Діти – це майбутнє нації. Саме з цієї причини німці багато уваги приділяють вихованню наймолодших членів суспільства. І зовсім не випадково перші дошкільні заклади для дітей з’явилися саме в цій країні з легкої руки німецького педагога Фрідріха Фебеля. При цьому дитячі садки в Німеччині у 2024 році, вірніше, їх нестача, є надзвичайно актуальною соціальною проблемою, вирішити яку державі поки що не вдається. Отже, спробуємо розібратися, як влаштовані, яких принципів дотримуються дошкільні заклади в Німеччині і як правильно вибрати садок.
Перший сад для малюків з’явився в країні в 1840 році. Саме тоді відомий німецький теоретик дошкільного виховання Фрідріх Фебель разом із групою однодумців він розробив систему занять, в основі якої були пісні, гри, спілкування з навколишнім середовищем та іншими дітьми. Термін «сад» теж був придуманий ним. У ньому закладено уявлення німецького вченого про дитину як про молоде деревце, потребує догляду і турботи. Так всі дошкільні заклади стали називатися «дитячими садами».
Система дошкільного виховання існує вже понад 170 років. Однак проблема недостатньої кількості місць для малюків сьогодні стоїть дуже гостро.
Незважаючи на те що в результаті реформи, проведеної у 2013 році, в країні відкрилося ще 4 тисячі дитячих садків, батьки продовжують брати участь у гонці за вільні місця, яка зазвичай починається в лютому.
Всі дошкільні установи Німеччини можна розділити на три типи:
Всі дитячі садки Німеччини та інші дошкільні установи можна умовно розділити на кілька груп:
Вік, з якого дітей беруть в ясла, визначається адміністрацією закладу. Це може бути й 1 місяць, але частіше 3 або 6 місяців. Групи формуються по 6-8 чоловік. Однак, з огляду на брак місць, кількість малюків іноді може бути більше.
Що стосується персоналу, то все залежить від вікової категорії дітей: в середньому на двох малюків у віці до року припадає один працівник.
Денні мами організовують приватні дитячі сади у себе вдома. Графік відвідування тут відсутня – все залежить від того, які домовленості будуть досягнуті з батьками. Зазвичай до послуг таких вихователів німецькі сім’ї вдаються пару раз в тиждень. До недавнього часу в ролі денний мами могла виступити будь-яка жінка, у якої є вільний час. З 2006 року їм зобов’язали проходження педагогічних курсів.
Безпосередньо дитячі садки приймають дітей з трьох до 6 років. Їх можна розділити на кілька видів за принципом відвідування:
В ігрових групах діти зустрічаються один або два рази в тиждень всього на пару годин. В цей час педагоги займають їх різними іграми, розучуванням пісень і танців. Найчастіше це супроводжується смачним столом, яке організовують самі батьки.
У Німеччині рідко можна зустріти дитини, яка відвідує якесь одне установа – частіше зустрічається комбінована організація дитячого дозвілля.
Що стосується нянь, то ними в Німеччині може працювати хто завгодно – мати педагогічну освіту для цього зовсім не обов’язково. Найчастіше послуги бебіситера потрібні в тому випадку, якщо батькам необхідно відлучитися, а залишити дітей не з ким. Дуже популярною тут є програма Au-pair, за якою в будинок беруть молодих людей зі Східної та Центральної Європи, які бажають підзаробити та пожити в німецьких сім’ях.
І хоча відвідування дитячого садка в Німеччині не є обов’язковим, право на це отримує кожен малюк при досягненні нею трирічного віку. Відмінною рисою виховання юного покоління є відсутність у дорослих прагнення почати забивати їм голови всілякими знаннями як можна раніше: німці вважають, що вчити малюків у школі, а завдання вихователів на ранніх етапах – розвинути у дитини мислення, допомогти йому навчитися приймати рішення, прищепити любов до прекрасного, до спорту.
З цієї причини до школи дитина підходить без особливих знань арифметики або листи, зате з повним сприйняттям себе як особистості та громадянина.
Концепцій виховного процесу у німецьких дошкільних установах досить багато. Всі вони базуються на цілях, які ставить перед собою педагогічний колектив, і на якостях, які планується розвинути у дитини. Ось кілька з них:
Найчастіше німецькі батьки не мають можливості обрати дитячий заклад на свій смак – перевага віддається тим з них, які розташовані неподалік від будинку. Але якщо їм запропонують місце в іншому кінці міста, теж не відмовляться.
Відвідування дитячого садка не прив’язано до місця проживання або реєстрації в країні. Ви можете віддати дитину туди, куди вважаєте за потрібне, або туди, де просто знайдеться вільне місце.
Отримати інформацію про це можна в мерії міста або звернувшись безпосередньо в дошкільний заклад.
Щоб зрозуміти, чи підійде вибраний сад вашому малюкові, обов’язково запишіться на ознайомчий день. Ще до ухвалення рішення ви отримаєте відповіді на наступні питання:
Якщо все сподобається, доведеться заповнити кілька документів, щоб дане місце закріпили за вами. Будьте готові до того, що знадобиться надати інформацію про захворювання, перенесені дитиною, необхідності приймати протягом дня якісь медикаменти, а також прикласти довідку від лікаря, що відвідування дитячого садка за медичними показниками дозволено.
Плату за перебування малюка в групі кожен дитячий садок встановлює індивідуально. Вона може залежати від декількох факторів:
Так, дитячий сад в Берліні обійдеться дорожче, ніж в Бремені.
Сім’ї, які дуже хочуть віддати свого малюка приватна установа, але не мають для цього фінансових можливостей, можуть попросити допомоги у місцевої влади. Трапляється, що частину витрат бере на себе муніципалітет.
Крім того, багато садки приватної форми власності практикують індивідуальну оплату, виходячи з рівня доходу сім’ї. Такий підхід створює повну плутанину в питанні оплати послуг дитячих садків: у результаті одну групу можуть відвідувати діти, чиї батьки роблять внески в різному обсязі.
В цілому ж вартість може коливатися від 0 до 1000 євро. Причому найдорожчими виявляться ясла. Наведемо приблизну кошторис витрат на місяць:
Установа | Вартість |
---|---|
Ясла | 4-5 годин – 250-450 євро 5-6 годин – 300-600 євро 7-8 годин – 400 – 800 євро |
Приватний дитячий сад на повний день | До 1000 євро (іноді чек може перевищувати цю суму) |
Державний сад | До 6 годин – 22 євро за одну дитину До 7 годин – 28 євро До 10 годин – 63 євро Понад 10 годин – 72 євро |
Така різниця в оплаті за дитину до трьох років і старшого віку обумовлена тим, що малюки потребують більшого догляду, адже вони ще не можуть самостійно вмиватися, їсти, одягатися. Та й подітися батькам особливо нікуди – якщо малюка потрібно з кимось залишити, вони згодні на будь-яку суму.
Хоча Німеччина є родоначальницею дошкільного виховання, зараз місць в дитячих садах країни недостатньо, щоб задовольнити потреби всіх сімей. З цієї причини тут функціонують різні типи дошкільних закладів, які дозволяють німцям комбінувати варіанти дозвілля дитини в їх відсутність. Наприклад, вранці малюк може перебувати в дитячому саду, після обіду його відвозять до “домашньої няні”, а ввечері він перебуває під наглядом бебіситера.
Крім того, у німецьких батьків є можливість вибрати дитячий садок з певною концепцією виховання. Вони можуть віддати перевагу системі Монтессорі або влаштувати дитину в садок при селянському дворі. Вибір закладу залежить, в основному, від зайнятості батьків і від того, які якості вони хочуть прищепити своєму чаду.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy