Навчання

Особливості організації дитячих садків в Ізраїлі

Share

Оплачувану декретну відпустку в Ізраїлі становить всього 3 місяці, неоплачувана – у 2 рази більше. Тобто перебувати з малюком мама може максимум півроку без втрати місця роботи. Якщо після закінчення строку, визначеного на догляд за новонародженим, жінка вирішує вийти на роботу, дитині наймають няню або, як правило, віддають в ясла. Підбирають відповідне установа зазвичай заздалегідь, оскільки дитячі садки в Ізраїлі різних типів як за вартістю, так і за умовами перебування.

дитячі садки в Ізраїлідитячі садки в Ізраїлі

Система дошкільної освіти в Ізраїлі

Закон, прийнятий ще в 1949 році, регулює дошкільну освіту в Ізраїлі. Обов’язковим, згідно з ним, є освіта дитини з 3 до 12 років. Тобто всі діти повинні відвідувати дитячий садок з 3 років. Для більшості маленьких ізраїльтян освіта починається ще раніше – з 3-місячного віку.

Оскільки найняти няню дозволяє собі не кожен із-за високої вартості подібних послуг, немовля віддають в ясла. Перебування в них платне, незалежно від того, це приватні установи чи державні.

Відвідувати ясла можна до 3 років, далі дитина переходить в дитячий сад. У муніципальних закладах діти перебувають не весь день, а до 14:00. Якщо батьки не можуть забирати його так рано, вони додатково домовляються про продовжений день.

У дитсадках формують групи за віком: 3-4 роки, 4-5 років, 5-6 років. По досягненні 5 років всі діти зобов’язані пройти 1 рік дошкільної підготовки у державному дитячому дошкільному закладі (ДДЗ), навіть якщо до цього відвідували приватний сад. Школу в Ізраїлі починають відвідувати з 6 років.

Різноманітність дитячих садків

Запис в ДДЗ проводиться заздалегідь, батькам при цьому важливо спочатку визначитися з типом дитячого садка:

  • приватний;
  • муніципальний (державний).

Серед них є заклади звичайні (світські), а є релігійні:

Розглянемо докладніше типи ізраїльських ДДЗ:

  1. Ясла або маон (на івриті) – розраховані на малюків від 3 місяців до 3 років. Це приватні заклади, які у свою чергу діляться на:
    • домашні (мишпахтон) – розташовуються дома, не проходять перевірок, групи по 5-8 дітей;
    • розташовані в спеціальних приміщеннях або будівлях (пеутон, інша назва – маон йом) або від приватних осіб, або від Міністерства Мисрад а-Тамат (тоді називаються «бепикуах»). В останньому випадку до приміщень і вихователям пред’являються певні вимоги, на відміну від всіх інших різновидів ясел. Також є можливість претендувати на знижку на оплату саду від держави.
  2. Державні ДДЗ (ириевские) – для дітей від 3 років. За віковими групами діляться на підтипи:
    • молодша група (тром тром хова) – з 3 років;
    • середня (тром хова) – з 4 років;
    • старша (ган хова) – з 5 років.
  3. Група продовженого дня (цаарон) – підключається, коли діти переходять в підготовчу до школи старшу групу саду. Група платна, також може бути від держави, тоді вона працює з 14:00 до 18:00, або приватна, де дитина може залишитися до домовленого з батьками часу. Якщо група продовженого дня знаходиться не в одній будівлі з садком, дітей забирають працівники групи продовженого дня.

Залежно від саду відрізняються оплата та умови утримання дітей. Починаючи з 3 років, в муніципальних дитсадках дітей не укладають спати та не годують, або організовують їм один невеликий перекус. Досить багато в країні російськомовних садків, що особливо важливо для громадян, які прибули в Ізраїль за програмою репатріації.

Оформлення дитини в ізраїльський дитячий садок

Щоб дитина почала ходити в державний ДДЗ, його записують на сайті муніципалітету. Зазвичай перелік садків, де доступні вільні місця, надсилає батькам сам муніципалітет в певні дати, або можна відслідковувати інформацію на порталі відповідного району.

Запис триває весь січень, але може бути продовжена і до середини березня або навіть довше при необхідності.

Документи, які потрібні для того для оформлення:

  • посвідчення особи обох батьків (теудат зеут);
  • довідка від власника саду, якщо він приватний.

Звичні сертифікати про щеплення або медичні карти не потрібні, це турбота сімейного лікаря (рофе мишпоха). А повне обстеження дитини включено у вартість страховки, яку батьки зобов’язані сплачувати щомісячно.

Оплата за відвідування дитячого садка

Обов’язковий платіж у муніципальному дитячому садку – 34 шекелі в місяць на оплату страхового поліса. Додатково може знадобитися оплата за різні культурні програми – банкети, екскурсії, випускні. Сума коливається і в середньому досягає близько 250 шекелів/місяць.

Продовжена група коштує близько 850 шек./міс. Найдорожчі приватні сади можуть обійтися у 2-3 тисячі шек./міс.

Дитячі садки під наглядом Міністерства коштують дешевше – 1-2 тисячі шек./міс. Деяким категоріям громадян доступні знижки.

Дитячі садки в Ізраїлі всередині та зовні

Основний принцип ізраїльтян – виховувати тільки пряником, не застосовуючи батога, – діє повною мірою в ДДЗ. Вважається, що тільки так можна виростити щасливу та успішну людину. У садах створюється тепла та дружня атмосфера, у малюків намагаються розвивати самостійність і відповідальність, повага до оточуючих, вміння слухати та знаходити рішення у випадку конфліктів.

Державні дитячі садки в Ізраїлі, які приймають малюків з 3 років, використовують затверджену програму навчання. У 3-4-річному віці діти повинні навчитися:

  • відрізняти літери від цифр та інших знаків;
  • запам’ятовувати невеликі уривки з казок;
  • відчувати рими в піснях;
  • впізнавати своє ім’я, написане на папері.

Наступний віковий період – черговий етап розвитку, де діти вчаться ділити слова на склади, римувати слова, писати своє ім’я і рахувати до 10. А дошкільнята (5-6 років) вже повинні вміти написати деякі імена, прочитати певний набір слів, відрізнити голосну від приголосної та додати нескладні цифри.

Багато занятть спрямовані на розвиток креативності та логіки у дітей, вони займаються живописом, музикою, творчістю, активними іграми та спортом, спілкуються з тваринами. У садах, як правило, є телевізор, комп’ютер і невелика власна бібліотека.

Приміщення в держустановах просторі, є окремі кімнати для занять, ігор. Обов’язково обладнана майданчик на вулиці з гірками та гойдалками. Територія закрита від сторонніх, по периметру – огорожа, на вході кодовий замок.

Рекомендації щодо вибору дитячого закладу

Вибрати дитячий садок для дитини – справа зовсім не така проста, як здається. Не можна помилитися, адже від того, хто буде з дитиною в ранньому віці залежить його розвиток та емоційний стан. Першим ділом, звичайно ж, важливо визначитися до якого часу дня малюк буде під опікою вихователів.

Якщо батьки працюють повний день, доцільніше звернути увагу на приватний заклад. Рекомендується вивчити відгуки про сади, попередньо виявивши найближчі до будинку. Непогано б відвідати садочок, звернувши увагу, як поводяться діти та педагоги, чим вони займаються, яка обстановка в закладі. Не менш важливо відзначити, безпечно в саду і на майданчику, чисто і прибрано всередині.

Наприклад, такі чудові дитячі садки в Бат-Ямі, як «Сонечко» або «Смішарики», приймають малюків з 3 місяців. Для маленьких гостей доступно 5-разове домашнє харчування, денний сон. Приємна новина для батьків, які обрали «Сонечко», – гнучка система оплати, яка залежить від годин, проведених дитиною в саду. Адреса закладу – вул. Хашмонаим, 20 (сайт закладу).

Подібні установи можна знайти у всіх містах. Для приїжджих з України особливо приємно, що деякі з них – двомовні, як дитячий садок в Хайфі “Теремок”, розташований за адресою: Неві Шеанан, вул. Ціон, 14 (сайт саду Теремок).

Або дуже популярний дитсадок «Шемеш сіті» у місті Петах-Тіква: вул. Салант, 28 (сайт Шемеш-сіті).

Також часто рекомендуються наступні дитячі садки в Ейлаті: «Джерельце»: розташований в будинку 887, район Йеда ве-Ний, сад «Школа після школи» в районі Лев Ейлат, сад «Поутон шель Естер» за адресою вул. Шор, патіо 852.

Кілька слів на закінчення

Короткий відпочинок по догляду за дитиною для мам в Ізраїлі – одна з причин того, що в країні так багато дошкільних закладів. Тут є і приватні, і державні садки, і окремі групи продовженого дня. Нерідкі й заклади від релігійних чи інших громад.

Вибір того чи іншого саду, як правило, залежить від заможності сім’ї, місця проживання та особистих уподобань. З 3 років відвідування дитсадка є обов’язковим згідно з ізраїльськими законами. А з 5 до 6 років діти повинні відвідувати муніципальні садки для підготовки до школи. Плюс для україномовних приїжджих – наявність як чисто українських, так і двомовних садів для малюків.

Дитячі садки в Ізраїлі: Відео