Еміграція

Як отримати громадянство в Чехії українцю

Share

У нинішньому вигляді чеське громадянство з’явилося після 1993 року, з моменту роспаду Чехословаччини. З того часу Чеська Республіка встигла стати повноцінною європейською державою з неповторною культурою, розвиненою економікою і мільйонами туристів. Входячи в число провідних центрально-європейських держав, Чехія стала справжнім “хабом” між країнами Східної та Західної Європи. Тому тисячі іноземців щорічно перебираються в країну в надії стати її громадянами. Але перш ніж дізнатися, як отримати громадянство в Чехії у 2024 році, коротко зверніть увагу на його переваги.

Громадянство ЧехіїГромадянство Чехії

Переваги чеського громадянства

У 2017 році, за версією аналітичної компанії Legatum Institute, Чехія зайняла 26 місце в рейтингу країн світу за рівнем життя в країні. Стабільне економічне зростання, відкрите бізнес-середовище, якісну європейську освіту і доступна медицина – це лише небагато що, що могло б стати для громадян СНД вирішальним фактором при виборі країни для еміграції.

Чеське громадянство поряд з іншими очевидними перевагами забезпечує:

  • свободу пересування по території Шенгенської зони з вільним вибором місця проживання в будь-якій з країн ЄС;
  • право на безперешкодне працевлаштування в будь-якій з країн Європи, без отримання додаткового дозволу;
  • доступ до державної системи охорони здоров’я та освіти;
  • можливість мати подвійне громадянство;
  • заступництво з боку держави в будь-якій точці планети: власник чеського паспорта знаходиться під захистом Чеської Республіки;
  • активне і пасивне виборче право, можливість працевлаштування на службу в чеські державні органи і так далі.

Умови та підстави для отримання чеського паспорта

Підстави та умови отримання громадянства Чехії визначені положеннями Закону № 186/2013 від 11.06.2013 “Про громадянство Чеської Республіки” (ZÁKON про státním občanství České republiky, далі – Закон № 186/2013).

Відповідно до §3 Закону № 186/2013, придбати правовий статус можна наступними шляхами:

  1. народження від хоча б одного чеського батьків;
  2. встановлення батьківства громадянина Чехії;
  3. усиновлення чеськими громадянами або хоча б одним із них;
  4. виявлення на території Чехії;
  5. натуралізації та надання громадянства;
  6. відновлення втраченого чеської або чехословацького громадянства;
  7. встановлення опіки, піклування чи іншої замісної форми сімейного виховання.

Найбільш очевидним способом придбати чеське громадянство для іноземців є натуралізація. Це довгостроковий процес, а обов’язковою його умовою є тривале проживання у країні. Тому місцеве міграційне законодавство передбачає для іноземців ряд пільгових програм, що дають підставу на пільгове оформлення ВНЖ. Пропонуємо детальніше зупинитися на головних підстав для отримання громадянства і пільгових умовах легальної міграції.

Натуралізація і надання громадянства

Будь-який іноземець або апатрид, що має постійне місце проживання на території республіки, право претендувати на надання громадянства, якщо він відповідає встановленим у законі умовам.

Параграф 13 закону № 186/2013 дозволяє це у випадку, якщо іноземець інтегрований в чеське суспільство в частині сімейних відносин, трудової діяльності та соціальних зв’язків. При цьому він повинен мати постійним місцем проживання в Чехії:

  • не менше ніж протягом п’яти років;
  • не менше ніж протягом трьох років, якщо він є громадянином іншої країни ЄС;
  • не менше ніж протягом десяти років сукупно з попереднім ПМП підставою для законного проживання в ЧР (ВНП);

Діти громадян України або будь-яких інших іноземців, які не досягли повноліття, можуть набрати вказаний стаж проживання на будь-якій підставі, а не тільки за ПМП. Сукупно тривалість фактичного проживання на території країни повинна бути не менше половини зазначеного вище терміну, а окремі періоди відсутності повинні бути не більше 2 місяців підряд або 6 місяців, якщо вони обумовлені складними обставинами (навчанням, хворобою, відрядженням і так далі).

Серед інших обов’язкових умов, згідно з § 14 закону № 186/2013, можна також виділити:

  • Обов’язкове знання чеської мови, підтверджене на державному іспиті. Дана вимога не поширюється на іноземців, що провчилися мінімум 3 роки в середній або старшій школі з обов’язковим викладанням мови, на дітей до 15 років, пенсіонерів, старше 65 років, а також осіб, які в силу фізичних вад не можуть вивчити мову.
  • Демонстрацію базових знань основ конституційно-правової системи ЧР, культурних, історичних, соціальних і географічних особливостей. Звільнені від цієї умови учні чеських шкіл, діти до 15 років, пенсіонери та інваліди.
  • Відсутність протягом 3 років, що передують клопотанням, серйозних порушень міграційного, трудового та податкового законодавства, порушених зобов’язань із соціального забезпечення і медичного страхування, а також за утримання дітей, які мають ПОСТІЙНЕ місце проживання в Чехії.
  • Демонстрацію достатньої кількості доходів із законних джерел протягом останніх 3 років до моменту подання заяви.
  • Відсутність потреби в суттєвої соціальної допомоги без поважних причин з боку держави протягом попередніх 3 років. Мова йде про випадки, коли іноземець живе виключно за рахунок соціальних допомог, що не поширюється на випадки непрацездатності, проходження навчання, вагітності, пологів, догляду за дитиною або близьким родичем, потребу в такому догляді.

При цьому § 15 закону № 186/2013 передбачає винятки, які дозволять стати громадянином Чехії без дотримання деяких умов. Наприклад, без дотримання обов’язкового терміну проживання (3, 5 або 10 років) можуть отримати громадянство володарі ПМП за умови, що вони народилися в Чехії, були громадянами Чехословаччини або Чеської республіки, отримали право проживати в країні з гуманітарних причин.

З тих чи інших підстав можуть скасовуватися та інші обов’язкові умови. Наприклад, якщо заявник усунув заподіяну ним шкоду, він зможе отримати паспорт, навіть якщо протягом попередніх трьох років серйозно порушував міграційне, трудове та інше законодавство або покладені на нього зобов’язання.

Крім того, § 16 закону дозволяє приймати іноземців в чеське громадянство без дотримання більшості умов, якщо він має ПМЖ і зробив значний внесок у наукову, освітню, культурну та іншу життя республіки.

Право на громадянство при народженні й інші підстави для дітей

Параграф 4 закону № 186/2013 дає право на одержання громадянства за народженням кожної дитини, в якої хоча б один з батьків на момент народження є чехом за паспортом, незалежно від місця його народження.

Крім того, чеським громадянином також стає дитина, народжений у Чехії від апатридів або іноземців, якщо інакше він стане особою без громадянства; за умови, що хоча б один з батьків має право залишатися в республіці на строк, що перевищує 90 днів.

Втім, як було сказано вище, для дітей передбачені й інші підстави для набуття громадянства. Зокрема, дитина стає громадянином ЧР:

  • у день прийняття остаточного судового рішення про встановлення батьківства громадянина Чехії чи день подачі добровільного заяви про батьківство, якщо мати дитини є іноземкою (§ 6, 7 закону 186/2013);
  • в результаті усиновлення, якщо хоча б один з усиновителів іноземної дитини є чехом, в тому числі у випадках, коли усиновлення відбувається за межами Чехії, за умови, що чеське законодавство визнає таке усиновлення (§ 8, 9 закону);
  • в результаті знаходження дитини до 3 років на території ЧР (наприклад, підкидька), якщо державні органи не в змозі ідентифікувати його особу.

Чеське громадянство в результаті шлюбу

Для іноземців і апатридів, які перебувають у шлюбі або в зареєстрованому цивільному партнерстві (registrovaný partner) з громадянами Чехії, передбачені пільгові умови для набуття громадянства. Відповідно до § 15 закону, такі особи за наявності у них дозволу на постійне проживання в Чехії має право стати громадянами без дотримання умови про обов’язковий термін проживання (3, 5, 10 років). Головне, щоб з таким чоловіком або цивільним партнером іноземець проживав за єдиним адресою, вів спільний побут і мав постійне місце проживання в Чехії.

При веденні спільного побуту, але роздільному проживанні з чеським чоловіком або партнером іноземець вправі претендувати на відміну умови про обов’язкове фактичному проживанні в Чехії не менше половини заявленого періоду.

Більш того, шлюб або громадянське партнерство з чехом є підставою для отримання іноземцем дозволу на довгострокове проживання. На його підставі можна отримати ПМЖ, а вже після – стати громадянином Чехії.

Програма бізнес-імміграції

З недавніх пір чеське законодавство поповнилося новими нормами, що передбачають видачу дозволу на довгострокове проживання для інвесторів. Так, §42 n Закону № 326/1999 Про перебування іноземців в ЧР” дає право на довгостроковий дозвіл на проживання іноземцям, які:

  • є підприємцями;
  • мають намір реалізовувати інвестиції, які виражаються в значних капіталовкладеннях і створення робочих місць у визначеному урядом розмірі;
  • готові реалізувати надійні та здійсненні інвестиції на благо держави, регіону та муніципалітету (підтверджується бізнес-планом)
  • готові вкласти не менше 75 млн чеських крон та створити мінімум 20 робочих місць.

Право на ВНП для інвесторів також мають право іноземні партнери чеських інвесторів і члени статутних органів чеських компаній. У звичайних бізнесменів є можливість отримати ВНЖ в комерційних цілях.

А от при купівлі нерухомості, всупереч масовому поширенню такої інформації, чеський ВНП не видається. До 2009 року, навпаки, для придбання нерухомості іноземцю потрібний ВНП.

Возз’єднання іноземних сімей

Параграф 42а закону № 326/1999 передбачає можливість видачі дозволу на довгострокове проживання для іноземців метою возз’єднання з сім’єю або особою, що проживає в Чехії. Таким правом володіє:

  • чоловік і дитина іноземця, який проживає на території Чехії на підставі дозволу на довгострокове проживання;
  • усиновлені або підопічні діти іноземців, які проживають у ЧР у ВНП;
  • батько неповнолітнього іноземця, якому надано притулок;
  • інший родич неповнолітнього біженця, якщо у нього відсутні батьки;
  • пенсіонер старше 65 років або інша особа незалежно від віку, якщо воно в силу стану здоров’я не в змозі подбати про себе самостійно і у нього є члени родини в Чехії.

Право на возз’єднання виникає за умови проживання члена сім’ї в Чехії на підставі ВНП/ПМП не менше 15 місяців.

Подача заявки здійснюється в посольстві за місцем проживання іноземця, де в разі позитивного результату йому видається короткострокова віза, за якою він в’їжджає в Чехію та оформляє ВНП.

Посідка за “Синю карту“

“Синя карта” (Blue card) – це різновид ВНП, розрахована на висококваліфікованих фахівців. Завдяки такій карті іноземці мають право не тільки жити, але і працювати в Чехії без отримання додаткового дозволу.

Під високою кваліфікацією закон розуміє трудову діяльність, виконання якої вимагає закінченої вищої або вищої спеціальної освіти, термін якого становить не менше трьох років.

Вакансії, за якими можуть працювати володарі “Синіх карт”, можна знайти на сайті Міністерства праці Чехії. Права на подання такої заявки позбавлені:

  • іноземці, які подали заявку на ВНП з метою наукових досліджень;
  • члени сімей громадян ЄС, які постійно проживають на території ЄС;
  • резиденти інших країн ЄС, які там проживають на основі ВНП з метою працевлаштування та ведення бізнесу;
  • володарі чеського ВНП з метою сезонної роботи;
  • володарі статусу біженця або прохачі притулку, або прохачі ВНП за цих підстав і так далі.

Заявка подається в чеський МВС і розглядається протягом трьох місяців. Термін дії “Синьої карти” на 3 місяці більше строку дії трудового договору, але не більше 2 років.

Для біженців

Параграф 66 закону № 326/1999 дає право прохачам притулку на території Чехії отримувати дозвіл на постійне проживання. У загальних випадках це можливо після 5 років проживання на підставі статусу біженця.

Але якщо біженець є чоловіком/дружиною громадянина Чехії (за умови, що громадянин ЧР одружився з біженцем до його в’їзду в якості прохача притулку), є дитиною-біженцем або дитиною, залежних від догляду з боку прохача притулку, то він має право претендувати на ПМЖ без дотримання вказаного строку попереднього проживання.

В цілому ж статус прохача притулку (manželem azylanta) дає право на проживання в ЧР протягом 5 років, які також включаються до стажу часу, необхідний для отримання громадянства. Однією з причин надання притулку та міжнародного захисту є політичні переслідування, утиски політичних прав і свобод.

Порядок отримання чеського громадянства

Схема придбання чеського громадянства мало чим відрізняється від порядку отримання паспорта іншої країни. Повторимося, що для традиційних ситуацій обов’язковим є тривалий термін проживання в країні.

Шлях до громадянства у будь-якому випадку передбачає:

  1. Легальний в’їзд в країну на підставі візи або в’їзд з наступним клопотанням про надання притулку.
  2. Отримання дозволу на довгострокове перебування (ВНП), працевлаштування, сплата податків і зборів з системи обов’язкового страхування.
  3. Отримання дозволу на постійне проживання після 5 років проживання за ВНП чи іншій законній основі для довгострокового проживання.
  4. Подача клопотання про надання громадянства.
  5. Здача мовного тесту і тесту на значення конституційних, географічних, культурних і інших особливостей.
  6. Подача клопотання регіональне відділення Міністерства внутрішніх справ, його розгляд і прийняття рішення.
  7. Якщо воно позитивне, громадянин приймає присягу і з цього дня він набуває паспорт громадянина Чеської Республіки.

Весь цей поетапний порядок у різних категорій іноземців може зайняти різний термін.

Для громадян інших країн ЄС 8 років: 5 років після в’їзду в країну і 3 роки з ПМП
Для негромадян ЄС 10 років: 5 років до отримання ПМЖ і 5 років після; або при сукупному володінні довгостроковою візою/ВНП/ПМП на протязі 10 років
Для пільгових категорій 5 років для осіб, зазначених у п. 1 § 15 Закону № 186/2013, кому достатньо отримання ПМЖ без обов’язкового терміну проживання з ним:
народжені в Чехії;
раніше мали чехословацьке громадянство;
діти чеських батьків;
подружжя громадян Чехії;
особи, які отримали чеський ПМП з гуманітарних причин
Для осіб, які отримують ПМП без терміну безперервного проживання 5 років з моменту в’їзду в країну та отримання ПМЖ на пільгових умовах, без обов’язкового терміну проживання з ВНП, для осіб, зазначених § 66 закону № 326/1999:
отримали ПМП з гуманітарних причин або з інших причин, що становлять особливий інтерес;
колишні громадяни Чехії;
діти іноземців, які проживають на території Чехії.

Розглянемо деякі особливості вищеописаного порядку докладніше.

Довгострокове і постійне проживання в Чехії

Особи, які мають намір залишитися в ЧР на термін, що перевищує три місяці, повинні отримати спеціальну довгострокову візу або дозвіл на довгострокове проживання (ВНЖ). Вид на проживання надається в різних ситуаціях – возз’єднання сім’ї, навчання, наукові дослідження, працевлаштування. Залежно від мети строк ВНП становить від 1 до 2 років (п. 4 § 44 закону № 326/1999) з можливістю повторного продовження на термін в залежності від ситуації, але не більш, ніж на 5 років.

Наприклад, карта зайнятості або “Синя карта” можуть бути продовжені лише на строк дії трудового договору.

Після п’яти років сукупного перебування в ЧР на підставі довгострокових віз, ВНЖ і по іншім законним причинам іноземець вправі просити надання ПМП (§ 68 закону № 326). Він подає клопотання про це у регіональне або місцеве представництво МВС або в посольство.

Термін обробки запиту 60 днів. У разі позитивного результату ПМП видається на 10 років з можливістю його продовження на аналогічний строк.

Подача клопотання

Досягнувши необхідного обов’язкового строку проживання або отримавши пільгові підстави для звернення, іноземець має право подати в місцевий поліцейський офіс (наприклад, у Празі це будь-яке з 22 районних відділень), компетентний згідно з місцем проживання іноземця, клопотання про надання громадянства.

Клопотання має встановлену форму і подається у вигляді анкети (Dotazník k žádosti o udělení státního občanství České republiky), заповненої безпосередньо в поліцейській ділянці. Вона повинна бути заповнена особисто, під наглядом відповідального співробітника МВС, після чого також подана особисто.

Відповідно до § 19 закону № 186/2013, до неї мають бути додані такі документи:

  • свідоцтво про народження;
  • закордонний паспорт і дозвіл на постійне проживання;
  • свідоцтво про шлюб або документ про цивільне партнерство, якщо заявник уклав шлюб або партнерство;
  • свідоцтво про розлучення або розірвання партнерства при наявності;
  • довідка про несудимість або інший еквівалентний їй документ, виданий судом або адміністративним органом іноземної держави, що підтверджує відсутність притягнень до кримінальної відповідальності;
  • автобіографія чеською мовою з зазначенням таких даних, як тривалість перебування в ЧР, трудова та навчальна діяльність, соціальна і сімейне життя;
  • доказ наявності законного джерела доходу в Чехії;
  • свідоцтво про проходження державного іспиту на громадянство.

Додатково, відповідно до § 20 закону № 186/2013, повинні бути надані:

У загальних випадках Документи, що підтверджують час проживання в Чехії (нотаріально завірене підтвердження або договір оренди житла, виписка з кадастру нерухомості, виписка з торгового реєстру) та час перебування за кордоном (закордонний паспорт, проїзні документи). Документи, що підтверджують відсутність податкових, митних та інших заборгованостей перед державою (довідки з митної та податкової адміністрацій, не старше 30 днів).
При відсутності місця для працевлаштування Свідоцтво про отримання пенсії по старості, інвалідності або іншого допомоги.
Документи, що підтверджують дохід чоловіка або партнера (виписка з рахунку).
Документи, що підтверджують наявність доходу за кордоном.
У разі працевлаштування В Чехії Довідка з місця роботи із зазначенням розміру доходу.
Трудові договори, свідоцтва про працевлаштування та інші документи, що підтверджують минулу трудову діяльність.
У разі закінчення загальної школи в Чехії Свідоцтво про навчання.
Довідка про закінчення школи або навчання в ній.
Диплом ВНЗ та інші докази.
Для отримання притулку Посвідчення біженця.
У разі отримання громадянства за чеським походженням з різних підстав Свідоцтва про народження батьків і інших предків.
Документ, що підтверджує чеське громадянство одного з батьків.
Документ, що підтверджує наявність у минулому чехословацького громадянства, громадянства Чеської Соціалістичної республіки.
У разі усиновлення чи опіки над дитиною Свідоцтво або рішення суду про усиновлення.
Свідоцтво про встановлення опіки.

Для будь-якої іншої пільгової категорії обов’язковим є надання підтвердження пільгового статусу. Всі документи повинні бути перекладені на чеську; або папери можуть бути апостильовані. Співробітники МВС має право запросити у заявника та інші необхідні їм документи.

Іспит для отримання громадянства

Нагадаємо, що для отримання чеського громадянства заявник зобов’язаний довести наявність знань чеської мови, конституційних, географічних і інших основ і суспільних відносин в ЧР. Для цього він повинен пройти іспит, який складається з двох частин:

  1. перевірки комунікаційних компетенцій іноземця та знання чеської мови на рівні не нижче, ніж В1 (zkouška z českého jazyka);
  2. перевірки знань конституційної системи, базової орієнтації в культурній, соціальній, географічній і історичній реальності – тест про чеських реаліях (zkouška z českých reálií).

Охочий складати тест на громадянство можуть пройти обидві частини іспиту в один день або ж розбити його на дві різні дати.

Для позитивного результату проходження досить дати 60% правильних відповідей. Результати повинні бути направлені протягом 30 днів за електронною адресою, виданим організацією, що екзаменує.

Іспит проводиться на базі Інституту мовного і професійного навчання Карлового університету. З його особливостями можна ознайомитись на сайті університету. Там же можна знайти матеріали для підготовки до іспиту.

Необхідність відмови від громадянства

До 2014 року, поки не набрав чинності новий закон про громадянство Чеської Республіки, обов’язковою умовою його отримання для іноземців був відмову від попереднього громадянства. Чинний закон № 186/2013 таких умов не передбачає, а тому всі іноземці, які бажають отримати чеський паспорт, не зобов’язані доводити втрату минулого громадянської належності. Фактично це дозволяє зберегти громадянство РФ при тривалому проживанні в ЧР та отриманні статусу громадянина.

Адміністративний збір і терміни оформлення

За надання чеського громадянства заявників стягується адміністративний збір, розмір якого встановлений для дорослих заявників у розмірі 2 тис. крон, а для дітей і прохачів притулку в розмірі 500 крон.

Щодо останніх двох категорій, з міркувань особливого розгляду, розмір збору може бути зменшено з 500 крон до 100 крон. У будь-якому випадку його сплата здійснюється лише після того, як буде винесено позитивне рішення, а заявник отримає на руки “Статут Чеської Республіки” (Listiny o udělení státního občanství České republiky). Враховуючи це, фактична подача заяви та пакета документів є безкоштовною.

Що стосується термінів оформлення, то вони в цілому не повинні перевищувати 7 місяців. Так, згідно з § 21 закону № 186/2013, регіональний офіс МВС, отримав анкету від заявника, зобов’язаний переправити її в Міністерство, яке зобов’язане розглянути питання протягом 180 днів з моменту отримання документів. Даний термін може бути припинений міністерством у разі, якщо потрібно додати додаткові документи, необхідні для виконання умов.

Чому можуть відмовити

Якщо Міністерство відхиляє заявку на громадянство, вона виносить рішення про відмову. Таке рішення повинно бути вмотивованим. Причиною можуть послужити:

  • невідповідність умовам, описаним вище для потенційних чеських громадян;
  • загроза безпеці, суверенітету, життю, здоров’ю, демократичним засадам та майну громадян країни;
  • надання неправдивої або неповної інформації про себе;
  • навмисне спотворення інформації, надання підроблених документів, приховування важливої інформації і так далі.

На таке рішення може бути подана апеляція протягом 15 днів з моменту отримання відмови. Розгляд апеляції здійснює безпосередньо міністр внутрішніх справ протягом 120 днів з моменту отримання скарги.

Відновлення громадянства ЧР

Параграф 31 закону № 186/2013 дає право всім колишнім громадянам Чехії й Чехословаччини, що втратив цей статус до 2014 року, отримати громадянство шляхом оголошення про нього. Винятки становлять випадки, коли втрата статусу сталася в результаті розпаду Чехословаччини, і особа в результаті набула громадянство Словацької республіки або однією з її попередниць.

Крім декларації про чеське громадянство такий заявник подає:

  • свідоцтво про народження;
  • свідоцтво про шлюб або партнерство;
  • свідоцтво про народження батьків, бабусь і дідусів;
  • докази, що він не є громадянином Словацької республіки;
  • документи, що підтверджують минуле громадянство Чехії або Чехословаччини, а також спосіб і дату їх позбавлення.

Залежно від того, в який період і громадянином якої конкретно країни був заявник, буде відрізнятися і пакет документів, а також обов’язкові умови, які повинні бути дотримані. Вони визначені положеннями § 31-37 закону № 186/2013.

Множинне громадянство

У зв’язку з тим, що новий закон про громадянство скасував обов’язкову відмову від попереднього громадянства, а також автоматично відмову від чеського громадянства у разі добровільного набуття паспорта третьої країни, багато хто сприйняв це як можливість набуття подвійного громадянського статусу.

Насправді це відкриває можливості для множинного, але не подвійного громадянства. Так, подвійне громадянство можливе лише у разі взаємного визнання двома країнами осіб, які мають їх паспорти одночасно, власними громадянами на підставі міжнародного договору.

Простіше кажучи, росіяни, білоруси, українці та інші іноземці мають право зберегти своє минуле громадянство (якщо законодавство їхньої батьківщини не передбачає іншого) при отриманні чеського паспорта. Однак і влада Чехії, і влада країни результату будуть розглядати таких біпатридів виключно як своїх громадян.

Висновок

Резюмуючи все сказане, ще раз звернемо увагу читачів на те, що:

  • придбати чеське громадянство можуть лише власники дозволу на постійне проживання;
  • для цього необхідно прожити на ПМЖ 3 роки (для громадян ЄС) або 5 років (для всіх інших), або ж сукупно 10 років по усім законних підставах проживання;
  • у деяких випадках (наприклад, у випадку шлюбу з громадянином ЧР) вимога про термін обов’язкового проживання може бути знято;
  • заявка на громадянство подається в регіональне представництво МВС і розглядається протягом максимум 7 місяців;
  • попередньо кандидатові необхідно складати тест на громадянство;
  • якщо результат позитивний, днем отримання громадянства є день складання присяги громадянина.