Життя

Особливості життя в Нью-Йорку: вартість і правила

Share

Побачити Нью-Йорк і не полюбити його вдається одиницям приїжджих. Більшість гостей міста відразу ж потрапляє під його чарівність, вливається в ритм, марить про те, як добре було б тут влаштуватися. Для українців життя в Нью-Йорку стало реальністю ще в 70-х роках XX століття. Почалася еміграція з єврейської хвилі, яка привела в місто всіх, хто тікав від несправедливості радянської влади. Сьогодні українська громада компактно проживає у певних районах міста і веде активне громадське життя у 2024 році.

Особливості життя в Нью-ЙоркуОсобливості життя в Нью-Йорку

До якого рівня життя потрібно готуватися мігрантам

Нью-Йорк є привабливим місцем для туристів, так і для тих, хто мріє перебратися в Америку на постійне проживання. Сьогодні це місто належить до числа найбільших населених пунктів країни з чисельністю населення, що перевищує 8 мільйонів осіб. Тут розташовані офіси найбільших фінансових корпорацій, фондова і товарна біржі.

Колись місто було столицею американської кінематографії, поступившись з часом це місце Голлівуду. Саме Нью-Йорк вважається законодавцем моди та місцем розташування передових видавництв.

Все це великою мірою обумовлює той факт, що рівень життя в Нью-Йорку перевищує середній показник і багатьом виявляється не по кишені. Порівняти його можна хіба що з Москвою, яка також є багатонаціональним фінансовим і культурним центром своєї держави.

Скільки можна заробляти в Нью-Йорку

Рівень доходів жителів мегаполісу вважається одним з найвищих в країні. Конкуренцію йому можуть скласти хіба що заробітки в деяких містах штату Каліфорнія (наприклад в Лос-Анджелесі). В цілому ж американців від інших націй відрізняє високий ступінь мобільності, судити про що можна з того факту, що живуть вони найчастіше не там, де народилися, а там де є достойна робота і висока оплата праці.

Говорити про місячний заробіток тут не прийнято. При цьому кожна людина дуже добре знає, свої прибутки, оскільки в квітні кожного року американці заповнюють і подають декларацію про доходи.

Рівень оплати праці залежить від сфери, кваліфікації працівника, від його досягнень та кількості відпрацьованих годин. Наприклад, лікарі однієї й тієї ж спеціалізації можуть мати різний дохід в одній і тій же лікарні.

Середня зарплата в Нью-Йорку становить 4 546 доларів після вирахування податків. А середній заробіток за годину не менше 15 $.

Емігрантам з високою кваліфікацією та досвідом роботи знайти відповідну посаду не складе великої праці; в основному вакансії є у сфері бізнесу, IT, страхування, медицини, фінансів та реклами. Але багатьом доведеться підтвердити диплом, щоб мати можливість працювати відповідно до освіти. Це пов’язано з різницею в навчальних програмах вузів.

Список популярних вакансій серед тих, хто зважився на імміграцію, виглядає так:

  • медсестра (за умови проходження додаткового навчання);
  • водій (у тому числі водій-далекобійник);
  • дизайнери та флористи (у цій сфері доведеться попрацювати над створенням клієнтської бази);
  • кухар;
  • перукар-стиліст;
  • ювелір.

Багато з тих, хто тільки переїхав, влаштовуються мийниками посуду та вікон, вантажниками, різноробочими.

Система оподаткування в США багатоступенева. Кожен житель платить внесок штату, мегаполісу і державі. Разом з ними сплачується страховий і пенсійний збори.

Зобов’язання по сплаті податків розділені між працівником і роботодавцем: по 7,65 % з кожного. З цієї суми 1,45 % направляється на медичне страхування та 6,2 % – на формування пенсії та страхування на випадок безробіття.

Соціальний захист населення

Міська влада надає всебічну допомогу людям, яким не вистачає коштів на оплату основних рахунків і життя в цілому. Отримати певні преференції або матеріальну підтримку можна за різними програмами:

  • Заморожування ставки за оренду квартири для літніх людей і непрацездатного населення міста. Учасник програми отримує можливість оплачувати колишній рівень внеску за орендоване житло при підвищенні тарифу. Різницю домовласникові покриває міський бюджет.
  • Допомога в оформленні страхового медичного поліса. Учасником програми може стати будь-який житель Нью-Йорка, включаючи негромадян. Реєстрація проходить щорічно з листопада по січень на сайті NY State of Health Marketplace.
  • Послуги догляду за людьми похилого віку.
  • Надання послуг, медичного обслуговування і певних пільг ВІЛ-інфікованим особам і тим, хто з ними не проживає.
  • Безкоштовне отримання картки жителя Нью-Йорка для деяких категорій громадян (наприклад для бездомних). Даний документ є аналогом посвідчення особи та видається всім жителям міста, які досягли 10-річного віку, незалежно від імміграційного статусу.
  • Допомога малозабезпеченим сім’ям в оплаті комунальних послуг. Використовувати засоби можна для закупівлі палива в зимовий час для опалення, оплати комунальних рахунків, купівлі або ремонту опалювального обладнання.
  • Податкові пільги для людей похилого віку.
  • Програма Pre-K for All – передбачає безкоштовне навчання на повний день для дітей, які не досягли 4 років. Подати заявку можуть і емігранти.
  • Безкоштовні сніданки та обіди в рамках програми School Food.

Повний перелік доступних програм можна знайти на сайті Нью-Йоркського міської ради.

Система охорони здоров’я

Вартість лікування в США можна назвати високою і непосильною для людей, у яких немає медичної страховки. Послуги медицини тут якісні, але неймовірно дорогі.

Емігранти можуть скористатися програмою ННМ Option, яка надає певні знижки. Наприклад, візит до лікаря обійдеться всього в 15-60 $, що за місцевим критеріям практично задарма.

Оформити безкоштовну страховку Medicaid можуть особи, які перебувають у країні на законних підставах, чий дохід не перевищує 1 387 доларів на місяць. Найчастіше це студенти, прохачі притулку, туристи, учасники міжнародної програми Work & Travel.

Медицина є однією з пріоритетних галузей, в яку уряд вкладає чималі кошти. На ці гроші лікарні мають можливість наймати фахівців високого класу, закуповувати дороге передове обладнання, проводити дослідження і застосовувати отримані результати в реальних умовах.

Освіта

Система освіти підростаючого покоління складається з декількох етапів. Не є обов’язковими дошкільна і вища. Середню школу зобов’язаний закінчити кожен дитина.

Для дітей емігрантів практично при кожному навчальному закладі працюють курси по вивченню англійської мови.

Навчатися можна тільки на платній основі. Безкоштовну вищу освіту можуть отримати лише ті, кому вдасться стати учасником грантової або стипендіальної програми.

Університети Нью-Йорка (як й інших міст) поділяються на приватні та державні. Навчання в приватних установах вважається більш престижною.

До числа провідних вузів відносяться:

  • Колумбійський університет – найстаріший навчальний заклад, що входить в список найбільш престижних вузів світу, диплом якого відкриває двері багатьох великих компаній. Школою журналістики внз щорічно вручається Пулітцерівська премія. Тут можна отримати фахом у галузі права, інженерії, медицини, бізнесу, мистецтва, журналістики.
  • Університет Нью-Йорка – належить до числа найбільших приватних науково-дослідних внз країни. Включає 16 шкіл, інститутів і коледжів. Є членом Асоціації американських університетів.
  • Університет штату Нью-Йорк – розташований в Олбані, пропонує приблизно 200 програм у різних сферах (біотехнології, політика, документальний кінематограф, інформатика, глобалізація).
  • Університет Рокфеллера – спеціалізується на масштабних дослідженнях в галузі біомедицини.

Всього у мегаполісі налічується більше сотні вищих навчальних закладів.

Кліматичні та погодні умови

Клімат в Нью-Йорку більше цікавить тих, хто націлений переїхати на постійне проживання. Для туристів місто гарний у будь-якому вигляді та при будь-яких погодних умовах. На що потрібно звернути увагу:

  • Літо в місті жарке і вологе. Температура може підніматися до 28 градусів тепла.
  • Осінь настає досить пізно. Зазвичай вересень і половина жовтня є продовженням літа. Видає зміну сезону тільки нічна температура, яка може опускатися до позначки +5 градусів. Вдень повітря як і раніше прогрівається до 20-25 градусів. З середини жовтня починаються дощі та час жовтих листків. Опади у цей період йдуть майже чверть сезону.
  • Зима в Нью-Йорку досить м’яка. Навіть в найхолоднішому місяці року – січні – стовпчик термометра не опускається нижче мінус трьох.
  • Навесні клімат нестійкий. З-за високої вологості завжди здається, що на вулиці дуже холодно. Для березня характерно найбільша кількість опадів в році. Зате теплішає дуже швидко, і вже у квітні повітря прогрівається до +15 градусів, а в травні погода і зовсім річна.

Місто схильний до впливу помірно-континентального клімату, але за фактом тут значною мірою переважає субтропічний океанічний клімат. Але, як стверджують туристичні буклети, у Великому яблуці (саме знамените прізвисько мегаполісу) не буває поганої погоди.

Рівень злочинності

Злочинність у Нью-Йорку має багатовікові корені, які сягають ще в часи колонізації території іспанцями та британцями.

У XIX столітті місто було притулком для бандитів, злодіїв і шахраїв. На початку XX століття тут з’явилися зачатки мафіозних структур. Сьогодні все ще можна прочитати в газетах про їх діяльність. І хоча вони тримаються не так зухвало, але на їхньому рахунку пограбування, вбивства, незаконна торгівля зброєю і наркотиками.

Злочинність у місті розподіляється нерівномірно. На Манхеттені, приміром, є добре відомий район Гарлем (зосередження афроамериканців), який славиться найбільшою кількістю вбивств. У Брукліні кримінальний фон створюють італійські угруповання, у Квінсі – латиноамериканці.

Найбільш спокійним вважається Стэйтон-Айленд. Тут мешкає в основному середній клас американського суспільства. У цьому районі тихо, респектабельно і спокійно.

Навіть з урахуванням усього вищесказаного Нью-Йорк знаходиться на третій позиції з безпеки в США. Разом з поліцією спокій громадян захищає Федеральне бюро розслідувань. Але це не означає, що самим мешканцям міста потрібно втрачати пильність і не приймати заходи безпеки.

Скільки коштує життя в Нью-Йорку

Для тих, хто переїжджає в цю частину країни особливе значення має, скільки коштує життя в Нью-Йорку. Потрібно відзначити, що середній клас живе в основному за рахунок кредитів, які передбачені різними банківськими програмами.

Виплати за кредитними зобов’язаннями можуть переходити у спадщину, якщо основний позичальник не встиг їх внести протягом життя. При цьому в кредит оформляється все, починаючи від покупки будинку, закінчуючи навчанням дітей у вузі.

Як розподіляється місячний бюджет середньостатистичного громадянина, розглянемо детальніше.

Вартість житла та його утримання

Нью-Йорк – місто хмарочосів. Але дозволити собі жити в престижному районі можуть далеко не всі, хто переїжджає сюди. Більшість шукають райони, де найняти квартиру або будинок можна недорого за місцевими мірками.

Залежить сума оренди від місця розташування житла, його впорядкованість і площі. В цілях економії багато мігранти воліють селитися по декілька осіб або віддають перевагу дуплексам.

Купити нерухомість в Нью-Йорку вдається не всім. Вартість одного метра квадратного в центрі міста становить 10 760-21 527 доларів. У відділених районах цей показник коливається в межах 3 678-10 763 доларів.

Скільки грошей знадобиться на оренду, наведено в таблиці:

Тип житла Ціна в доларах за 1 місяць
Квартира з 1 спальнею в центрі міста 2 100-4 100
Квартира з 1 спальнею в віддаленому від центру районі 1 600-2 600
Квартира з 3 спальнями в центральній частині міста 4 300-9 100
Квартира з 3 спальнями в спальному районі 2 500-5 500

Окремою статтею витрат стане оплата комунальних платежів:

  • електрика, опалення, вентиляція, вода, вивезення сміття (квартира площею 85 кв. м) – 77-250 доларів щомісяця;
  • 1 хвилина розмови по мобільному зв’язку (передоплата) – 0,01-0,10 долара;
  • послуги інтернету – 50-100 доларів в місяць.

Харчування і продукти

Витрати на продукти харчування займають друге місце в списку важливих покупок для жителів Нью-Йорка. Закуповуватися грунтовно американці воліють 2-3 рази на місяць у великому супермаркеті. Поточні покупки можна робити в крамницях поруч з будинком або невеликих маркетах.

Ціни на продукти наведені в таблиці:

Найменування товару Ціна в доларах за 1 літр або 1 кг
Молоко 0,93-1,38
Хліб (500 г) 2,51-5,52
Рис 3,05-11,05
Яйця (12 штук) 2,25-4,88
Місцевий сир 8,83-28,65
Куряча грудка 8,05-19,85
Яблука 3,35-11,05
Банани 1.30-4,40
Апельсини 3,75-8,80
Помідори 3,05-8,80
Картопля 2,15-6,65
Вода (1,5 л) 1,52-3,20
Пляшка вина 12,00-21,00
Місцеве пиво 1,55-3,50

Частиною життя в Нью-Йорку стане харчування поза домом. Цьому сприяє велика кількість ресторанів швидкого харчування, закусочних і фургонів, де можна купити їжу на винос.

Ціни виглядають так, в доларах:

Вид витрат Вартість
Обід в недорогому ресторані на одну людину 14-25
Обід з трьох страв в ресторані середнього рівня на двох 60-100
MacMeal 7-12
Домашнє пиво в кафе (0,5 л) 5-8
Капучіно 3,5-5
Пепсі/кола 0,33 л 1,5-3

І будьте готові до того, що в Нью-Йорку доведеться вчитися їсти на ходу.

Витрати на транспорт

Велике яблуко – місто, яке не спить і весь час перебуває в русі. Де б ви не жили, вам все одно доведеться дізнатися, що таке громадський транспорт і звикнути до вічних заторів на дорогах, не дуже чистому метро і великого потоку людей буквально скрізь, починаючи від міських вулиць, закінчуючи підземкою. Вартість проїзду наведена в таблиці:

Послуга Ціна в доларах
Одна поїздка по місту в громадському транспорті 2.75
Проїзний на 1 місяць 121-130
Посадка в таксі 2,5-3,5
1 км поїздки в таксі 1,4-3,1
Таксі, 1 година очікування 24-40
1 літр бензину 0,73-0,97

На таксі до Манхеттена з аеропорту LaGuardia доведеться витратити 26-37 доларів, а з міжнародного аеропорту імені Джона Ф. Кеннеді – близько 52-60 доларів.

Купівля автомобіля Volkswagen Golf обійдеться у 20-30 тисяч доларів, Toyota Carolla Comfort – 18-27 тисяч доларів.

Інші витрати

Крім основних необхідно врахувати й додаткові витрати, з якими доведеться зіткнутися в Нью-Йорку:

Стаття видатків Вартість в доларах
Абонемент в спортзал на місяць 30-150
1 година гри в теніс у вихідний день 20-75
1 квиток в кінотеатр 12-15
Приватний дитячий сад на повний день 1 200-3 000 в місяць
Приватна школа 28 000-50 000 в місяць

Якщо у квартирі не буде пральної машини (це зустрічається дуже часто – американці не люблять цю техніку), доведеться користуватися послугами ландроматів – громадських пралень. Вартість одного прання речей становить 1,75 долара, ще близько 1 долара беруть за сушку. За часом процес займає близько години.

Покупка одягу в мегаполісі – окремий вид дозвілля для нью-йоркців. До їх послуг численні аутлети, торгові центри та брендові магазини. Рівень цін залежить від марки одягу, місця, де вона продається, і сезону. Для порівняння наведемо ціни на деякі речі:

  • джинси levi’s – від 30 до 80 доларів;
  • літнє плаття в мережевому магазині (наприклад, H&M) – 25-60 доларів;
  • кросівки Nike – від 60 до 120 доларів;
  • чоловічі шкіряні туфлі – 80-200 доларів.

Якщо робити покупки в сезон розпродажів, можна оновити гардероб недорого.

Трохи про правила життя в Нью-Йорку

У кожному місті є особливості, про які потрібно знати, щоб адаптація пройшла швидше і безболісніше. Наведемо декілька правил для тих, хто обрав у якості нового місця проживання Нью-Йорк:

  1. Якщо вам вдалося знайти підходящий варіант житла, відразу ж погоджуйтеся. Згідно з відгуками тих, хто вже деякий час пожив у мегаполісі, пошук квартири – заняття складне і ресурсозатратне. Візьмете пару днів на роздуми – пропустіть хороша пропозиція.
  2. У Нью-Йорку у вас обов’язково повинен з’явитися «свій» бар, куди ви зможете заходити після важкого робочого дня, щоб пропустити келих пива або просто поговорити з барменом, розповівши йому про всі свої прикрощі. Ставши постійним клієнтом, можна буде періодично отримувати випивку за рахунок закладу.
  3. Переходячи вулицю з одностороннім рухом, все одно потрібно дивитися в обидва боки, щоб не зіткнутися з велосипедистом. Велосипедна доріжка може виявитися навіть там, де ви її зовсім не чекали побачити.
  4. Йдучи з дому, приготуйтеся брати з собою речі на всі випадки життя. Враховуючи щільний графік і інтенсивний рух, навряд чи вам буде вдаватися забігти додому, щоб переодягнутися перед вечерею або побаченням.
  5. Завжди майте при собі готівку. Велика частина пересувних фургонів з фастфудом не приймає картки.
  6. Знайдіть парки, які не так популярні, як Централ-парк. Час, проведений в них, буде витрачено на відновлення, а це дуже важливо при такому швидкому темпі життя.
  7. Завжди залишайте чайові. Саме вони є більшою частиною зарплати людей, які працюють у сфері обслуговування.
  8. На міських вулицях при інтенсивному трафік пішоходів рухайтеся зі швидкістю інших людей. Якщо не можете або не поспішайте, просто відійдіть в сторону і не заважайте іншим бігти по своїх справах.

Українська громада в Нью-Йорку

Загальна кількість жителів мегаполісу на січень минулого року становило 8,62 мільйона осіб. Згідно з останніми даними Бюро статистики, українці в Нью-Йорку налічують близько 600 тисяч, ще 1,5 мільйона проживає в передмісті. В цілому це приблизно 8 % від усього населення міста.

Переїзд в цю частину країни почався з єврейської хвилі в 70-х роках минулого століття, коли керівництво СРСР дозволила еміграцію євреїв в Ізраїль. Більша частина бажаючих дійсно поїхали на споконвічну батьківщину, але чимала кількість ринуло на землю, вибравши в якості місця проживання Нью-Йорк.

Сьогодні в місті діє одна державна школа з вивченням російської мови та літератури – Середня технічна школа Стэйтон-Айленда. Щоб потрапити до неї, треба витримати конкурс 10 осіб на місце.

Театрали можуть відвідувати театр «Міленіум», що розташувався на Брайтон-Біч, а любителям української преси наданий величезний вибір україномовних періодичних видань. В місті видається газета “Український базар”.

Вибираємо район

В якому районі Нью-Йорка краще жити, залежить від того, що саме очікує мігрант від нової батьківщини, і яким розташовує бюджетом. Місто ділиться на 5 районів: Стэйтон-Айленд, Манхеттен, Бронкс, Квінс, Бруклін.

На що потрібно звернути увагу:

  • Брайтон-Біч – місце зосередження української діаспори. У народі цей район називають Маленькою Одесою, а ті, хто ніколи його не покидають, цілком можуть обходитися без англійської мови. Населення тут складається в більшості з літніх людей і молоді, яка щойно переїхала в Америку і ще не влаштувалася. Українськими вважаються і райони, що примикають до Брайтона, – Коні Айленд і Манхеттен Біч.
  • Манхеттен, Washington Heights – тут можна знайти український квартал (ближче до Гудзону), в якому живуть емігранти «зі стажем». Сюди вони переїжджають цілими сім’ями та облаштовуються надовго. В районі є український магазин.
  • Квінс, Rego Park – тут проживають вихідці із Середньої Азії: Узбекистану, Таджикистану і Казахстану. В районі працює узбецький ресторан, а на одній з вулиць навіть можна поїсти чебуреків.
  • Стэйтон-Айленд, Midland Beach – ще одне місце, де Нью-Йорку живуть українці. Сюди переїжджають заможні емігранти. Район дуже тихий, затишний і спокійний.
  • Бруклін, Bensonhurst – тут багато молодих переселенців та сімейних пар середнього віку. Саме в цій частині Брукліна знаходиться знаменитий магазин Ukrainian Bazaar.

На Манхеттені з недорогих районів можна вибрати Челсі, Сохо, Мідтаун.

Підсумки

Щоб рішення виявилося правильним, необхідно оцінити плюси та мінуси життя в Нью-Йорку:

Переваги Недоліки
Нью-Йорк – місто великих можливостей для тих, хто хоче побудувати кар’єру. При цьому мова йде як про фінансистів, так і про дизайнерів, фотографів, письменників і журналістів. Тут можна знайти величезну кількість однодумців і зануритися у творчу атмосферу. Необхідність підтвердження диплома, отриманого на батьківщині.
Високий рівень соціального захисту населення і підтримка малозабезпечених на державному рівні. Високі ціни на житло та інші поточні витрати.
Лояльне ставлення до емігрантів з боку місцевих жителів. Нью-Йорк — багатонаціональне місто, в якому однакові можливості для представників будь-яких народів. Постійний шум, зміг і дуже інтенсивний рух.
Місто – ідеальне місце для тих, кому подобається жити в постійному русі, відчувати себе частиною великого мегаполісу і не зупинятися навіть вночі. Якщо орендувати квартиру у віддалених районах, доведеться витрачати багато часу на дорогу, щоб дістатися до центру і назад.
Високий рівень оплати праці у порівнянні з іншими регіонами країни. Напружений ритм життя, постійні стреси.
Не надто сувора зима. Висока вологість повітря.
Тим, хто хоче жити ближче до «своїм», потрібно пам’ятати, що в Нью-Йорку знаходиться одне з найбільших поселень українців.
Добре розвинена система громадського транспорту. Пересуватися без автомобіля тут набагато зручніше і швидше.
Злочинність нижче, ніж в інших мегаполісах країни.

Правда про життя в Нью-Йорку: Відео