Життя

Як живуть українці в Нью-Йорку

Share

Знаменита П’ята авеню, Централ Парк, Рокфеллер-центр – ось те, що скоріше прагнуть побачити ті, хто вперше приїжджає в одне з найбажаніших міст Америки у 2025 році, добре знайоме нам за американськими та вітчизняним фільмам. Але для мігранта значення мають зовсім інші цінності – де знайти житло, як влаштуватися на роботу й організувати побут так, щоб витрачати якомога менше коштів. Українці в Нью-Йорку створили цілі райони зі своїм внутрішнім укладом.

Як живе українське населення Нью-ЙоркаЯк живе українське населення Нью-Йорка

Що потрібно знати про життя в Нью-Йорку

Нью-Йорк – місто хмарочосів і центр фінансового життя країни, що складається з п’яти районів:

  • Манхеттен,
  • Бруклін,
  • Бронкс,
  • Стейтен Айленд,
  • Квінс.

Між різними частинами міста пролягає безліч тунелів і мостів, рух по яких не припиняється ні вдень ні вночі. На материковій частині розташований лише Бронкс, всі інші райони знаходяться на островах.

Життя в Нью-Йорку для українців не надто відрізняється від тієї, яку ведуть інші мігранти. Основна турбота – це житло і працевлаштування. Знайти квартиру або кімнату гарної якості за прийнятні гроші так само просто, як і влаштуватися на високооплачувану посаду. Багато орендують житло відразу по кілька людей.

Існують ще особливості:

  • у Нью-Йорку дуже складно звикнути до швидкого темпу життя, постійного потоку транспорту, великій кількості жебраків і людей без визначеного місця проживання;
  • тут гостро відчувається соціальна розшарованість суспільства;
  • у місті величезна кількість магазинів, які регулярно влаштовують знижки на ті чи інші товари. Якщо слідкувати за акціями, можна неабияк заощадити на купівлі необхідних товарів.
  • у Нью-Йорку доведеться вчитися їсти на ходу;
  • рівень життя в Нью-Йорку вище, ніж в цілому по країні, а тому бюджет на день може перевищувати 100 доларів. А оренда окремої квартири може коштувати близько 2 000 доларів в Брукліні та близько 7 тисяч на Манхеттені. Для новоприбулого це може здатися захмарними сумами;
  • потрібно бути готовим до простоювання в пробках, на багатолюдному метро;
  • ставлення до українців тут краще, ніж до представників інших національностей. У всякому разі, вибираючи постояльців на квартиру, віддають перевагу віддадуть українцям.

Висока завантаженість міських вулиць є причиною постійного шуму і смогу, помічати який місцеві жителі починають тільки тоді, коли виїжджають в сільську місцевість.

Кількість українського населення

Скільки українців живе в Нью-Йорку, сказати точно неможливо: багато хто з них не беруть участі в перепису населення і не укладають договори на оренду житла. Крім того, якщо у 80-90-х роках минулого століття «українцями» називали в основному євреїв і їх неєврейських родичів, які втекли від радянського гніту в США, то на початку 2000-х до них стали зараховувати всіх законних мігрантів з країн СНД і тих, хто приїжджає з не іммігрантськими візами в надії якось залишитися.

Згідно з даними Census Bureau (Бюро статистики), в 2025 році чисельність україномовного та російськомовного населення в передмісті Нью-Йорка становить 1,5 мільйона чоловік, в самому ж місті – близько 600 тисяч (8 % від загальної кількості людей, що проживають в мегаполісі).

Сьогодні мегаполіс є першим по числу українського населення містом в Сполучених Штатах.

Як проходить адаптація українців

Як українцям живеться в Америці, залежить від того, наскільки швидко у них виходить перебудовувати свій менталітет, приймати місцеві правила й адаптуватися в нових умовах. Ризик краху надій і невиправданих очікувань гранично високий, але мало хто поспішає повертатися на батьківщину.

Трохи легше тим, хто приїжджає з Києва. Обидва міста є багатонаціональними центрами своїх держав у плані культурному житті, фінансів, економіки. Та й роботу можна знайти будь-яку, головне – витримати конкуренцію з тими, хто представляє інтерес для тутешнього ринку праці.

Вакансії, які можна зайняти без офіційного працевлаштування, в цьому місті користуються невеликим попитом. У Нью-Йорку вигідніше і безпечніше працювати законно.

Популярні напрямки для мігрантів:

  • туризм,
  • будівництво,
  • сфера послуг,
  • торгівля,
  • транспорт,
  • медицина,
  • освіту.

Ті, хто має освіту і досвід роботи у сфері IT, програмування, реклами, фінансів, знають англійську мову і можуть підтвердити кваліфікацію, мають хороший шанс на працевлаштування в велику компанію, яких тут тисячі.

Наймати житло дешевше всього буде якомога далі від Манхеттена. Ціни на продукти харчування тут порівнянні з київськими. І не завжди закуповуватися вигідніше на ринку: супермаркети дуже часто влаштовують «обвал цін» на певні категорії товарів.

Обід в ресторані може дозволити собі далеко не кожен мігрант, а ось перекусити в кафе можна за 12-15 $, в mcdonald’s – до 10 $. Інтернет обійдеться близько 25 $ за 1 місяць, ще 55 $ потрібно відкласти на мобільний зв’язок.

Поняття «безкоштовна медицина» в США відсутня. Місцеві жителі обслуговуються в межах своєї страховки. За все, що вона не покриває, доводиться платити чималі гроші.

Мігрантам теж краще обзавестися полісом або стати учасником програми Medicaid, яка забезпечує безкоштовну медичну допомогу незаможним.

Українська діаспора

В останнє десятиліття з україномовною громадою Сполучених Штатів себе стали асоціювати нащадки всіх попередніх хвиль еміграції, бізнесмени, відкривають в Америці компанії, і навіть артисти, які приїжджають з гастролями.

Українська громада ділиться на кілька груп:

  • студенти, які приїжджають на навчання (найчастіше вихідці з України, Білорусі, Грузії, Молдови);
  • трудові мігранти, що прибули за робочими візами;
  • особи з видатними здібностями: артисти, художники, вчені, спортсмени, музиканти;
  • політичні біженці;
  • дружини/чоловіки американських громадян;
  • нелегали.

Україномовне населення веде досить активну громадську діяльність. В україномовних кварталах можна знайти широкий асортимент привізною преси з України: українські газети в Нью-Йорку користуються великим попитом.

Знайти «своїх» легко в соціальних мережах. Наприклад, в Facebook можна вступити в групу «Український Нью-Йорк» або «Українці в Нью-Йорку». Тут можна дізнатися про заходи, які проводить українська громада, отримати підтримку і безліч корисних порад.

Місцем зустрічей україномовного православного населення міста є Миколаївський собор (East 97 Street New York).

Використання української мови

Українська мова в Нью-Йорку – одна з найпоширеніших. В цілому ж у США вона займає 10-е місце за популярністю. Згідно з переписом населення 2025 року, носіїв української мови у “Великому яблуці” приблизно 187 тисяч чоловік.

У 2009 році російська мова стала однією з офіційних у штаті Нью-Йорк. І не тільки тому, що тут знаходиться найбільший за чисельністю район в Нью-Йорку, а тому, що на ньому говорить 1,2 % від всього населення міста.

Однією з переваг надання мові статусу офіційної є складання документів для виборчого процесу і на ній теж. Крім російської та англійської, офіційними в Нью-Йорку є китайська, іспанська, корейська, французька креольський і італійський.

Де найкраще жити в Нью-Йорку українцям

Бруклін – найбільш відоме і популярне місце, де живуть українці в Нью-Йорку. Перші переселенці в цю частину країни обрали для життя вулицю Брайтон-Біч. Саме звідси й почала зростати українська община.

У народі Брайтон називають «маленькою Одесою». Від неї відгалужуються українські квартали Шипсхед-Бей, вулиця Коні-Айленд і Кінгс-Хайвей. В основному це Південний Бруклін, у якого є безліч переваг:

  • близькість до океану;
  • невисокі ціни на продукти харчування та житло;
  • практично все населення – вихідці з країн СНД.

Бруклін знаменитий українськими ресторанами, магазинами, концертними залами і просто невеликими фірмами, що пропонують весь сервіс.

Жителі Казахстану, Таджикистану та Узбекистану зосередилися в районі Рега Парк у Квінсі. На Стэйтен-Айленді розташовані в основному приватні будинки, багатоквартирних тут практично немає. Сюди переїжджають заможні українці, які вже якийсь час прожили в Брукліні й тепер хочуть більш стабільною та усамітненого життя.

Цей район вже більше нагадує Америку: багато зелені, затишні одноповерхові будинки, чистота. Складно повірити, що ще в 70-ті роки на цьому місці було сміттєзвалище. Дістатися до материка звідси можна по мосту Верразано Бридж.

Українці на Манхеттені теж не рідкість. Але тут проживають в основному забезпечені українці. Це вважається престижним, оскільки саме Манхеттен є зосередженням дорогих магазинів, великих бізнес-центрів і красивих парків.

Але є й більш дешеві квартали, де мешкають українці. Наприклад, Вашингтон Хайс.

Відносно недорогі квартири можна знайти в Сохо, Мідтауні й Челсі. Але їх треба пошукати, оскільки попит дуже великий.

Підсумки

Нью-Йорк став місцем проживання великої кількості україномовного населення, яке почало переїжджати сюди ще в 80-ті роки двадцятого століття. Українськими районами вважаються Бруклін, зокрема, вулиця Брайтон-Біч і прилеглі до неї квартали, а також Стэйтен-Айленд. Українською мовою тут говорить трохи більше одного відсотка населення. На території міста є школа з вивченням української мови, дитячі садки, ресторани.

Відео: Український район у Нью Йорку