVA (Impuesto al Valor Agregado). Його стандартна ставка на більшість товарів дорівнює 21%. При цьому на деякі продукти першої необхідності, газети та книги, а також фармацевтичну продукцію ставка податку становить всього 4%.
Оптики (окуляри, контактні лінзи) і основні продукти харчування розмір податку 10%. При цьому ПДВ з оплачених послуг за готель, перевезення пасажирів і багажу також не перевищує 10 відсотків.
Сума податку на товари у цінниках вказується рідко, тому на касі ви можете отримати чек з більшою сумою, в якому окремо відзначений ПДВ.
Потрібно визнати, що повернення податку – це додаткова принада для туристів. В магазині покупець оплачує повну вартість товару з урахуванням ПДВ. При цьому сума утриманого із загальної вартості податку повертається власником магазину державі.
Однак він може на добровільних засадах брати участь у системі повернення податку не в державну казну, а конкретній людині, який не є резидентом країни. Для цього йому необхідно заповнити певний комплект документів на кожного іноземного покупця, який придбав товари на певну суму в його магазині, і повернути йому ПДВ на руки.
Як правило, власники великих магазинів не обтяжують себе зайвої паперової тяганини та для своєї ж зручності наймають комерційні фірми, що діють в якості агентів-посередників. В Іспанії відомо кілька фірм, що спеціалізуються в області Tax Free. Серед них – Innova Taxfree, Euro Refund, Tax Free Worldwide та інші.
Лідируючі позиції належать компаніям Premier Tax Free і Global Blue – операторам, що добре зарекомендували себе на європейському ринку.
За свої послуги фірми-посередники утримують певний відсоток з належної покупцеві суми ПДВ. Крім того, в туристичних пунктах повернення податку, розташованих в різних містах Іспанії, утримується комісія за обслуговування. Тому отримати на руки повністю 21% від вартості покупок не вийде. Як правило, сума може скласти від 10 до 15%.
На повернення ПДВ мають право особи, які не є резидентами Іспанії та інших країн ЄС. Як виняток оформити такс-фрі можуть жителі Гібралтару, Андорри, Мелільї, Сеути та Канарських островів. При цьому всі вони повинні бути не молодше 16 років.
Гроші повертаються лише фізичним особам-покупцям. Для юридичних осіб, різних організацій, що здійснюють комерційну діяльність в Іспанії, передбачена інша категорія – Business Tax Free.
Повернути такс-фрі можна за самі різні товари: одяг, взуття, техніку, аксесуари. Однак необхідно виконати головну умову: мінімальна сума покупок повинна скласти не менше 90,16 євро.
Деякі компанії, наприклад Global Blue, дозволяють підсумувати кілька чеків з одного і того ж магазину для досягнення мінімальної суми, необхідної для повернення ПДВ. При цьому потрібно враховувати два моменти: дати на чеках повинні бути проставлені в одному календарному році, а у разі, коли чеки підсумовуються, дата, зазначена на бланку Tax Free, повинна відповідати даті останньої покупки в Іспанії.
Інша компанія – Premier Tax Free – не дозволяє підсумовувати різні чеки: згідно з її правилами, в один день повинна бути здійснена одна покупка вартістю не менш 90,16 € – це обов’язкова умова. При цьому відсоток повернення податку тим вище, чим більше сума, зазначена в чеку одного магазину.
Слід мати на увазі, що в ресторанах і готелях система такс-фрі не діє. Тому витрати на харчування, розваги і житло доведеться оплачувати за повною вартістю.
І лише за товари, що вивозяться за межі Іспанії на батьківщину, можна повернути податок.
Найчастіше туристи оформляють такс-фрі в аеропорту Іспанії при вильоті. Однак існують і інші варіанти повернення податку. Тому кожен може вибрати саме той, який йому зручніше.
Наприклад, у багатьох містах Іспанії працюють пункти City Refund, в яких можна спокійно, без суєти отримати повернення податку, причому різними способами: або на кредитну банківську картку, з якої сплачувались покупки (потрібно врахувати оплату комісії), або готівкою.
Можливо також отримання Tax Free після повернення у свою країну. Вибираючи спосіб повернення податку, необхідно враховувати ряд факторів.
Перш за все, потрібно переконатися в тому, що послуга такс-фрі підтримується магазином, в який ви прийшли за покупками. Зазвичай про це повідомляє розміщений у вітрині логотип агента-посередника, який бере участь у системі Tax Free. Якщо лого ви не побачили, поцікавтеся у продавця.
Вирушаючи в магазин, на забудьте захопити з собою закордонний паспорт. На підставі цього документа заповнюється Tax Refund Cheque – спеціальна форма для повернення ПДВ, яка видається при продажу товару та завіряється підписом працівника магазину.
До неї прикріплюється оплачений товарний чек, без якого форма сама по собі недійсна.
Разом з документами в магазині зазвичай видають спеціальний буклет – інструкцію з роз’ясненнями, як оформити такс-фрі. Ви можете заповнити бланк самостійно або попросити співробітників допомогти вам зробити це.
Персональні дані потрібно заповнити друкованими латинськими літерами, вказавши номер паспорта, прізвище, ім’я та по батькові, індекс поштового відділення і домашня адреса, місто та країну проживання. Адреса електронної пошти теж варто вказати. І обов’язково поставити свій підпис.
Разом з чеком за покупки та заповненим вами бланком вам видадуть конверт. Отримавши його від співробітника магазина, необхідно ще раз переконатися в тому, що форма підписана продавцем, а чек знаходиться всередині конверту.
Збираючись покинути країну, підготуйте конверт разом з паспортом. Під час подорожі покупки краще не використовувати – їх упаковка не повинна бути порушена, а етикетки, бирки – зірвані або зрізані. Митниця пред’являє свої вимоги, і вам, можливо, доведеться показувати ваші обновки під час оформлення перед вильотом.
Краще всього, якщо всі покупки будуть у вас в ручній поклажі. Але якщо це неможливо, а на митний контроль ви потрапляєте після проходження реєстрації та відправлення багажу, то в той момент, коли ви реєструєтесь, зверніться до працівника аеропорту з проханням запросити митника, щоб він зміг перевірити покупки у реєстраційної стійки. Тільки після того як митник поставить штамп на заявці, ви можете здати свої валізи.
Пройшовши митний контроль, ви прямуєте до вашого офісу оператора Tax Free, пред’являєте конверт з чеками та заявкою, проштампованою митницею, де вам повертається податок, з якого утримана комісія. Заздалегідь підрахувати суму повернення неможливо, оскільки у кожного оператора свої умови.
Отримати Tax Free можна в інформаційно-туристичному центрі. Їх чимало у містах Іспанії. Наприклад, на площі Каталонії – улюбленому місці всіх туристів, відпочиваючих в Барселоні, – можна звернутися в офіс Barcelona Tourisme (Plaza de Catalunya, 17). Він працює через оператора Global Blue щодня з 8.30 до 20.30.
Ще один центр – Passatge de la Conceptio, 7-9 (станція метро Diagonal) – працює з 15.00 до 20.00.
Якщо ваш оператор Premier Tax Free, то в Барселоні вам повернуть гроші в магазині FNFC на площі Каталонії або в центрі ARENAS на площі Іспанії з 10.00 до 22.00.
Слід мати на увазі, що звертатися за поверненням податку потрібно не пізніше, ніж через 10 – 14 днів з моменту покупки (у кожного оператора є свої вимоги щодо строків, тому краще заздалегідь уточнити їх).
При цьому необхідно пред’явити заповнену форму Tax Refund Cheque, закордонний паспорт та банківську кредитну картку, строк дії якої не менше чотирьох місяців. При цьому кредитна карта (не дебетова!) є свого роду гарантією: з її рахунку можуть списати суму повернутого вам податку за умови, якщо чек зі штампом митниці не буде повернутий протягом 21 дня з моменту повернення такс-фрі.
У Мадриді працює кілька офісів такс-фрі в центрі міста. Знаючи оператора, який оформив документи, можна подивитися адреси його офісів на сайті даного оператора. Добре, якщо є можливість повернути податок під час перебування в межах міста – це позбавить вас від зайвих клопотів в аеропорту при відльоті.
Якщо ж у вас немає часу здійснити процедуру повернення податку в місті, це можна зробити в аеропорту Мадрида. При цьому бажано заздалегідь уточнити, який термінал зазначений у вашому квитку.
Зайшовши на сайт оператора, можна дізнатися години роботи офісу Tax Free і місце його розташування. Так, на сайті Global Blue є дуже докладна інформація не тільки про те, біля якої стійки реєстрації кожного з терміналів (1, 2, 4) знаходиться офіс оператора, але і вказується сума стягуваної комісії при отриманні такс-фрі готівкою.
Вилітаючи з Аліканте, потрібно бути готовим до того, що оформляти такс-фрі доведеться в аеропорту. Години роботи офісу – з 6.00 до 23.00.
Конверт з проштампованою формою заявки та чеками потрібно опустити в поштову скриньку. Цю процедуру необхідно виконати в будь-якому аеропорту, незалежно від того, з якого міста ви вилітаєте.
Оформлення Tax Free в аеропорту – найпоширеніший спосіб отримання назад своїх грошей. Однак потрібно пам’ятати про те, що ця процедура досить тривала, тому необхідно мати запас часу і приїхати в аеропорт заздалегідь, щоб знайти офіс і виконати всі обов’язкові дії.
В аеропорту Пальма-де-Майорка є підказка, як знайти поштовий ящик, в який треба кинути конверт із заповненою формою такс-фрі – він знаходиться біля скульптури лежачої жінки перед паспортним контролем.
Якщо ви залишили Іспанію, не встигнувши отримати повернення податку, гроші можна повернути й після повернення додому шляхом переведення на банківську картку. Для цього необхідно надіслати чек з відміткою митниці за тією адресою, яка зазначена в ньому, а також реквізити своєї картки банку. Зробити це потрібно протягом трьох місяців, поки штамп митниці дійсний. Процедура повернення може зайняти близько 2 місяців.
Перед відправленням поштою слід сфотографувати документи або їх ксерокопії на випадок з’ясування відносин з оператором, якщо документи загубляться.
У великих містах також є пункти повернення. Адреси офісів компаній-операторів можна знайти на офіційних сайтах або з’ясувати телефоном.
Якщо вам пощастило здійснити круїз навколо Іспанії та ви залишаєте Барселону або інший іспанський порт на лайнері, ви також зможете отримати Tax Free. Схема оформлення така ж, як і в аеропорту, з тією лише різницею, що штамп митниці проставляється в терміналі того порту, який виявляється останньою туристичною точкою вашої подорожі, розташованої на території Євросоюзу.
Тобто ви висилаєте по зазначеній в чеку адресою сам чек з відміткою митниці та реквізити банківської картки або можете отримати готівку через відділення банків у себе на батьківщині.
Збираючись в Іспанію на відпочинок та шопінг, бажано заздалегідь підготуватися та ознайомитися з умовами та процедурою повернення ПДВ. Найпопулярніший спосіб отримання такс-фрі – оформлення в аеропортах у Tax Refund Office при вильоті з країни.
Можна повернути Tax Free в межах іспанських міст у пунктах City Refund. Гроші ви отримаєте готівкою або переказом на банківську карту.
Можна повернути Tax Free і після повернення на батьківщину.
Таким чином, знаючи все про такс-фрі в Іспанії, ви не розгубитеся та здешевите свій відпочинок на суму повернутого податку.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy