Транспорт

Найбільші аеропорти США

Share

Америка, де, як заведено вважати, з’явився перший аероплан, і сьогодні є самою авіаційної країною світу. Тут люблять літаки, цінують власні досягнення в авіабудуванні та поважають авіаторів. Згідно зі статистикою, з 50 найбільш завантажених на 2025 рік п’ятнадцять рядків займають аеропорти США. З сотні кращих шістнадцять сьогодні ─ американські, а за кількістю повітряних гаваней з цією країною не зрівняється жодна інша. Завдяки величезній кількості перевізників, конкурентними цінами на паливо, а також широті покриття території аеродромами США займають провідні позиції за обсягами авіаперевезень у світі.

аеропорти СШАаеропорти США

Скільки в Штатах всього аеропортів

Якщо поглянути на аеропорти Америки на карті Яндекс або Google, легко переконатися, що вони буквально покривають всю територію країни. Частина з них обслуговує рейси в Україну. Приблизно оцінити, скільки тут великих повітряних гаваней, можна на наступній схемі.

Найбільші американські аеропорти оснащені за останнім словом науки та техніки. Інновації впроваджуються у державних масштабах, а на розвиток виділяються гігантські суми з місцевих і федерального бюджетів. Не в останню чергу саме тому для більшості американців не стоїть питання вибору виду транспорту для подорожей.

Відповісти на питання, скільки аеропортів у США, може сайт Федерального авіаційного агентства (FAA). Сьогодні в країні налічується понад 13 тисяч пасажирських і комерційних повітряних гаваней, з яких близько 1950 великих і як мінімум 94 міжнародних.

Рейтинг американських аеропортів

За опитуваннями американців, аналізу запитів в інтернеті та числа куплених квитків, найбільш затребуваними традиційно вважаються повітряні гавані Нью-Йорка, Сан-Франциско, Маямі, Вашингтона та інші міжнародні аеропорти США.

Але хаб не завжди потрапляє в списки найкращих завдяки якості обслуговування або пріоритетам пасажирів. Необхідно враховувати галузеві показники, які підраховуються за підсумками року.

Складанням щорічних рейтингів займається Міжнародна рада аеропортів або Airports Council International (ACI) — глобальне торгове представництво всіх авіахабів світу. А нижче перераховані найбільші аеропорти США за обсягами пасажиропотоку.

Hartsfield–Jackson Atlanta International Airport

Міжнародний аеропорт Хартсфілд-Джексон в Атланті, названий на честь першого мера-афроамериканця, останні 20 років є найбільш завантаженим у світі. Дослідне товариство повітряного транспорту (ARTS) визнало хаб найефективнішим аеропортом за останні 15 років. В якості міжнародного аеропорту займає сьому позицію в США.

Побудований у 1925 році аеродром з провінційного аеровокзалу з однієї злітно-посадковою смугою сьогодні перетворився у величезний надсучасний комплекс із середньомісячним пасажиропотоком в районі 9 млн пасажирів.

Реалізована у 2015 році програма розвитку оцінюється в $9 млрд. У минулому році через термінали аеропорту пройшли понад 107 млн пасажирів.

Тут 196 виходів на посадку, розташованих у шести залах, і три ЗПС, які обслуговують близько 900 тис. злетів і посадок щорічно. Є власна наземна станція метро.

Los Angeles International Airport

Міжнародний аеропорт Лос-Анджелеса по завантаженості є другим в Штатах і четвертим у світі. Перший ангар на місці сучасного аеродромного комплексу був побудований в 1929 році, а сьогодні пасажирів обслуговують 9 терміналів.

Головний і єдиний термінал, має власне найменування (The Tom Bradley International Terminal), в даний час модернізується в рамках програми вартістю $1,9 млрд. Після імплементації інноваційного проєкту споруда загальною площею 365 тис. кв. м зможе обслуговувати 4,5 тис. пасажирів на годину.

Річний пасажиропотік в минулому році перевищив 87 млн пасажирів. Чотири паралельно розташованих ЗПС забезпечують близько 700 тис. злетів і посадок авіалайнерів у рік.

Тут також є своя станція метро. Крім того, планується введення в експлуатацію електрифікованої залізничної гілки доставки пасажирів.

Chicago O’hare International Airport

Міжнародний аеропорт О’хара в Чикаго названий на честь Едварда Генрі О’хара ─ аса часів Другої світової війни. Вузол є найбільшим в північно-західній частині штату Іллінойс. До 2005 року очолював список найкращих у світі по завантаженості. Сьогодні за цим показником вважається третім в США і шостим у світі.

У минулому році пасажиропотік склав 83 млн пасажирів, було обслуговано понад 867 тис. рейсів.

До 2007 року читачами видання Business Traveler Magazine аеропорт з п’ятьма терміналами та чотирма ЗПС багаторазово визнавався найкращим у Північній Америці. Хаб приймає повітряні судна з 60 іноземних аеропортів, а на його території сконцентровано найбільшу кількість представництв найбільших світових авіакомпаній.

У 2025 році мерією затверджена програма модернізації із загальним бюджетом $85 млрд. До 2026 року планується збільшити основні показники аеропорту на 40-60 %. Він також стане будинком для першого в Північній Америці Глобального альянсу-хаба – одного з п’яти у світі.

Dallas/Fort Worth International Airport

Міжнародний аеропорт Даллас/Форт-Уерт відкрився в 1973 році. В наші дні є найбільш завантаженим у штаті Техас, четвертим показником у США і п’ятнадцятим – у світі. На сьогодні це найбільший аеродромний комплекс світу, побудований на площі 62 га.

Аеропорт має сім’ю ЗПС, п’ятьма терміналами зі 155 виходами та обслуговує більш ніж 190 напрямків в різні країни світу. В перспективі тут мається можливість введення в лад до 13 терміналів з 260 повітряними воротами. Обслуговуючий персонал налічує понад 60 тис. працівників.

Програма модернізації терміналів, що завершилася у 2017 році, оцінюється в $2,7 млрд. У минулому році тут було обслуговано 667 тис. рейсів з загальним пасажиропотоком понад 69 млн пасажирів.

За версією американського видання Air Cargo World, присвяченого логістики, це кращий на сьогодні вантажний хаб у світі.

Denver International Airport

Міжнародний аеропорт Денвера був відкритий у лютому 1995 року, а його вартість на той момент становила $4,8 млрд. Розташувався на площі 140 кв. км, це наймасштабніший аеропорт в Америці та другий у світі. Одна з чотирьох смуг є найдовшою (4,8 км) в країні з-поміж використовуваних в цивільних цілях.

Сьогодні хаб Денвера є п’ятим по завантаженості аеропортом у США і двадцятим – у світі. Пасажиропотік у минулому році склав 64,5 млн пасажирів, а число обслужених рейсів перевищила 600 тисяч.

Аеропорт будувався з можливістю розширення ─ будівництва ще шести смуг і четвертого терміналу. ЗПС денверського аеропорту розташовані у вигляді свастики, промені якої з терміналів розходяться у всі сторони світу, що дозволяє істотно знизити утворення черг авіалайнерів перед зльотом. Це робить хаб одним з найефективніших у світі.

В даний час реалізується дві програми модернізації: п’ятирічна, розрахована до 2020 року, згідно з якою показники аеропорту суттєво зростуть, і довгострокова – до 2035 року, що передбачає будівництво нових смуг.

Цікаво, що з аеропортом пов’язано відразу дві теорії змови. Так, в головному терміналі виставлені чотири картини Лео Тангуми, символізують боротьбу з расовим геноцидом. Певні деталі, на зразок мертвих дівчат в гробах, сніжного барса і гігантського солдата в протигазі, здатні шокувати уяву глядача. Деякі вірять, що на картинах представлені натяки на перебудова світового порядку і встановлення світового уряду.

Ще одна теорія стосується величезної площі та підземних приміщень, які, нібито можуть використовуватися як концентраційний табір.

John F. Kennedy International Airport

Міжнародний аеропорт Джона Кеннеді, керований меріями Нью-Йорка і Нью-Джерсі, відкрився в 1947 році на місці поля для гри в гольф, назва якого та отримав (Idlewild). Нинішнє ім’я з’явилося в 1963-му через місяць після вбивства 35-го президента Дж. Ф. Кеннеді. Аеропорт тоді отримав нові коди IATA (JFK), ICAO (KJFK), а також регіональний код.

Хаб розташований в районі Куніс у південно-східній частині Нью-Йорка, у двадцяти кілометрах на південний схід від Манхеттена. Є шостим по завантаженості в Штатах і 22-м у світі.

Це головні інтернаціональні повітряні ворота країни, через які проходить від 15 до 20 % всіх міжнародних рейсів. Тут виконують польоти близько 90 авіакомпаній.

Сьогодні аеропорт має дві злітні, шість терміналів зі 125 повітряними воротами та автомобільною парковкою на 15 тис. місць. У минулому році пасажиропотік становив майже 62 млн пасажирів, а кількість обслужених рейсів досягло 455,5 тисяч.

San Francisco International Airport

Міжнародний аеропорт Сан-Франциско, зведений у 1927 році на пасовище для худоби, у 2007-му першим у світі прийняв рейс самого великого пасажирського літака Airbus A380.

Сьогодні аеропорт є найбільшим в районі затоки Сан-Франциско, другим – у Каліфорнії та сьомим за пасажирообігом в США. У світовому рейтингу змістився на одну сходинку вниз, зайнявши 25-ю позицію з показником 57,7 млн пасажирів.

Завдяки високому рівню обслуговування аеропорт з чотирма терміналами та чотирма ЗПС неодноразово визнавався американцями одним з кращих.

Станція лінії приміського метрополітену BART дозволяє добиратися до центру Сан-Франциско та передмість без пересадок. Відкрита у 2003 році автоматизована транспортна система AirTrain дає пасажирам можливість вільно переміщатися між терміналами, в одному з яких працює музей авіації.

Плани подовження смуг вглиб затоки в даний час стикаються з протидією громадських організацій, стурбованих руйнуванням середовища проживання морської фауни та погіршенням якості води.

Seattle–Tacoma International Airport

Міжнародний аеропорт, розташований між містами Сіетл і Такома, є найбільшим комерційним на північному заході США і в штаті Вашингтон. Історія аеропорту почалася в 1944 році. Відразу після закінчення Другої світової війни він був відкритий для комерційних операцій, а до першим регулярним рейсам розпочав у 1947-м.

Це база компанії, яка випускає знамениті «Боїнги», а також головний хаб магістральної авіакомпанії Alaska Airlines, що зв’язує країну зі штатом Аляска.

За підсумками минулого року аеропорт посів 8-му сходинку в американському і 29-ю – у міжнародному рейтингах. Через єдиний термінал пройшло 49 млн пасажирів, а три ЗПС забезпечили 438 тис. злетів і посадок.

McCarran International Airport у Лас-Вегасі

Міжнародний аеропорт Мак-Карран є основним комерційним в долині Лас-Вегас в штаті Невада. Хаб, збудований у 1942 році в містечку під красивою назвою Paradise і приступив до комерційних рейсів в 1948-му, сьогодні є дев’ятим за завантаженості в США і тридцятим – у світі.

У 1997 році першим з американських аеропортів ввів в обіг сучасну автоматизовану систему спільного використання ресурсів CUTE. У 2003 році першим у США став використовувати кіоски самостійної реєстрації CUSS. Одним з перших у світі аеропорт надав своїм пасажирам і безкоштовний Wi-Fi (у 2005 році).

В даний момент має у своєму розпорядженні двома пасажирськими терміналами та чотирма ЗПС, який у минулому році обслугував майже 50 млн пасажирів і близько 540 тис. рейсів. На території розташований музей авіації та, що символічно, гральна зона.

Charlotte Douglas International Airport

Міжнародний аеропорт Шарлотт/Дуглас, розташований у місті Шарлотт (штат Північна Кароліна), був введений в дію в 1935 році. Сучасну назву отримав у 1982 році на честь колишнього мера міста Бена Дугласа. В даний час є головним транзитним хабом авіакомпанії US Airways і обслуговує понад 135 внутрішніх та міжнародних маршрутів.

На території розташовані чотири ЗПС, один пасажирський термінал площею 548 тис. кв. м, розділений на чотири конкорси (розподільчі зали для пасажирів) з 60 гейт (воротами), і величезна автостоянка на 26,7 тис. місць.

У минулому році по завантаженості аеропорт став дев’ятим в США і 37-м у світі. Пасажиропотік склав майже 46,5 млн пасажирів, було обслуговано 550 тис. рейсів.

Враховуючи, що середня тривалість польоту до будь-якої точки США не перевищує двох годин, аеропорт має хороші перспективи розвитку на внутрішніх напрямках.

Miami International Airport

Міжнародний аеропорт Маямі, відкритий в 1945 році, сьогодні є головними повітряними воротами Флориди на латиноамериканських напрямках, а також відіграє провідну транзитну роль на півдні країни завдяки зростаючому туристичного потоку.

За підсумками минулого року хаб посів 13-ту сходинку в американському і 43-ю – у світовому рейтингу по завантаженості, обслугував 45 млн пасажирів і 416 тис. рейсів.

Інфраструктура включає чотири ЗПС, розділений на сектори єдиний термінал зі 131 воротами та один з найбільших у світі вантажних комплексів зі складських приміщень площею 51 тис. кв. м.

Одна з найкращих в США система наземного транспорту поєднує станцію метрополітену, автобусну мережу Metrobus та приміські поїзди Tri-Rail.

Висновок

Якщо вас запитають, в якому місті Америки знаходиться найбільший аеропорт, відповідь однозначна ─ в Атланті, хоча за розмірами він не найбільший. Якщо враховувати площу, звичайно, це Денвер, а найбільший міжнародний аеропорт ─ у Нью-Йорку.

Хоча ці цифри абсолютно не цікавлять пасажирів. Будь-який американський аеропорт забезпечить максимум комфорту і задоволення мандрівникові. Українців же більше цікавлять аеропорти, що дозволяють дістатися США без пересадок. Насамперед це Нью-Йорк і Вашингтон.

Варто відзначити, що без пересадок в деякі місця не долетиш при всьому бажанні. Наприклад, в Північну, Південну Дакоту, Айдахо або Вайомінг спочатку доведеться вибрати доступну крапку на узбережжі, а потім шукати стиковку до кінцевого пункту призначення. Головне, щоб було бажання, а засоби дозволяли.

Аеропорт Хартсфілд-Джексон: Відео