Життя

Комунальні послуги в Чехії: особливості, тарифи

Share

Багато хто замислюється над тим, щоб придбати нерухомість в Чеській Республіці. Однак на порядок денний виходить питання, скільки доведеться платити за комунальні послуги в Чехії. Як у більшості європейських країн, ця стаття витрат займає значну частину сімейного бюджету. При цьому конкретні розміри оплати залежать від багатьох факторів.

Комунальні послуги в ЧехіїКомунальні послуги в Чехії

Система комунальних платежів в Чехії

Власники приватних будинків самостійно укладають договори з постачальниками електрики, газу, води. Ті, хто проживає в багатоквартирних будинках, оплачує за дані послуги через експлуатаційну фірму.

Щоб платежі були адекватними, у квартирах встановлюються лічильники тепла і води. Якщо лічильників немає, тоді оплата нараховується за кількістю прописаних згідно з встановленими тарифами.

Розмір платежів багато в чому залежить і від регіону, де знаходиться нерухомість. У Чехії кілька постачальників комунальних послуг, тому тарифи можуть відрізнятися. Власник може вибрати для себе більш вигідний варіант. На те, скільки коштує комуналка, впливає площу нерухомості й спосіб опалення.

Також слід пам’ятати про додаткові платежі, які в основному стосуються багатоквартирних комплексів. Експлуатуюча організація зазвичай збирає з мешканців за прибирання під’їзду, вивіз сміття, на оплату послуг консьєржа, опалення та освітлення гаражів, у фонд капітального ремонту та ін.

При укладенні договору з постачальником послуг встановлюється розмір авансових платежів, які необхідно вносити раз на місяць, квартал або рік. Якщо після перерахунку з’ясується, що ліміт перевищений, компанія виставить вам рахунок для покриття різниці.

Якщо виявиться, що ви переплатили, то залишкова сума буде повернена вам, або зарахована в рахунок майбутніх авансових платежів.

Якщо ви якийсь час не проживаєте у квартирі, відповідно, не споживаєте газ, воду, електрику, рахунки за комунальні послуги будуть приходити все одно. У Чехії існує оплата за доставку» послуги, внесок на оновлення джерел енергії та інше. Сума таких платежів невелика.

Оплачувати за комунальні послуги можна різними способами. Зазвичай спосіб оплати обумовлюється при укладанні договору з постачальником. Це може бути інкасо — одержувачі самі знімають потрібну суму з вашого рахунку. При цьому клієнт дає банку вказівку відпускати грошові кошти у встановлені організації.

Ще одна зручна форма — постійний наказ до оплати на встановлені рахунку. Також можна платити по поштових квитанцій, надсилається постачальниками.

Основні постачальники комунальних послуг

Як вже зазначалося вище, в Чехії існує кілька постачальників комунальних послуг. Ми відзначимо основні компанії, які працюють в Празі.

  • Prazska Plynarenska — найбільший постачальник природного газу та електроенергії. Компанія обслуговує понад 420 000 житлових будинків і підприємств по всій Чеській Республіці. Крім поставок електроенергії, Prazska Plynarenska здає в оренду автомобілі, які працюють на екологічно чистому паливі.
  • Компанія PRE (“Празька енергетика”) — надійний постачальник електрики на території чеської столиці й міста Розтоки. Вона входить в групу PRE — спільнота з багаторічним досвідом роботи.
  • За водопостачання Праги відповідає компанія Pražské Vodovody Kanalizace. Вона займається розподілом питної води, очищення стічних вод, обслуговуванням каналізації.

Складові комунальних послуг

Квартплата в Чехії складається з кількох платежів:

  • вода;
  • опалення;
  • газ;
  • електрика;
  • додаткові.

Якість води у більшості міст Чеської Республіки знаходиться на високому рівні. Наприклад, воду у Празі можна пити з-під крана.

Облік ведеться по лічильнику, який може бути встановлений на квартиру, котедж, на цілий багатоквартирний будинок. Також існує фіксована ставка на воду для квартири без урахування використаного ресурсу. Вода вважається не найбільшою статтею витрат в комунальних платежах.

У Чеській Республіці немає такого поняття, як центральне опалення. Тут передбачена індивідуальна система опалення для кожної квартири або котеджу. Опалюються приміщення двома способами: електрикою або газом.

Електричне опалення являє собою відповідні батареї, газове — опалювальний котел, який забезпечує квартиру не тільки теплом, але і гарячою водою. Іноді можуть бути встановлені окремі газові батареї в кожній кімнаті. Електричне опалення є більш дорогим. З цієї причини поширене газове. За станом таких комунікацій постійно стежать органи ЖКГ.

Тип опалення та нагрівання води впливає на вартість електроенергії. Значно підвищує витрати на електрику водонагрівач. Однак для тих, у кого встановлено таке обладнання, передбачені спеціальні тарифи.

Газ — це найдешевший і ефективний джерело енергії, за допомогою якого найвигідніше гріти воду та опалювати приміщення. Дозволить заощадити газова плита. Проте кінцева вартість залежить від тарифу та цілей, для яких використовується природний газ.

Інші платежі, такі як вивезення сміття, освітлення місць загального користування і т. п. залежать від кожного конкретного ЖКГ. У деяких будинках більшу частину таких витрат покриває здача в оренду нежитлових приміщень на перших поверхах.

Вивіз сміття, наприклад, сплачують раз у рік. Вартість залежить від частоти вивезення, розміру бака і кількості проживаючих. Зазвичай контейнери спорожняти раз в тиждень. В цьому випадку ціна послуги становить 500-1000 крон у рік.

Також у Чехії існує податок на телебачення і радіо, який повинен сплачувати кожний власник техніки. Щомісячна сума невелика — 181,25 чеських крон (7 євро). Зате штрафи за несплату суттєві — від 5179 до 10357 крон (200-400 євро).

Тарифи

Наявність декількох компаній-постачальників комунальних послуг передбачає і різні тарифні ставки. Тарифи послуг керуючої компанії ЖКГ також в кожному будинку можуть відрізнятися в залежності від кількості мешканців та інших факторів. Наведемо середні тарифи на газ, воду й електрику.

Ресурс Вартість
Газ 11,5 крон/м³
Електрика 336,6 крони/100 кВт
Вода і стоки 87,39 крони (48,3 крони/м³ + 39,09 крон/м³)
Загальнобудинкові внески 518-1295 крон/місяць
Домашній інтернет 389 крон/місяць

Якщо ви збираєтеся орендувати квартиру або придбати нерухомість у багатоквартирному будинку, вам слід заздалегідь уточнити вартість комунальних платежів.

Сума витрат

В середньому витрати за двокімнатну квартиру в новобудові в чеській столиці при проживанні в ній сім’ї з 2-3 чоловік в місяць складе:

  • холодна вода — від 150 крон (6 євро);
  • гаряча вода — від 500 крон (19 євро);
  • опалення — від 1400 крон (54 євро);
  • електроенергія — від 1000 крон (38 євро).

В панельному будинку комуналка обійдеться близько 5 тис. крон. Платежі у великій квартирі можуть скласти 8 тис. крон.

Якщо говорити про співвідношення середньої заробітної плати в Чехії та витрат на комунальні послуги, то платежі становлять 18-20 % сімейного бюджету і стоять на другому місці після витрат на харчування.

Як в Чехії економлять на оплаті комунальних послуг

Вода та електроенергія — дороге задоволення в Європі, і в Чехії в тому числі. Оплата за ці ресурси становить основну частину комунальних витрат. Чехи навчилися оптимізувати витрати води та електроенергії.

Пропонуємо декілька практичних порад:

  1. Слід відмовитися від ванни на користь душової кабіни. На прийняття душу йде набагато менше води, ніж на купання у ванній, при наявності сучасної душової кабіни та справного душа.
  2. Придбати економічну пральну машину. Старі пральні машини можуть витрачати до 100 л води за один цикл прання, в той час як сучасні використовують лише 40 л.
  3. Економно витрачати воду під час особистої гігієни. Наприклад, за 2 хвилини, поки ви чистите зуби, через кран витікає 30 літрів води.
  4. Обзавестися унітазом із системою подвійного зливу.
  5. Купити посудомийну машину.
  6. Охолоджувати воду в холодильнику, щоб не спускати її з-під крана.
  7. Встановити універсальний газовий котел для нагрівання води та обігріву приміщень.
  8. Поставити багатокамерні склопакети. З їх допомогою можна зберігати тепло, ніж скоротити витрати на обігрів.
  9. Модернізувати пороги, щоб поліпшити теплоізоляцію.
  10. Не закривати радіатори шторами.

Дотримуючись цих простих правил, можна значно зменшити витрати.

Що буває за несвоєчасну сплату

Оплачувати комунальні платежі потрібно до певної дати, в іншому разі за кожен день прострочення нараховується пеня. Якщо не оплачувати борги, їх передають екзекуторам, оскільки комунальні організації не займаються «вибиванням» боргів самостійно.

Якщо справу буде передано екзекуторам, борг зросте. При цьому уникати спілкування з екзекуторами не варто: чим швидше ви зв’яжіться з ними, тим більше шансів знизити борг або домовитися про розстрочення.

Якщо екзекутори прийдуть до вас додому, то в рахунок боргу вони мають право забрати будь-які речі, крім особистого одягу та засобів для підприємницької діяльності.

Також співробітники служби можуть заморозити банківський рахунок або зняти суму для погашення боргу без вашої згоди. Отримати гроші вони можуть, вирахувавши з вашої зарплати або продавши вашу нерухомість. Зазначимо, що в Чехії термін давності боргу становить 10 років.

Підіб’ємо підсумок

Витрати на комунальні платежі в Чехії не вище, ніж в інших європейських країнах. Один з найдорожчих ресурсів — електроенергія. Проте жителі Чеської Республіки навчилися економити на ній.

У країні кілька компаній надають комунальні послуги, тому тарифи в різних районах, а іноді й в одному місті можуть відрізнятися. Домовласники мають право вибирати постачальника, який для них більш вигідний.

Крім платежів за газ, воду та електроенергію, мешканці багатоквартирних будинків сплачують за додаткові послуги: обслуговування прибудинкової території, ліфта, вивіз сміття і багато іншого. Оплата вноситься авансом, щомісячно, щоквартально або щорічно.

Комунальні послуги в Чехії: Відео