Лікування

Коли проводять щеплення в Німеччині

Share

Прищеплювати чи ні? Цим питанням задаються всі батьки, коли малюк підростає до певного віку. Багато сімей вважають, що на європейській частині континенту така практика не прийнята, а тому, рівняючись на Захід, опиняються перед величезним вибором – дати дитині перехворіти та виробити імунітет (що не у всіх випадках закінчується благополучно) чи все ж таки захистити його від небезпечних наслідків. Щеплення в Німеччині знаходяться у сфері відповідальності STIKO – Постійної німецької комісії з питань вакцинації, яка працює на базі Інституту Роберта Коха в Берліні.

Щеплення в НімеччиніЩеплення в Німеччині

Що потрібно знати про вакцинацію в Німеччині

Згідно з класифікацією STIKO, всі щеплення поділяються на:

  • обов’язкові – при наявності певних хронічних захворювань;
  • рекомендовані – розробляються Інститутом Коха;
  • ті, які громадянин хоче зробити на свій розсуд, наприклад, при виїзді в тропічні країни.

В цілому вакцинування дітей у ФРН не має обов’язковий характер. Батьки мають можливість вирішити самостійно, варто це робити чи ні.

При цьому більшість маленьких німців все ж щеплені. Згідно з дослідженнями Інституту імені Коха, близько 95 % першокласників базові щеплення мають.

Практично кожен педіатр під час прийому визнає необхідним переконати батьків, що все ж потрібно провести щеплення, якщо вони не дуже будуть впевнені у своєму рішенні. Але надмірно не наполягатиме. В Німеччині це не прийнято.

Знадобиться проведення ревакцинації, залежить від самого препарату і від захворювання, яке він імовірно повинен запобігти. Наприклад, щеплення від грипу необхідно повторювати щорічно, особливо тим особам, які перебувають у групі ризику.

Графік вакцинації в Німеччині

Які роблять щеплення в Німеччині, визначається планом, складеним STIKO (Ständige Impfkomission). Відомості про всіх вакцинації заносяться в спеціальну книжку.

Якщо новонароджений малюк протягом перших двох місяців свого життя не піддавався ніяким хвороб, перше щеплення йому зроблять на 9-му тижні після народження. На цей період заплановано введення комбінованого препарату, який захищає одразу від 6 захворювань:

  • гепатиту B,
  • дифтерії,
  • гемофільної палички типу b,
  • поліомієліту,
  • правця,
  • коклюшу.

Серед побічних ефектів лікарі називають такі: місцева реакція від ін’єкції та підвищення температури до 39 градусів. Спостерігається це в 5-15 % випадків у перші кілька годин після введення препарату. Вплив на серцево-судинну систему можливо у вкрай рідкісних випадках – одна дитина на один мільйон вакцинованих малюків.

Найефективнішою і легко переноситься організмом вважається вакцина проти жовтяниці (гепатиту A). Вводитися вона може в будь-якому віці та разом з попереднім препаратом захищає людину від перерахованих хвороб на тривалий час – приблизно на 20 років.

З другого місяця життя рекомендується вакцинація від пневмокока. Збудник даного типу викликає менінгіт, запалення легенів, при носових пазух та середнього вуха. До того моменту, коли дитині виповниться півроку, необхідно зробити 3 щеплення, четверта показана у 2 роки. При наявності тяжких хронічних хвороб (астма, діабет) рекомендується провести додаткову вакцинацію аж до п’ятирічного віку.

Інститут Коха настійно рекомендує німецьким громадянам вакцинувати дітей проти паротиту, краснухи, кору. Для цього використовується комбінована вакцина для дітей з 11 місяців. Нею захищені близько 90 % дітей в країні.

Починаючи з 2004 року, фахівці STIKO радять вакцинуватися від вітряної віспи, випадки якої почастішали за останні роки в країні. Одне щеплення виконується у віці 11-14 місяців, друга в проміжку 15-23 місяці.

Існує окрема рекомендація для дівчаток (12-17 років) – вакцина від ВПЛ (вірус папіломи). Зробити це необхідно до першого статевого контакту. Виконується вакцинація у три етапи протягом 6 місяців. Ця щеплення дозволяє скоротити кількість випадків захворювання раком шийки матки.

Особливої актуальності в останні роки набула імунізація проти грипу. В обов’язковому порядку вакцинуються діти з порушеннями обмінних процесів, хронічними бронхітами, хворобами нирок, серця і судин.

Робити щеплення дітям дозволено з піврічного віку. Це дозволяє захистити малюка приблизно на 1 рік. Ревакцинація показана восени, поки не почався сезон застуд. Вагітні жінки можуть прищепитися після 12-го тижня строку або зробити це до початку запланованої вагітності.

А ось щеплення БЦЖ, яка захищає організм від туберкульозу, з 1998 року тут скасована. Пов’язано це з тим, що ризик захворіти на нього у Німеччині становить 0,1 %. При такому показнику Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує проводити загальну вакцинацію. Власне, і сам препарат більше в країні не проводиться.

Національний календар щеплень Німеччини, розроблений Інститутом Коха, виглядає так:

Вік Порядковий номер щеплення Тип щеплення
6 тижнів 1 Ротавірусна інфекція
2 місяці 1 Правець, коклюш, дифтерія, поліомієліт, гемофільна інфекція типу b, пневмокок, гепатит B.
2 місяці 2 Ротавірусна інфекція
3 місяці 2 Правець, коклюш, дифтерія, поліомієліт, гемофільна інфекція типу b, пневмокок, гепатит B.
3-4 місяці 3 (при необхідності) Ротавірусна інфекція
4 місяці 3 Правець, коклюш, дифтерія, поліомієліт, гемофільна інфекція типу b, пневмокок, гепатит B.
4 місяці 2 Пневмокок
11-14 місяців 4 Правець, коклюш, дифтерія, поліомієліт, гемофільна інфекція типу b, пневмокок, гепатит B.
11-14 місяців 3 Щеплення від пневмокока
11-14 місяців 1 Епідемічний паротит, кір, краснуха, вітряна віспа
12-23 місяці 1 Менінгококемія З
15-23 місяці 2 Епідемічний паротит, кір, краснуха, вітряна віспа
5-6 років 1 ревакцинація Дифтерія, правець
9-14 років Дві дози з проміжком в півроку ВПЛ для дівчаток
9-17 років 2 ревакцинація Дифтерія, правець
9-17 років 1 ревакцинація Поліомієліт
9-17 років 1 Гепатит типу В (основний етап імунізації всіх дітей, які не були вакциновані)
9-17 років 1 Вітряна віспа (тим, хто не вакцинувався раніше і не хворів на дане захворювання)
з 18 років Після лікування або ревакцинація Дифтерія, правець
з 18 років Після лікування, якщо існує необхідність Кір (основна вакцинація для всіх, народжених раніше 1970 року, не мають щеплення від кору).

Як виглядає процес вакцинації

Навіть якщо ви починали процес вакцинації у себе на батьківщині, ви можете продовжити його в Німеччині. Для цього необхідно мати при собі перелік щеплень, які ви вже робили. Скласти його потрібно німецькою або англійською мовою. Важливо, щоб документ містив такі дані:

  • назва хвороби;
  • дату вакцинації.

Вся інформація міститься в дитячій картці. Вам необхідно її просто перекласти та показати лікарю під час прийому. Далі доктор сам скаже, яка щеплення вам рекомендована за графіком. Наступне, що треба зробити, це заповнити анкету. В ній потрібно показати дані про здоров’я свого малюка:

  • наявність алергії;
  • перенесені раніше захворювання;
  • відхилення у розвитку;
  • інші скарги.

Словом, зазначте усе, що вважаєте за потрібне розповісти лікарю. Але пам’ятайте, що потрібно внести відомості німецькою мовою.

Саму щеплення робить лікар. Іноді йому допомагає медсестра. Далі вам повинні пояснити, що робити та що не робити після вакцинації, яка може виникнути реакція, як вчинити, якщо підніметься температура.

Медичні терміни німецькою мовою

Найскладніше для іноземців, які не знають німецьку мову, це сприйняття на слух медичної термінології. І хоча для багатьох хвороб використовуються латинізми, які зрозумілі навіть простим обивателям, все ж краще мати перед очима основні поняття, яким буде апелювати доктор:

Український варіант Німецький переклад
Гемофільна інфекція типу b Haemophilus influenzae type b
Дифтерія Diphterie
Вірусний гепатит A Hepatitis A
ВПЛ Humanes Papillomvirus
Вірусний гепатит B Hepatitis B
Грип Influenza
Кір Masern
Кір-краснуха-свинка MMR
Кон’юговані вакцина проти менінгококів Meningokokken Konjugatimpfstoff
Коклюш Pertussis
Епідемічний паротит Mumps
Кон’юговані вакцина проти пневмококів Pneumokokken Konjugatimpfstoff
Поліомієліт Poliomyelitis
Віспа Pocken
Краснуха Röteln
Туберкульоз Tuberkulose
Правець (тетанус) Tetanus
Вітряна віспа Windpocken
Оперізуючий лишай Gürtelrose
Ротавірус Rotavirus
Вакцинація Impfung
Вакцина Impstoff
Жива вакцина Lebendimpfstoff
Шприц Spritze
Голка Nadel
Ревакцинація Auffrischimpfung
Мертва вакцина Totimpfstoff
Побічні дії Nebenwirkung
Протипоказання Kontraindikation
Алергія Allergie
Жар Fieber
Вагітність Schwangerschaft
Набряк, пухлина Schwellung
Почервоніння Rötung
Лікар Arzt
Дата наступної вакцинації Nächster Impftermin
Паспорт щеплень Impfausweis

Вартість вакцинації в Німеччині

Слід нагадати, що медицина у ФРН заснована на обов’язковому страхуванні. Це означає, що щомісяця кожен громадянин робить внески в так звані лікарняні каси. Що стосується вакцинації, то не всі щеплення є безкоштовними. Ті, які рекомендовані Інститутом Коха, покриває страховка (див. календар).

Найчастіше каси сплачують повторну вакцинацію від коклюшу, правця та дифтерії для німців у віці від 18 до 60 років. Люди старшого віку можуть також розраховувати на те, що німецька вакцина від грипу та пневмококової інфекції також буде для них безкоштовною.

Існує ще й таке поняття, як «обов’язкове щеплення». Наприклад, воно потрібне тим, хто хворий на цукровий діабет або бронхіальною астмою. У цьому випадку каси також покривають витрати на цей вид імунізації.

Виняток становлять тільки уколи, які необхідні для поїздок в екзотичні країни й ті, які пацієнт хоче зробити з власної ініціативи. Ці щеплення будуть для нього платними. В середньому один сеанс консультації та щеплення може обійтися приблизно в 50 євро.

Чи є можливість відмовитися

Оскільки щеплення дітей у ФРН не є обов’язковим, батьки мають повне право відмовитися. За словами фахівців у галузі педіатрії, головна проблема полягає не в тому, що батьки не хочуть вакцинувати малюків, а в тому, що вони погоджуються, але не дотримуються календаря. Про це можна судити за невисокими показниками при проведенні повторних щеплень – від вітрянки, краснухи, кору.

Знаючи організованість німців, важко собі уявити, що вони можуть «забути», «не встигнути» або піддатися впливу обставин. Насправді ж людина дійсно здатний ухилитися від графіка в силу особистих причин, навіть якщо він зовсім не проти вакцинації. На його шляху постійно виникають якісь перешкоди, головним з яких є недостатньо гнучка система охорони здоров’я.

Наприклад, щеплення можна зробити в аптеці. Потрібно обов’язково записатися на прийом до лікаря, висидіти чергу, отримати консультацію фахівця. І не завжди це вписується в ритмічний день середньостатистичного громадянина.

Відсоток батьків, які навідріз відмовляються вакцинувати дітей, в Німеччині дуже низький. При цьому велика частина противників – добре освічені люди, які багато читають і багато знають. Але німецькі медики попереджають, що навіть у Німеччині дуже багато псевдомедичної літератури, формує неправильне думка у населення.

Середнім варіантом між тими, хто виступає категорично проти щеплень, і тими, хто згоден слідувати календарем, є антропософи – прихильники альтернативної медицини, заснованої на лікуванні не конкретної хвороби, а організму як цілісної системи.

Чи знадобляться щеплення при прийомі в дитячий садок

Найбільші побоювання батьків викликає питання про необхідність наявності щеплень до того моменту, коли малюка доведеться віддати в дитячий сад. Враховуючи ту обставину, що вакцинація в країні є рекомендованою, а не обов’язковою, можна припустити, що великих проблем з цим не виникне.

Всі ін’єкції вносяться в щоденник щеплень. Прийом в садок для тих, хто їх не зробив, не заборонений законодавством. У деяких випадках можуть поцікавитися, чи захищений дитина від правця. Але зроблять це тільки для того, щоб у випадку, якщо він пораниться, вихователі знали, як його лікувати.

Писати відмову від щеплення необхідності немає. Це тут вважається добровільним. Все, що потрібно зробити: просто пояснити лікарю, що ви не хочете ставити здоров’я вашого малюка під загрозу.

U-Untersuchung в Німеччині: що це

Як тільки в німецькій родині народжується дитина, батьки повинні виконати дві дії:

  • знайти для нього дитячого лікаря, який проведе контрольний огляд, коли дитині виповниться 1 місяць;
  • повідомити страхову компанію про поповнення в сімействі, що дасть можливість оформити поліс для нового члена сім’ї. Без страховки доктор огляд не проведе.

Протягом першого року життя дитині належить пройти 6 контрольних обстежень, які називаються Untersuchung і позначаються у дитячій картці буквою U. Перші два проводяться ще в пологовому будинку. В цілому графік виглядає так:

  • U1 – відразу після появи на світло;
  • U2 – через двоє діб;
  • U3 – 4-5 тижнів;
  • U4 – 3-4 місяці;
  • U5 – 6-7 місяців;
  • U6 – 10-12 місяців;
  • U7 – 2 роки;
  • U7a – 34-36 місяців. Нещодавно введених оглядів. Основне його завдання – переконатися, що дитина готова до дитячого садка.
  • U8 – 46-48 місяців;
  • U9 – 60-64 місяці;
  • U10 – 7-8 років;
  • U11 – 9-10 років.

Після цього наступний візит до лікаря запланований на 13 років. Варто зазначити, що останні 4 обстеження були введені недавно і поки ще не оплачуються всіма лікарняними касами.

Підсумки

Щеплення дітей у Німеччині проводиться на добровільних засадах. Жоден лікар не буде змушувати батьків піти проти своєї волі, але постарається привести потрібні аргументи, щоб вони змінили своє рішення. Усіма питаннями імунізації в країні займається Постійна комісія STIKO, яка функціонує на базі Інституту Коха.

Як і в будь-якій іншій країні, в Німеччині існують і прихильники вакцинації, і її противники. І все ж більшість дітей тут щеплені згідно з календарем, розробленим Інститутом. Примітно те, що навіть при прийомі в дитячий сад тут не зобов’язують зробити всі щеплення. Але якщо ви все-таки зважилися захистити свою дитину за допомогою спеціальних препаратів, доведеться записатися до лікаря, який проведе обстеження на предмет виявлення протипоказань. Рекомендовані STIKO щеплення оплачуються лікарняними касами.

Щеплення в Німеччині дитині: Відео