Навчання

Провідні університети Ізраїлю

Share

Ізраїльська система вищої освіти сформована на основі американської моделі та сьогодні являє собою одну з наймолодших, але досить розвинених і прогресивних систем у світі. Деякі університети Ізраїлю почали свою діяльність ще до того, як було утворено сама держава, і сьогодні займають провідні позиції у світових рейтингах навчальних закладів.

Провідні університети ІзраїлюПровідні університети Ізраїлю

Як влаштована ізраїльська освітня система

Навчання підростаючого покоління в Ізраїлі проходить у кілька етапів:

Записати дитину в ясла можна вже з трьох місяців. Але це обійдеться родині в певний бюджет, оскільки безкоштовне відвідування дошкільного закладу можливе лише з 3 років.

Завдяки великому попиту на дитячі садки в країні з’явилося багато їх різновидів, починаючи від групи продовженого дня (для дітей, чиї батьки працюють), закінчуючи повноцінним дитячим садом і літніми закладами, де малюки тимчасово перебувають під час канікул.

Ізраїльська школа поділяється на три ступені:

  • початкова – з 1-го по 6-й класи (діти 6-12 років);
  • середня – з 7-го по 9-й класи (12-15 років);
  • старша – з 10-го по 12-й класи (15-18 років).

Система освіти в Ізраїлі не зобов’язує дітей після 9-го класу продовжувати навчання в школі. Вони можуть вступити в коледж або завершити освітній процес.

Вступ до вишу передбачає наявність атестата про завершення всіх 12 класів. В університеті навчання також поділяється на етапи: бакалаврат, магістратура, докторантура.

Найбільш затребуваними є дипломи за напрямами:

  • менеджмент,
  • інформаційні технології,
  • економіка,
  • природничі науки,
  • психологія,
  • інженерія,
  • медицина.

Навчання в ізраїльських вишах можливо тільки на платній основі: і для євреїв, і для тих, хто проходить за програмою репатріації, і для іноземних громадян.

Структура ізраїльських ВНЗ

Всього в країні працює 9 державних вишів. Ізраїльські університети відрізняються від всіх інших типів навчальних закладів тим, що проводять масштабну науково-дослідну роботу. Це приваблює сюди не тільки студентів, але і вчених.

Найчастіше вищий навчальний заклад проводить підготовку фахівців за всіма напрямами (технічне, гуманітарне, наукове). Але є й такі, які мають вузьку спрямованість (наприклад, Техніон або Інститут Вейцмана).

Крім державних вишів, в країні функціонують 150 коледжів, академій і бізнес-шкіл. Основна їх відмінність – різні можливості у присудженні наукових ступенів.

  • Так, отримати диплом бакалавра можна у всіх університетах (крім Інституту ім. Вейцмана) і майже у всіх академіях та коледжах.
  • Магістерська ступінь доступна лише в деяких коледжах і у всіх університетах.
  • Закінчити докторантуру можна тільки в університетах, за винятком Відкритого університету ім. Аріельского.
  • У бізнес-школах надається можливість пройти посилений курс практики та теорії, які необхідні підприємцям для ведення бізнесу. Закінчення бізнес-школи передбачає захист наукової роботи та отримання диплома МВА.

Як стати студентом ізраїльського ВНЗ

Тим іноземцям, які приїхали з-за кордону і хочуть знати, як вступати в університет Ізраїлю, необхідно пам’ятати, що атестата про шкільну освіту або диплома коледжу буде недостатньо. Доведеться пройти підготовчі курси, програма яких включає історію Ізраїлю, англійська мова і, найчастіше, іврит. Водночас, кандидати готуються до проходження психометричного тесту, обов’язкового для всіх абітурієнтів.

Основне завдання тесту – перевірка знань івриту та англійської мови, оцінка кількісного і словесного мислення майбутнього студента. Тим, хто вибрав технічну спеціальність, доведеться здати іспит з фізики та математики.

Кандидати на вступ на творчих напрямках повинні надати портфоліо та пройти перегляд або прослуховування. Стати студентами медичних вишів можуть тільки ізраїльтяни або особи, що мають єврейське коріння.

З документів знадобляться:

  1. Копія паспорта.
  2. Фото.
  3. Квитанція з оплаченим реєстраційним внеском.
  4. Результати психометричного тесту.
  5. Копія документа про наявний освіту.

Всі папери, складені іноземною мовою, повинні бути перекладені на іврит і завірені нотаріусом. Після отримання підтвердження з ВНЗ необхідно звернутися в консульство для оформлення студентської візи.

Провідні університети країни

Діяльність вищих навчальних закладів контролюється Радою з питань вищої освіти. Вибрати кращий навчальний заклад дозволить рейтинг університетів Ізраїлю, складений Міністерством освіти країни.

Термін навчання у кожному з перерахованих внз залежить від ступеня і від обраної спеціальності:

  • Бакалаврат – 3 роки в університеті або 4 роки в коледжі.
  • Магістратура – 2-3 роки.
  • Докторантура – 2-4 роки.

Єврейський університет в Єрусалимі

Єврейський університет посідає перше місце за популярністю в країні. Це один з найбільших в країні освітніх центрів та науково-дослідних інститутів, він входить в рейтинг 100 лідерів в системі вищої освіти у світі.

Датою заснування вишу вважається 1918 рік, хоча офіційно він був відкритий і прийняв перших студентів тільки в 1925 році. Ідея створення навчального закладу належала активістам міжнародної Сіоністської організації, які мали намір заснувати першу вищу школу на Палестинській території.

Єврейський університет в Єрусалимі відомий ще й тим, що найперша лекція в ньому була прочитана знаменитим Альбертом Ейнштейном. Сьогодні тут можна отримати спеціальність за напрямами:

  • гуманітарні та соціальні науки;
  • право;
  • математика та природничі науки;
  • сільське господарство, навколишнє середовище та продовольство;
  • медицина;
  • стоматологія.

При виші на правах факультетів працюють вищі школи, які видають дипломи за спеціальностями:

  • менеджмент;
  • комп’ютерні технології та інженерія;
  • соціальна робота;
  • суспільна охорона здоров’я;
  • педагогіка;
  • фармакологія;
  • екологія;
  • ветеринарія.

Найкращі факультети в Єврейському університеті відносяться до гуманітарного напрямку: антропологія, психологія та лінгвістика. Друге місце в розрізі академічної репутації займає факультет лісівництва, на третьому розташувалися математика, інформаційні технології та статистика.

На базі цього університету проводиться 40 % всіх наукових розробок у країні. Величезним авторитетом користується факультет юдаїки, що зумовлено історією створення ВНЗ.

Єрусалимський університет навчає близько 17 тисяч студентів, 4 % з яких іноземці. Також він має студентськими гуртожитками, дає можливість навчатися дистанційно, бере участь у програмах обміну.

Вартість навчання (в доларах США):

Бакалаврат Магістратура
Для громадян 5 000-7 500 (залежить від факультету) 5000
Для іноземних студентів 7 500-16 000 (залежно від факультету) 16000

Основні корпуси розташовані в Єрусалимі, ще один філіал знаходиться в місті Реховот.

Техніон – Технологічний університет

Один з найбільших і найстаріших на території ізраїльського держави Технологічний університет був заснований в 1912 році членами «Товариства надання допомоги євреям Німеччини», розташованим в місті Хайфа, відкритий у 1924 році.

Техніон відомий у світі наступними профільними факультетами:

  • математика;
  • комп’ютерні науки та інформатика;
  • інженерний факультет, зокрема, програми інжинірингу електронних систем і цивільного будівництва.

Університетське містечко (Technion City) утворюють 90 будівель. Щосереди тут проводяться двогодинний музичний марафон і ярмарок мистецтв.

Кількість студентів – близько 14 тисяч. Вартість навчання на бакалавріаті становить 8 000 $ для іноземців та 2 500 $ – для резидентів, на магістратурі відповідно 13 000 $ і 2 500 $.

Офіційний сайт вишу – www.technion.ac.il.

Університет в Тель-Авіві

Тель-Авівський університет був заснований в 60-х роках минулого століття в результаті об’єднання Школи права та економіки, Інституту природничих наук та Інституту юдаїки. Сьогодні займає лідируючі позиції серед дослідних центрів країни та третє місце в рейтингу популярності ізраїльських університетів.

Найсильнішим тут вважаються факультет медицини, природничих наук (зокрема, відділення астрономії та фізики), мистецтва, інновацій та інжинірингу. Медичний факультет славиться масштабної дослідницької роботою і вимогливістю до студентів.

Університет Тель-Авіва містить на своїй території Ботанічний сад, підземний Музей кореневих систем і Парк для людей, позбавлених зору (експонати можна чіпати та нюхати).

Напрями Факультети
Медицина, наука про життя вища медична школа; фармакологія; громадське охорона здоров’я; стоматологія;
Точні науки, нанотехнології, інженерія електротехніка, електроніка; матеріалознавство; біомедична інженерія; нанонауки.
Суспільні науки право; політологія; соціальні науки; економіка; психологія; комунікації; екологія; менеджмент.
Мистецтво кіно та ТБ; театр; архітектура; музика; історія мистецтв.
Гуманітарні науки ісламознавство та арабістика; загальна історія; археологія; географія; лінгвістика, філософія.

Вартість навчання становить 1000 доларів в рік на магістратурі для резидентів; для іноземців – 11 000 і 17 500 доларів на бакалавраті та магістратурі відповідно.

Університет імені Бен-Гуріона

Університет в Беер-Шева заснований у 1969 році за підтримки тодішнього прем’єр-міністра країни Давида Бен-Гуріона. Має філіями в Ейлаті та Сде-Бокере.

Першими напрямками в університеті були гуманітарні та природничі науки, інженерія. ВНЗ входить до Асоціації середземноморських університетів.

Популярність навчальний заклад отримав завдяки факультетам:

  • інформатики та комп’ютерних технологій;
  • інженерії;
  • природничих наук;
  • медицини (дане відділення працює на базі лікарні імені Моше Сороки та славиться унікальними програмами в галузі геронтології – науки, що вивчає соціальні, біологічні та психологічні аспекти старіння людини, способи боротьби з нею).

Окремої уваги заслуговує Центр з освоєння пустель та розвитку сільськогосподарської галузі.

Для резидентів країни навчання в університеті імені Бен-Гуріона обходиться в 1000-2 500 доларів США в рік, для іноземців: 11 000-11 200 $.

Кількість студентів – близько 19 тисяч осіб. З них 18 % – особи, які прибули з-за кордону.

Інститут імені Хаїма Вейцмана

Інститут ім. Вейцмана в Реховоті (недалеко від Тель-Авіва) заснований в 30-х роках минулого століття хіміком Хаїмом Вейцманом. Спочатку навчальний заклад мав ім’я Даніеля Сиев. У 1949 році Вейцман став першим президентом Ізраїлю і ВНЗ був перейменований на його честь.

Сьогодні університет є некомерційним приватним освітнім закладом, де можна отримати диплом за однією з програм магістратури або аспірантури.

Інститут Вейцмана включає 250 теоретико-дослідних і експериментальних груп, які працюють у п’яти напрямках:

  • математика;
  • біологія;
  • хімія;
  • фізика;
  • інформатика.

Навчання тут нерозривно пов’язане з дослідженнями та розраховане на тих, хто має намір займатися науковою діяльністю. Найсильнішими напрямками є медицина, інформатика і фізика.

Число студентів – трохи більше ніж 700 осіб, 11 % з них іноземці.

Навчання в інституті проводиться на безкоштовній основі. Щоб вчені не відволікалися від наукової діяльності, їм виплачується стипендія у розмірі 1 540 $ для магістрів і 1 770-2 000 $ для докторів наук.

Бар-Иланский університет

Університет імені Бар-Ілана є державним вищим навчальним закладом, заснованим в 1955 році. Розташований у місті Рамат-Гані. Провідне напрям інформатика і юдаїка.

Навчання ведеться на 6 факультетах (кожен з них поділяється на кілька спеціалізацій):

  • правознавство;
  • юдаїка;
  • суспільні науки;
  • точні науки;
  • гуманітарні науки;
  • біологія.

Один рік навчання тут обійдеться в 13 000 $ в рік на програмі бакалаврату і 17 500 $ – на магістерській.

Число студентів сягає 17 тисяч осіб, кількість викладачів – 1 400 співробітників, більшість з яких запрошені з-за кордону.

Університет Хайфи

Засновано навчальний заклад в 1963 році. Центральний корпус («Вежа Ешколь») розташований на горі Тлалим, видно здалеку і є однією з визначних пам’яток міста.

Університет Хайфи навчає близько 18 тисяч студентів на наступних факультетах:

  • гуманітарному;
  • природничих наук;
  • педагогічному;
  • соціальних наук;
  • юриспруденції;
  • громадської охорони здоров’я і соцзабезпечення;
  • у Вищій школі морських наук;
  • менеджменту.

Розцінки на навчання в Хайфському університеті залежать від ступеня: бакалаврат – 12 450 $, магістратура – 14 600 $ за один навчальний рік. ВНЗ бере активну участь у наукових розробках та дослідженнях. Приміром, кафедра інформатики займається розробкою програм для генної інженерії.

Відкритий університет

Тим, хто шукає виші в Ізраїлі для українців з дистанційним навчанням, ідеально підійде Відкритий Університет. Вчитися тут можна заочно, а вимоги до абітурієнтів мінімальні (не потрібно атестат зрілості, не потрібно підтверджувати рівень знань). Сюди приймають студентів будь-якого віку.

Навчання ведеться в наступних напрямках:

  • література, мистецтво, філологія;
  • історія, юдаїка, філософія;
  • освіта і психологія;
  • соціологія, комунікації, політологія;
  • економіка і менеджмент;
  • інформатика і математика;
  • природничі науки.

Ціни на навчання у рік виглядають так:

  • бакалаврат – 14 000 $;
  • магістратура – 15 900 $.

Сьогодні Відкритий університет Ізраїлю навчає близько 46 тисяч студентів.

Університет міста Аріель

Коледж в Аріелі, заснований в 1982 році, дуже швидко отримав університетський статус і увійшов в десятку кращих вишів країни. Щорічно близько 15 тисяч студентів опановують тут професії на чотирьох факультетах:

  • інженерний (цивільне будівництво, архітектура, електроніка, електротехніка, машинобудування, хімічна інженерія);
  • природничі науки (хімія, математика, фізика, комп’ютерні технології, молекулярна біологія);
  • науки про здоров’я (управління в системі охорони здоров’я, фізіотерапія);
  • соціальні науки (антропологія і соціологія, психологія, кримінологія, менеджмент, економіка, політологія, соціальна робота).

Аріельський університет обійдеться у 10 тисяч доларів США за рік навчання на програмі бакалавріату та у 13 тисяч – на магістерському курсі.

Інші ВНЗ країни

Список місць, куди можна піти вчитися, щоб отримати вищу освіту, можна доповнити наступними закладами:

  • Interdisciplinary Center Herzliya – приватний навчальний заклад, розташований у місті Герцлія. Тут навчається близько 8 тисяч осіб. Факультети: міжнародна політика, комп’ютерні науки, юриспруденція, психологія, економіка.
  • Холонский інститут технологій засновано в 1969 році. Займається великими розробками в області дизайну, технологій і управління. Факультети: інженерія, менеджмент, комп’ютерні науки, дизайн.
  • Музична академія імені Рубіна в Єрусалимі. Випускники отримують ступінь бакалавра, бажаючі можуть продовжити освітній процес в Єврейському університеті.
  • Академія мистецтв і дизайну «Бецалель» знаходиться в Єрусалимі на горі Скопус. Навчання ведеться на факультетах фотографії, образотворчого мистецтва, кераміки, архітектури.
  • Академія спорту імені Вингейта розташована неподалік від міста Нетанія. Займається підготовкою спортсменів, тренерів, інструкторів.

Скільки коштує навчання

Іноземцям навчання в Ізраїлі коштує на 25 % дорожче, ніж резидентам. В середньому один рік навчання на бакалавра коштує 8 000-11 000 $, на магістра – 13 000-18 000$. Залежить сума від того, наскільки престижним є ВНЗ, де він розташований, наскільки популярна обрана спеціальність.

Інститути в Ізраїлі, які знаходяться у великих містах, мають ціни на навчання вище, ніж провінційні. Якщо у студента виникли фінансові труднощі, він може взяти академічну відпустку на рік.

Не варто забувати про обов’язкові платежі, які очікують студентів крім плати за навчання:

  • внесок в Студентський союз – 70-84 $;
  • оплата послуг служби безпеки при університеті – 112 $ кожен місяць;
  • медична страховка – 420 $ в рік.

Придбання посібників і підручників також здійснюється за свій рахунок. На оплату місця в гуртожитку доведеться виділити 168-475 $ щомісяця. Проте в Ізраїлі студентам дозволено поєднувати навчання і роботу.

Обдаровані іноземні учні можуть подати заявку на отримання гранту або стипендії за особливі заслуги у навчанні, якщо навчаються в докторантурі.

Резидентам скоротити витрати на навчання можна, відслуживши в ізраїльській армії: вона оплатить кілька років навчання.

Студенти з малозабезпечених сімей, включаючи іноземців, можуть претендувати на кредит на вигідних умовах при першому вступі (бакалавра).

Нові репатріанти можуть взяти участь у державній програмі підтримки, яка повністю або частково оплачує навчання.

З якими труднощами доведеться зіткнутися

Одна з труднощів, яка виникає на шляху студентів-іноземців, – знання мови. Іврит доведеться не тільки вивчити, але й підтвердити рівень володіння ним в ході спеціального іспиту. Такі галузі знань, як медицина, психологія і юриспруденція зажадають від кандидата дуже високого рівня володіння івритом.

Крім того, слід бути готовим до наступних перешкод:

  • великий пакет документів, які необхідно перевести на іврит і завірити нотаріально. Починається процес ще на батьківщині, а закінчується вже на ізраїльській території. Кандидату необхідно звернутися у відділення Міністерства освіти в Єрусалимі, Хайфі, Тель-Авіві, Нацерет-Илите або Беер-Шеві особисто або надіславши папери поштою.
  • велика кількість бюрократичних складнощів. Наприклад, в Ізраїлі неможливо підтвердити незакінчена освіта;
  • високий рівень цін на продукти харчування, житло, транспорт. Це змушує багатьох студентів відразу ж влаштовуватися на роботу, щоб компенсувати хоча б частину витрат.

Підсумки

Ізраїльські вищі навчальні заклади регулярно займають топові позиції в різних світових рейтингах. Більшість з них веде широку дослідницьку діяльність у багатьох сферах знань.

Провідними вишами країни є Техніон, Єврейський університет, Тель-Авівський, Відкритий та Аріельський університети.

Безкоштовного навчання на цьому ступені освіти в країні немає. Для іноземців навчання в ізраїльському внз зазвичай обходиться на 25% дорожче, ніж для резидентів.

Безкоштовна освіта в Ізраїлі: Відео