Люди, які знаходиться в тій чи іншій країні діляться на три категорії, юридичного статусу осіб – громадян, постійних жителів і тимчасово проживаючих осіб. Основне населення країни складають її громадяни. Саме ця категорія володіє всіма правами та свободами, яке гарантує держава. Як правило, громадянство дається за фактом народження, і його можуть позбавити лише в особливих випадках. Громадянство набувається або по праву крові, тобто коли один з батьків є громадянином цієї країни, або по праву землі, коли громадянство дається кожному, хто народився на території цієї держави. Громадянство також можна отримати в процесі натуралізації, тобто шляхом виконання ряду умов у 2024 році.
Ті жителі країни, які не є громадянами, але отримали право жити та працювати в ньому на постійній основі, є особами зі статусом постійного жителя. Як правило, ця категорія має право жити та працювати в країні без особливих обмежень, проте не володіє рядом прав і свобод, які поширюються тільки на громадян цієї країни.
Статус постійного жителя не є довічним, його можна позбутися при невиконанні умов, на яких він був наданий. У більшості випадків статус постійного жителя, за умови проживання певного часу на території країни, дозволяє пройти процедуру натуралізації і отримати громадянство.
Останньою категорією є особи, які тимчасово проживають на території країни (тимчасові мешканці). До них відносяться всі, хто в’їхав в країну за візою, яка не передбачає надання статусу постійного жителя, і по закінченні визначеного терміну повинен покинути її. Зазвичай це ті, хто приїхав відвідати родичів, зробити туристичну поїздку, пройти навчання, попрацювати. Все перераховане вище стосується й Канади.
Основна частина живуть в Канаді людей є її громадянами, тобто особами, у яких є канадське громадянство. Громадянство в Канаді виходить по праву народження і шляхом натуралізації. Для отримання канадського громадянства по праву народження потрібно, щоб хоча б один з батьків дитини був канадським громадянином, або дитина повинна бути народжений на території Канади (в цьому випадку не має значення, чи є канадське громадянство його батьків).
Канадське громадянство можна також отримати шляхом натуралізації. Для цього особа, яка претендує на канадське громадянство, має прожити на території Канади певний строк зі статусом постійного жителя, подати заяву на громадянство і скласти іспит.
Зараз для того, щоб отримати канадське громадянство, осіб зі статусом постійного жителя повинен прожити на території Канади три роки з останніх чотирьох. Щорічно канадське громадянство шляхом натуралізації отримують близько 150 тисяч осіб, хоча у 2014 і 2015 роках щорічно громадянство отримували по 250 тисяч осіб.
Ця категорія жителів Канади має положення, мало чим відрізняється від становища громадян. Їм дозволено необмежене за часом проживання на території Канади, дано право на необмежений в’їзд і виїзд з країни, надано право на роботу, і на них поширюються всі ті пільги і соціальні програми, які мають громадяни.
Однак, є ряд обмежень. Особи з даним статусом повинні проживати на території Канади певний час із тим, щоб не втратити статус. Зараз потрібно жити на території Канади як мінімум два сукупних року з п’яти, щоб не втратити статусу. Постійні жителі також можуть бути позбавлені свого статусу, якщо порушать закони Канади.
Є обмеження в правах – не громадяни не можуть брати участь у голосуванні, не можуть служити в збройних силах країни, не можуть займати певні посади в державних органах, і так далі. Також на них не поширюються можливості безвізового в’їзду в ті країни, з якими у Канади підписані угоди про безвізовий обмін.
Статус постійного жителя можна отримати, пройшовши процедуру імміграції в Канаду за однією з імміграційних категорій. Після проживання на території Канади протягом певного періоду часу особа зі статусом постійного жителя має право подавати заяву на отримання громадянства. Зараз цей період становить мінімум три роки з останніх чотирьох. Щорічно Канада надає статус постійного жителя більш ніж 300 тисячам осіб.
Щорічно Канаду відвідують близько 21 мільйона осіб. Громадян поділяють на тих, хто приїжджає як турист, хто їде на навчання і хто їде на тимчасову роботу в Канаду. Проте всім їм видається тільки один віз візи – Temporary Resident Visa. Це універсальна віза для всіх, хто в’їжджає в Канаду тимчасово.
Ті, хто прибуває в Канаду по бізнесу, наукового або культурного обміну, з метою відвідування родичів і т. д. – всі вони підпадають під визначення туриста. Для в’їзду в країну їм необхідно мати в’їзну візу Temporary Resident Visa.
Максимальний термін перебування в країні по ній становить 6 місяців. У випадку, якщо потрібно продовжити термін перебування, віза продовжується в імміграційних органах Канади. Особи, які приїхали в Канаду по Temporary Resident Visa, не мають права навчатися тут, якщо навчання займає більше 6 місяців, і тим більше не мають права працювати в країні. Після закінчення терміну дії візи вони повинні покинути Канаду.
Для того, щоб мати можливість проходити навчання в Канаді, якщо це навчання займає більше 6 місяців, слід на додаток до в’їзній візі Temporary Resident Visa отримати дозвіл на навчання Study Permit. Цей дозвіл дає можливість перебувати в Канаді протягом усього терміну навчання, тобто розширює термін дії в’їзної візи. Минулого року в Канаді з дозволом Study Permit проживало близько 500,000 осіб.
Для того, щоб мати можливість працювати в Канаді, не маючи статусу громадянина або постійного жителя, слід на додаток до в’їзній візі Temporary Resident Visa отримати дозвіл на роботу Work permit. Це дозвіл, крім права працювати на території Канади, дає можливість перебувати в Канаді протягом усього терміну роботи, тобто розширює термін дії в’їзної візи. Щорічно видається близько 100,000 таких дозволів.
Якщо говорити про права, які мають особи, які тимчасово проживають на території Канади, то вони обмежені. Вони не мають права на роботу, на них не поширюються багато пільги, як медичне страхування або пільгові тарифи на навчання, вони не мають права брати участь у виборах, і так далі.
1. Статус тимчасового мешканця. Для цього достатньо отримати туристичну візу і/або дозвіл на навчання та/або роботу. Отримання туристичної візи та дозволу на роботу чи навчання ніяким чином не пов’язано з отримання статусу постійного жителя і тим більше канадського громадянства. Це не більш ніж дозвіл перебувати на території Канади протягом обмеженого терміну.
2. Статус постійного жителя. Для його отримання потрібно пройти імміграційний процес за однією з імміграційних категорій. У разі успішного закінчення імміграційного процесу видається імміграційна віза, на підставі якої після в’їзду в Канаду присвоюється статус постійного жителя.
3. Статус громадянина. Його може отримати постійний житель Канади, який прожив певний час на території Канади, склав іспит на громадянство та прийняв присягу.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy