Сполучені Штати Америки (США) – одна з найбільших багатонаціональних країн. Чисельність населення даної держави перевищує 300 мільйонів чоловік. Причому цифра ця названа без урахування іммігрантів з усього світу, які проживають тут нелегально. Закономірно, що у мандрівників, які збираються відвідати країну, виникають питання: на яких мовах говорять місцеві жителі у 2025 році, яка мова США є державною, чи існує таке поняття, як американська мова.
У США єдина державна мова відсутня. Близько 96 % жителів вільно володіє англійською, 80-82 % громадян вважають її рідною.
Історія цієї мови на території Північної Америки іде своїми коренями у XVII-XVIII століття. Сюди його привезли британські колоністи. Англомовні переважали переселенці в структурі міграційного потоку фактично до 1776 року, коли почалася Війна за незалежність.
Вже в той час 82 % населення американських штатів становили англійці-протестанти. Їх мова стала переважною, і ця тенденція збереглася до наших днів. Ось чому в Америці говорять англійською мовою практично всі жителі.
Проте англійська в США не визнана державною. Хоча пропозиції присвоїти їй такий статус неодноразово висувалися, на федеральному рівні вони так і не були прийняті Конгресом.
Органи влади мотивують своє рішення тим, що США – мультинаціональна країна, на території якої сьогодні існує близько 322 мов. Визнати один з них державну значить ущемити права носіїв всіх інших.
На підтримку громадян, які не вважають англійську мову рідною, ще в 1964 році був виданий Акт про громадянські права.
Незважаючи на це, саме англійська (точніше, його американський діалект) став де-факто офіційною мовою в державі. На ній видаються законодавчі акти, ведеться діловодство, здійснюється навчальний процес у школах і ВНЗ. Без знання цієї мови неможливо влаштуватися на високооплачувану роботу. А у 27 американських штатах з 50 англійська визнана офіційною де-юре.
По мірі освоєння колоністами Північної Америки на її території з’являлися різні мови. Іммігранти воліли селитися компактними анклавами, у зв’язку з чим їх рідні мови отримували поширення в певних рисах штатів. Розглянемо, якою мовою говорять американці, крім англійської.
Так, з майже 1,5 мільйона жителів штату гавайський застосовують як основну мову близько 96 тисяч громадян. Найбільша громада, для якої ця мова вважається першим, живе на території острова Нііхау.
Гавайська мова викладається в школах, коледжах і Гавайському університеті, розташованому в районі Маноа міста Гонолулу (столиці штату).
З 1989 року почалося активне відновлення гавайської мови. Зараз нею видають місцеві газети, книги, проводять богослужіння.
Для дітей і підлітків програми поглибленого вивчення гавайського існують в приватних школах. Наприклад, у закладі Punana Leo у групи по вивченню гавайського проводиться набір учнів починаючи з дворічного віку. Загальна кількість місць – близько 800.
Близько 40-41 мільйона американців (приблизно 12 % населення країни) розмовляє іспанською мовою. Вона є другою за популярністю в США після англійської.
Іспанська мова отримала своє поширення на території Сполучених Штатів у зв’язку з наступними обставинами:
Іспанська визнаний офіційною мовою в штаті Нью-Мексико, на острові Пуерто-Ріко. Іспаномовні штати США – це:
Тільки у Флориді на ній розмовляє близько 20 % громадян. А місто Маямі, розташований на південному сході даного штату, практично на 67 % складається з іспаномовних жителів.
Понад 30 телеканалів та радіостанцій США віщає іспанською. У більшості американських шкіл саме ця мова вивчається як першої іноземної.
У деяких штатах досить популярна російська мова. В цілому близько 2 мільйонів людей використовують її в повсякденному спілкуванні. Приблизно 4 тисячі жителів півострова Аляска (і однойменного штату) вважають російську рідною. Пов’язана така ситуація з тим, що раніше цією територією володіла Російська імперія. А в 1867 році імператор Олександр II офіційно продав її американцям.
Відповідаючи на питання про те, де ще поширена російська мова в США, варто згадати район Брайтон-Біч у місті Нью-Йорк. Основна частина його жителів – емігранти з країн сучасного СНД. Багато газет, журналів, що видаються в Нью-Йорку, перекладаються на російську. У деяких навчальних закладах не тільки викладав російську мову, але і є програми з вивчення російської літератури, історії, культури.
Аляска є одним з центрів російської культури в Америці. Тут щорічно проводяться масові російські етнічні фестивалі.
Велика кількість вихідців з Росії (головним чином бізнесменів) проживає в елітних районах міста Санні-Айлс Біч, який розташований на території Флориди поблизу Маямі. Тут російська мова також отримав значне поширення. Сам місто американці нерідко називають «маленькою Москвою».
Корінні народи Сполучених Штатів (індіанці, ескімоси та інші) переважно втратили свої національні мови. Приміром, близько 72 % північноамериканських індіанців володіють виключно англійською, і тільки 18 % з них використовують у повсякденному спілкуванні як англійську, так і мову свого племені.
Найпоширенішими вважаються наступні індіанські мови:
Близько 16 тисяч ескімосів, які проживають на Алясці, в повсякденному спілкуванні користуються юпікським діалектом (ескімосько-алеутська мовна група).
На четвертому місці – французька мова. Їм в повсякденному спілкуванні користується понад 2 мільйонів жителів США. Найбільшого поширення вона отримала в таких штатах, як Луїзіана, Вермонт, Нью-Гемпшир, Мен. На етикетках багатьох американських товарів інформація дублюється не тільки іспанською, але і французькою мовами.
Поширеність китайської пояснюється наявністю великої кількості іммігрантів з Піднебесної. Багато американських міст мають цілі китайські квартали та райони, які прийнято називати чайнатаунами.
Популярність останньої не знижується завдяки періодичному припливу переселенців з Канади, де французька проголошена однією з державних мов. Мігранти з Гаїті є джерелом розповсюдження франко-креольського діалекту у Сполучених Штатах.
Серед лідерів по розповсюдженню – німецька мова в США. Його носіями, за офіційними даними, є 1,4 мільйона місцевих жителів. Найбільшою популярністю користується німецька в таких штатах, як Південна і Північна Дакота.
Із-за постійного припливу мігрантів посилюють свої позиції в США арабська, в’єтнамська, тайська мови. Багато європейських мов (наприклад, італійська, грецька, шведська, польська, українська), навпаки, поступово виходять із повсякденного вжитку у зв’язку з інтенсивною асиміляцією їх носіїв.
На федеральному рівні в Сполучених Штатах питання про визнання англійської мови державною досі дискутується. Хоча з року в рік кількість населення, вважає її рідною, поступово зменшується.
Поряд з цим федеральні та місцеві органи влади продовжують надавати підтримку діаспорах і створюють умови, необхідні для збереження ними своєї культури та мови. Але кожен іммігрант, який планує жити на території США тривалий час, повинен розуміти, що для успішної асиміляції в американське суспільство необхідно мати хоча б базові знання англійської.
Зі сказаного вище можна зробити висновок, що відповідь на питання, чи існує американська мова, є негативним. США – багатонаціональна і багатомовна країна, на території якої домінує англійська (хоча вона і не визнана на федеральному рівні державною).
Зростає популярність іспанської, французької, китайської та інших азіатських мов у зв’язку з постійним припливом мігрантів, які є їх носіями. Мови в США мають регіональне поширення. Цей факт варто враховувати тим, хто планує переселитися на територію держави на постійне проживання.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy