Лікування

Особливості придбання ліків в Німеччині

Share

Успіх німецької фармацевтичної продукції на світовому ринку обумовлений високою якістю препаратів, що досягається суворим дотриманням міжнародних стандартів GMP (належна виробнича практика – скорочення від good manufacturing practice) при їх виробництві. Німці, які славляться своєю скрупульозністю і педантичністю, перевіряють усі – від сировини, що надходить на завод, до упаковки лікарських засобів на лінії випуску. Саме тому, купуючи ліки в Німеччині, можна бути впевненим у їх достовірності та ефективності.

Ліки в НімеччиніЛіки в Німеччині

Сучасний стан німецької фармацевтики

Найвищий показник зростання німецької фармацевтики (8 %) за останнє десятиріччя було відзначено у 2008 році. Після цього спостерігається невеликий спад обсягів виробництва (на 3 %) внаслідок світової фінансово-економічної кризи, проте стан галузі досить швидко стабілізується, і після 2010 року вона показує приріст 4-5 % щорічно. Така стійкість фармацевтичної промисловості пояснюється незалежністю попиту на лікарські препарати від рівня економіки країни.

Німецька фармацевтика займає 4 місце на світовому ринку після Китаю, США та Японії. За прогнозами експертів, до 2025 року Німеччина стане третім найбільшим виробником фармацевтичної продукції, обігнавши Японію.

Особливості німецької аптечної системи

До управління аптекою в Німеччині залучаються тільки кваліфіковані фахівці, що мають диплом і дозвіл держави (Approbation). Одному власнику дозволено створити не більше 4 філій в одному районі або місті. Внаслідок того, що персональна відповідальність за продаж медичних препаратів покладено на приватників, а не на великі компанії, націлені на максимізацію прибутку, забезпечується більш чесне і сумлінне ведення аптечного бізнесу.

Для отримання ліцензії на відкриття аптеки у Німеччині потрібно обов’язково передбачити:

  • лабораторію, де будуть проводитися медичні вимірювання і діагностика (артеріального тиску, холестерину в крові, ваги, наявності вагітності, мінерального складу волосся) метою яких є з’ясування необхідності направлення до лікаря або перевірка відповідності стану звернулася призначеної терапії;
  • приміщення для екстемпорального (на місці, в індивідуальному порядку, за рецептом лікаря) виготовлення таблеток, в якому також можна проводити аналіз складу різних препаратів;
  • консультаційну кімнату (Beratungszimmer).

Наприклад, аптеки в Дюссельдорфі надають кваліфіковане консультування з питань взаємодії ліків, здорового способу життя, вакцинації, алергій, способів використання медичних виробів та інших питань:

Ще однією особливістю німецьких аптек є суворий контроль придбаних препаратів. Без рецепта лікаря покупцеві продадуть хіба що вітаміни, антигістамінні засоби або легку знеболювальну. Мета такої системи – запобігти самолікування, зокрема, безконтрольне використання сильнодіючих ліків, включаючи антибіотики.

Способи придбання ліків в Німеччині

У Німеччині велика частина ліків продається в аптеках. Покупцеві медичного препарату фармацевт обов’язково пояснює правила прийому та дозування. При наявності рецепта можлива доставка ліків додому. Зазвичай така послуга надається важко хворим або літнім людям.

Замовлення ліків в інтернет-аптеках

Все більшу популярність Німеччини набувають інтернет-аптеки. Купівля ліків онлайн – це не тільки швидше, але і в багатьох випадках дешевше, ніж у звичайних аптеках. Для порівняння цін і розрахунку вартості доставки при замовленні через інтернет існує спеціальний сайт medikamentepreisvergleich.de.

Інтернет-аптеки дозволяють придбати німецькі ліки й іноземним громадянам. Так, офіційний сайт apteka.de повністю русифікований. Тут можна знайти та купити якісні німецькі медикаменти, засоби гігієни, медтехніку та інші товари. Можлива доставка як з Німеччини, так і в Україну чи в інші країни.

Придбати різні медичні товари через інтернет – гомеопатію, для догляду за тілом та косметику, БАДи, серцево-судинні та шлунково-кишкові препарати – дозволяє online-аптека в Гамбурзі – Apo-rot.de.

Особливості роботи чергових аптек

Час роботи більшості звичайних аптек з 9.00 ранку до 18.00–19.00 години, в суботу установи закриваються трохи раніше, як правило, в 13.00. У разі виникнення термінової потреби в медичному препараті звертатися потрібно в чергову аптеку, яка працює цілодобово. У кожному районі має бути як мінімум одна така служба. Адреса чергової аптеки можна знайти:

  • на дверях інших аптек;
  • у чергового лікаря телефоном;
  • на сайті apotheken.de.

Наприклад, щоб знайти чергові аптеки в Мюнхені через інтернет, зайдіть на цей сайт, виберіть розділ «Notdienste», на наступній карті натисніть «München», і підберіть підходящу по розташуванню аптеку.

Види рецептів і їх отримання в Німеччині

Ліки в Німеччині в більшості випадків доступні тільки за рецептом лікаря (німецькою це звучить як verschreibungspflichtig).

Повний перелік та інформацію по медикаментах, на які потрібно рецепт, надає так званий Червоний список або Rote List.

Список щорічно оновлюється і випускається компанією Rote List Service як у друкованому варіанті, так і в електронному вигляді. На 2016 рік Червоний список містив понад 9 тис. препаратів.

В протилежність Червоному списку існує OTC-Liste (Over-the-Counter – відпускається без рецепта). У цьому списку містяться медикаменти, для купівлі яких не потрібний рецепт лікаря. Становить офіційний OTC огляд (OTC-Ubersicht) комісія, яка складається з лікарів і представників лікарняних кас.

Які види рецептів видають німецькі лікарі

Залежно від змісту, кольору бланка та особливостей страхового поліса клієнта лікар у лікарні видасть один з 4 видів рецептів на ліки:

  1. Касовий рецепт або Kassenrezept. Бланк рожевого кольору, букви та цифри пояснювальних слів – червоного. Видається тим, хто застрахований у державній лікарняній касі. При пред’явленні такого рецепту в аптеці клієнтові потрібно буде сплатити лише невелику частину вартості ліків (10 % або 5 євро мінімум 10 євро максимум, але не вище вартості препарату), решту компенсує держава. Без доплати відпускаються препарати для дітей, які не досягли 18 років. Діє касовий рецепт протягом 4 тижнів після виписки.
  2. Приватний рецепт або Privatrezept – на блакитному бланку з блакитним шрифтом для пояснювальних виразів. Цей вид рецепта лікар виписує особам, які придбали страховку у приватній лікарняній касі. В аптеці пацієнт оплачує повну вартість препарату, а для відшкодування коштів відправляє чек про оплату разом з проштампованим фармацевтом бланком рецепта у свою страхову компанію. Вартість ліки відшкодовується повністю. Термін дії приватного рецепту становить 3 місяці.
  3. Зелений (простий) рецепт або Grünes Rezept. З назви зрозуміло, що колір бланка – зелений, пояснювальні слова також зеленого кольору. Такий рецепт також отримують пацієнти, які застраховані в державній лікарняній касі, але в аптеці вони оплачують повну вартість ліків. Ліки по зеленому рецептом можна придбати й без його наявності, знадобиться рецепт може лише для підтвердження платником податків своїх витрат. Зелений рецепт має необмежений термін дії.

Для придбання наркотичних лікувальних препаратів необхідний рецепт на жовтому бланку (пояснювальні слова написані шрифтом червоного кольору). Він діє 8 днів після виписки. Для пацієнтів з держстраховкою пільговий рецепт.

Покупка та оплата ліків за рецептом

Зазвичай лікар призначає хворому препарат виходячи з відповідного в даному випадку складу медикаменту. При цьому в касовому рецепті в полі «aut-idem» (перекладається як «чи тому подібне») ставиться галочка, що дозволяє фармацевта в аптеці підбирати препарати різних виробників, грунтуючись на призначеному кількості активного інгредієнта і способі його введення. Зазвичай пропонуються найдорожчі препарати, щоб скоротити витрати по медичному страхуванню.

Пацієнти на державне страхування не можуть вказувати лікаря, ліки якої фірми або виробника їм виписати в рецепті.

Єдине виключення – причина медичного характеру, наприклад, алергія або непереносимість супутніх речовин в препараті. У цьому випадку лікар видалить ” відмітку «aut-idem», позбавивши фармацевта від необхідності пошуку дешевого препарату-замінника та зобов’язав його надати ліки конкретного виробника.

Також, згідно з чинним 2011 року положення, застрахований у державній касі пацієнт може вимагати звичний йому медикамент певної фірми. В цьому випадку витрати на його покупку буде відшкодовано за страховкою лише частково, а саме відповідно до вартістю погодженого з лікарняною касою препарату.

Випадки звільнення від доплати за медичні препарати

У деяких випадках пацієнт звільняється від доплати на ліки за касовим рецептом. Це можливо, якщо клієнт перевищить граничну річну фінансову навантаження, що становить 1 або 2 % від загального доходу сім’ї за рік. При цьому враховується не тільки доплата на медпрепарати, але й інші витрати на медичне обслуговування.

Для можливості підтвердження витрат необхідно збирати всі супутні документи – рецепти, чеки, лікарняні квитанції та інші. Розрахувати свою фінансову навантаження можна онлайн – на порталі Aponet.de.

Крім того, не вимагають доплати ті лікарські препарати, вартість яких не більше, ніж величина доплати за них (відповідно до Соціального Кодексу, 5 книга, статутне медичне страхування, параграф 31 – §31 Abs. 3 Satz 1 SGB V). Поточний список цих медикаментів представлений на сайті Федеральної Асоціації німецьких фармацевтів (ABDA).

За ліки, які відпускаються за простим рецептом або без рецепта, хворий платить сам, при цьому межа його фінансового навантаження не має значення.

Оплата і доставка ліків з Німеччини

Доставка у фармацевтичних і парафармацевтичних товарів з Німеччини в Україну на замовлення – послуга затребувана сьогодні як ніколи. Багато відзначають більшу ефективність німецьких препаратів в порівнянні з вітчизняними аналогами.

Крім того, часто потреба у придбанні ліків з ФРН виникає у тих, хто проходив там лікування і потім повернувся на батьківщину. І, нарешті, в країні проживання може просто не виявитися потрібних ліків: подібна ситуація, наприклад, склалася кілька років тому з ефективним у боротьбі з передчасними пологами препаратом гініпрал.

Купити німецькі медикаменти можна безпосередньо через інтернет-аптеки або за допомогою посередників. У першому випадку повна вартість (або паушальна ціна) для пацієнтів з іншої країни буде складатися з безпосередньо ціни на препарат, зборів на упаковку і витрат на доставку, а у другому до неї додасться ще й сервісний збір.

Наприклад, німецька інтернет-аптека з доставкою в Україну та інші країни Apteka.de вказує наступні орієнтовні параметри доставки медикаментів в Україну:

  • вартість близько 30 євро;
  • строк 14 днів;
  • вага – не більше 20 кг

Витрати на оплату митних зборів бере на себе покупець.

Щодо способів оплати: доступні оплата через банк, при цьому повинна бути перерахована відразу вся ціна покупки. Зрозуміти, проведений препарат у Німеччині чи ні, допоможе штрихкод Німеччини на ліках – перші цифри від 400 до 440.

Сервісний збір компанії-посередника може становити від 10 до 30% вартості препарату, залежно від терміновості доставки. При цьому умови оплати підбираються індивідуально для кожного клієнта, а термін доставки складає від 1 до 5-7 днів.

Важлива інформація для тих, хто купує ліки в Німеччині

Кілька важливих порад для тих, хто вирішив придбати медикаменти в Німеччині:

  1. Багато препаратів, які в Москві можна купити у вільному доступі, наприклад, антибіотики або гормональні засоби, у Німеччині продають лише за наявності рецепту від лікаря. Іноземні рецепти приймаються.
  2. Зверніть увагу на діючу речовину в препараті, який виписана в Україні. Тоді німецький фармацевт у разі відсутності ліків зазначеної торговельної марки зможе запропонувати на вибір кілька генериків (аналогів оригіналу) від різних виробників.
  3. Купуйте ліки заздалегідь, але не в день від’їзду. При відсутності в аптеці потрібного препарату його замовлять в оптового постачальника, тому розраховуйте, що, можливо, потрібно буде почекати доставки ліків.
  4. При необхідності (і нагадування з боку покупця) деякі німецькі аптеки видають чеки на повернення суми ПДВ (податку на додану вартість) або Tax Free Cheque. Це особливо приємно і вигідно, якщо ліків було куплено на велику суму.
  5. При бажанні можна відправити ліки в Україну поштою. Найбільш перспективна для цих цілей німецька компанія DHL. В Україні посилку «перехопить» Укрпошта і доставить за вказаною адресою.

Норми ввезення та вивезення лікарських засобів з Німеччини

Як зазначено на інформаційному сайті Центрального митного управління Німеччини, вивозити з Німеччини допускається така кількість медикаментів, яке потрібно для задоволення особистих потреб однієї особи. При цьому важливо звернути увагу на вимоги до ввезення ліків в країні призначення.

Правила ввезення в Німеччину також досить дружні – можна взяти з собою то кількість ліків, яка потрібна для потреб однієї особи з розрахунку на 3 місяці.

Не можна ввозити в Німеччину медичні препарати без ліцензії: наркотичні та психотропні (героїн, морфій, кокаїн і так далі), що містять допінгові речовини, а також анестезуючі ліки з морфіном та інші подібні. У тому випадку, якщо подібні ліки були призначені лікарем, про що є завірений багатомовний сертифікат, у якому вказано назву діючої речовини, тривалість поїздки, індивідуальні та добові дози прийняття препаратів, їх можна брати з собою у відповідній кількості (згідно з сайтом митниці Німеччини).

Підіб’ємо підсумок

Безсумнівно, німецькі лікарські препарати мають високу якість, що пацієнти відзначають багатьох країн світу. Величезний попит на ліки дозволяє фармацевтичної галузі Німеччини триматися на плаву навіть у періоди фінансових криз та спадів економіки.

Громадяни України можуть придбати оригінальні ліки або аптечну косметику прямо з Німеччини просто і швидко розширюється завдяки мережі інтернет-аптек, в тому числі й русифікованих. Придбати медикаменти можна й особисто, відвідавши аптеку в Німеччині, не забуваючи при цьому про особливості німецької аптечної системи.

Ліки та аптеки Німеччини: Відео