Система освіти у Фінляндії отримала міжнародне визнання і вже давно асоціюється з якістю, новаторством і доступністю. Держави, які перебувають у процесі реформування даної галузі, з великим інтересом вивчають досвід фінських колег і успішно застосовують його на практиці. Для українців навчання у цій скандинавській країні привабливо ще й близькістю територій. Спробуємо розібратися, як влаштований освітній процес у Фінляндії у 2025 році та чому дипломи фінських вишів так високо цінуються у світі.
Ще 30 років тому фінська система освіти вважалася досить відсталою і не є прикладом для наслідування. Сьогодні ж її модель розглядається як одна з найефективніших у світі та гідних наслідування.
Мало хто наважується критикувати принципи освіти, впроваджені в даній державі. Будь-яка спроба знайти вади розбивається про високі рейтинги. Так, наприклад, за оцінками PISA (Міжнародна програма з оцінки досягнень учнів), протягом останніх 10 років Фінляндія упевнено займає верхні позиції.
Причому навіть найзатятіші опоненти фінської підходу до навчання визнають його основну характеристику – relaxed (розслаблення).
В основу освітнього процесу покладено принцип, запозичений у Китаю, точніше, в мистецтві єдиноборств, – розслаблена концентрація уваги.
Іншими словами, щоб бути ефективним, потрібно бути розслабленим. Напруга – це стрес, який змушує людину не розвиватися, а виживати.
Фінська модель освіти побудована на наступних принципах:
Процес утворення ділиться на кілька етапів:
Мова викладання – фінська і шведська. В північній частині держави до них може додаватися регіональний діалект. Виявити плюси та мінуси фінської підходу до процесу навчання дозволить вивчення кожного з етапів.
Віддати дитину в дитячий садок фінська сім’я може з 9 місяців. Триває виховний процес аж до 6 років. Усі садки можна розділити на три групи:
Вибір дошкільного закладу залишається за батьками. Дана щабель освіти є платною. Сума внесків визначається рівнем доходів сім’ї. Найбільша оплата – 250 євро, найнижча – 23 євро.
Особливості дошкільної етапи:
В 6 років починається підготовка дітей до школи. Заняття проводяться при дитячих садках або школах. Відвідування їх є обов’язковим навіть для тих дітей, які не ходили в дитячий сад. Оплата на даному етапі не передбачена.
Навчання в школі триває 9-10 років і складається з двох рівнів. Початок навчального року у Фінляндії припадає на серпень – приблизно з 8-го по 16-е число (єдиний день для всіх не встановлений). Кінець навчального процесу припадає на травень.
Протягом року передбачено 4 періоди шкільних канікул:
Вчаться школярі тільки в першу зміну з вихідними в суботу та неділю. У п’ятницю Міністерство освіти встановило в школах короткий день.
Фінські школи не діляться на елітні та звичайні – всі мають однакові технічні можливості та фінансування.
Класифікація можлива тільки за формою власності:
При зарахуванні у навчальний заклад адміністрації школи заборонено вносити в анкету, дані про місце роботи батьків та їх посади.
Навчання у школі є безкоштовним. Крім того, не вноситься плата за обіди, екскурсії, транспорт (якщо є шкільний автобус), канцелярське приладдя, підручники, планшети.
Для оцінювання застосовується 10-бальна шкала. При цьому аж до 7-го класу учні отримують за свої відповіді та виконані завдання тільки словесну характеристику: добре, задовільно, посередньо, відмінно.
У молодших класах (з 1-го по 3-й) оцінювати знання не прийнято ні в якій формі.
У всіх школах встановлена електронна система Willa. Отримавши індивідуальний доступ до неї, батьки можуть контролювати успішність дітей.
В цей віртуальний щоденник виставляються всі отримані учнями бали, відзначаються їх успіхи, вносяться пропуски, коментарі психолога, лікаря, вчителів. У цілому оцінювання носить тут суто формальний характер і використовується тільки для мотивації учня. Ні на рейтинг школи, ні на інші показники оцінки ніяк не впливають.
Навчання в початковій школі починається в 7 років. Перші два роки малюки вивчають всього 4 предмети:
Всі заняття проходять в одному кабінеті з одним і тим самим педагогом. Окремим предметом йде фізкультура. Особлива увага приділяється розвитку творчого потенціалу учнів. З кожним роком збільшується кількість предметів, і до 6-го класу діти вже володіють ключовими знаннями по всіх загальних предметах.
Перехід в 7-й клас знаменує собою початок старшої щаблі школи. Предмети тут вже викладаються різними вчителями. Займає процес 3 роки, причому до основних предметів школярі можуть додати додаткові свій розсуд.
Гімназія є альтернативою старшій школі. Вибрати навчальний заклад учень може самостійно. На поточний момент у Фінляндії працює 441 гімназія, загальна кількість учнів у них становить 130 тисяч осіб.
Навчання на цьому ступені також є безкоштовним. Держава оплачує всі, починаючи від проїзду та харчування і закінчуючи навчальними матеріалами.
Єдине, до чого повинні бути готові учні, так це велике навантаження і серйозною навчанні, оскільки гімназія є свого роду підготовкою до вступу у ВНЗ. По завершенні цього етапу навчання належить складати випускні іспити.
Управління системи освіти передбачив ще один альтернативний варіант навчання для старшокласників – середні професійні училища. Їх в країні 334, загальне число учнів у них – 160 тисяч осіб.
Відбір в навчальні заклади цього типу здійснюється за середнього шкільного балу. Їх випускники отримують спеціальну освіту за певною професією. Тривалість навчання – 3 роки. Освоїти професію можна практично в будь-якій галузі: сільське господарство, спорт, мистецтво. По закінченні можна подати документи для вступу в університет. Після здачі випускних екзаменів учні можуть вибрати будь-який виш країни.
Вищі навчальні заклади країни діляться на два типу:
Процес отримання спеціальності в вищій школі є якісним, сучасним, дає студентам впевненість у потрібності своєї майбутньої професії.
В університетах можна отримати диплом про освіту в усіх галузях економіки, соціальної сфери та управління.
Слід зазначити, що спрямованість кожного вишу максимально наближена до потреб регіону, в якому він розташований.
Одним з найбільш затребуваних є морська освіта, що дозволяє знайти престижну, добре оплачувану роботу.
Політехнічні інститути дають знання у всіх областях прикладних наук. Вони відрізняються від університетів великою кількістю практичних занять, починаючи з першого року навчання.
У ВНЗ Фінляндії можна отримати такі наукові ступені:
У середині навчання студенти отримують ступінь ліценціата, яка не має аналогів в інших європейських країнах.
Викладання у вузах проводиться шведською і фінською мовами. Для іноземців пропонуються окремі програми англійською мовою. У 2025 році здобуття вищої освіти на безкоштовній основі можливо як для резидентів, так і для студентів з інших країн. Навчання на англомовних програмах з 2017 року є платним.
Інформацію про умови вступу містить офіційний сайт кожного окремого інституту та університету. Прийом документів в основному проходить з початку зими та до кінця березня. Обов’язкова вимога – складання іспиту на рівень володіння англійською мовою.
Прийом абітурієнтів в деякі ВНЗ здійснюється на підставі вступних іспитів, інші досить звичайного інтерв’ю та середнього випускного балу. Якщо процес увінчається успіхом, кандидат отримає запрошення з навчального закладу. Цей документ знадобиться для запиту студентської візи у фінському консульстві.
Основний принцип фінської освіти можна сформулювати так: «Школа для всіх». Інклюзивна освіта, яку можуть отримати всі діти на рівних умовах і на безкоштовній основі – ось постулати, яких дотримуються влади країни. Виходячи з цього, держава надає право кожному громадянинові країни навчатися на будь-який щаблі освіти незалежно від його місця проживання та фізичних особливостей.
Діти з особливими потребами отримують все, що їм необхідно для успішного навчального процесу:
Методика навчання передбачає індивідуальний підхід до навчання кожного окремого учня. По досягненню п’ятирічного віку всі малюки проходять психолого-педагогічне обстеження, яке дозволяє визначити, яка саме адаптаційна підтримка знадобиться їм у школі – загальна, інтенсивна або спеціальна.
Практично всі фінські ВНЗ надають стипендії тим, хто навчається на платній основі. Зазвичай її вистачає, щоб повністю або частково покрити внесок за навчання, а іноді ще й на оплату гуртожитку і транспортних витрат.
Приміром, університет Лахті пропонує своїм студентам стипендіальні виплати у розмірі 50 % від вартості навчання на першому курсі. Ті, які успішно пройшли перший рік навчання, отримують можливість продовжити виплати на весь період навчання.
А в університеті Тампере стипендії та гранти присуджуються тільки відмінникам. Для них передбачено стовідсоткове покриття витрат на оплату навчання і сума в 7000 євро на рік для оплати житла.
Щоб отримувати допомогу від вишу, необхідно виконати одну з наступних вимог:
Іноді академія або університет надає виплати окремим студентам за особливий внесок у життя ВНЗ.
Більшість ВНЗ надає допомогу випускникам у процесі працевлаштування. Для цього при кожному навчальному закладі працюють спеціальні центри, в яких можна пройти додаткові курси, освоїти навички проходження співбесід, отримати інформацію щодо відкритих вакансій.
Багато шансів вдало працевлаштуватися у тих, чия стажування і практика проходила у великій компанії. Добре зарекомендувавши себе, можна отримати запрошення про подальшу співпрацю.
Фінські роботодавці охоче беруть у штат випускників, які володіють українською мовою. Однак слід мати на увазі, що для влаштування на престижну посаду знання одного лише англійської мови буде недостатньо – як мінімум доведеться фінська або шведська.
У Фінляндії активно розвивається такий напрямок, як навчання для дорослих студентів, які хочуть підвищити кваліфікацію або, можливо, надалі емігрувати в цю країну. Якщо для випускника знайдеться робоче місце після закінчення ВНЗ, продовжити посвідку на проживання не складе проблеми.
Літні школи для студентів і тих, хто тільки збирається ними стати, це відмінна можливість в реальних умовах дізнатися, що собою являє фінська система освіти. Практично кожен виш країни пропонує учням зарубіжних університетів і шкіл пройти літні інтенсивні курси за різними напрямками. Охочих можуть зацікавити наступні програми:
Лінгвістичні знання можна отримати в мовних школах, які також функціонують практично при всіх вишах. Великою популярністю користуються курси при Гельсінському університеті. П’ятдесят два уроки обійдуться приблизно в 180 євро. Тривалість курсу залежить від обраної програми. Прискорену можна пройти за 2 тижні. Якщо є час, можна затриматися тут на 1 рік.
Фінська підхід до процесу навчання сьогодні є прикладом для наслідування, який намагаються імплементувати багато світові освітні системи. Тут керуються принципом рівності та доступності освіти, демонструючи індивідуальний підхід до кожного учня. Платною є тільки дошкільна щабель освіти. Навіть вищу освіту тут можна отримати безкоштовно, якщо вибрати програми на шведському або фінською мовою.