Строгість і врівноваженість німців відома всім. Дисциплінованість і педантичність, акуратність, ощадливість і пунктуальність притаманна жителям Німеччини багато століть. Ці якості формувалися не одне покоління, тому німці навчають дітей такого ж поведінки та вітають тих туристів, які поважають їх менталітет. Але вплив глобалізації у 2025 році залишило свій слід, і молодь не завжди дотримується правил поведінки в Німеччині.
Знання менталітету німців дозволить налагодити спілкування з жителями Німеччини та уникнути непорозумінь. Життя в країні підпорядкована правилам і традиціям, які люди дотримуються беззаперечно. Німецькі громадяни не завжди виявляють законослухняність і слідують таким канонам:
Німці дуже прямолінійні та говорять правду, навіть якщо та не сподобається співрозмовнику. Не всі вважають таке якість позитивним, оскільки це може виглядати нетактовно і недоречно, проте до туристів жителі Німеччини ставляться толерантно.
Ще одне неодмінна якість німців – пунктуальність, що є показником дисциплінованості та цінується при вступі на роботу. Німцям також притаманні колективізм, раціональність і економічність. А основні цінності в їх житті – здоров’я і робота.
Німецька мова вважається достатньо складним. Коли іноземець говорить на німецькій, це всіляко вітається. Німці намагаються бути ввічливими в усному спілкуванні. Вони використовують дві форми мови:
Форма «ти» використовується у спілкуванні з друзями та родичами та підкреслює довірчі відносини. На «ви» звертаються до старших за віком або вище за статусом: лікарів, юристів, вчителям та іншим.
Важливо вживати правильну форму, інакше ви ризикуєте здатися нетактовним і грубим. Якщо не знаєте, як правильно звернутися, прислухайтеся до співрозмовника і дотримуйтесь його прикладу.
Німці звертаються один до одного на прізвище, додаючи префікси Frau (пані) і Herr (пан).
Офіційне привітання у спілкуванні на роботі та навчанні звучить так: «Добрий день, пан Шульц!» (Guten Tag, Herr Schultz!). У повсякденному житті приставки використовуються рідше. Німці дуже ввічливі й вітаються з усіма, в тому числі незнайомими людьми, з якими їм довелося контактувати.
При спілкуванні з німцями потрібно дотримуватися мовний етикет і уникати заборонених тем, які можуть образити співрозмовника або здатися нетактовними. У Німеччині не варто зачіпати такі питання:
Німці не люблять активних співрозмовників. Вони уникають близьких контактів і не в захваті, коли порушують їх особистий простір.
Громадяни Німеччини ніколи не заводять друзів на роботі та не спілкуються з незнайомцями. Кращі теми для спілкування без обмежень — футбол, автомобілі, хобі.
Рукостискання – одне з головних привітань. Воно відіграє велику роль у спілкуванні. Чоловіки тиснуть один одному руки, коли вітаються, прощаються і в процесі бесіди. Цей ритуал демонструє ставлення до співрозмовника: якщо рукостискання міцне, означає хороше ставлення. Жінки в якості привітання можуть торкатися щокою до щоки, якщо вони добре знайомі.
Неввічливо при розмові тримати руки в кишенях. Щоб привернути увагу співрозмовника, німці показують вказівним пальцем на предмет або місце.
У Німеччині не можна показувати «зігу» — за це можуть виписати штраф і навіть посадити до в’язниці.
Міміка і емоції у німців не виражені, тому що їх демонстрація не вітається. У Німеччині непристойно голосно говорити, розмахувати руками, особливо у громадських місцях і на вулиці. Бесіди проходять тихо, розмова стриманий. В процесі діалогу слід дотримуватися дистанцію, щоб не порушувати особисте простір.
Діти в Німеччині проявляють себе вільно: вони можуть демонструвати емоції, грати в галасливі ігри. Така поведінка вважається допустимим і не викликає роздратування у суспільства.
У Федеративній Республіці Німеччина не вітаються бійки та будь-який прояв агресії на вулиці, а кривдників суворо карають. За некоректну поведінку передбачений штраф – 500 євро.
Приїжджаючи в Німеччину, кожен турист хоче скуштувати вишукану місцеву кухню. Їжа для німців відіграє важливу роль у повсякденному житті та під час урочистостей.
Німецька кухня славиться численними м’ясними делікатесами, сосисками та ковбасами. Всього по країні в різних регіонах виробляють близько 300 видів ковбас: йенску, мюнхенську, ольденбургську, штутгартська та інші. М’ясні вироби стали основою національних страв. Наприклад, тут популярні суп з ковбасою, квашена капуста з сосисками.
Хоча німці люблять страви з м’яса, прянощі та приправи вони уникають. Місцеві жителі живуть і харчуються за розпорядком:
Німці люблять щільний сніданок, що включає сосиски, тости, сир, булочки, яйця. На обід, як правило, вибирають гарячі страви з гарніром з м’яса. Якщо з-за робочого графіка ситно пообідати не вдалося, гаряче переходить на вечерю, який зазвичай складається з холодних закусок.
У німецькій культурі прийнято під час полуденка випивати чашку кави або чаю з булочкою або печивом. Німці люблять поїсти, тому сідають за стіл не менше п’яти разів на день.
Якщо вас запросили в гості або ресторан, слід дотримуватися певного етикету:
У німців особлива культура пиття, національним напоєм вважається пиво. На будь-якому святі завжди присутній легкий алкоголь, яким в Німеччині не зловживають. Місцеві люблять насолоджуватися смаком напою і ніколи не п’ють пиво на ходу з пляшки. Кожному сорту пива відповідає свій скляний келих.
Німці замкнуті та не дуже товариські. Вони розмежовують сім’ю і ділової коло, рідко заводять на роботі друзів. Найчастіше спілкування відбувається в сімейному колі й з родичами. У гості ходять з вином для господаря і квітами для господині. Вино має бути гарним і дорогим, адже німці чудово в ньому розбираються, у багатьох є особисті винні погреби.
Якщо в гості запросили сторонньої людини, то це велика честь. Не можна відмовлятися – це негарно, а також не варто спізнюватися, щоб не образити господарів. Подарунки вручаються при зустрічі. Гостей приймають в одній кімнаті, екскурсії по будинку не вітаються.
Господар запрошує за стіл і, коли подані страви, бажає приємного апетиту — це означає, що можна приступати до трапези.
Асортимент страв на столі залежить від часу доби: якщо це полудень, частування у вигляді кави та солодощів, якщо обід, то гарячі страви, якщо вечеря — м’ясні делікатеси з гарніром і салатом.
В гостях краще спілкуватися на різні теми. Не слід зачіпати сімейні теми, розпитувати господарів про здоров’я, дітей та інше. Подумайте, які інтереси вас об’єднують, обговоріть дозвілля і захоплення. Будьте тактовні та ввічливі, стримуйте емоції, і ви увійдете в коло спілкування сім’ї, ставши постійним гостем.
Німці серйозно ставляться до роботи. Їм не властиві легковажність, безвідповідальність, для них не існує дрібниць, у всьому потрібна точність. Жителі Німеччини вимогливі до себе й оточуючих. Німці ніколи не ухиляються від відповіді, завжди говорять чітко «так» або «ні».
Діловий етикет німців мало чим відрізняється від загальноприйнятого. Якщо ви бажаєте встановити діловий контакт з німцем, дотримуйтеся таких правил:
Окремо особливості німецького ділового етикету включають загальне правило розмежування особистого життя і роботи, тому ділові зустрічі призначаються тільки в обідню перерву в ресторані, але не в іншій неформальній обстановці та не ввечері. Також пам’ятайте, що залишати чайові — моветон, оскільки вони вже включені в суму оплати.
Німці дуже старанні: завжди дотримуються правила, зазначені в службовій інструкції. Будьте ввічливі, дотримуйтеся діловий протокол — і проблем у спілкуванні з німцями не виникне.
Рух громадського транспорту у ФРН спокійно і впорядковано. Їзда без квитка карається штрафом до 60 євро, так що краще купувати квиток відразу. Щоб не спізнитися на роботу, німці можуть порушити порядок черзі в транспорті і йти напролом, доставляючи незручностей сусідам.
Німці охайні та не кидають сміття на вулицях, тому в Німеччині завжди чисті тротуари і парки.
Розпивати Алкоголь дозволено лише у відведених місцях, тому на вулиці не зустріти нетверезих людей. Прояв хамства в людних місцях і нетверезому стані погрожує затриманням і доставлянням в поліцейський ділянок.
Якщо в автобусах і метро німці чергу не поступляться, то в магазинах вони поводяться більш стримано: завжди пропускають вперед літніх людей, жінок з колясками та дітьми. Також у німців не заведено переходити дорогу в недозволених місцях і на червоне світло — це не тільки карається штрафом, але і презирством за неповагу до водіїв.
Місцеві жителі на німецьких пляжах поводяться досить вільно і відкрито. Для своєї зручності жінки можуть засмагати без верхньої половини купальника. Для туристів це незвично, але для місцевих жителів цілком нормально, хоча відверто розглядати жіночі форми вважається непристойним.
У Німеччині багато нудистських пляжів, вони позначені абревіатурою FKK. Там не можна перебувати в одязі, тому, якщо для вас це неприйнятно, варто пошукати інше місце для відпочинку.
Взаємна ввічливість – головне правило етикету в будь-якій європейській країні й в Німеччині зокрема. Дотримуйтесь правил поведінки, і німецька педантичність буде сприйматися просто як невіддільна особливість німецького суспільства.
Оскільки ви приїжджаєте в іншу країну в гості, слід ставиться з повагою до статутів німців. Тим більше саме за поведінкою туристів складається враження про країну, з якої вони прибули.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy