Бізнес

Відкриття бізнесу як спосіб еміграції до Чехії

Share

Чеська Республіка привертає емігрантів з просторів СНД близькістю свого розташування, приналежністю до ЄС і відносно невисокими цінами на основні життєво необхідні товари та послуги. Однак шанси благополучно облаштуватися в цій країні є далеко не у всіх. Основна складність – пошук роботи. Зазвичай з працевлаштуванням все складається більш-менш вдало у власників затребуваних професій і у тих, хто має намір відкрити тут власне підприємство. Але бізнес-імміграція до Чехії у 2025 році має ряд особливостей, до яких слід розібратися, ще перебуваючи на батьківщині.

Бізнес-еміграція до ЧехіїБізнес-еміграція до Чехії

Трохи про чеську економіку та бізнес-сферу

Чехія входить в топ найбільш індустріально розвинених країн Європи. Основу її економіки складають промисловість, будівництво, туризм і сфера послуг.

На думку європейських аналітиків, економіка республіки зараз знаходиться в стадії швидкого зростання підприємницьких можливостей. Цю причину можна назвати головною серед тих, за якими світові корпорації інвестують значні суми в місцевий бізнес.

Уряд Чехії зі свого боку робить все можливе для залучення іноземних інвесторів у цей сектор. Приміром, на законодавчому рівні лімітуються податки на отриманий прибуток для юридичних осіб: зокрема, максимальна ставка податку не може перевищувати 20%.

Щорічно Чеську Республіку відвідує величезна кількість туристів, які готові залишати тут чималі кошти. Невипадково широко розрекламована Прага з її визначними пам’ятками сьогодні входить в десятку найбагатших європейських міст.

Стабільний попит спостерігається на чеську нерухомість. Причому її активно купують і компанії, і приватні особи. А якщо врахувати, що ціни постійно зростають, можна сказати, що це один з найбільш вигідних способів вкладення грошей.

Чеське законодавство про бізнес-імміграцію

Іноземні підприємці можуть вести власний бізнес на території Чехії на тих же умовах, що і місцеві жителі. Наприклад, низькі мита на ввезення продукції відкривають широкі перспективи у сфері роздрібної та оптової торгівлі. Крім того, малий бізнес не зобов’язаний використовувати у своїй роботі касові апарати, а отримати ліцензію особливих труднощів не складе.

Ще пару років тому відкриття своєї фірми гарантувало отримання довгострокової чеської візи. Завдяки цьому в країні в найкоротші терміни отримало реєстрацію величезна кількість компаній, які насправді не вели ніякої діяльності. Сформована ситуація призвела до масових перевірок з боку місцевої влади, а також до посилення вимог до бізнесменів, які бажають обзавестися власним бізнесом. Тепер, щоб відкрити візу тривалої дії, їм потрібно довести, що їх підприємство не просто функціонує, але і приносить стабільний дохід.

У січні 14 року набув чинності закон, яким сума статутного капіталу для ТОВ була знижена з 200 тисяч крон до 1 крони. Однак у цьому випадку ймовірність відмови в тривалій візі становить практично 100%.

Щоб у місцевого Мін’юсту не виникло питань, доведеться все ж вкластися в статутний капітал. І, як показує практика, чим більше вона буде, тим краще.

Відкриття власного підприємства на чеській території регулюється двома документами:

  1. Зводом законів «Про підприємництво».
  2. Законом про імміграцію Республіки Чехія.

Вимоги до кандидатів:

  • досягнення повноліття;
  • юридична дієздатність;
  • відсутність заборгованостей по податках і судимостей;
  • наявність кваліфікації в обраному напрямку. Наприклад, якщо планується відкриття компанії у туристичній сфері, претенденту потрібно мати відповідну освіту або досвід роботи в даному напрямку.

І ще одна важлива умова: для переїзду доведеться орендувати або придбати житло. Без цього отримати візову дозвіл буде неможливо.

Шляхи імміграції з бізнес-основи

У тих, хто приїжджає до Чехії з країн пострадянського простору, існує два варіанти організації своєї справи:

  • купівля вже готового підприємства;
  • відкриття фірми з нуля.

Перший шлях є більш швидким і простим, але зі специфічними підводними каменями. Оформити купівлю можна протягом 10 діб. Найчастіше у компанії вже є статутний капітал, що вона перебуває на обліку в податковій інстанції, має зареєстрований юридичну адресу.

Для переоформлення доведеться виконати кілька дій:

  1. Змінити адресу.
  2. Підібрати нову назву.
  3. Поміняти співвласників.
  4. Перереєструвати на себе розрахунковий рахунок у банку.

Всі зміни вносяться в Торговий реєстр. Однак, купуючи таку фірму, потрібно добре розуміти причини, які спонукали попередніх власників від неї позбутися: можливо, бізнес збанкрутував або загруз у боргах і невиконані зобов’язання. Щоб це з’ясувати, знадобиться юрист, що добре володіє чеською мовою.

Про те, що потрібно врахувати, вибираючи для придбання вже функціонує підприємство, і як проходить процедура, читайте у статті «Придбання готового бізнесу в Чехії».

А от відкриття власної компанії з нуля передбачає:

  • вибір форми власності (акціонерне товариство, громадська торгова компанія, кооператив, ТОВ, ПП);
  • визначення напряму діяльності;
  • підбір назви фірми, яка не повинна повторюватися в реєстрі Мін’юсту;
  • відкриття банківського рахунку;
  • завірення у нотаріуса договору оренди приміщення та статуту підприємства.

Оскільки перелік необхідних дій досить великий, на реєстрацію бізнесу може піти близько 20 днів.

Що знадобиться для еміграції

Початковим етапом роботи на власному підприємстві в цій країні є отримання ліцензії. З цією метою в Управління торгівлі подається заява встановленої форми. Державне мито складе 30 євро. Термін розгляду прохання – близько 5 днів.

Для реєстрації бізнесу знадобиться:

  1. Диплом про освіту.
  2. Трудова книжка, що підтверджує досвід роботи в обраному напрямку.
  3. Сертифікати про пройдені курси.

Ліцензія не потрібна для роботи у наступних сферах:

  • торгівля і послуги посередників;
  • сільське господарство;
  • пошиття одягу;
  • фотопослуги;
  • текстильна галузь.

Щоб зареєструвати компанію в цих напрямках, необхідно надати:

  1. Закордонний паспорт.
  2. Медичну довідку про стан здоров’я.
  3. Довідку про відсутність судимостей.
  4. Страховку на найближчі півроку.
  5. Підтвердження досвіду роботи у цих сферах на батьківщині.

Після розгляду запиту кандидату видається Єдина форма реєстрації, яку слід внести до комерційного реєстру за юридичною адресою фірми та місцем проживання підприємця. На оформлення піде близько одного тижня. А вартість послуги обійдеться у 200 євро.

Наступний етап – постановка на облік в податковій службі. На це у бізнесмена є всього 2 тижні після того, як відомості про компанії будуть внесені до реєстру. Як тільки це буде зроблено, ваша компанія поповнить список чеських юридичних осіб, а ви можете повертатися додому, щоб зайнятися оформленням довгострокової бізнес-візи.

Як отримати ПНП

Отримати можливість постійного проживання в країні тільки на основі відкриття своєї компанії нереально – для початку знадобиться довгострокова віза. При цьому спочатку вона видається на 1 рік, і тільки потім кандидат отримує право клопотати про видачу посвідки на проживання.

Тимчасовий статус підлягає продовженню – 2 рази на 2 роки. Після цього заявник може претендувати на ПМЖ, проживши за яким 5 років, має право подавати прохання на громадянство.

Пакет документів на отримання виду на проживання виглядає так:

  1. Заяву.
  2. Копія закордонного паспорта.
  3. Фото.
  4. Виписка з Торгового реєстру.
  5. Виписка з банківського рахунку.
  6. Підтвердження наявності житла.
  7. Довідка про несудимість.
  8. Виписка з податкової служби про перерахування в державну казну податків з прибутку підприємства.
  9. Квитанція про сплату мита – 4 тисячі крон (154 євро).

Крім того, у вас можуть запросити копію ліцензії, статуту та громадянського паспорта. У більшості випадків належить пройти співбесіду.

Рішення про видачу ВНП приймає МВС країни та Управління у справах іноземних громадян. Подати заяву на ВНП кандидат повинен особисто. Основною перевагою даного статусу є можливість постійного проживання та ведення власного бізнесу на чеській території.

Податкові ставки

Чеська система оподаткування мало чим відрізняється від європейської в цілому, а розрахунок ставок у ній повністю відповідає принципам ринкової економіки.

Всі податки в країні можна розділити на кілька категорій:

  • податок на одержуваний прибуток – не вище 19%;
  • ПДВ, формування якого здійснюється за базовою ставкою (21%) і зниженої (15%);
  • прибутковий податок для фізосіб – від 12 до 32% (в залежності від величини доходу), для юросіб – 24%;
  • податок на володіння нерухомістю – 1-4 крони (0,03-0,15 євро) за 1 кв. м.

Не варто забувати й про соціальне страхування, яке виплачується в розмірі 8% від оплати праці працівника, а також про медичну страховку: 4,5% від зарплати співробітника і 9% додає підприємство.

Кілька порад

Якщо у вас немає досвіду відкриття та ведення власного бізнесу за кордоном, вам обов’язково знадобляться поради, як це краще зробити в Чехії:

Вибір сфери діяльності. Потрібно звернути увагу на ті напрямки, які вважаються в державі найбільш перспективними. До них відносяться:

  • туризм;
  • ресторанна сфера. Шанси на успіх є у тих, хто зуміє відкрити нехай навіть невелике кафе в шумному місці з хорошими цінами, оригінальним меню і цікавим інтер’єром;
  • будівництво;
  • продаж сувенірів;
  • прокат автомобілів;
  • готельна справа. Хороший дохід принесуть готелі, розташовані в туристичних районах або великих містах;
  • експорт чеської продукції. Вона є найбільш затребуваною в Словаччині, Німеччині та Австрії;
  • імпорт. Доведеться запропонувати місцевим споживачам відмінна якість та привабливі ціни. Оскільки внутрішній ринок країни більш-менш збалансований, потрапити на нього не так просто.
  • внутрішній бізнес малого сегмента. Розрахований на тих, хто не женеться за великим прибутком. Загальний дохід від такої справи може скласти не більше 1700-2000 євро в місяць.

Робочі місця. У Чехії відсутня вимога щодо того, яке їх кількість має бути створено. Приватний підприємець може працювати на себе сам. А от юридичні особи у будь-якому разі будуть змушені приймати в штат співробітників. Ними можуть бути як місцеві жителі, так і іноземці. Але для цього доведеться зареєструватися ще в Пенсійному фонді та Медичному страховому управлінні.

Місце розташування бізнесу. Залежить від напрямку діяльності. Якщо вона буде перетинатися з туристичною сферою, то, звичайно, краще вибирати регіони, популярні серед туристів. А ось для сільгосппідприємства більше підійдуть віддалені райони країни. Не забувайте і про те, що найдорожча оренда приміщень у Празі.

Бізнес-школи. Заповнити недолік знань у сфері ведення бізнесу дозволяють спеціальні школи, розраховані на підприємливих людей:

  • Вища школа бізнесу (Прага) – ціна за навчання становить близько 1700 євро за 1 рік. Зате тут можна отримати освіту за управління туристичним бізнесом.
  • US Business school (Прага) – співпрацює з Рочестерським технологічним університетом в США. Присвоює ступінь MBA.
  • Prague International Business School – одна з найпрестижніших шкіл в країні, де можна отримати освіту за будь-яким з провідних в Чехії економічних напрямів.

Висновки

Перш ніж рішення про переїзд буде прийнято, необхідно зважити всі за і проти даного процесу:

Позитивні аспекти Негативні сторони
Можливість переїхати в Чеську Республіку всією родиною. Складний процес отримання довгострокової бізнес-візи.
Процес реєстрації компанії не надто складний. За умови володіння чеською мовою впоратися з ним можна самостійно. Наявність зобов’язання платити податки, навіть якщо дохід підприємства нульовий.
Продовження ВНП відбувається через кожні 2 роки, що не дуже часто. Відсутність можливості працювати на підставі візи бізнес-категорії. Навіть якщо проект виявиться невдалим, доведеться повертатися додому і запитувати робочу візу, щоб мати можливість працювати на чеської роботодавця та отримувати зарплату.
Можливість запитувати як довгострокову, так і короткострокову візу. Відкриття власного підприємства ніяк не відбивається на швидкості легалізації в країні в цілому.

Бізнес-еміграція в Чехію: питання й відповіді: Відео