Досить жорсткі умови ведення бізнесу в Україні змушують підприємців шукати нові можливості. Одним з таких нових і активно розвиваються ринків стала Фінляндія: ліберальне законодавство, державна підтримка і помірні податки навіть для іноземців приваблюють багатьох бізнесменів з-за кордону. Сьогодні ми розповімо, як відкрити бізнес у Фінляндії і які передбачені вимоги для іноземців.
Згідно з Торговим регістром, у Фінляндії діє близько 300 тис. підприємств плюс близько 210 тис. приватних підприємців. У зв’язку зі стабільним економічним зростанням їх чисельність постійно зростає.
Фінський бізнес не перестає розвиватися: за минулий рік сукупний оборот склав 408,6 млрд євро. Чималий внесок у це зробили й найбільші компанії Фінляндії, такі як Fortum Corporation, Neste Oil, Finnair, Nokia Oyj, Stockmann, UPM-Kymmene Oyj і Metso.
Але куди більший внесок забезпечують все ж малі та середні компанії – на їх частку припадає понад 97 % підприємств при тому, що 93 % – це компанії, де працює менше ніж 10 осіб.
Малі та середні підприємства є двигуном нової фінської економіки: на них припадає понад 40 % ВВП і 92 % створених нових робочих місць.
При цьому будь-яка фінська компанія намагається не замикатися на внутрішньому ринку і вже через 2-5 років активної діяльності стабільно виходить на європейський ринок, а потім і за його межі. Цьому активно сприяє і сама держава, в країні діють:
Число іноземних підприємств у структурі малого бізнесу мізерно мало – на початок цього року їх кількість складала лише 4,6 тисячі. При очевидних плюсах існує й чимало мінусів – розглянемо переваги та ризики відкриття бізнесу у Фінляндії.
Переваги | Недоліки |
---|---|
Економічна, політична стабільність і низький рівень інфляції. | 1. Складності при залученні іноземної робочої сили – необхідно довести відсутність фахівців серед фінів. |
Можливість без додаткових дозволів працювати на території всього Євросоюзу. | 2. Мовні проблеми: фінська – досить складна мова. |
Зрозуміла податкова система і приваблива фіскальна політика. | 3. Настороженість щодо українського капіталу з боку фінансових організацій, отримати навіть технічний кредит – велика проблема. |
Дешевизна оренди та купівлі комерційної нерухомості. | 4. Суворий контроль з боку держави та профспілок як за роботодавцем. |
Зацікавленість фінів у залученні іноземного капіталу. | 5. Скептичне ставлення до малих компаній, особливо якщо вони нічого не виробляють. |
Статус фінської компанії – це престижно, фінське – знак якості. | |
Право на отримання виду на проживання. |
Фінське законодавство не обмежує іноземців в напрямках та економічних сферах, які вони можуть вибрати для ведення бізнесу. Головна складність – це отримання ліцензій та дозволів для роботи в деяких галузях, наприклад, для виробництва і торгівлі зброєю, для відкриття закладів громадського харчування, виробництва медикаментів, розробки природних копалин і так далі.
Враховуючи специфіку Фінляндії, бізнес-ідеї можуть бути реалізовані в найрізноманітніших галузях. Аналіз успішних фінських підприємств з українським корінням не дозволяє виділити галузь, яка превалює над іншими. У їх число входить:
Якщо бізнес у Фінляндії та доступний для іноземців, громадянин іншої держави все одно повинен відповідати ряду вимог. Зокрема, відкрити ІП або свою незалежну фірму може лише резидент Європейської економічної зони або фінська житель, тому для її установи доведеться отримати вид на проживання у Фінляндії (Оleskelulupa) або будь-якій іншій країні ЄС.
Ведення бізнесу – одна з підстав для оформлення ВНП, замовити його можна в місцевій міграційній службі (Maahanmuuttoviraston).
Друга вимога – отримання фінської ідентифікаційного номера (Henkilötunnus). Оформити її можна у місцевому реєстраційному бюро або податковій службі. Крім того, допускається оформлення в одному із дипломатичних представництв за кордоном.
Якщо іноземний громадянин планує відкрити акціонерне товариство, ВНП для нього необов’язково. Але для цього хоча б один з членів правління (або іншого виконавчого органу) та виконавчий директор повинні бути резидентами ЄС. Надалі підприємництво дозволяє іноземцю запитувати вид на проживання.
Розглянемо форм ведення бізнесу у вигляді таблиці.
Організаційно- правова форма | Переваги | Недоліки |
---|---|---|
Приватний підприємець (Toiminimi) | найпростіша бізнес модель; самостійне прийняття рішень; можливість найму працівників; швидка і проста реєстрація. | відповідальність за зобов’язаннями несе особисто підприємець. |
Акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю (Osakeyhtiö) | відсутня особиста відповідальність засновників; доходи та право голосу залежать від наявності акцій. | мінімальний статутний капітал для ЗАТ – 2,5 тис. євро, для ВАТ – 80 тис. євро. |
Командитне товариство (Kommandiittiyhtiö) | вклад може вноситися грошима, речами або працею; командисти відповідають за боргами тільки своїм внеском, але не беруть участь в управлінні. | повні товариші беруть участь в управлінні, але несуть особисту відповідальність; важливою умовою є довіра і співпраця товаришів. |
Повне товариство (Avoin yhtiö) | мінімальний капітал може бути вкладений грошима, речами або працею; товариші самостійно про внутрішнє управління та корпоративних відносинах. | товариші несуть необмежену відповідальність за зобов’язаннями. |
Кооператив (Osuuskunta) | обмежена відповідальність членів; голоси членів рівні; відсутність мінімального капіталу; може бути створено однією людиною. | ризик затягування прийняття рішень |
Згідно з рейтингом Doing Business, Фінляндія посідає 26-ту сходинку серед усіх країн світу в частині реєстрації нового бізнесу. За інформацією Світового банку, реєстрація фінської компанії займе термін до 14 днів (на практиці довше). При цьому велика частина часу піде на розгляд питання контролюючим органом.
Самостійно відкрити фінську компанію не так вже й складно. Вся процедура включає такі етапи:
Розглянемо основні процедури докладніше.
Робота на фінській території має особливості бізнес-планування. Будь-хто, хто планує відкрити свою справу, має скласти бізнес-план. Він не потрібен для реєстрації, але його обов’язково попросять інвестори або фінські потенційні партнери.
Бізнес-план у Фінляндії – основа будь-якого бізнесу. У ньому наводиться не тільки стратегія підприємства, але й аналіз конкурентів, огляд ринку та інша важлива інформація.
Що стосується документів, необхідних для реєстрації, то вони будуть відрізнятися в залежності від форми власності:
Установчі документи повинні бути доповнені:
Реєстрація фірми в Фінляндії має повідомний характер. Повідомлення та пакет документів необхідно направити в Державне бюро патентів і реєстрації поштою або онлайн на сайті бюро.
При заповненні повідомлення необхідно вказати назву фірми, яке повинно бути унікальним. Докладніше про вибір назви можна почитати тут.
Перевірити вже існуючі в Торговому реєстрі компанії, а також ті, назви яких знаходяться на розгляді, можна за допомогою електронного сервісу бюро.
Звертаємо увагу, що приватні підприємці (Toiminimi) повинні проходити реєстрацію лише у разі, якщо підприємець:
При реєстрації через інтернет відразу після направлення повідомлення компанії присвоюється бізнес-ідентифікатор. Якщо повідомлення надсилається поштою, бізнес-ідентифікатор присвоюється протягом 3 днів.
Якщо реєструється юридична особа, крім повідомлення Торгового реєстру, відомості про підприємство також вносяться в податковий реєстр ПДВ та реєстру роботодавців. Рішення про реєстрацію зазвичай приймається протягом 3-4 тижнів після надсилання повідомлення.
Поки підприємець очікує рішення про реєстрацію, він повинен відкрити банківський рахунок. Зробити це можна в будь-якому з великих фінських банків.
Для відкриття рахунку потрібно сертифікат Торгового реєстру про направлення повідомлення про реєстрацію.
Якщо документ ще не був отриманий, замінити його можуть установчі документи підприємства (плюс статут та протокол зборів засновників із зазначенням на прийняття рішення про відкриття банківського рахунку).
Банківський рахунок – обов’язкова умова відкриття підприємства, чи це бізнес – торгівля одягом з інтернет-магазину або велике виробниче підприємство. На цей рахунок засновники повинні внести мінімальний статутний капітал. До моменту його внесення підприємство не може бути зареєстроване.
Оскільки Бюро патентів і реєстрації ведуть спільний реєстр ділової інформації (BIS, YTJ) з податковою адміністрацією, додаткова постановка на облік в податковому органі не потрібна – вона відбувається при реєстрації підприємства (якщо повідомлення спрямовувалося через цю систему).
Коли підприємство буде зареєстровано у податковій системі (це тривалий процес може зайняти не один місяць), податкова служба направить на його поштову адресу додаткове повідомлення і набір інструкцій щодо звітності та платежів.
Однак не варто економити та вести бухгалтерію самостійно – фінські влада рекомендує підприємцям займатися бізнесом, а бухгалтерію передати на аутсорсинг в бухгалтерське бюро.
Спрощений облік за книгою обліку доходів і витрат можуть вести лише приватні підприємці, товариства ведуть бухгалтерський облік за принципом подвійного запису.
Крім супроводу комерційних операцій і ведення обліку, бюро (або приватні бухгалтери) формують та подають податкову звітність, ведуть калькуляції, облік зарплат, планують касовий потік, що здійснюють управління рахунком і так далі.
Ціни на бухгалтерські послуги формуються в залежності від кількості проводок або погодинно. В середньому одна проводка обходиться 0,85 євро. Можуть застосовуватися й інші принципи ціноутворення. Невеликі фінські компанії щомісяця витрачають на бухгалтерські послуги від 100 євро.
Для деяких юросіб обов’язковою також є щорічна аудиторська перевірка. Для її проведення залучаються сертифіковані аудитори. Вона є обов’язковою, якщо виконані більш одного з нижчеописаних умов:
Установа фінського підприємства передбачає ряд обов’язкових статей витрат, які понесуть засновники:
Звертаємо увагу, що це лише базові статті та вони не включають комерційних витрат, стартового капіталу, оформлення виду на проживання і так далі.
Враховуючи тривалість реєстрації й очевидні витрати на оформлення документів, для підприємців, бажаючих якомога швидше почати працювати, простіше купити вже готову зареєстровану компанію. У мережі можна знайти чимало посередників, які надають такі послуги. При цьому в деяких випадках для перереєстрації навіть необов’язково приїжджати до Фінляндії.
Вартість такої фірми залежить від її історії та вироблених з нею дій:
Звертаємо увагу, що мова не йде про готовий і працюючий бізнес – це лише придбання зареєстрованого юридичної особи.
У Фінляндії вельми високі податки на бізнес. У загальному вигляді підприємцям доводиться платити такі податки, як:
Але можуть бути й особливості. Наприклад, у деяких муніципалітетах компанії сплачують податок на майно організацій.
Фіни не брали єдиного законодавства, що регулює питання здійснення іноземних інвестицій в країну, і це ознака економічно розвиненої держави. Іноземному капіталу в країні надається національний режим з деякими вилученнями.
Згідно із законом іноземні фізичні і юридичні особи не обмежені у праві на придбання акцій та часток у фінських компаніях, їм не потрібно отримувати спеціальний дозвіл.
Виключення – підприємства «з важливим національним інтересом» або «підлягають моніторингу». Частки та акції таких підприємств можуть бути придбані лише з дозволу Мінекономіки.
Якщо власником часток або акцій стає іноземна особа, підприємство набуває статусу «з іноземною участю». Такий статус виникає у компанії, якщо щонайменше 10 % голосів в органі управління або 10 % фактичного контролю належить іноземному особі, з-за меж Фінляндії та ЄС. Фінське законодавство забезпечує повноцінний захист іноземних інвестицій.
Маючи намір відкрити власний фінський бізнес, врахуйте поради та правила досвідчених підприємців:
Якщо читач не знайшов відповідь на питання, що його цікавить, він може поставити його у коментарях або знайти відповідь у цьому розділі.
Ні, спеціальний дозвіл для комерційної діяльності місцевими законами не передбачено. Проте, як сказано вище, обов’язковою умовою є наявність виду на проживання та ідентифікаційного номера.
Так, такі курси надає безліч фондів, спілок та організацій. У їх числі організація Suomen Yrittäjät (“Підприємці Фінляндії”) і їх мережний сервіс Yrittäjän tukiverkko, де можна отримати безкоштовні консультації та підтримку. Крім того, навчання підприємців здійснюють місцеві служби зайнятості та бізнесу – зверніться в одну з них за місцем проживання. Більше інформації про це читайте тут.
Так, безліч державних фондів надає починаючим підприємцям (у тому числі іноземним) фінансування у вигляді грантів і кредитів. У їх числі фінське агентство технологій та інновацій Takes, фінансова компанія Finnvera, яка виконує функції експортно-кредитного агентства, фінський фонд інновацій Sitra, Центр економічного розвитку, транспорту і навколишнього середовища. Перейдіть на їх сайти, щоб дізнатися більше інформації про програми фінансування
Основні торгові партнери підприємців можуть бути знайдені через державне агентство Invest in Finland, фінську організацію «Business Finland» або інші. Для отримання детальної інформації про їх діяльність перейдіть на їх сайти.
За останні роки чимало українців відкрило власний бізнес у Фінляндії. Цьому сприяють економічна і політична стабільність, простота реєстрації підприємств і захист інвестицій. Держава і сама зацікавлена в іноземному капіталі: як і фіни, українські підприємці можуть вільно користуватися програмами державної підтримки та навіть отримувати гранти на розвиток. Головна умова для них – це наявність виду на проживання та ІПН. А для тих, хто бажає швидше почати працювати, доступні послуги від посередників з реєстрації та навіть покупці вже зареєстрованої фірми.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy