Робота

Як знайти роботу у Фінляндії

Share

Робота в Фінляндії, мабуть, кращий вибір для наших співвітчизників, які бажають працевлаштуватися за кордоном. Ця північноєвропейська країна потребує працьовитих іноземців, оскільки в багатьох галузях народного господарства відчувається нестача робочих рук. Це пов’язано зі скороченням корінного населення країни: смертність перевищує народжуваність, а природний приріст забезпечується виключно за рахунок мігрантів. Але чи можна працювати у Фінляндії без знання мови та кваліфікації? Які умови праці та на які вакансії можна претендувати? Почнемо з переваг.

Чому добре працювати в ФінляндіїЧому добре працювати в Фінляндії

Плюси працевлаштування у Фінляндії

Мабуть, головний плюс працевлаштування для українців, це перебування Фінляндії в ЄС, а це означає європейську оплату навіть некваліфікованої праці. Що говорити, до фінів на заробітки їдуть навіть європейці – громадяни Польщі, Угорщини, Румунії. Однак однією зарплатою переваги не обмежуються.

  • Фінський ринок праці пропонує варіанти як сезонного, так і постійної зайнятості для іноземців як з досвідом так і без досвіду роботи.
  • Місцеве трудове законодавство в ряді випадків дозволяє працювати без виду на проживання.
  • У разі працевлаштування на постійній основі іноземець може легалізуватися у Фінляндії, а за наявності достатнього прибутку – перевезти туди й свою сім’ю.
  • Закон дозволяє іноземцям працювати та паралельно проходитимуть навчання у вузі.
  • Фінські рекрутингові агентства, а також місцевий центр зайнятості охоче співпрацюють з іноземцями.
  • Ставлення в країні до трудових мігрантів на порядок краще, ніж, наприклад, у Польщі чи Прибалтиці.

В цілому ринок праці Фінляндії вважається куди більш цивілізованим у порівнянні з тією самою Східною Європою, тому шанси зіткнутися з шахраями на порядок нижче.

Популярні фінські вакансії

На високооплачувані та престижні вакансії попит високий і серед самих фінів. Проте українців, білорусів і навіть громадян Узбекистану раді бачити у Фінляндії на робочих позиціях, де рівень необхідної кваліфікації, а отже і заробітки не такі високі.

Для фінського ринку праці характери регіональні диспропорції, однак у цілому потреби роботодавців оцінити можна. Коротко розглянемо перспективні галузі для наших співвітчизників:

  • будівництво – великий попит на мулярів, електриків, бетонників, обробників, штукатурів, водопровідників, трубоукладачів і навіть підсобників;
  • промисловість – високий попит на теслярів і столярів, прокатників і зварювальників, інженерів-механіків, працівників металообробки;
  • сільське господарство – на сезонну роботу в теплицях, наприклад, в Іматра, особливо влітку потрібні збирачі ягід, овочів і грибів;
  • громадське харчування – в ціні пекарі, кондитери, кухарі та офіціанти;
  • медицина – високий попит на доглядальниць, санітарів, медсестер, працівників фармацевтики, терапевтів і лікарів-стоматологів.

Умови праці

Велика частина прав і обов’язків прописується в трудовому договорі. Для тих, хто працевлаштований офіційно, тривалість робочого дня регулюється Законом № 605/1996 від 09.08.1996 «Про робочий час». Згідно з ним стандартним вважається 8-годинний робочий день і 40-годинний робочий тиждень.

До понаднормової роботі, якщо вона не передбачена трудовим контрактом, працівники залучаються за їх згодою та за додаткову винагороду, але не більше 52 годин в тиждень.

Для працівників сезонної зайнятості зазвичай надається житло і харчування, для дівчат з маленькими дітьми – скорочений робочий день. У деяких випадках графік роботи може бути ковзаючим.

Роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників необхідними засобами праці, починаючи від робочого одягу і закінчуючи інструментом. Ті, хто приїжджає на сезонні роботи, укладають договір не з компанією, в якій працюють, а з посередником – для них роботодавцями виступають організації за наймом. Більше про умови праці читайте тут.

Вимоги до кваліфікації різняться в залежності від галузі. Для дипломованих фахівців необхідно визнання їх дипломів. Більше про це дізнайтеся тут.

Як шукати роботу

Пошуками роботи у Фінляндії слід зайнятися до від’їзду. Ми рекомендуємо шукати пропозиції від прямих роботодавців – це дозволить уникнути зустрічі з шахраями. Перш ніж приступити до пошуку роботи дізнайтеся більше про місцеву культуру та традиції, визначитеся зі сферою діяльності. Попередньо ознайомтеся з регіональними потребами, використовуючи Професійний барометр.

Перше, що слід зробити, – зареєструватися як безробітний на сайті Державної служби зайнятості. Дізнатися про те, які кадрові агентства працюють з російсько та україномовними здобувачами, можна за телефоном 0295 020 715. Зверніть увагу на поради з пошуку роботи для іноземців, які публікує служба зайнятості. Ознайомтеся з інформацією на сайті Турку.фі, який часто виступає посередником між роботодавцями та шукачами з-за кордону. При самостійному підборі вакансій вам можуть допомогти такі сайти з пошуку роботи:

Документи та дозволи

Для легальної роботи на території Фінляндії іммігранту необхідно мати вид на проживання. Дозвіл на роботу без виду на проживання мають лише власники робочої візи.

Вид на проживання не потрібно для тих, хто планує працювати за запрошенням або за контрактом на протязі не менше 90 днів і їх діяльність буде пов’язана з роботою перекладача, учителя, експерта, спортивного судді, художника, тренера, спортсмена, допоміжного працівника, водія-перевізника або моряка.

Попередньо, ще до приїзду, іноземному працівнику необхідно отримати запрошення від роботодавця – воно буде виступати як супровідний лист для запиту візи або посвідки на проживання.

Перед поїздкою перевірте термін дії свого паспорта – він повинен бути дійсним протягом всього терміну дії трудового контракту.

Для отримання дозволу необхідно подати в посольство Фінляндії:

  • паспорт з копією кольорової;
  • заповнену анкету OLEL_PK фінською, шведською або англійською мовою;
  • підписаний трудовий договір;
  • заявку від роботодавця;
  • свідоцтво про сплату роботодавцем податків та страхових внесків;
  • довідки про здоров’я та інші документи.

Рівень зарплат

Як і в інших країнах світу, рівень зарплат у Фінляндії може істотно відрізнятися в залежності від вікової групи співробітників (чим більше років, тим більше досвіду і тим вища зарплата), рівня їх кваліфікації, сфери зайнятості та навіть регіону. На півдні країни, наприклад, в Котці, роботи на порядок менше, ніж у Йоенсуу, а тому і зарплати там трохи нижче.

Але регіональні відмінності в цілому не такі істотні. За даними Статистичного управління, середня зарплата найманих працівників у країні становить 2,5 тис. євро мінус податки. Найбільше заробляють лікарі: без вирахування податків оплата їх праці становить 7,8 тис. євро.

Втім, близько 63% працюючого населення Фінляндії мають зарплату нижче рівня 2,5 тис. євро. Саме на неї в більшості випадків можуть претендувати наші співвітчизники.

Навіть зі знанням англійської вони зможуть працювати лише на таких позиціях, як:

  • няні та доглядальниці – 1750 євро;
  • збирачі ягід – 1700-2000 євро;
  • працівники пральні – 1900 євро;
  • офіціанти – 1950 євро;
  • складальники меблів – 2200 євро;
  • рубачі лісу – 2300 євро;
  • водії – 2250 євро;
  • програмісти – 2400 євро;
  • зварювальники, токарі, будівельники, складські працівники – 2500-2600 євро;
  • шахтарі, бурильники, добувачі – 2600-2800 євро і т. д.

Детальніше про зарплати в статті “На яку зарплату можна розраховувати у Фінляндії“.

Поширені запитання

Якщо після прочитання статті у читачів залишилися питання, відповіді на них ви знайдете нижче.

  • Де можна працювати у Фінляндії без знання мови?

Щоб отримати в країні гідну і – головне – постійну роботу, знання мови є однією з обов’язкових вимог. Оскільки у Фінляндії дві державні мови, підійде або фінська, або шведська.

Без знання мови можна отримати лише сезонну роботу (збирання ягід, прибирання снігу тощо) або роботу, посадові обов’язки за якою не вимагають комунікації з відвідувачами, безпосереднім роботодавцем або фінськими колегами.

Це може бути лісозаготівля, рибний промисел, робота в якості технічного персоналу або, наприклад, в компанії з українським керівництвом.

  • Які можуть бути наслідки нелегального працевлаштування у Фінляндії?

Ми настійно не рекомендуємо найматися на роботу без легального працевлаштування, підписання трудового договору та оформлення в міграційній службі. Ті, хто наважується на роботу нелегалом, ризикують:

  • стати жертвами шахраїв і не отримати оплату за виконану роботу;
  • порушенням інших трудових прав – мова йде про загрозу експлуатації, невиплату понаднормових, невиплату частини зарплати, відсутність гарантій на випадок хвороби й т. д.;
  • накладенням штрафу у випадку нелегального працевлаштування;
  • затриманням, арештом і депортацією в разі нелегального працевлаштування за нелегальне перебування в країні.
  • Як не попастися на гачок шахраїв, що пропонують роботу в Фінляндії?

Дійсно, ринок міжнародного рекрутингу переповнений всілякими шахраями, і Фінляндія не виняток. Багато хто побоюється недобросовісних роботодавців, проте у випадку з фінами більше побоюватися варто якраз рекрутингових агентств. Тому ми радимо шукати роботу без посередників.

Якщо ж ви зважилися на співпрацю з агентством, в першу чергу звертайте увагу на:

  1. Пропозиція нелегального працевлаштування – це порушує фінське законодавство і тягне за собою чимало ризиків, про які ми згадували вище.
  2. Вимога заплатити внесок. Дійсно, оформлення виду на проживання для працевлаштування коштує грошей – 450-520 євро, плюс страховка та інші витрати. Проте витрати за працевлаштування повинен брати на себе безпосередньо роботодавець.
  3. Тип договору, що укладається. Відповідно до фінського законодавства, при сезонних роботах роботодавцем виступає як раз агентство-посередник, і саме з ним повинен бути укладений трудовий договір.
  4. Наявність реєстрації в Фінляндії як посередника – не варто зв’язуватися з фірмою, що пропонує роботу в країні, де у неї немає представництва.
  5. Офіс, сайт, відгуки – все це особа рекрутингового агентства. І якщо ви думаєте про співпрацю, не полінуйтеся навести довідки про нього.

Висновок

Резюмуючи сказане, можна однозначно стверджувати: робота в Фінляндії, мабуть, найбільш привабливе місце для працевлаштування громадян країн СНД за кордоном. Незважаючи на те що тут складна мова, незнайома культура і строгі правила, фіни готові надати гідну роботу, високі зарплати та прийнятні умови праці. Серед потрібних фахівців знайдуться вакансії для робочих професій, і для висококваліфікованих фахівців, а також для обслуговуючого персоналу. А якщо знайдеться хороша робота, то проблем з легалізацією не буде: фіни з радістю видадуть ВНП/ПМП, а згодом і громадянство.

Сезонна робота в Фінляндії: Відео