Життя

Гавайська мова: найстаріша у світі

Share

Коли ми говоримо про тропічних островах, то передусім згадуємо Гаваї. Яскраві та строкаті гавайські сорочки, гавайські гітари та укулеле, запальний танець «хула», модні зачіски у вигляді кісок-дредів давно стали частиною не тільки полінезійської, але й світової культури. Ще одна відома пам’ятка островів – надзвичайно гарна і мелодійна гавайська мова.

гавайська мовагавайська мова

Найстаріша мова у світі

Гавайська мова (‘Ōlelo Hawai’i) вважається однією з найстаріших у світі. До 1778 року, коли на островах з’явилися перші європейці, нею розмовляло понад 500 000 жителів архіпелагу, але вона не мала власної писемності.

  • Місіонери з Нової Англії в 1822 році створили для місцевих жителів алфавіт на основі латиниці.
  • Перша Конституція на говірці гавайців була видана в 1839-1840 роках при королі Камехамехе III.
  • В 1898 році, після падіння монархії та приєднання архіпелагу до США як 50-го штату, офіційне вживання місцевої мови заборонили. Гавайська продовжувала використовуватися тільки в якості розмовної та активно витіснявся англійською.
  • В результаті заборони кількість носіїв мови, які вважали її рідною, скоротилася до 1 % населення, а другою мовою вона залишилася для 8 % жителів островів.
  • Але в 1978 році гавайська мова була визнана офіційною мовою штату Гаваї поряд з англійською, а з 1989 року почалося її відновлення.

В даний час гавайською мовою видаються газети та книги, проводяться богослужіння, вона викладається в школах та коледжах, вивчається в університетах. У 2025 році нею розмовляє близько 100 000 чоловік.

Особливості алфавіту та фонетики

Мова Гавайських островів входить в австронезійську мовну сім’ю і відноситься до групи полінезійських мов. Спорідненими їй є маорі, таїтянська, маркизська, а також рапа-нуї (мова жителів острова Пасхи). Менш тісно вона пов’язана з діалектами островів Самоа і Тонга.

Гавайська мова відноситься до аналітичного типу. Вона не має відмін і при побудові пропозиції використовує прямий порядок слів.

Алфавіт заснований на латинській абетці та включає 13 букв: 5 голосних, 7 приголосних і знак окіни (‘), який позначає паузу у вимові. Хоча цей знак, строго кажучи, не є буквою, його зараховують до букв, тому що він відіграє важливу роль у написанні слів. Відсутність окіни може повністю змінити значення слова.

Крім того, в письмовій мові використовується знак, який називається «кахако». Він має вигляд дефіса, який ставиться над голосною та означає її подвоєння. Голосний звук у цьому випадку вимовляється як довгий.

Алфавіт гавайців включає такі літери: A, E, I, O, U, H, K, L, M, N, P, W,’. Голосні в ньому вимовляються так само, як і в українській фонетиці.

В японській мові прийняті правила, згідно з якими дві приголосні літери не можуть перебувати в слові поруч один з одним: за кожної приголосної неодмінно випливає одна чи кілька голосних. Крім того, кожен склад і кожне слово також закінчуються голосною. Ці особливості надають промові гавайців мелодійність і співучість.

Гавайська писемність дуже проста, у ній дотримується принцип «як пишеться, так і вимовляється». Але з-за великої кількості голосних іноземцям не завжди буває просто розрізняти на слух слова зі схожим звучанням, особливо коли мова звучить швидко; до того ж багато слів мають кілька різних значень.

Крім того, вимовляти подвоєні голосні для носіїв європейських мов незвично. Тому, хоча туристи зазвичай швидко освоюють найбільш поширені побутові терміни, більш глибоке освоєння мови не завжди може бути легким.

Японською мовою створена велика поезія, яка включає легенди про богів і героїв, поеми про добрих і злих духів природи. Поетика корінних народів архіпелагу відрізняється багатою образністю, складним символізмом і витонченою грою слів, що важко піддається точному перекладу.

Діалекти Гаваїв

В японській мові є кілька діалектів, але їх вивчення аж до цього часу проводилося мало. В даний час лінгвісти виділяють три основних наріччя:

  • Традиційне гавайське, яке поширене на островах Гаваї, Оаху, Мауї та інших.
  • Діалект острова Нііхау, який відрізняється швидким темпом мови, пропусканням деяких звуків і цілих складів. На Нііхау місцевий мова вважається основним, а англійська сприймають як іноземна.
  • Піджин (піджин-інгліш) – особлива креольська мова, яка включає гавайські, англійські, португальські та навіть японські слова. Вона сформувалася як засіб спілкування плантаторів з різних країн світу, які приїжджали на Гаваї в XIX столітті. Піджин має власну граматику і лексику, і на ній навіть написана версія місцевої біблії.

Розмовник для туристів

Найпопулярніше слово на Гаваях – aloha (алоха). Воно має безліч значень, які включають не тільки гавайське привітання, але й цілу філософію, засновану на позитивному ставленні до життя, доброзичливості та взаємодопомоги.

Ось кілька поширених слів і виразів, які стануть в пригоді туристам, які вирушають на острови:

Aloha — Здрастуйте.

Aloha kakahiaka — Доброго ранку.

Aloha’auinalā – Добрий день.

Aloha ahiahi — Добрий вечір.

Aloha po — Доброї ночі.

Aloha, Aloha ‘oe — Поки (прощання).

A hui hou – До побачення.

Ae – Так.

A’ole – Ні.

E ia nei – Вибачте (звернути увагу).

Noi kou kala – Вибачте (просити пробачення).

Olu’olu – Будь ласка (прохання).

Mahalo – Дякую.

He me iki ia, Me pu oe – Будь ласка (відповідь на подяку).

A’ole maopopo ia’u – Я не розумію.

‘Auhea kahi halepaku – Де знаходиться туалет?

Kōkua pono au – Мені потрібна допомога.

Kauka pono au – Мені потрібен лікар.

Māka’i! – Поліція!

На яких мовах можна порозумітися на Гаваях

Населення 50-го штату США багатонаціональне, і туристи, які хочуть туди йти, часто цікавляться, яка мова на Гавайських островах найпоширеніша.

  • Практично всі жителі архіпелагу знають англійську мову.
  • Гавайською говорять переважно етнічні гавайці та метиси.
  • У багатьох туристичних районах поряд з англійською використовується японська, і там можна побачити написи англійською, які продубльовані ієрогліфами.

На острові також багато вихідців з Японії, Філіппін і Китаю, які розмовляють на своїх етнічних мовах. Є невелика кількість (близько 8 %) пуерториканців і мексиканців, які використовують у побуті іспанську.

Висновок

Поїздка на Гаваї – це можливість зануритися в екзотичний світ полінезійської культури, яка ґрунтується на єднанні з природою та отримання задоволення від життя. А якщо ви вивчіть найбільш поширені вирази японською мовою, це допоможе вам привернути до себе місцевих жителів і глибше зрозуміти цю красиву і незвичайну країну.

Гавайська мова: Відео