Болгарія – європейська країна, про постійне проживання на території якої замислюється все більшу кількість українських громадян. З року в рік серед іммігрантів, що прибули сюди з України, зростає кількість пенсіонерів. Їм важливо знати, кому, на яких умовах і в яких розмірах виплачується пенсія в Болгарії.
У Болгарії функціонує пенсійна система консолідованого типу, що складається з трьох рівнів:
Пенсійна система Болгарії характеризується високим ступенем залученості громадян на добровільне пенсійне забезпечення. Згідно зі статистичними даними болгарського Інституту соціальних досліджень, третім рівнем охоплено близько 30 % працюючого населення країни.
Закономірно, що більшість ще працюють, але збираються незабаром на заслужений відпочинок осіб цікавиться питанням, скільки йдуть на пенсію в Болгарії. Як показує практика, ця законодавча норма практично щорічно зазнає зміни.
Примітно, що уряд країни все ще не слід прикладом більшості держав Європейського союзу (ЄС) та не встановлює однаковий віковий ценз для виходу на пенсію щодо чоловічого та жіночого населення. Отже, відповідаючи на питання про те, коли в Болгарії виходять на пенсію, необхідно вказати, що жінки можуть розраховувати на заслужений відпочинок з 61 років та 2 місяців, а чоловіки – з 64 років 1 місяця.
Але скористатися цим правом по досягненні зазначеного вище віку можуть тільки ті особи, у яких є встановлений на законодавчому рівні трудовий стаж. Так, чоловікам необхідно опрацювати офіційно як мінімум 38 років 6 місяців, жінкам – не менше 35 років 5 місяців.
В статтях законодавства також зазначено, що пенсійний вік для жінок і чоловіків в Болгарії при наявності 15-річного трудового стажу становить 65 років 8 місяців. Але припиняти трудову діяльність у такій ситуації зовсім не обов’язково. Бажаючі підвищити майбутні пенсійні виплати можуть продовжувати працювати.
Зі сказаного вище очевидно, що для реалізації права на заслужений відпочинок і соціальне забезпечення у зв’язку з втратою працездатності має значення не тільки вік виходу на пенсію в Болгарії, але і тривалість трудового стажу.
Розмір пенсійних виплат є одним з найбільш яскравих індикаторів рівня добробуту населення країни. І цілком логічно, що кожного потенційного пенсіонера цікавить, яку саме суму він буде отримувати після втрати працездатності та зможе дозволити собі не працювати.
Спробуємо розібратися, яка пенсія у болгарських пенсіонерів, наскільки вона перевищує прожитковий мінімум в країні та чи передбачається підвищення пенсійних виплат у майбутньому.
Сума мінімальних пенсійних виплат встановлюється урядом. З початку минулого року вона становила 200 левів. З 1 липня мінімальна пенсія була збільшена до 207,6 лева.
Згідно з висновками Інституту соціальних досліджень країни та Конфедерації незалежних профспілок, мінімальний розмір пенсії в Болгарії нижче прожиткового мінімуму, що дорівнює 250 левам. У результаті приблизно третина населення держави опинилася за порогом бідності.
Щоб уникнути критики, болгарське уряд встановив надбавку в розмірі до 50 левів тим громадянам, чия пенсія не досягає рівня прожиткового мінімуму. Передбачені також доплати ветеранам війни та пенсіонерам, які мають статус інвалідів.
Планується, що мінімальна пенсія в Болгарії, а саме з 1 липня складе 219 левів. Але і ця сума нижча поточного прожиткового мінімуму.
Середній розмір болгарської пенсії дорівнює 360 левам. А середня вартість проживання становить близько 585 левів: в цю суму включені всі блага, що забезпечують громадянам більш або менш комфортний рівень повсякденному житті (комунальні послуги, медичне обслуговування, освіта, продукти харчування, побутові товари, дозвілля).
Планується, що середня пенсія в Болгарії буде піддаватися щорічній індексації на 1,169 %.
Уряд країни встановив верхню межу для нарахування пенсійних виплат. У поточному році вона становить 910 левів. Оскільки громадян сповістили про майбутнє підвищення мінімальної пенсії та щорічної індексації середніх пенсійних виплат, виникає закономірне питання про те, скільки пенсія в Болгарії складе через рік для тих, хто отримував максимально допустиму суму. Планується її збільшення до 1 200 левів.
Болгарією з Україною було підписано двосторонній Договір про соціальне забезпечення. Завдяки цьому документу з’явилася реальна можливість отримувати українську пенсію в Болгарії й навпаки.
Кожна сторона взяла на себе зобов’язання виплачувати з власного бюджету громадянам іншої сторони, які приїхали на постійне проживання на її територію, пенсію за трудовий стаж, набутий на своїй території.
Але це стосується не всіх різновидів пенсійних виплат. Винятком є соціальні пенсії, а також надбавки, які покладалися пенсіонерам за місцем їх колишнього проживання.
Щоб пенсія для українців, що проживають у Болгарії, могла бути переведена згідно з Договором про соціальне забезпечення, насамперед потрібно знятися з реєстрації на батьківщині та оформити посвідку на проживання (ВНП) – дозвіл на довгострокове перебування на болгарській території.
Мігранти з ВНП мають право до 12 місяців перебувати в країні, а також необмежену кількість разів перетинати її кордон без візи. У людини, що має ВНП в Болгарії протягом 5 років, є шанс отримати дозвіл на довгострокове перебування з початковим строком на 5 років або постійне місце проживання (ПМП), а в перспективі – і громадянство країни.
Необхідною умовою оформлення ВНП на болгарській території для громадянина України є наявність виданої за програмою «Забезпечений пенсіонер» візи категорії D.
Щоб її отримати, потрібно мати:
Це і є головні умови, які передбачає програма “Забезпечений пенсіонер” в Болгарії.
Для оформлення візи D потрібно подати до посольства наступні документи:
Деякі громадяни, досягнувши пенсійного віку в Україні, відправляються за кордон на роботу без зняття з реєстрації за місцем проживання, плануючи в майбутньому повернутися на батьківщину. При цьому переведення пенсійних виплат за Договором про соціальне забезпечення неможливе.
Виникає питання: «Як у Болгарії отримати пенсію з України в такому випадку?». Єдиний варіант – оформити міжнародну картку Ощадбанку, на яку будуть нараховуватися пенсійні виплати. Отримати кошти можна буде за кордоном, але за їх зняття доведеться платити комісію.
Спрощений механізм отримання ВНП, унікальні кліматичні умови, гостинний і доброзичливий до іммігрантів болгарський народ – ось що в першу чергу приваблива Болгарія для пенсіонерів з України. Як свідчать відгуки громадян України, які побували в Софії, Варні, Пловдиві, ціни на продукти харчування тут приблизно такі ж, як і в Києві.
Але, розглядаючи, як живуть у Болгарії українські пенсіонери, слід зазначити, що в цій країні більш доступною для середньостатистичного громадянина нерухомість. Українські іммігранти стверджують, що комфортабельні апартаменти на морському узбережжі можна придбати всього за 20 000 євро.
Пенсіонер, отримавши ВНП в Болгарії, може користуватися послугами персонального/сімейного лікаря. При цьому потрібно буде робити щомісячні відрахування в Національний комітет охорони здоров’я, але сума внеску невисока (не більше 10 левів).
Життя в Болгарії на українську пенсію дещо легше завдяки активній і досить успішній боротьбі уряду з хабарництвом в медичних установах.
Якщо пенсіонер вважає, що пенсійного забезпечення, що виплачується державою, йому недостатньо для більш-менш комфортного проживання, він може зайнятися якою-небудь справою: виготовляти та продавати сувенірну продукцію, предмети одягу, меблів, вирощувати та реалізовувати овочі та фрукти. Держава не перешкоджає цьому.
Україномовні підприємці в даній країні здійснюють випуск «Білої карти», яка забезпечує пільги для пенсіонерів в Болгарії у вигляді знижок на товари та послуги. Примітно, що громадяни України пенсійного віку можуть стати володарями цієї карти безкоштовно.
Люди похилого віку, які мають проблеми зі здоров’ям, в надії заповнити життєві ресурси організму вибирають для постійного проживання міста, розташовані біля моря. Ті, хто прагне до більш спокійним і розміреним буднях, переїжджають в невеликі містечка і віддалені від центру села, отримуючи можливість зайнятися фермерством.
Пенсіонери, які планують в майбутньому запросити до себе онуків і забезпечити їм можливість отримати вищу освіту європейського рівня, віддають перевагу таким містам, як Софія, Пловдив, Варна. Тому однозначно відповісти на питання про те, де краще жити українським пенсіонерам в Болгарії, неможливо. Все залежить від життєвих цілей і планів кожної людини.
Для багатьох громадян України переїзд в Болгарію – це можливість наблизитися до сучасних європейських цінностей. Сприятливий клімат, низький рівень злочинності, доступне житло, хороші умови для відкриття свого бізнесу залучають не тільки українську молодь, але й людей похилого віку.
Завдяки Договору про соціальне забезпечення, підписаною між Україною та Болгарією, пенсіонери України мають можливість відправитися на постійне проживання в болгарські міста і села та отримувати там зароблені пенсійні виплати.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy