Робота

Що корисно знати про вільні професії в Німеччині

Share

Німецьке законодавство характеризується широким спектром форм організації та ведення власної справи. Широкі можливості відчинені як для великих інвесторів, так і для дрібних підприємців. Та що там, приватну практику можуть відкрити навіть ті, чиї послуги з професійної точки зору не є бізнесом. Таких у Німеччині називають фрайберуфлерами – представниками вільних професій. Вільні професії в Німеччині, в силу спеціального статусу, у 2024 році мають масу переваг для реєстрації і ведення практики.

Професії в НімеччиніПрофесії в Німеччині

Що таке «вільні професії»

Стати фрайберуфлером (freiberufler) може далеко не кожен. Згідно з § 1 Закону про партнерських компаніях(Partnerschaftsgesellschaftsgesetz – PartGG), такими є особи, які, маючи особливу професійну кваліфікацію або творчу здатність, пропонують замовникам і громадськості незалежне і предметне надання послуг більш складного вигляду. Аналогічне трактування поняття дає і Федеральний союз фрайберуфлерів (BundesverbandderFreienBerufe – BFB), визначаючи послуги самозайнятих як «інтелектуально-ідейні».

Крім того, поняття freiberufler можна зустріти в § 18 Закону про оподаткування доходів (Einkommensteuergesetz, EStG), згідно з яким до діяльності фрайберуфлерів відносять самостійно виконану наукову, художню, викладацьку, виховну та іншу професійну діяльність перелічених у параграфі осіб.

Мова йде про «вільних» професіоналах, які володіють дипломом про вищу освіту, що відповідає високою кваліфікацією та досвідом роботи за своїм профілем. Ключовим моментом їх діяльності є саме надання послуг, а не виробництво і продаж продукту.

Професії зі статусом Freier Beruf

Відразу варто відзначити, що закрите вичерпного переліку професій, які вважаються безумовно вільними, не існує. Це здебільшого пов’язано з досить розмитим статусом самозайнятості (Freier Beruf): визначити межі між самозайнятістю та іншими видами індивідуальної трудової та господарської діяльності – самостійною роботою, промисловою діяльністю, індивідуальним підприємництвом – досить складно.

Якщо мова йде про спірних випадках, конкретне рішення про віднесення виду діяльності до freier beruf при реєстрації приймає місцевий податковий орган (Finanzamt). Головними критеріями віднесення до професії вважається:

  • наявність професійної кваліфікації – мова йде про наявність кваліфікаційного іспиту, без здачі якого фахівець не буде допущений до професії;
  • особисте виконання послуг (не заборонено використання найманої праці в якості допомоги);
  • власна відповідальність за результати наданих послуг;
  • технічна незалежність;
  • надання послуг більш високого рівня.

Всупереч відсутності конкретного каталогу фрайберуфлерів, приблизний перелік вільних професій все ж зазначений у § 1 PartGG і § 18 EStG. Однак у законах йдеться радше про професії, які апріорі можуть отримати статус вільних, творчість і професіоналізм яких не можуть стати предметом сумнівів.

У цілому німецька юридична і фінансово-податкова практика відносить до вільних наступні професії.

Медичні професії Право та економіка Творчі професії Публіцистика Педагоги Інженерні та інші професії
Терапевт Нотаріус Дизайнер Журналіст Вчитель Інженер
Стоматолог Адвокат Танцюрист Репортер Вихователь Архітектор
Ветеринар Патентний повірений Співак Перекладач Соц. педагог Хімік
Фармацевт Музикант Історик Доцент Біолог
Логопед Інші юристи Актор Репетитор Географ
Ортопед Режисер Геодезист
Акушер Бухгалтер Оператор Пілот
Масажист Економіст Фотограф Лоцман
Дієтолог Податковий представить. Письменник
Медсестра Художник
Доглядальниця Консультант
Педіатр
Хірург
Натуропат
Інші лікарі

Правові форми здійснення діяльності

Поряд із самостійною діяльністю фрайберуфлери можуть об’єднуватися з іншими самозайнятими, створюючи професійні партнерства і товариства. Допускається утворювати такі об’єднання:

  • Суспільство на основі загального офісу або праксису. Найпростіша форма об’єднання фрайберуфлерів, обмежується розміщенням в загальному робочому приміщенні, використанні загального обладнання або праці загальних співробітників. Мета такого об’єднання – економія витрат на організацію праці. Кожен з учасників об’єднання здійснює свою роботу самостійно.
  • Партнерська компанія. Партнерська компанія або partnerschaftsgesellschaft (PartnG), створюється на підставі підписаного сторонами партнерської угоди та реєструється в спеціальному реєстрі Передбачає обопільну участь самозайнятих в діяльності організації.
  • Цивільно-правове суспільство (GbR). Об’єднання фізичних осіб, які бажають вести спільну професійну діяльність в тих рамках, про яких у них є домовленість.
  • Freiberufler-GmbH. Змішана форма самозайнятості та бізнесу, що припускає створення підприємства у формі ТОВ.

Обов’язкові вимоги до фрайберуфлерів

Одним з головних вимог для переважної більшості вільних професій є членство в професійній палаті. Так, всі представники медицини, охочі стати фрайберуфлерами, повинні стати членами лікарняної Палати, юристи – юридичної Палати, нотаріуси – нотаріальною.

Професійні палати є своєрідною формою профспілки: вони покликані відстоювати професійні інтереси своїх членів на політичному та комунальному рівні, одночасно виконуючи щодо їх професійної діяльності контролюючі функції.

Враховуючи той факт, що ряд вільних професій несуть підвищену суспільну відповідальність (лікарі, нотаріуси, адвокати), вони більше за інших потребують контролю з боку палат, а тому членство в професійних палатах для них є обов’язковим.

Другою обов’язковою вимогою для більшості самозайнятих є висока спеціальна кваліфікація, підтвердити яку можна лише документами про вищу або іншу професійну освіту. Такі документи обов’язково пред’являються керівництву палати, тільки після чого фахівець може стати її членом.

Ті фрайберуфлери, для кого участь у професійних Палатах не є обов’язковим, пред’являють такі документи за місцем вимоги. Крім того, вони можуть ставати членами палат на добровільній основі. До речі, ряд професій взагалі не передбачають документа про кваліфікацію, наприклад письменник, бізнес-консультант або фотограф.

Обмеження щодо реклами

Крім іншого, для вільних професій законодавство Німеччини визначає деякі обмеження в частині реклами власної діяльності. Використання реклами для фрайберуфлера припустимо, лише якщо це безпосередньо стосується його діяльності, наприклад, коли він відкриває приватну практику, йде у відпустку, ліквідує власну практику і з інших приводів.

Подання своєї справи допомогою комерційної реклами не повинно спотворювати уявлення потенційних клієнтів про нього. Наприклад, оголошення лікарів можуть містити лише предметну інформацію про діяльність практики та її функції, без явної рекламної інформації (наприклад, що стосується знижок, акцій або цін).

Крім того, допустимою вважається розсилка інформаційних листів для обмеженого кола клієнтів: для адвокатів, наприклад, це інформація про зміни в законодавстві.

У будь-якому разі з приводу реклами рекомендується консультуватися в конкретній професійній палаті, оскільки за порушення цих вимог передбачена відповідальність: попередження і штраф.

Особливості реєстрації та сплати податків

Обов’язковою умовою роботи фрайберуфлерів є їх реєстрація як осіб вільних професій в Finanzamt за місцем проживання. Для такої реєстрації, у свою чергу, обов’язковим є отримання дозволу на самостійну роботу у своїй професійній Палаті.

Граничний термін реєстрації у податковому органі – 4 тижні з моменту початку самостійної діяльності. Будь-якої плати за реєстрацію не стягується. В рамках реєстрації фрайберуфлеру доведеться заповнити анкету, оцінити очікуваний оборот і потенціал для отримання прибутку.

Як і всі фізичні особи, freiberufler’и зобов’язані подавати декларацію, за підсумками якої вони сплачують прибутковий податок. Звернемо увагу, що німецький ПДФО (Einkommensteuertarif) діє за прогресивною ставкою, яка залежить від отриманого прибутку: від 15 до 42%. Сума оподатковуваного доходу зменшується на суму професійних витрат. При розрахунку податку враховуються сімейне положення, кількість дітей, непередбачені витрати та інші пільги.

Страхові платежі для самозайнятих

Як і всі фізичні особи та підприємці, особи вільних професій можуть, а іноді й зобов’язані брати участь у програмах соціального страхування. Оскільки вони працюють на себе, обов’язок щодо внесення страхових платежів лежить саме на них. На даний момент актуальними є такі страхові напрями, як:

  • Пенсійне страхування. Обов’язково лише для окремих професій (санітари, вихователі, доглядальниці, художники). Лікарі, адвокати, нотаріуси та логопеди не підлягають обов’язковому страхуванню, однак можуть вносити внески добровільно.
  • Медстрахування. За винятком художників і письменників, фрайберуфлери не підлягають обов’язковому страхуванню. Однак вони зобов’язані придбати приватну медстраховку.
  • Страхування від нещасних випадків. Від нещасних випадків, пов’язаних з професійною діяльністю, freiberufler’и страхуються у відповідних професійних спілках. Обов’язковим є лише для деяких професій.
  • Страхування від безробіття.
  • Страхування від безробіття є добровільним, і для фрайберуфлерів, згідно §28а SGBIII, може проводитися в місцевій службі зайнятості.

Ліквідація Freier Beruf

Процедура ліквідації правової форми діяльності так само проста, як і реєстрація. Для цього потрібно знову звернутися в податковий орган, заповнити відповідну анкету, здати декларацію і закрити практику. Крім формальних процедур, вже колишньому фрайберуфлеру необхідно:

  • розірвати всі раніше укладені договори з клієнтами, договори на оренду приміщень, трудові договори з найнятими працівниками й так далі;
  • повідомити про закриття у страхові фонди;
  • поставити в популярність професійну Палату;
  • закрити банківські рахунки, відкриті для професійної діяльності;
  • зберегти всю бухгалтерію, ділову кореспонденцію та інші архівні документи – термін зберігання 10 років.

З цього моменту колишнього фрайберуфлера слід вважати безробітним, тепер він може стати на облік у місцевий центр зайнятості (Arbeitsamt).

Інші форми ведення бізнесу в ФРН

Слід враховувати, що робота з вільної професії – хоч і особлива, але сама дрібна організаційно-правова форма ведення власної справи в Німеччині. Крім неї, фізичні особи можуть реалізовувати свої підприємницькі амбіції, організовуючи:

  • Персональні товариства і товариства. У них для досягнення економічних цілей можуть брати участь фізичні та юридичні особи, які будуть відповідати за зобов’язаннями організованого підприємства не тільки розміром вкладу, але й особистим майном. Найпоширеніші форми: цивільно-правове партнерство (GbR), відкрите торгове товариство (OHG), командитне товариство (KG).
  • Капітальні суспільства. Мова йде про створення підприємств – юридичних осіб, заснованих на об’єднанні капіталів вкладників. Це більш складні організації, зокрема товариство з обмеженою відповідальністю (GmbH), акціонерне товариство (AG).
  • Приватне підприємництво. Ще одна проста форма організації бізнесу для осіб, які не є фрайберуфлерами, це індивідуальне підприємництво (Einzelunternehmer).

Бізнес-імміграція

Німеччина зацікавлена в ініціативних людях і тому готова залучати молодих підприємців для здійснення господарської діяльності на своїй території. Зокрема, згідно з § 21 Закону про проживання, зайнятості та інтеграції іноземців (Aufenthaltsgesetz, AufenthG), дозволяється міграційним органам видавати посвідку на проживання в Німеччині іноземцям, охочим відкрити власну справу.

Вид на проживання видається потенційним підприємцям терміном на 3 роки, після яких, у разі успіху економічної діяльності, може бути видано дозвіл на поселення. Вид на проживання може бути видано, якщо:

  • існує економічна потреба чи інтерес у розвитку того виду діяльності, яким планується займатися підприємець;
  • його діяльність принесе позитивний економічний ефект;
  • у кандидата достатньо власних коштів для фінансування своєї справи.

Висновок

Вільні професії в Німеччині – одна з форм самозайнятості висококваліфікованих фахівців, що надають професійні послуги у сфері медицини, права, консалтингу, креативу, творчості, інженерії й ряду інших напрямків. Фрайберуфлери працюють на себе, хоча законодавство не забороняє їм використовувати найману працю. Дана форма організації має деякі переваги – наприклад, у сфері реєстрації та оподаткування. Але разом з цим має деякі обмеження, наприклад, в області реклами.

Freiberufler. Хто вони. Особливості, переваги: Відео