Транспорт

Особливості роботи автобусів у Німеччині

Share

Німеччина є одним з європейських і навіть світових лідерів у плані економічного розвитку. Величезна кількість іноземців щорічно відвідує цю країну з метою туризму або в бізнес-інтересах. Зрозуміло, після прибуття в нову країну виникає питання пересування по ній. Однак брати в оренду автомобіль хочуть далеко не всі, а таксі обходиться досить дорого. Тому виходом з положення може стати громадський транспорт, різновидом якого є автобуси в Німеччині.

Громадський транспорт НімеччиниГромадський транспорт Німеччини

Види громадського транспорту в Німеччині

В цілому у ФРН існують всі види громадського транспорту. Однак по території країни вони розподілені нерівномірно:

  • метро є лише у великих містах;
  • трамваями користуються в основному в східних землях – на території, яка раніше входила до складу НДР. Крім цього, трамваї досить поширені в Баварії. Цікаво, що існує навіть трамвайний маршрут з австрійської Вени у Баден-Баден, розташований у Німеччині;
  • тролейбуси є своєрідним пережитком соціалізму і збереглися тільки в деяких німецьких містах;
  • автобуси використовуються повсюдно як на міських, так і на приміських та міжміських маршрутах.

Слід зазначити, що до недавнього часу основні перевезення між містами Німеччини здійснювалися залізничним транспортом. Однак станом на 2024 рік його практично повністю витіснили міжміські автобуси.

Автобусні подорожі обходяться набагато дешевше: наприклад, поїздка з Берліна в Дрезден обійдеться у 18 євро в обидва кінці, тоді як на поїзді вона буде коштувати 50 євро.

Аналогічна ситуація і на маршрутах Берлін – Гамбург і Франкфурт – Дюссельдорф. А за досить тривалу автобусну поїздку з Берліна в Мюнхен, яка займає близько восьми годин, потрібно заплатити 43 євро.

Як дізнатися розклад руху автобусів

Якщо ви плануєте скористатися міжміським автобусним сполученням, то найзручніше зайти на сайт Busradar.

Потрібно ввести початковий і кінцевий пункт прямування і дати планованих поїздок, після чого активувати кнопку «Пошук». Вам запропонують всі існуючі рейси та дадуть максимально докладну інформацію про місця відправлення і прибуття автобусів, компанії-перевізника, часу відправлення та прибуття в пункт призначення, а також вартості поїздки. Таким чином, при бажанні ви зможете вибрати найдешевші автобуси з Німеччини.

Якщо ж вас цікавить пересування того чи іншого населеного пункту, то на кожній зупинці громадського транспорту обов’язково є схема руху всіх видів транспорту.

На цій схемі показуються всі маршрути громадського транспорту, які діють в денний час. Зазвичай поруч розташована схема нічного руху транспорту. Зрозуміло, в нічний час маршрутів менше, інтервал руху збільшений, але транспорт все-таки працює.

На схемі вказано номер зони, в якій знаходиться зупинка, жовтим кольором виділені сусідні зони. Сірий колір позначає зупинки, на яких діє кілька тарифних планів. Це означає, що купувати туди мультиквиток не потрібно.

Для кожного маршруту є розклад руху, в якому зазначено час прибуття транспорту на дану зупинку по годинах і хвилинах.

Зверніть увагу: розклад руху в будні, вихідні та святкові дні відрізняється, причому в суботу, а особливо в неділю й дні свят багато маршрутів взагалі не працюють.

Зупинка, на якій ви перебуваєте, на схемі обведена колом. Чорні кружки сусідніх зупинок показують відстань, яку можна проїхати по дешевшого квитка, призначеному для коротких поїздок. Якщо ж кінцевий пункт вашої подорожі виходить за межі цієї зони, доведеться придбати повний квиток.

Які існують типи квитків і ціни на проїзд у міському автобусі

Система оплати проїзду в Німеччині відрізняється від звичної громадянам СНД. Річ у тому, що вся територія країни поділена на зони, кожну з яких обслуговує конкретна транспортна компанія. Зазвичай така зона охоплює велике місто і його найближчі передмістя. Часто одна компанія обслуговує кілька зон.

Всередині зони діє єдиний тариф на всі види громадського транспорту. Відповідно, придбаний квиток дійсний для проїзду в метро, в трамваї, і в автобусі. Якщо ж ваш шлях лежить за межі тарифної зони, необхідно або купити мультиквиток, дійсний для декількох зон, або вийти на першій зупинці іншої зони та купити новий квиток для проїзду по ній. Однак мультиквитки обходяться дешевше.

У різних містах Німеччини вартість проїзду різна. Приміром, у Берліні стандартний квиток на одну поїздку обійдеться у 2 євро, квиток на коротку відстань – 1,2 євро (на такі поїздки дається знижка).

Квиток, який діє цілий день коштує 5,6 євро, що включає поїздки в передмістя, – 6 євро.

Проїзний квиток на тиждень обійдеться у 24,3 євро. Якщо дія проїзного охоплює і передмістя, то він буде коштувати 30 євро. У продажу є проїзні квитки й на більш тривалі терміни.

Існують також проїзні, призначені для туристів. Такі квитки дозволяють не тільки користуватися громадським транспортом, але й отримати знижку при відвідуванні музеїв. Туристичні проїзні бувають двох видів:

  • WelcomeCard – дозволяє отримувати знижки на відвідування визначних пам’яток і екскурсій до 50 % їх вартості. Квиток діє 3 дні та обійдеться у 21 євро;
  • найдешевший туристичний проїзний – CityTourCard. Він діє тільки в центрі Берліна, і знижки за нього менше. Зате його можна купити за 14,5 євро на 2 дні та за 18,9 євро – на 3 дні.

Де можна придбати квитки та як оплатити проїзд

Купити квиток на проїзд в громадському транспорті можна в декількох місцях:

  • в офісах транспортної компанії, що обслуговує зону;
  • в автоматах з продажу квитків – вони знаходяться практично на кожній зупинці громадського транспорту. Місця розташування таких автоматів вказані на схемі руху транспорту;
  • у спеціальних автоматах, розташованих всередині транспортних засобів. Однак такі автомати є далеко не в кожному автобусі. Зазвичай про його наявність свідчить наклейка на вхідних дверях. У цьому випадку оплата проводиться тільки кредитною карткою;
  • у водія автобуса. У більшість автобусів можна увійти тільки через передні двері. Ви повинні пред’явити водієві придбаний заздалегідь квиток або купити одноразовий – інших квитків у водіїв немає. Якщо в автобусі працює кондуктор, правило про вхід тільки через передні двері скасовується.

Найбільш відомі автобусні компанії, що працюють в Німеччині

В кожній зоні працює певна компанія, і перераховувати їх все не має сенсу. Іноді компанії, що працюють в сусідніх зонах, об’єднуються у союзи. Наприклад, Галле та Лейпциг обслуговує союз MDV.

З великих міжміських компаній слід відзначити:

  • Eurolines – це великий міжміський автобусний перевізник, чиї маршрути перетинають всю територію ФРН;
  • Berlin Linien Bus – компанія пов’язує між собою 350 населених пунктів по всій країні;
  • IC Bus – ця компанія є підрозділом німецьких залізниць, виконують автобусні перевезення;
  • Flixbus – компанія співпрацює з мережею супермаркетів Lidl. Пасажир може придбати спеціальний ваучер в мережі цих магазинів, вартість якого від 9,9 євро. На підставі ваучера офіційний сайт Flixbus запропонує вам зарезервувати для подорожей усередині Німеччини в рамках спеціальної пропозиції;

Підбираючи квитки на німецькому сайті Busliniensuche, ви дізнаєтеся і про безліч інших перевізників.

Зупинки громадського транспорту

Німецькі зупинки, як, втім, і вся країна, чисті й акуратні. Однак для тривалого очікування вони не призначені. Лавки на них залізні, стіни й дах захищають від дощу, але не від вітру. На більшій частині зупинок між панелями є великі зазори, які дозволяють холодному вітру відчувати себе по-хазяйськи.

У різних містах зупинки відрізняються за зовнішнім виглядом, проте ви відразу зрозумієте, що це зупинний пункт громадського транспорту. Виглядає німецька зупинка приблизно так:

Покарання за безквитковий проїзд

Здавалося б, завдяки входу через передні двері проїхатися в автобусі безкоштовно неможливо, проте «зайці» зустрічаються і в Німеччині. Причому їх там досить багато. У 2015 році в Ессені був затриманий 10 561 безбілетник. За цим показником Ессен очолив рейтинг міст Німеччини: на 100 тисяч перевезених пасажирів там припадав 1 841 «заєць».

Розміри штрафів за безквитковий проїзд можуть відрізнятися в залежності від регіону. В середньому за невдалу спробу проїзду без квитка доводиться заплатити 60 євро.

У деяких містах замість штрафу порушник може придбати проїзний на місяць або на рік. Проте тільки 3 % безбілетників вибирають придбання проїзного, інші воліють штраф.

При рецидиві правопорушення суми штрафів зростають. Причому особливо злісні неплатники можуть навіть поплатитися позбавленням волі на строк до року. А от показувати підроблені квитки точно не варто – за спробу використання підроблених документів можна “загриміти” за ґрати на цілих 5 років.

Висновок

Проїзд у громадському транспорті Німеччині, зокрема в автобусах, в порівнянні з країнами СНД досить дорогий, проте, не бажаючи платити за нього, ви можете накликати на себе великі неприємності.

Автобуси у ФРН нові і якісні, в них зручно і дітям, і особи з обмеженими можливостями.

Ходять автобуси точно за розкладом. При цьому графік руху громадського транспорту у вихідні та святкові дні дуже незручний. В такі дні краще скористатися автомобілем – саме так цю проблему вирішують німці.

Найдовший у світі автобус з Німеччини: Відео