Еміграція

Отримання статусу біженця та політичного притулку в Канаді

Share

У Канаді особливу увагу приділяють проблемам біженців у 2024 році. Щорічно уряд країни виділяє квоти на розміщення у себе людей, яким потрібно політичний притулок. На час оформлення статусу забезпечуються нормальні умови життя, а саме розгляд заяви не займає надто багато часу.

Як живуть біженці

Після прибуття в Канаду біженців вже в аеропорту або якщо добиралися морським шляхом, то в морському порту зустрічає представник імміграційної служби. Він і роз’яснить, як отримати статус біженця в Канаді.

На час прийняття рішення по беженству безкоштовно буде надано:

  • Житло у спеціалізованих таборах в передмістях р. Торонто.
  • Медична допомога.
  • Психологічні та іншого роду консультації.
  • Навчання для дітей.

Можна буде отримати дозвіл, щоб влаштуватися на роботу. А також надається соціальна допомога на час розгляду заявки. Є можливість пройти курси з вивчення мови і отримання трудових навичок, які затребувані на ринку праці в Канаді.

Хто може отримати статус біженця

Біженцем у Канаді можна стати у кількох випадках, які визначені законом. Претендент повинен зробити наступне:

  • Після прибуття в аеропорт Канади громадянин відразу ж повинен повідомити про свій намір отримати статус біженця в Канаді представникам спеціальних імміграційних служб країни.
  • Перебуваючи на території країни, звернутися в центр по імміграції.Імміграційні служби не може відмовити у наданні притулку до розгляду всіх обставин заявника. Отримують цей статус доведеться чекати остаточного рішення до 60 днів. Але якщо заявник з країни, яка входить до списку прискореного розгляду заяви, то цей термін скорочується і складає 30-35 днів.

Канадські влади розрізняють поняття «біженець» і «іммігрант». До першої категорії відносять людей, обставини яких підпадають під наступні ознаки: вони змушені покинути рідну країну, щоб отримати політичний притулок, тому що їх переслідують, у них немає можливості повернутися в країну без загрози власного життя або обмеження свобод.

Виходячи з цих визначень вже більш конкретно встановлюється, хто має право отримати притулок. Відповідний статус належить тим, хто переслідується:

  • З політичних мотивів.
  • На підставі національної або расової приналежності.
  • З-за того, що має відношення до релігійної, соціальної групи.

Всі ці переслідування супроводжуються порушенням прав людини і стають підставою для отримання притулку. На відміну від біженців іммігранти прагнуть виїхати в Канаду, приймаючи рішення вільно, не під тиском обставин, з метою в подальшому отримати громадянство.

В залежності від того, які причини отримання притулку і чи буде надана матеріальна допомога, всіх прибувають в країну біженців поділяють на три підкатегорії:

  • Покинули батьківщину з причини будь-якого роду переслідувань. Вони отримують матеріальну допомогу від уряду.
  • Подали заяву, перебуваючи в третій країні, в якій опинилися у результаті війни або порушення прав людини у себе на батьківщині. Такі біженці повинні забезпечувати себе і свої сім’ї самостійно.
  • Громадяни Сальвадора, Конго, Судану, Сьєрра-Леоне, Гватемали і Колумбії. Вони можуть розраховувати на матеріальну підтримку.

Допомога

Посібник для біженців у Канаді належить тільки тим, хто не знайшов ще роботи і не має необхідних для життя засобів. Воно видається на час розгляду справи заявника. При цьому обов’язкова умова видачі допомоги полягає в тому, щоб біженець активно шукав роботу і вчився на курсах англійської мови.

Посібник перестають видавати, як тільки член сім’ї влаштовується на роботу. Під сім’єю мається на увазі чоловік, дружина і діти, які не досягли повноліття. Якщо ж біженці один одному брати чи сестри, то при влаштуванні одного з них на роботу решта продовжують отримувати виплати.

Розмір фінансової підтримки такої (з розрахунку на одну особу, дол.):

  • Житло — до 490.
  • Харчування — до 220.
  • Спеціальне харчування, у разі якщо є довідка від канадського лікаря, — до 300.
  • Проїзд — до 130 (видається, якщо біженець навчається на курсах).

У разі екстреної необхідності безкоштовно надаються послуги стоматолога і медикаменти, виписані для лікування лікарем. Після того як отримано дозвіл на проживання, біженець має право вимагати від держави 5000 дол. на те, щоб пройти перенавчання за новою професією. Ці гроші будуть перераховуватися на рахунок навчального закладу, де він буде проходити навчання.

Крім держави, різні імміграційні програми здійснюють:

  • Неурядові організації.
  • Церковні організації.
  • Приватні особи.

Вони також можуть мати різну допомогу біженцям, в тому числі і фінансову. А приватні спонсори іноді беруть на себе обов’язок виплачувати грошову допомогу протягом року.

Статус біженця в Канаді для українців

Уряд Канади дозволяє подавати заяву на надання статусу біженця тільки за рекомендацією представництва ООН в Україні. Причини, які можуть бути підставою для надання притулку українцю:

  1. Позбавлення волі слова або можливості висловити свою точку зору.
  2. Ув’язнення не за кримінальними мотивами.
  3. Позбавлення права бути членом профспілки.

Тому для українців питання про те, як стати біженцем у Канаді, здебільшого пов’язаний з порушенням їх свобод і тим, вважатимуть за потрібне представники ООН дати рекомендацію. Ще один важливий момент полягає в тому, що влада ретельно розглядають заяву і звертають увагу на рейтинг демократії в тій чи іншій країні. Чим він вище, тим менше шансів отримати притулок.

В України рейтинг досить низький: 134 місце — так що у громадянина країни більше шансів стати біженцем у Канаді, ніж тих, що живуть в Замбії (77 місце) або Гондурасі (79).

Підстави для відмови

У Канаді існує певна квота на прийом іммігрантів та біженців на кожен рік. Зазвичай це більше 40 000 людей, але не всі зможуть потрапити в цей список. Деяким відмовляють, і причин може бути декілька:

  • Повторна подача документа, хоча в перший раз було відмовлено у статусі.
  • Невірна інформація, вказана в анкеті.
  • Вже є притулок, але в іншій країні.
  • Чоловік прибув до Канади з країни, яка може надати притулок.

А також відмовлять злочинців, терористів або носіїв небезпечних захворювань. У разі відмови в Канаді не вдасться подати апеляцію, вона просто не приймається. Видається ордер, в якому пропонується залишити країну протягом 30 діб з дня його видачі.

Якщо це правило не буде виконано, то громадянина депортують примусово. А коли виданий ордер на депортацію, то повторно в Канаду можна буде потрапити тільки за спеціальним дозволом міністерства.

Але відсутність можливості апеляції зовсім не означає, що неможливо домогтися повторного розгляду ячыждзэ.заяви. Можна звернутися до суду, який повинен розібратися в правильності винесених рішень. У такому разі без досвідченого в імміграційних справах адвоката не обійтися.

Порядок отримання статусу

Процедура отримання статусу біженця складається з декількох послідовних етапів, які треба пройти дуже уважно і акуратно.

Складання заяви на отримання притулку. У ньому зазначаються причини, які спонукали заявника зважитися на втечу з країни. Заповнюють його на спеціальному бланку у службі імміграції. Треба постаратися, щоб прохання було заповнено без помилок, вони можуть стати підставою для відмови.

  1. Після подачі заяви імміграційна служба призначає дату слухань, які проходять у формі інтерв’ю. Буде опитаний кожний член сім’ї.
  2. Відомості треба давати максимально правдиві, всі відповіді протоколюються і підшиваються до справи.
  3. Заповнення імміграційної форми з переліком досить докладних і різнопланових питань. Ця форма розглядається протягом трьох місяців.
  4. Співбесіда з чиновниками з імміграційного міністерства та ради у справах біженців. Вони будуть з’ясовувати, наскільки правдива інформація, представлена в двох документах, анкети і формі.

Останній етап — це отримання статусу, який видається на підставі слухань та співбесіди.

Державні проекти по захисту біженців

Канада як держава виникла в результаті імміграції представників різних країн, в основному з Євразійського континенту. В даний час має декілька програм, що сприяють приїзду нових мігрантів у країну. Стати громадянином Канади можна, скориставшись проектами по переїзду на основі навчання, роботи, перекваліфікації, наукової діяльності.

Є також програми по захисту біженців:

  • Для тих, хто намагається отримати притулок, ще не перебуваючи на території країни.
  • Для вже опинилися в Канаді.

Convention refugees

Це програма, яка отримує державні субсидії, а також кошти від приватних спонсорів. Вона спрямована на допомогу саме тим біженцям, які поки що не знаходяться на території Канади.

Це три категорії:

  • Ті, хто подає прохання, перебуваючи не в своїй державі. Як правило, таких осіб переслідують за расовою чи національною ознакою. Найбільш складна категорія, так як її представники не мають навіть тимчасового статусу для проживання.
  • Біженці, які подають заяву, мають офіційний дозвіл на тимчасове проживання в іншій країні. Зазвичай це жертви воєн.
  • Люди, які живуть у своїй країні, але піддаються переслідуванням з політичних мотивів або навіть знаходяться в тюремному ув’язненні як політичні злочинці.

Person in need of protection

Це програма для тих, хто опинився на території Канади. Вони можуть скласти заяву вже в аеропорту або в імміграційній службі.

І отримати право проживати в таборі і приготуватися до тривалого процесу, в ході якого треба довести обгрунтованість своїх претензій на статус біженця.

Які документи знадобляться

Крім заяви, анкети в імміграційну службу, необхідно представити пакет документів:

  • Три фото, як на закордонний паспорт.
  • Паспорт.
  • Квиток, за яким біженець прибув до Канади.
  • Свідоцтво про народження.

Важливо представити максимальну кількість доказів переслідування на батьківщині, включають фото, відеоматеріали, вирізки з газет, копії судових рішень і т. д. А також проїзні документи, що свідчать про те, що заявник добирався до Канади.

Федеральні програми допомоги

На федеральному рівні фінансування міграційних проектів здійснюється з бюджету країни. Біженці розміщуються в регіонах, які не мають власних програм допомоги мігрантам.

На федеральному рівні розроблено кілька проектів допомоги:

  • Source Country Class.
  • Convention Refugees Abroad Class.
  • Source Country Class.
  • Person in need of Protection.

Всі ці програми успішно діють на більшій частині території Канади. Влада при прийомі біженців або мігрантів діють, перш за все, з міркувань користі для своєї країни приймається на проживання іноземця.

Провінційні програми

Частина провінцій Канади обговорили для себе власні програми прийому мігрантів і біженців. Це дало додаткові можливості владі цих регіонів проводити ретельний відбір прийнятих і обмежувати їх кількість.

Ось список провінцій, які встановлюють власні правила прийому біженців:

  • Юкон;
  • Британська Колумбія;
  • Нью-Брансвік;
  • Ньюфаундленд;
  • Лабрадор;
  • Онтаріо;
  • Острів Принца Едуарда;
  • Саскачеван;
  • Манітоба;
  • Альберта.

Особливе положення у провінції Квебек, де досить розвинені сепаратистські настрої. Цей регіон уклав з урядом Канади спеціальну угоду щодо біженців. За нього Квебек приймає лише тих, хто економічно виправдовує своє перебування в провінції і буде мати спонсорську допомогу.