Іспанія дивовижна і різноманітна у всіх сенсах. Тут співіснує безліч національних груп, у кожній з яких свої звичаї, кухня, культура і мова. Якщо турист, який вивчав у себе на батьківщині іспанську, відвідає Валенсію, він буде дуже здивований, оскільки в цьому співтоваристві говорять на особливому діалекті – валенсійському. Незважаючи на те що в Іспанії офіційною визнана лише одна мова – іспанська кастильська, існує ще 4 напівофіційних, 6 – неофіційних і безліч регіональних діалектів. Тому однозначно сказати, якою мовою говорять в Іспанії, дуже складно.
Згідно з Основним Законом держави, офіційна мова Іспанії – кастильська (стаття 3, пункт 1 Конституції). Всі громадяни зобов’язані знати її та мають право використовувати. Саме вона є основною на всій території країни. Водночас визнаються офіційними й інші мови, на яких говорять в різних автономних провінціях згідно з їхніми статутами. Загалом мовна ситуація в Іспанії ґрунтується на повазі до різних діалектів і визнання їх культурною спадщиною країни.
Кастильська мова зародилась в епоху Середньовіччя в королівстві Кастилія, звідси її назва. В Іспанії її називають castellano, в інших країнах більше прийнята назва español (іспанська).
В даний час іспанською говорить майже 0,5 млрд людей на планеті, а в якості офіційної її використовують більш ніж в 50 країнах світу.
На території країни державна мова Іспанії використовується приблизно 40 мільйонами людей, її діалекти зустрічаються в основному на прикордонних територіях, де спостерігається змішання двох прислівників. Наприклад, досить поширені такі види іспанської мови, як:
Оскільки кастильська визнана державною мовою, її використовують в засобах масової інформації, на телебаченні, для ведення офіційної документації по всій Іспанії. Якщо в автономних співтовариствах є друга офіційна мова (co-oficial), то місцеві жителі, як правило, користуються нею в побуті.
Говорячи про те, до якої мовної групи відноситься іспанська мова, слід зазначити, що її історичним предком є латинь. Іспанська входить до романської групи мов, іберо-романської підгрупи.
Як не дивно, але Іспанія – це лише третя за чисельністю країна у світі (нарівні з Колумбією), де говорять на кастельяно. Перші два місця за кількістю іспаномовних громадян належать Мексиці та Сполучених Штатах Америки.
На території Королівства Іспанія кастильська мова є єдиним офіційним для 11 з 17 спільнот:
На території Валенсії, Галісії, Каталонії, Країни Басків і Балеарських островів до кастельяно додаються інші мови, також вважаються офіційними.
Як і всі романські мови (італійська, французька, португальська, каталонська і румунська), рідна мова Іспанії своїм походженням зобов’язаний латині, початок поширення якої на території теперішньої Іспанії датується кінцем 3 століття до н. е..
Кастильський діалект стає панівним під час арабського вторгнення в Іспанію і в період реконкісти (718-1492 рр..), коли посилюється влада королівства Кастилія, згодом переріс у Кастилії та Leon. З розвитком торгівлі та дипломатії, комунікацій між королівствами в 16-17 ст. кастельяно отримує поширення в Арагоні та Наваррі. Внутрішня міграція, яка триває у другій половині 20 ст., сприяла експансії castellano.
Другою офіційною мовою в автономії Каталонія і Балеарські острови є каталонська. Її західний варіант – валенсійська мова – має статус co-oficial в автономному співтоваристві Валенсія. Каталонська мова має 2 варіанти: один з них – центральний – більше використовують жителі Барселони, Жирони та сходу Таррагони, інший – північно-західний – є місцевим діалектом у Леріде та в західній частині Таррагони.
Що стосується того, яка мова в Каталонії поширена більше, слід зазначити, що 54 % населення вважає рідною кастельяно і тільки 41 % – каталонська.
На Балеарських островах (Майорка, Менорка, Ібіца) поширений східний діалект каталанської – catala balear. На ньому говорить 88 % населення. Діалект балеарського має 3 субдіалекти для кожного острова. Наприклад, місцева мова Майорки називається mallorquin або майоркінська. Поряд з ним на острові говорять каталонською і кастильською.
У Валенсії каталонська мова використовує 13 % жителів, 81 % – двомовні, тобто говорять каталонською нарівні з валенсійською. Мова області Валенсія регулюється Валенсійською мовною академією і налічує 5 субдіалектів.
Крайнім регіоном, розташованим на північному заході Іспанії, Галісія, яку в давнину називали краєм світла. Вона населена особливої народністю – галісійцями, говір яких більше схожий на португальський. Тут галісійська мова використовується частіше, ніж кастельяно – на ньому говорить 61 % населення. Причому сільські жителі воліють місцевий говір, а городяни – кастильський. Галісійський прислівник також можна почути в Кастилії-Леоне і східній частині Астурії.
Мова, якою говорять в Країні Басків, лінгвісти називають псевдоізольованою. Це означає, що зв’язки її з іншими мовами досі не встановлено, хоча відзначається помітне схожість баскської та грузинської мови. Про походження еускара (euskara) – так баскі називають свою мову – відомо небагато, однак рання його форма, можливо, використовувалася на території сучасної Європи ще до прибуття туди людей, що розмовляють індоєвропейськими мовами. Цей дивовижний говір зберігся аж до наших днів, не зазнавши суттєвих змін.
Близько тисячі років тому люди, що живуть на півдні Франції та півночі Іспанії, говорили однією мовою – аранською або, як його ще називають, окситанською. Каталанська мова – один із її діалектів.
Аранська мова сьогодні поширена в районі Валь-д Аран (співтовариство Каталонія), що межує з Францією. Вона має статус co-oficial, вивчається в школах. 65 % жителів долини Валь-д Аран кажуть на цьому діалекті, а всі інші аранці розуміють її. При цьому для аранців характерна багатомовність – крім аранської вони знають також каталонську, кастильську і французьку.
Таким чином, якщо підрахувати, скільки в Іспанії офіційних мов, включаючи кастильську, вийде 5.
Крім мов, що мають статус офіційних, у великій кількості поширені неофіційні діалекти іспанської мови. Таке мовне різноманіття пояснюється наявністю безлічі угруповань та імміграційних поселень на території країни, кожна з яких воліє власний говір.
Так, жителі автономії Астурія, розташованої на півночі Іспанії, користуються своїм наріччям бабло (lengua bable) або asturianu. Носіями є близько півмільйона астурійців, і це незважаючи на те, що мова вважається вимираючою. Говорять на asturianu та однією з її варіацій – леонською говіркою – в деяких провінціях автономії Кастилія і Леон.
У північній частині Арагона і деяких провінціях Сарагоси ще можна почути арагонську мову, яка колись була поширена на території королівства Арагон. На даний момент цим діалектом володіє близько 12 тисяч чоловік.
Відрізняється від стандартної іспанської мови й південний її різновид – андалузький діалект. Його використовують у співтоваристві Андалусія, в Мелілье, Сеуті та Гібралтарі. Він вважається другим в Іспанії за кількістю мовців.
Однак щоб не заплутатися в мовному різноманітті, важливо запам’ятати, яка мова в Іспанії є державною. Нею визнана лише одна з мов – кастильська (синонім – іспанська).
Незважаючи на те, що еспаньол – це національна мова Іспанії, за поширеністю у світі вона поступається тільки китайській і навіть випереджає англійську за кількістю людей, які розмовляють нею. Вона офіційно визнана другою мовою міжнародного спілкування. А все тому, що іспанська мова є державною в багатьох країнах світу. Ви здивуєтеся, коли дізнаєтеся про те, в яких країнах говорять іспанською мовою, крім її батьківщини.
Найбільшу кількість носіїв іспанської проживає в Латинській Америці – у Мексиці, Колумбії, Аргентині, Венесуелі, Бразилії, Чилі, а також у США, Андоррі, Белізі та деяких інших державах.
Однак їх вимова і лексика дещо відрізняються. Як стверджують фахівці, в даний час представники однієї іспаномовної нації все менше здатні розуміти розмовну мову іншої іспаномовної нації. Однак, всіх носіїв іспанської мови у світі об’єднує загальноприйнята літературна мова та нормативна кастильська вимова (так звана castellano), які зрозумілі практично всім іспаномовним людям.
Слід зазначити, що носіям español значно легше освоювати мови романської групи, зокрема, португальську, французьку та італійську, в силу їх схожості.
З-за великої кількості місцевих діалектів іноземці часто відчувають труднощі при спілкуванні з іспанцями. Наприклад, не знаючи про те, якою мовою говорять в Мадриді, навіть турист, що непогано володіє іспанською може не зрозуміти співрозмовника. І не дивно, адже городяни говорять на особливому мадридському діалекті – з придихом при вимові приголосного s, вживання жаргонізмів і заміною деяких займенників.
У місцях, які користуються популярністю серед туристів (кафе, готелі), персонал, як правило, володіє різними мовами. Наприклад, англійська в Іспанії займає друге місце за поширеністю після іспанської. Нею вільно володіють приблизно 30 % громадян, особливо це помітно у великих містах. З інших іноземних мов, які популярні в Іспанії, можна назвати французьку – на ній говорить близько 12 % іспанців і німецька – 2 %.
Через збільшення кількості туристів меню в багатьох іспанських ресторанах і покажчики в деяких містах переведені на російську мову. А в Барселоні та Мадриді в окремих закладах можна побачити вивіски про те, що там говорять по-російськи. Однак якщо вас цікавить, чи говорять в Іспанії українською мовою, відповідь буде негативною. У більшості випадків україномовні в Іспанії – це або туристи, або емігранти.
Відповідаючи на питання про те, якою мовою розмовляють в Іспанії, слід зазначити, що на території Іспанського королівства державною є лише одна мова – іспанська. Самі іспанці називають її кастильською за місцем походження. При цьому ще 4 мови визнані офіційними нарівні з кастельяно і використовуються в деяких автономних областях країни. Це аранська, баскська, каталонська і галісійська. Крім цього, існує безліч наріч і діалектів, підрахувати точну кількість яких досить складно. З іноземних мов багато іспанців, особливо молодь, володіють англійською, французькою або німецькою.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy