Мало хто з туристів зміг залишитися байдужим до Італії. Скуштувавши всі принади італійського благополуччя, важко встояти перед спокусою залишитися в цієї південноєвропейської країні назавжди. Але імміграція до Італії доступна далеко не всім: щоб переїхати на ПМП, безумовно потрібні вагомі підстави, одного лише бажання стати італійцем недостатньо. Сьогодні ми детально розберемося з найпопулярнішими напрямками для міграції, опишемо тривалий процес легалізації на італійській території, а також розглянемо основні витрати, які доведеться понести мігранту у 2024 році.
Італія – це не тільки узбережжі відразу п’яти морів, скелясті хребти гір, неповторна архітектура і колорит. Ті, хто зважився виїхати жити на Апеннінський півострів, вибирають Італію зовсім з інших причин. І дійсно, ця південноєвропейська країна здатна запропонувати легальним мігрантам значно більше, ніж туристичні визначні пам’ятки.
Розглянемо основні переваги:
До речі, саме бізнес на туристах штовхає багатьох наших співвітчизників переїхати в Рим, Мілан або Венеції. Втім, це далеко не єдиний напрямок для імміграції – зупинимося на них докладніше.
Італійське законодавство дозволяє переїжджати до Італії без мети лише тим іноземцям, які в змозі забезпечити собі безбідне існування без необхідності займатися якою-небудь діяльністю. Для решти еміграція відкрита лише в рамках певних міграційним законодавством підстав.
Найпоширеніші мети проживання:
Розглянемо основні напрями докладніше.
Офіційна робота – одним з найбільш популярних варіантів переїзду. Але не все так просто: згідно зі ст. 21 Зведеного тексту закону про імміграцію та становище іноземців № 286/1998 від 25.07.1998 (Testo unico delle disposizioni concernenti la disciplina-immigrazione e norme sulla condizione dello straniero), в’їзд іноземних працівників допускається лише у межах встановленої квоти. Наприклад, на цей рік передбачено близько 31 000 квот, з них 18 тис. з яких – для сезонних працівників.
Щоб отримати квоту, іноземця роботодавець повинен попередньо погодити її з міграційною службою і центром зайнятості. Для цього він представляє список професій, за якими немає можливості найняти італійського громадянина, і тільки після цього отримує дозвіл на працевлаштування іноземця. На підставі цього дозволу іноземець може отримати дозвіл на проживання для роботи.
Поза квот, згідно зі ст. 27-quater закону № 286/1998, можуть в’їхати й отримати роботу висококваліфіковані фахівці, що володіють вищою освітою та мінімум 3-річним досвідом роботи. Для них оформляється спеціальна посвідка на проживання – Blue Card.
Італія зацікавлена в залученні іноземних підприємців, бо дозволяє мігрантам, які бажають вести бізнес, проживати в країні: їм, згідно зі ст. 26 закону № 286/1998, видається посвідка на проживання для самостійної роботи (Il permesso di soggiorno per lavoro autonomo).
Отримати його можуть:
Обов’язкова умова – отримання у Торгово-промисловій палаті свідоцтва з описом параметрів планованої економічної діяльності та доступних ресурсів для її ведення. Крім того, потрібно дозвіл Nulla Osta від міграційних органів, документи, що підтверджують наявність зазначених ресурсів (не менше 5 тис. євро), документи про реєстрацію та інша дозвільна документація та ліцензії.
Згідно зі ст. 39 закону № 286/1998, отримання освіти в Італії є однією з підстав для тимчасового проживання на італійській території. Однак іноземці з України та інших неєвропейських країн отримують доступ до вищої освіти лише в межах квот, які щороку затверджуються кожним навчальним закладом.
Переїзд в Італію для проживання можливий лише після зарахування студента в державний вуз або отримання запрошення від комерційного навчального закладу.
На їх підставі іноземець отримує студентська посвідка на проживання (Permesso di soggiorno per studio) з відміткою studente (студент), tirocinante (стажист) або alunno (учень).
Студенти мають право працювати у вільний від навчання час, однак це ще не означає їх фінансової спроможності. Тому обов’язкова умова переїзду в Італію по цій підставі – наявність місця проживання (власна або орендована квартира), а також наявність достатніх коштів для власного змісту (з розрахунку не менше 28 євро в день), крім грошей на навчання, проживання і дорогу в країну.
Шлюб іноземних громадян з італійцями або резидентами країни також можна розглядати в якості популярного способу переїхати в Італію з нуля. Італійське законодавство не забороняє місцевим укладати шлюби з іноземцями, головна умова – відсутність перешкод для шлюбу (наявність чоловіка, недосягнення шлюбного віку і так далі). Це повинно бути доведено документально – довідкою з консульства.
Після укладення шлюбу, відповідно до пп. а) п. 1 ст. 29 закону № 286/1998, іноземний чоловік італійця має право на возз’єднання з ним в Італії. Але це можливо, тільки коли приймаюча сторона отримала в міграційному відомстві дозвіл Nulla Osta, здатна забезпечити іноземця відповідним санітарним нормам житлом і достатнім грошовим утриманням.
Але пам’ятайте: якщо шлюб укладено лише з єдиною метою в’їзду іноземця в Італію (фіктивний шлюб), дозвіл на возз’єднання видано не буде. Дізнайтеся більше, як відбувається укладання шлюбу з громадянином Італії.
Це лише найпопулярніші, але далеко не всі способи, за якими можна емігрувати. Крім описаних причин, у якості шляхів для отримання дозволу на проживання в Італії закон № 286/1998 розглядає:
Звертаємо увагу, що покупка нерухомості в Італії, незалежно від вартості житла, не розглядається як підстава для отримання дозволу на проживання. Однак наявність власної квартири, безсумнівно, буде враховано як плюса при будь-якій іншій підставі, наприклад при переїзді до обраного місця проживання.
Якою б не була кінцева мета іноземця та наявні у нього підстави для переїзду в Італію, процесуально процедура імміграції завжди буде складатися з кількох послідовних етапів:
Звертаємо увагу, що описаний вище повний цикл імміграції, проходження якого займе понад 10 років. Іноземцю зовсім не обов’язково проходити його повністю – для отримання тимчасового проживання досить посвідки на проживання, який, однак, істотно обмежує права і вимагає постійного поновлення. Розглянемо основні етапи докладніше.
Перший і, по суті, головний етап імміграції – це отримання в’їзної візи з вищенаведених підстав. Чому ми називаємо цей етап головним? Якщо у візі буде відмовлено (не за процесуальним причин), значить, італійські власті вважають причину для імміграції недостатньою.
Якщо віза буде отримана, ймовірність подальшого оформлення посвідки на проживання по приїзду в Італію – 95%. Тому до цього етапу необхідно підійти з особливою увагою.
Під час оформлення в’їзної візи потрібні такі документи:
Якщо разом з дорослим віза запитується і на дитину, також будуть потрібні:
Звертаємо увагу, що це лише базовий пакет документів. Залежно від підстав для в’їзду будуть потрібні додаткові папери – дізнатися про них більше зі статті «Віза в Італію».
Протягом 8 днів після в’їзду в країну, незалежно від підстави, іноземець повинен запитати тимчасовий вид на проживання. Це повинні робити всі, хто планує залишитися в країні довше 3 місяців. Запит можна направити:
Термін дії дозволу буде залежати від підстав для його набуття; зазвичай він видається на 1-2 роки.
Протягом усього строку дії посвідки на проживання іноземці повинні повідомляти в міграційні органи про зміну місця проживання, сімейного статусу, роботи й так далі.
В майбутньому, якщо до моменту закінчення терміну дії дозволу обставини, на підставі яких він отриманий, збережуться, документ може бути продовжений. Дізнайтеся, як отримати посвідку на проживання в Італії.
Проживши з тимчасовою посвідкою на проживання не менше 5 років, іноземці мають право запросити довгостроковий дозвіл. Він є безстроковим і дозволяє проживати та працювати в Італії будь-який час, фактично зрівнюючи іноземців та італійців. Більш того, власники ПМП має право проживати й в інших країнах ЄС. Прочитайте більше про те, як отримати ПМП в Італії.
Іноземці, які прожили в Італії на підставі тимчасової та довгострокової посвідки на проживання не менше 10 років, мають право запросити італійське громадянство. Цей термін є загальним і може бути скорочений залежно від підстав для проживання.
Наприклад, біженці мають право запросити італійський паспорт вже через 5 років проживання. Подружжя італійців можуть скоротити цей термін ще більше: їм громадянство видається після 1 року проживання в Італії при наявності спільних дітей з італійцем або через 2 роки без наявності таких дітей.
У будь-якому випадку іноземець, запитувач громадянство, повинен підтвердити наявність достатнього доходу і законність джерела його отримання, наявність житла, відсутність судимостей, та виконати низку інших вимог. Доводити знання італійської мови та відмовлятися від наявного громадянства не потрібно.
Питання громадянства перебувають у віданні Міністерства внутрішніх справ. Заявку на паспорт можна подати через спеціальну інтернет-форму, попередньо сплативши обов’язковий внесок у розмірі 200 євро. Дізнайтеся більше про те, як оформляється італійське громадянство.
Переїзд в Італію завжди буде включати в собі базовий перелік витрат, які доведеться понести іммігранту. Він обов’язково буде включати:
Розрахуємо мінімальну вартість переїзду для кожного з підстав для переїзду:
В якості висновку розберемо очевидні плюси й мінуси кожного з популярних способів імміграції:
Підстава для переїзду | Переваги | Недоліки |
---|---|---|
Працевлаштування | висока зарплата; офіційне працевлаштування; можливість переоформити посвідку на проживання навіть у разі звільнення. | отримання дозволу на працевлаштування; без знання мови тільки низькокваліфіковані вакансії; високий відсоток обманів з боку роботодавців. |
Ведення бізнесу | висока прибутковість малого бізнесу; розвинена економіка Італії; можливість переоформити посвідку на проживання за іншою підставою. | доказ економічних ресурсів не менше 5 тис. євро; подання бізнес-плану; незнання ринку і висока конкуренція. |
Освітні цілі | відносно невисока вартість навчання; можливість отримання грантів та стипендій; право на працевлаштування у вільний час; у разі успішного закінчення навчання – отримання посвідки на проживання для пошуку роботи. | необхідність вивчення італійської мови; високі особисті фінансові гарантії. |
Возз’єднання сім’ї | можливість переїзду відразу всією сім’єю; право на працю та освіту; низькі стартові витрати; швидке отримання громадянства, якщо приймаюча сторона – громадянин Італії. | обмежене коло заявників; доказ достатньої житла і доходів у спонсора. |
Вибране місце проживання | право на проживання в Італії без мети. | без права на працевлаштування; доказ високого доходу і житла. |
Притулок | не вимагає фінансових ресурсів; дає право на проживання та роботу. | проживання в центрі для мігрантів (перший час); заборона на повернення в Україну; високий відсоток відмов у наданні притулку. |
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy