Робота

Оформлення робочої візи в Німеччину

Share

Німеччина – одна з найбільш популярних держав серед громадян країн СНД у плані робочої імміграції. Проте, працевлаштуватися в цій країні непросто. Робоча віза в Німеччину у 2024 році видається тільки при дотриманні деяких умов, головним з яких є потреба вашої професії в країні.

Робоча візаРобоча віза

Що дає робоча віза

Робоча віза – це віза, що дає право іноземцям на здійснення оплачуваної трудової діяльності за кордоном. У Німеччину та інші країни ЄС у цих цілях видається довгострокова національна віза категорії D.

У деяких випадках віза діє протягом усього терміну працевлаштування, в інших після закінчення терміну дії візи оформляється дозвіл на довгострокове перебування в Німеччині у зв’язку з роботою.

Види робочих віз у Німеччину

Залежно від трудової сфери, в якій має намір працювати заявник, встановлені різні вимоги до віз. В даний час робоча віза для в’їзду в Німеччину видається громадянам за такими категоріями:

  • самостійна робота;
  • віза для лікарів;
  • блакитна карта;
  • віза з метою пошуку роботи;
  • віза для домробітниць і нянь;
  • волонтерська діяльність;
  • самостійний бізнес і робота за вільними професіями;
  • проходження практики;
  • віза для митців та артистів;
  • віза для науковців та дослідників.

Віза для несамостійної роботи

Оформити трудову візу в Німеччину можна на основі несамостійного працевлаштування. У цю категорію входять іноземці, які мають трудовий договір з роботодавцем в Німеччині, а також працівники, які беруть участь у міжнародному обміні кадрів, спеціалісти по програмі Entsendung, співробітники, що міняють місце роботи в рамках однієї компанії, а також фахівці, які працюють за договором типу Werkvertragsarbeitnehmer.

Блакитна карта

Блакитна картка – це спеціальний вид робочого дозволу для фахівців з вищою освітою, які отримали робоче місце в Німеччині за фахом. При цьому важливою умовою отримання даного виду дозволу є розмір трудового окладу, який повинен бути не менше 50,800 євро в рік (4,233.33 євро на місяць) без податкових відрахувань.

Для медпрацівників, спеціалістів з природничих наук, інженерів, математиків, IT-фахівців річний оклад повинен бути не менше 39,624 євро (3,302 євро в місяць) без податкових виплат.

Робота в якості лікаря

Медпрацівники мають право на отримання робочої візи у вигляді Блакитної карти, але для фахівців в цій області існують додаткові умови. Для того щоб працевлаштуватися в Німеччині в якості лікаря, необхідно, щоб диплом заявника про відповідну освіту був визнаний в цій країні (можна перевірити в базі ANABIN).

Крім того, необхідно отримати спеціальний дозвіл на здійснення лікарської діяльності згідно з параграфом 10 Федерального регламенту про діяльність лікарів або представити доказ гарантії видачі такого дозволу надалі. Також лікарі повинні представити підтвердження володіння німецькою мовою на рівні B2.

Віза з метою пошуку роботи

Якщо ви задалися метою отримати робочу візу в Німеччину без підтвердження наявності робочого місця за контрактом, то вам необхідно подбати про підготовку великої кількості документів.

В першу чергу віза для пошуку роботи в Німеччині вимагає наявності достатньої кількості фінансових коштів на період перебування в країні – з розрахунку 720 євро у місяць. Крім грошей, заявник повинен мати місце проживання (у готелі або орендованих апартаментах).

І, оскільки на момент подачі документів у заявника відсутній трудовий договір або офіційне запрошення від роботодавця, необхідно надати самостійно складений мотиваційний лист з докладним описом того, що кандидат планує займатися під час перебування в Німеччині, про його видах діяльності та про компанії, в які він має намір звернутися по прибуттю.

Віза для домробітниць і нянь (Au-Pair)

Зробити візу для роботи в якості домробітниці або няні можуть заявниці віком 18-27 років, що мають договір з сім’єю, головною мовою в якої є німецький. Жоден з членів сім’ї не повинен бути родом з країни заявника або мати з ним родинні стосунки.

Після закінчення терміну дії візи (в даному випадку максимальний період 1 рік) заявниця не має права залишатися на території Німеччини з метою здійснення іншого виду діяльності.

Волонтерська діяльність

Отримати робочу візу в Німеччину для українців можна і на підставі волонтерської діяльності. Для цього необхідно укласти відповідний договір з однією з добровольчих організацій.

В залежності від обраної програми діють різні вимоги до заявників, у тому числі та обмеження за віком. Важлива умова при оформленні візи в даному випадку – підписання договору Федеральним відомством у справах сім’ї та громадянського суспільства.

Самостійний бізнес і робота за вільними професіями

Спеціальна віза призначена для іноземців, які мають намір започаткувати власний бізнес у Німеччині або працювати за вільними професіями.

Для її отримання необхідно надати в консульство всі супутні документи для створення бізнесу :

  • установчий договір,
  • виписка з торгового реєстру,
  • список акціонерів, а також детальний опис бізнес-ідеї (бізнес-план, бізнес-концепція, план капіталовкладень).

Проходження практики

Віза призначена для іноземних практикантів. Крім договору про проходження практики від роботодавця потрібно також надати в консульство план проходження практики та документ про сприяння служби, організації або навчального закладу, від якого спрямовується кандидат.

Віза для митців та артистів

У договорі заявників, які виїжджають на роботу в Німеччину в якості артистів, повинно бути чітко зазначено, йдеться про діяльність у рамках найму або ж в рамках вільних професій. Крім того, у медичній страховці повинен бути пункт про покриття витрат у разі спортивних та професійних травм під час виступів.

Віза для науковців та дослідників

Віза призначена іноземцям для виїзду на роботу в якості учених, запрошених науковців та дослідників. Необхідно підтвердження наявності домовленості зі стороною, що приймає.

Процес оформлення

Процес оформлення робочої візи в Німеччину починається з підготовки документів. Вимоги до оформлення можуть відрізнятися в залежності від сфери трудової діяльності (в основному відрізняються необхідний рівень володіння німецькою мовою та вимоги до диплома про освіту), тим не менше існує загальний список необхідних паперів.

Після того, як буде зібраний повний пакет документів, необхідно записатися на приймання в консульський відділ Посольства Німеччини або в Генеральне консульство або в сервісно-візовий центр, подати документи, оплатити візовий збір і пройти співбесіду, якщо це передбачено типом візи. Після цього чекайте призначення дня видачі паспорта з готовою візою і приходьте в зазначений день.

Необхідні документи

Список, які документи потрібні в Посольство Німеччини для робочої візи, виглядає наступним чином:

  • закордонний паспорт з мінімум двома порожніми сторінками, термін дії паспорта повинен перевищувати термін дії візи на три місяці (плюс дві ксерокопії сторінок з даними);
  • внутрішній паспорт (плюс дві ксерокопії сторінок з даними та дві ксерокопії сторінок про реєстрацію постійного місця проживання);
  • 3 якісні кольорові фотографії паспортного формату (35 на 45 мм), особа повинна займати 70-80% повного розміру фотографії (32-36 мм); без відблисків, без тіней, на білому фоні, заборонені сонячні окуляри та головні убори (виняток – релігійні причини);
  • 2 заповнені анкети на видачу національної візи;
  • 2 підписаних роз’яснення, що підтверджують ознайомлення з правовими наслідками у разі подання неправдивих відомостей відповідно до параграфів 53 та 54 Закону про перебування в Федеративній Республіці Німеччина;
  • трудовий договір, офіційне запрошення від роботодавця у Німеччині чи будь-яке інше підтвердження пропозиції гарантованого робочого місця із зазначенням посади, заробітної плати, строку контракту, адреси місця роботи та контакти роботодавця;
  • підтвердження отримання кваліфікації відповідно до вимог до вакансії (дипломи, сертифікати);
  • підтвердження володіння німецькою мовою на належному рівні;
  • страховий медичний поліс (мінімум на період перших тижнів перебування, за умови подальшого укладення договору страхування в Німеччині);
  • біографія у вигляді таблиці із зазначенням адрес місць роботи (без пропусків у часових проміжках);
  • трудова книжка (якщо є);
  • самостійно складений мотиваційний лист;
  • інші додаткові документи в підтримку заяви.

При підготовці документів важливо дотримуватися наступні умови:

  • на всіх оригіналах документів про громадянський стан потрібен апостиль (крім паперів, виданих німецькими установами);
  • апостиль повинен супроводжуватися перекладом;
  • обов’язково потрібен переклад документів на німецьку (за винятком закордонного та внутрішнього паспортів та страхового поліса);
  • до оригіналів і перекладів необхідно надати по 2 ксерокопії.

Тим, хто цікавиться оформленням пакету документів в німецьке посольство, буде корисно ознайомитися, як повинна бути заповнена анкета на візу в Німеччину.

Час оформлення і строк дії

Тривалість розгляду документів на оформлення німецької візи багато в чому залежить від мети перебування. Період розгляду найчастіше триває від 6 до 8 тижнів, хоча в окремих випадках може розтягнутися і на більш тривалий термін, оскільки у винесенні рішення беруть участь і відомства Німеччини.

Що стосується строку дії національної робочої візи, то він становить від 3 до 6 місяців.

Обмеження терміну дії візи обґрунтовано тим, що після прибуття іноземця часто видається дозвіл на довгострокове перебування у відповідності з метою прибуття.

Однак якщо плановий час перебування в Німеччині не перевищує року, наприклад, у разі оформлення візи на підставі міжнародного кадрового обміну, то заявнику може бути видана віза на необхідний за програмою період.

Тим, хто цікавиться, як можна дізнатися про етапи розгляду заяви та документів на отримання німецької візи, рекомендуємо дізнатися про відстеження візи в Німеччину.

Вартість оформлення

Скільки коштує робоча віза в Німеччину, багато в чому залежить від того, чи оформляєте ви візу самостійно, звернувшись в консульський відділ особисто, або ж користуєтеся послугами посередницьких фірм. Зараз існує безліч агентств, які надають допомогу в підготовці документів для подачі на візу за додаткову плату. В цьому випадку вартість оформлення робочої візи може становити від 400 євро і вище.

При особистому зверненні в посольство ціна оформлення національної німецької візи категорії D залежить тільки від візового збору, який складає 75 євро. Візовий збір не стягується при оформленні візи на підставі укладення договору про добровольчу службу.

Куди звертатися

Щоб оформити німецьку робочу візу, необхідно звернутися в Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Києві або в Генеральному консульстві в Дніпрі:

  • Київ, вул. Льва Толстого, 57, +38 044 281 1100;
  • Дніпро, Проспект Дмитра Яворницького (раніше пр. Карла Маркса) 1a офіс 301, +38 056 756 89 60;

Сервісно-візові центри

Відкрити робочу візу до Німеччини можна також в одному з сервісно-візових центрів, розташованих в найбільших містах:

  • Київ, Площа Спортивна, 1А, МФК Гулівер, вхід зі сторони ТРЦ (8 поверх).;
  • Львів, вул. Джерельна, 18;
  • Одеса, вул. Канатна, 22;
  • Харків, вул. Героїв Праці 7, ТЦ «Караван» 2 поверх;
  • Дніпро, Проспект Дмитра Яворницького 22, Бізнес Центр “Атріум”, 2 поверх).

Як діяти у разі відмови

Бувають випадки, коли заявникам відмовляють у видачі візи, тоді вони отримують про це письмове повідомлення з коротким обгрунтуванням рішення і з подальшим описом процедури оскарження. При отриманні відмови ви маєте право подати в Посольство Німеччини апеляцію, яка повинна містити наступну інформацію:

  • номер справи (зазначено в листі з обґрунтуванням відмови);
  • контакти заявника для зворотного зв’язку;
  • пояснення пунктів, зазначених у листі з відмовою, з додатком відсутніх документів (якщо відсутність достатньої кількості паперів було причиною відмови).

У випадку з відмовою у видачі національної робочої візи необхідно прикласти до апеляції, перекладеної на німецьку мову, все, що мають відношення до справи документи.

Висновок

Всупереч тому що отримати німецьку робочу візу нелегко, тим не менш, існує безліч варіантів легального працевлаштування в цій країні. Якщо ви маєте можливість надати в консульство повний пакет документів і підтвердити, що у вас є гарантоване робоче місце, то при оформленні робочої візи не повинно виникнути труднощів.

Необхідно уважно ознайомитися з усіма умовами, оскільки в залежності від вашого майбутнього окладу слід оформляти звичайну візу або Блакитну карту.

Найлегше отримати трудову візу, якщо робоча поїздка здійснюється за контрактом, наданому агентством зайнятості, наприклад, в якості домробітниці. Без перешкод оформляються візи співробітникам організацій, які їдуть в Німеччину з міжнародного кадрового обміну в рамках своєї компанії.