Робота

Безробіття у Фінляндії: причини, статистика, види допомог

Share

Безробіття – це серйозна проблема, для вирішення якої уряд кожної країни проводить посильну роботу. Безробіття у Фінляндії має особливий характер, оскільки основна частина кваліфікованих кадрів працевлаштована, а некваліфіковані працівники отримують спеціальну допомогу. Система державних субсидій спрямована на забезпечення коштами людей, що втратили роботу, для задоволення їх потреб, причому деяким цього виявляється цілком достатньо.

Безробіття у ФінляндіїБезробіття у Фінляндії

Статистика по безробіттю у Фінляндії

Існує три заходи визначення рівня безробіття в державі. Найчастіше використовується уніфікована міра, яка показує процентне співвідношення зайнятих та непрацюючих громадян.

Статистика невблаганна: починаючи з 2007 року безробіття в Фінляндії поступово зростає. Після критичного піку (16,5 %) в 1995 році та швидкого спаду до 6 % у 2004 році за станом на цей рік цей показник становить 8,5 %. При цьому основну частину безробітних складають люди, спроможні, але не бажають працювати – їх кількість поступово збільшується і рівень безробіття зростає.

Основні причини безробіття

Головною причиною масової незайнятості працездатного населення фіни вважають спад, що спостерігається колись процвітаючої целюлозної промисловості. Із-за розвитку інтернету і гаджет-індустрії показники попиту на фінську папір знижуються. Лісова промисловість, безпосередньо пов’язана з целюлозної, теж страждає. У результаті не тільки збільшується кількість незайнятих кадрів, але і знижується ВВП країни.

Ще однією причиною проблем ринку праці фіни називають обвал компанії Nokia, не зуміла скласти конкуренцію таким IT-гігантами, як Apple і Samsung.

На спад в молочній промисловості Фінляндії значно вплинули антиєвропейські санкції. Зокрема, це стосується найбільшої молокопереробної компанії Valio.

Чим гірше стає стан різних секторів фінської економіки, включаючи транспорт, легку і харчову промисловість, тим сильніше зростає безробіття, знижується трудова імміграція.

Політика держави, спрямована на соціальне забезпечення безробітних і малозабезпечених, стимулює багатьох з них покладатися на отримання легких грошей. Тобто ті люди, які могли б отримувати зарплату на 20-30 % більше, ніж розмір допомоги по безробіттю, воліють взагалі не працювати, залишаючись при цьому цілком забезпеченими.

Ще однією причиною зростання безробіття економісти називають зниження попиту на кадри з високою кваліфікацією, що обумовлено плавним спадом в національній економіці.

Види допомог по безробіттю

Всього існує три види допомог, які виплачує фінський уряд. Це допомога, яка співвіднесено з втраченим заробітком, а також базова і ринкова субсидії. Всі вони мають свої умови отримання та особливості розрахунку. Те, скільки у Фінляндії платять безробітним, залежить від їх досвіду роботи та одержуваних ними пільг.

Допомога співвіднесена з заробітком

Такий вид субсидії можна отримати в тому випадку, якщо ви:

  • зареєстровані в Бюро зайнятості населення та економічного розвитку як людина, що втратила роботу;
  • маєте членство у фінській касі взаємодопомоги;
  • працювали досить довго, перш ніж стати безробітним, і займалися кваліфікованої діяльністю, а не сезонними заробітками;
  • не менш ніж півроку складалися в касі взаємодопомоги.

Допомогу вам буде виплачувати та каса, членом якої ви були та в яку вносили членські внески. Допомога розраховується виходячи з оплати, яку ви отримували на своїй попередній роботі.

Зазвичай допомога по безробіттю виплачується протягом чотирьох днів.

Винятком є такі випадки:

  1. Якщо ви працювали не менше трьох років підряд перед тим, як втратити робоче місце, допомогу вам будуть виплачувати протягом трьохсот днів.
  2. Якщо на момент втрати роботи вам виповнилося 58 років і більше, ви можете отримувати допомогу протягом п’ятисот днів.

Базова допомога

Виплачується особам, які яким-небудь чином зареєстровані в системі соціального захисту і мають ПОСТІЙНЕ місце проживання або ВНП у Фінляндії. На базову субсидію можуть також претендувати ті, хто перебував і працював в країні за трудовим контрактом.

Умови отримання допомоги такі самі, як і в попередньому випадку:

  • зазвичай термін виплат складає 400 днів;
  • для тих, хто працював недовго – 300 днів;
  • для людей передпенсійного віку – 500 днів.

Розмір субсидії також залежить від наявності додаткових доходів: якщо вони є, субсидія скорочується.

Ринкова допомога

Таку субсидію можуть отримувати ті, хто проживає у Фінляндії по трудовій візі, зареєстрований у Бюро зайнятості та вже подавав запит на отримання базової або компенсує втрачений заробіток допомоги.

Ця ж допомога тим, хто працював недостатньо довго для того, щоб мати право на одержання якої-небудь іншої субсидії.

Допомога ринку праці виплачується тільки в разі необхідності, тому виплати бере на себе місцеве управління соціального страхування. При цьому наявність соціальних пільг або інших бонусів є індикатором для зменшення розміру допомоги.

Ті, кому ще не виповнилося 25 років, підпадають під особливу систему виплат – її принцип необхідно уточнювати за місцем проживання.

Що потрібно зробити, щоб отримувати допомогу

В першу чергу необхідно стати на облік в органи соціального забезпечення. Для цього слід:

  • зареєструватися у відділенні поліції за місцем прописки, вказавши перед цим час і дату свого візиту на сайті www.poliisi.fi;
  • якщо ви ще не отримали право на ПМП, потрібно звернутися в міграційну поліцію. Після цього заповніть заяву на отримання ID-карти та отримаєте її в місцевій раді.

Наступний етап – подача заяви на отримання допомоги на сайті www.kela.fi. Це заяву ви можете подати у письмовому вигляді, завантаживши необхідні форми онлайн. Після того як ваше замовлення буде оброблено, на вказану вами адресу буде відправлено іменна Kela-карта.

Ця карта дає право на участь в структурі соціального страхування, соціальне забезпечення і відповідно подачу заяви на отримання допомоги. Подати запит на допомогу можна в офісі Kela за місцем прописки.

Як можна знайти роботу у Фінляндії

Офіційні інтернет-ресурси – оптимальний джерело перевірених і добре оплачуваних вакансій.

Список сайтів:

Тим, хто не знає англійської або фінської мови або не вирішується зв’язуватися з роботодавцями безпосередньо, свої послуги пропонують кадрові агентства. Слід мати на увазі, що їхні послуги платні – ціна однієї вакансії часто досягає 200-300 євро.

Простіше студентам з аграрною освітою – їм доступні програми стажування на квіткових та тваринницьких фермах з подальшим працевлаштуванням.

Детальніше про пошук роботи читайте в статті “Як знайти роботу у Фінляндії“.

Висновок

Рівень безробіття у Фінляндії відносно високий, але це не заважає іноземним робітникам їхати в цю країну і влаштовуватися як на сезонну, так і на постійну роботу. Фінляндія пропонує значну фінансову підтримку тим, хто з якоїсь причини втратив роботу або не може її знайти протягом тривалого періоду часу. Однак для того, щоб мати право на соціальну допомогу в період безробіття, слід ретельно вивчити процедуру її отримання та дотримуватися порядку, встановленого фінським державою.

Фінляндія: пошук роботи та безробіття: Відео