Фінляндія – одна з привабливих міграційних напрямків для українців, враховуючи територіальну близькість, високий рівень життя і якістсь освіти (входить в топ-10 світових рейтингів). Дошкільна освіта представлена й україно-фінськими дитячими садками, які розташовані в багатьох великих містах. Тому українським мігрантам з дітьми цікаво дізнатися, чим особливі дитячі садки у Фінляндії, яка вартість місця і як оформити туди дитину у 2025 році.
Діти у Фінляндії з самого народження є повноправними членами суспільства.
У декретній відпустці один з батьків перебуває, поки малюкові не виповниться 9 місяців. Батько або мати має право продовжити відпустку до 3 років, написавши відповідну заяву. Протягом цього часу виплачується допомога по догляду за дитиною (kotihoidon tuki) від управління Пенсійного KELA у розмірі близько 500 євро. Коли батько бажає вийти на роботу, він може віддати дитину в дитячий садок.
Згідно із законом про освіту, з 2001 року відповідальність за дошкільну освіту у Фінляндії покладено на місцеву владу.
Дитячі садки як муніципальні, так і приватні приймають дітей у віці від 9 місяців до 6 років. Місце в дошкільному закладі платне, але якщо сім’я малозабезпечена (батьки мають низький дохід) або багатодітна, передбачені пільги.
В основному установи двомовні: основна мова – фінська, другим може бути англійська, шведська, німецька, французька.
Існують дитячі садки змішаного типу, де разом займаються здорові малюки та діти з обмеженими можливостями.
Завдання вихователів – денний догляд за дитиною, а головна вимога до дошкільних закладів – створення сприятливої атмосфери та різноманітності в навчанні.
Вихователі, які мають ступінь бакалавра або магістра, тісно співпрацюють з батьками: радяться, які виховні заходи застосовувати, якщо дитина вередує або неправильно себе поводить.
Фінське дошкільна освіта не має єдиної програми, але базується на наступних принципах:
В дошкільних установах всіляко заохочують самостійність та ініціативу вихованців.
Обов’язковим етапом дошкільної освіти є esikoulu/eskari – підготовка до школи дітей віком від 6 років, яка триває 1 рік.
Фінська система дитячих садків охоплює кілька типів:
Існують відкритий дитячий садок (avoin päiväkoti), де за дитиною стежать його батьки, і дитячі дошкільні установи, в яких заняття проводяться іноземною мовою (vieraskieliset päiväkoti). Перший є своєрідним клубом за інтересами: батьки разом з дитиною ліплять, малюють, читають казки, грають в ігри. Заняття в такому садку безкоштовні.
Щоб записати свою дитину в дошкільний заклад, батьки обов’язково повинні мати посвідку на проживання.
Заява на місце варто подавати в дитячий садок за 4 місяці до того, планується віддавати туди дитину.
Перед тим як подати документи, необхідно пройти медичне обстеження, зібрати та надати медичним працівникам довідки.
Подати заяву в муніципальний дитячий заклад можна як особисто, так і через інтернет, у приватний – тільки особисто. Бланки заяв є в дитячих садках, у бюро соціального забезпечення і Пенсійне управлінні KELA. Важливо знати, що до цього часу дитина повинна мати особистий ідентифікаційний код – henkilötunnus.
У фінські дошкільні установи іноді бувають черги, але якщо подати заяву завчасно, то шанси, що дитина потрапить у вибраний садок, досить високі. Коли необхідно терміново змінити садок, наприклад, по причині переїзду або з-за того, що батьки виходять на роботу, заяву може бути розглянуто у терміновому порядку. Але тоді дитина потрапить в той заклад, де знайдеться місце.
Вартість місця в дошкільному закладі залежить від кількох чинників: рівня доходів, кількості членів сім’ї та від того, яку кількість годин дитина буде перебувати в садку.
Мінімальна плата за садок малозабезпечених сімей – 26 євро в місяць. Вартість перебування дитини в дитячому садку становить від 220 до 260 євро в місяць (точна сума залежить від розміру сімейного доходу і конкретного муніципалітету). Для дітей з малозабезпечених сімей виділяється кілька безкоштовних місць.
Якщо дитину влаштували у приватний дитячий садок, плата за відвідування в якому перевищує 290 євро в місяць, то можна звернутися в службу KELA за компенсацією. Для підтвердження рівня доходу необхідно звернутися в бюро соціального забезпечення.
У фінський дитячий садок діти починають ходити зазвичай з 1,5–2 років. Мінімальний вік – 9 місяців.
Стандартний режим роботи дитячого садка: з 6-6:30 до 17:00-17.45.
Протягом дня діти займаються музикою, спортом, плавають у басейні, малюють, ліплять з пластиліну, глини й так далі. Особлива увага приділяється груповим видами роботи, коли педагоги разом з вихованцями роблять спільний проект.
Окрему увагу у фінському дошкільному вихованні приділяється налагодженню контактів з оточуючими. Діти вчаться правильно взаємодіяти з людьми, виявляти до них повагу: вибачатися, дякувати, допомагати, співчувати.
Педагоги надають дітям відносну свободу: не забороняють сидіти в калюжах або грати з мокрим піском. Діти можуть не робити те, що їм не хочеться: наприклад, якщо малюк не хоче їсти, змушувати його не будуть.
Діти виходять на вулицю в будь-яку погоду, будь то сонце, сніг, мороз чи дощ. Тривалість прогулянки становить близько 4 годин. Таким чином фіни готують зростаючі організми до життя в не зовсім сприятливому кліматі.
Популярною уніформою для дошкільнят є теплий комбінезон, гумові штани на лямках і гумові чоботи. Перед походом на вулицю вихованці надягають світловідбиваючі жилети.
Дозволено брати в дошкільний заклад улюблену іграшку – unikaveri, що в перекладі з фінського означає «товариш для сну». Вона обов’язково повинна бути м’якою і матер’яною. В сімейний садок вихователь може дозволити дитині приносити домашнього улюбленця, за умови, що в інших дітей немає алергії на тварин.
До найбільш популярним дошкільним установам ставляться:
Дошкільне виховання у Фінляндії базується на любові та повазі до особистості дитини. Система дошкільної освіти передбачає кілька типів установ: муніципальний, приватний, сімейний, відкритий. Навчання платне, але для дітей з малозабезпечених сімей існують пільги. Заняття проходять цікаво і захоплююче, часто з творчим підходом, при цьому заохочується ініціативність самого малюка.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy