Америка, де, як заведено вважати, з’явився перший аероплан, і сьогодні є самою авіаційної країною світу. Тут люблять літаки, цінують власні досягнення в авіабудуванні та поважають авіаторів. Згідно зі статистикою, з 50 найбільш завантажених на 2025 рік п’ятнадцять рядків займають аеропорти США. З сотні кращих шістнадцять сьогодні ─ американські, а за кількістю повітряних гаваней з цією країною не зрівняється жодна інша. Завдяки величезній кількості перевізників, конкурентними цінами на паливо, а також широті покриття території аеродромами США займають провідні позиції за обсягами авіаперевезень у світі.
Якщо поглянути на аеропорти Америки на карті Яндекс або Google, легко переконатися, що вони буквально покривають всю територію країни. Частина з них обслуговує рейси в Україну. Приблизно оцінити, скільки тут великих повітряних гаваней, можна на наступній схемі.
Найбільші американські аеропорти оснащені за останнім словом науки та техніки. Інновації впроваджуються у державних масштабах, а на розвиток виділяються гігантські суми з місцевих і федерального бюджетів. Не в останню чергу саме тому для більшості американців не стоїть питання вибору виду транспорту для подорожей.
Відповісти на питання, скільки аеропортів у США, може сайт Федерального авіаційного агентства (FAA). Сьогодні в країні налічується понад 13 тисяч пасажирських і комерційних повітряних гаваней, з яких близько 1950 великих і як мінімум 94 міжнародних.
За опитуваннями американців, аналізу запитів в інтернеті та числа куплених квитків, найбільш затребуваними традиційно вважаються повітряні гавані Нью-Йорка, Сан-Франциско, Маямі, Вашингтона та інші міжнародні аеропорти США. Але хаб не завжди потрапляє в списки найкращих завдяки якості обслуговування або пріоритетам пасажирів. Необхідно враховувати галузеві показники, які підраховуються за підсумками року.
Складанням щорічних рейтингів займається Міжнародна рада аеропортів або Airports Council International (ACI) — глобальне торгове представництво всіх авіахабів світу. А нижче перераховані найбільші аеропорти США за обсягами пасажиропотоку.
Міжнародний аеропорт Хартсфілд-Джексон в Атланті, названий на честь першого мера-афроамериканця, останні 20 років є найбільш завантаженим у світі. Дослідне товариство повітряного транспорту (ARTS) визнало хаб найефективнішим аеропортом за останні 15 років. В якості міжнародного аеропорту займає сьому позицію в США.
Побудований у 1925 році аеродром з провінційного аеровокзалу з однієї злітно-посадковою смугою сьогодні перетворився у величезний надсучасний комплекс із середньомісячним пасажиропотоком в районі 9 млн пасажирів.
Реалізована у 2015 році програма розвитку оцінюється в $9 млрд. У минулому році через термінали аеропорту пройшли понад 107 млн пасажирів.
Тут 196 виходів на посадку, розташованих у шести залах, і три ЗПС, які обслуговують близько 900 тис. злетів і посадок щорічно. Є власна наземна станція метро.
Міжнародний аеропорт Лос-Анджелеса по завантаженості є другим в Штатах і четвертим у світі. Перший ангар на місці сучасного аеродромного комплексу був побудований в 1929 році, а сьогодні пасажирів обслуговують 9 терміналів.
Головний і єдиний термінал, має власне найменування (The Tom Bradley International Terminal), в даний час модернізується в рамках програми вартістю $1,9 млрд. Після імплементації інноваційного проєкту споруда загальною площею 365 тис. кв. м зможе обслуговувати 4,5 тис. пасажирів на годину.
Річний пасажиропотік в минулому році перевищив 87 млн пасажирів. Чотири паралельно розташованих ЗПС забезпечують близько 700 тис. злетів і посадок авіалайнерів у рік.
Тут також є своя станція метро. Крім того, планується введення в експлуатацію електрифікованої залізничної гілки доставки пасажирів.
Міжнародний аеропорт О’хара в Чикаго названий на честь Едварда Генрі О’хара ─ аса часів Другої світової війни. Вузол є найбільшим в північно-західній частині штату Іллінойс. До 2005 року очолював список найкращих у світі по завантаженості. Сьогодні за цим показником вважається третім в США і шостим у світі.
У минулому році пасажиропотік склав 83 млн пасажирів, було обслуговано понад 867 тис. рейсів.
До 2007 року читачами видання Business Traveler Magazine аеропорт з п’ятьма терміналами та чотирма ЗПС багаторазово визнавався найкращим у Північній Америці. Хаб приймає повітряні судна з 60 іноземних аеропортів, а на його території сконцентровано найбільшу кількість представництв найбільших світових авіакомпаній.
У 2025 році мерією затверджена програма модернізації із загальним бюджетом $85 млрд. До 2026 року планується збільшити основні показники аеропорту на 40-60 %. Він також стане будинком для першого в Північній Америці Глобального альянсу-хаба – одного з п’яти у світі.
Міжнародний аеропорт Даллас/Форт-Уерт відкрився в 1973 році. В наші дні є найбільш завантаженим у штаті Техас, четвертим показником у США і п’ятнадцятим – у світі. На сьогодні це найбільший аеродромний комплекс світу, побудований на площі 62 га.
Аеропорт має сім’ю ЗПС, п’ятьма терміналами зі 155 виходами та обслуговує більш ніж 190 напрямків в різні країни світу. В перспективі тут мається можливість введення в лад до 13 терміналів з 260 повітряними воротами. Обслуговуючий персонал налічує понад 60 тис. працівників.
Програма модернізації терміналів, що завершилася у 2017 році, оцінюється в $2,7 млрд. У минулому році тут було обслуговано 667 тис. рейсів з загальним пасажиропотоком понад 69 млн пасажирів.
За версією американського видання Air Cargo World, присвяченого логістики, це кращий на сьогодні вантажний хаб у світі.
Міжнародний аеропорт Денвера був відкритий у лютому 1995 року, а його вартість на той момент становила $4,8 млрд. Розташувався на площі 140 кв. км, це наймасштабніший аеропорт в Америці та другий у світі. Одна з чотирьох смуг є найдовшою (4,8 км) в країні з-поміж використовуваних в цивільних цілях.
Сьогодні хаб Денвера є п’ятим по завантаженості аеропортом у США і двадцятим – у світі. Пасажиропотік у минулому році склав 64,5 млн пасажирів, а число обслужених рейсів перевищила 600 тисяч.
Аеропорт будувався з можливістю розширення ─ будівництва ще шести смуг і четвертого терміналу. ЗПС денверського аеропорту розташовані у вигляді свастики, промені якої з терміналів розходяться у всі сторони світу, що дозволяє істотно знизити утворення черг авіалайнерів перед зльотом. Це робить хаб одним з найефективніших у світі.
В даний час реалізується дві програми модернізації: п’ятирічна, розрахована до 2020 року, згідно з якою показники аеропорту суттєво зростуть, і довгострокова – до 2035 року, що передбачає будівництво нових смуг.
Цікаво, що з аеропортом пов’язано відразу дві теорії змови. Так, в головному терміналі виставлені чотири картини Лео Тангуми, символізують боротьбу з расовим геноцидом. Певні деталі, на зразок мертвих дівчат в гробах, сніжного барса і гігантського солдата в протигазі, здатні шокувати уяву глядача. Деякі вірять, що на картинах представлені натяки на перебудова світового порядку і встановлення світового уряду.
Ще одна теорія стосується величезної площі та підземних приміщень, які, нібито можуть використовуватися як концентраційний табір.
Міжнародний аеропорт Джона Кеннеді, керований меріями Нью-Йорка і Нью-Джерсі, відкрився в 1947 році на місці поля для гри в гольф, назва якого та отримав (Idlewild). Нинішнє ім’я з’явилося в 1963-му через місяць після вбивства 35-го президента Дж. Ф. Кеннеді. Аеропорт тоді отримав нові коди IATA (JFK), ICAO (KJFK), а також регіональний код.
Хаб розташований в районі Куніс у південно-східній частині Нью-Йорка, у двадцяти кілометрах на південний схід від Манхеттена. Є шостим по завантаженості в Штатах і 22-м у світі. Це головні інтернаціональні повітряні ворота країни, через які проходить від 15 до 20 % всіх міжнародних рейсів. Тут виконують польоти близько 90 авіакомпаній.
Сьогодні аеропорт має дві злітні, шість терміналів зі 125 повітряними воротами та автомобільною парковкою на 15 тис. місць. У минулому році пасажиропотік становив майже 62 млн пасажирів, а кількість обслужених рейсів досягло 455,5 тисяч.
Міжнародний аеропорт Сан-Франциско, зведений у 1927 році на пасовище для худоби, у 2007-му першим у світі прийняв рейс самого великого пасажирського літака Airbus A380.
Сьогодні аеропорт є найбільшим в районі затоки Сан-Франциско, другим – у Каліфорнії та сьомим за пасажирообігом в США. У світовому рейтингу змістився на одну сходинку вниз, зайнявши 25-ю позицію з показником 57,7 млн пасажирів.
Завдяки високому рівню обслуговування аеропорт з чотирма терміналами та чотирма ЗПС неодноразово визнавався американцями одним з кращих.
Станція лінії приміського метрополітену BART дозволяє добиратися до центру Сан-Франциско та передмість без пересадок. Відкрита у 2003 році автоматизована транспортна система AirTrain дає пасажирам можливість вільно переміщатися між терміналами, в одному з яких працює музей авіації.
Плани подовження смуг вглиб затоки в даний час стикаються з протидією громадських організацій, стурбованих руйнуванням середовища проживання морської фауни та погіршенням якості води.
Міжнародний аеропорт, розташований між містами Сіетл і Такома, є найбільшим комерційним на північному заході США і в штаті Вашингтон. Історія аеропорту почалася в 1944 році. Відразу після закінчення Другої світової війни він був відкритий для комерційних операцій, а до першим регулярним рейсам розпочав у 1947-м.
Це база компанії, яка випускає знамениті «Боїнги», а також головний хаб магістральної авіакомпанії Alaska Airlines, що зв’язує країну зі штатом Аляска.
За підсумками минулого року аеропорт посів 8-му сходинку в американському і 29-ю – у міжнародному рейтингах. Через єдиний термінал пройшло 49 млн пасажирів, а три ЗПС забезпечили 438 тис. злетів і посадок.
Міжнародний аеропорт Мак-Карран є основним комерційним в долині Лас-Вегас в штаті Невада. Хаб, збудований у 1942 році в містечку під красивою назвою Paradise і приступив до комерційних рейсів в 1948-му, сьогодні є дев’ятим за завантаженості в США і тридцятим – у світі.
У 1997 році першим з американських аеропортів ввів в обіг сучасну автоматизовану систему спільного використання ресурсів CUTE. У 2003 році першим у США став використовувати кіоски самостійної реєстрації CUSS. Одним з перших у світі аеропорт надав своїм пасажирам і безкоштовний Wi-Fi у 2005 році.
В даний момент має у своєму розпорядженні двома пасажирськими терміналами та чотирма ЗПС, який у минулому році обслугував майже 50 млн пасажирів і близько 540 тис. рейсів. На території розташований музей авіації та, що символічно, гральна зона.
Міжнародний аеропорт Шарлотт/Дуглас, розташований у місті Шарлотт (штат Північна Кароліна), був введений в дію в 1935 році. Сучасну назву отримав у 1982 році на честь колишнього мера міста Бена Дугласа. В даний час є головним транзитним хабом авіакомпанії US Airways і обслуговує понад 135 внутрішніх та міжнародних маршрутів.
На території розташовані чотири ЗПС, один пасажирський термінал площею 548 тис. кв. м, розділений на чотири конкорси (розподільчі зали для пасажирів) з 60 гейт (воротами), і величезна автостоянка на 26,7 тис. місць.
У минулому році по завантаженості аеропорт став дев’ятим в США і 37-м у світі. Пасажиропотік склав майже 46,5 млн пасажирів, було обслуговано 550 тис. рейсів. Враховуючи, що середня тривалість польоту до будь-якої точки США не перевищує двох годин, аеропорт має хороші перспективи розвитку на внутрішніх напрямках.
Міжнародний аеропорт Маямі, відкритий в 1945 році, сьогодні є головними повітряними воротами Флориди на латиноамериканських напрямках, а також відіграє провідну транзитну роль на півдні країни завдяки зростаючому туристичного потоку. За підсумками минулого року хаб посів 13-ту сходинку в американському і 43-ю – у світовому рейтингу по завантаженості, обслугував 45 млн пасажирів і 416 тис. рейсів.
Інфраструктура включає чотири ЗПС, розділений на сектори єдиний термінал зі 131 воротами та один з найбільших у світі вантажних комплексів зі складських приміщень площею 51 тис. кв. м. Одна з найкращих в США система наземного транспорту поєднує станцію метрополітену, автобусну мережу Metrobus та приміські поїзди Tri-Rail.
Якщо вас запитають, в якому місті Америки знаходиться найбільший аеропорт, відповідь однозначна ─ в Атланті, хоча за розмірами він не найбільший. Якщо враховувати площу, звичайно, це Денвер, а найбільший міжнародний аеропорт ─ у Нью-Йорку. Хоча ці цифри абсолютно не цікавлять пасажирів. Будь-який американський аеропорт забезпечить максимум комфорту і задоволення мандрівникові. Українців же більше цікавлять аеропорти, що дозволяють дістатися США без пересадок. Насамперед це Нью-Йорк і Вашингтон.
Варто відзначити, що без пересадок в деякі місця не долетиш при всьому бажанні. Наприклад, в Північну, Південну Дакоту, Айдахо або Вайомінг спочатку доведеться вибрати доступну крапку на узбережжі, а потім шукати стиковку до кінцевого пункту призначення. Головне, щоб було бажання, а засоби дозволяли.