Берлінський кінофестиваль або, як заведено називати, Берлінале входить в число найпрестижніших, значущих і авторитетних подій за все кінематографічного світу. Відмінною його рисою є спрямованість на прогресивне геополітичне кіно. Членами журі приділяється величезна увага тому, щоб на конкурсі були представлені роботи з усіх куточків планети. Чим відрізняється ця подія від інших подібних і чому цей захід набула такого популярність, буде цікаво дізнатися.
Сьогодні Berlin Film Festival – це культурна подія інтерконтинентального формату. Конкуренцію йому складають лише Венеціанський і Каннський фестивалі, розмах і значимість яких складно навіть порівнювати.
Щороку кіноконкурс в Берліні перетворює столицю Німеччини в найпопулярнішу точку на карті світу. Місцем його проведення є Палац Берлінале, посаду директора фестивалю займає Дітер Косслік. Однак 2018 рік, який ознаменувався 68-м проведенням конкурсу, став останнім в його кар’єрі, яка тривала в рамках Берлінале ні багато ні мало 17 років.
Про те, що реформа фестивалю давно назріла, стало зрозуміло ще в минулому році, коли 79 кінематографістів підписали спільний лист, в якому говорилося про необхідність внесення змін до концепції та структуру конкурсу.
Історія цієї важливої події у світі кіно почалася в 1951 році. Захід тоді проводилося з 8 по 17 липня, а вручення нагород відбулося на наступний день, 18 липня.
Засновниками фестивалю стали країни-союзники з антигітлерівської коаліції в роки Другої світової війни: Франція, Великобританія і США. Саме під їх управлінням після капітуляції Німеччини перебував Західний Берлін.
У рік проведення першого конкурсу премії присуджувало виключно німецьке журі. У проміжку з 52-го по 55-й рік рішення виносилось на підставі опитувань публіки та голосувань, проведених в міжнародних виданнях. На той момент призи вручалися в таких номінаціях:
Але вже з 1956 року призери отримують свої нагороди згідно з рішенням міжнародної команди суддів. В цьому ж році фестиваль отримав статус міжнародного.
Головним для конкурсантів, які на два тижні з’їжджаються до Берліна, є визнання і нагороди, які вручаються переможцям на підставі рішення компетентних експертів. На сьогодні, таких призів існує досить багато і не в одній номінації, тому шанс виділитися і запам’ятатися є у всіх фільмів-учасників.
Основний приз конкурсу – «Золотий Ведмідь» (геральдичний символ німецької держави). Його отримують переможці у двох номінаціях: «Кращий повнометражний фільм» і «Кращий короткометражний фільм». Друга номінація була введена в 1956 році. До цього короткометражки НЕ удостоювалися вищої нагороди.
У 1982 році був заснований ще один головний приз – «За життєві досягнення».
Далі йде серія нагород «Срібний ведмідь»:
У 2006 році Міжнародний кінофестиваль заснував нагороду в номінації «Краща дебютна робота».
До складу команди незалежних суддів зазвичай входять експерти, вибір яких не залежить від організаторів конкурсу. Сьогодні на фестивалі вручається велика кількість таких нагород:
Сюди ж можна віднести Peace Film Prize, Arte International Prize, Panorama Audience Award.
Берлінале – це не просто конкурс кіно, це ще й фестиваль культур, тому основними нагородами захід не обмежується. На конкурсі засновані наступні номінації:
Свого часу нагород Берлінського фестивалю були удостоєні Інгмар Бергман, Паоло Пазоліні, Софі Лорен, Жан-Поль Бельмондо, Джейн Фонда, Роман Поланскі, Мілош Форман. Представники російського кінематографа до 1975 року участі в конкурсі не брали. Однак пізніше в різні роки премії отримували:
У той час як засновники вводять все нові призи та нагороди, деякі з існуючих раніше залишаються в минулому. До них можна віднести:
Щорічно кількість фільмів-конкурсантів становить близько 400 кінострічок. Відбір проходить протягом двох тижнів, після чого проводиться урочисте вручення всіх заявлених призів. Крім основної конкурсної програми кіноперегляд здійснюється ще в кількох секціях:
У конкурсному відборі беруть участь повнометражні та короткометражні фільми, які були створені протягом 12 місяців до початку Берлінале і не брали участь ні в одному іншому фестивалі.
Умови та правила участі:
Подати заявку на участь в програмі можна в режимі онлайн починаючи з середини вересня. Крім цього, необхідно надати відомості про компанію-виробника, фільмографію, синопсис, дані про режисера (повна біографія), перелік учасників знімальної групи та акторського складу.
Всі фільми, представлені на конкурсі, подаються з англійськими або німецькими субтитрами.
В даний час фестиваль щорічно проводиться в лютому (раніше проводився влітку). У поточному році дати проведення Берлінале припали на 15-25 лютого.
Берлінський кінофорум є одним з трьох важливих подій у світі кінематографа поряд з фестивалями в Каннах і Венеції. Проходить він, починаючи з 1951 року, в Берліні й триває два тижні.
У конкурсі беруть участь фільми з різних країн світу, які були створені протягом року до початку конкурсу і не були заявлені для участі в інших фестивалях.
Головний приз Берлінале – «Золотий Ведмідь», який вручається за кращий повно та короткометражний фільм. Крім того, конкурсанти отримують нагороду «Срібний ведмідь» в різних номінаціях, призи від незалежного журі та багато інших відзнаки в самих різних секціях і відборах.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy