Життя

Пенсійна система та розмір пенсії в Чехії

Share

З 2011 року уряд Чехії почало проводити пенсійну реформу. Замість старої практики нарахування пенсій була запроваджена схема, апробована іншими країнами ЄС. Завдяки нововведенням, пенсійна система Чеської республіки стала однією з найбільш стабільних і успішних у світі, незважаючи на складні демографічні умови. Цікаво дізнатися, який розмір пенсії в Чехії і як зміни в чеській пенсійній системі позначилися на українців, які живуть і працюють у країні.

пенсія у Чехіїпенсія у Чехії

Пенсійна система Чехії: основні моменти

Згідно з чеським законодавством, обов’язковими умовами для оформлення пенсії виступають:

  • легальна робота в Чехії;
  • наявність необхідного трудового стажу;
  • досягнення певного віку;
  • податкові відрахування в пенсійні фонди країни.

Питання пенсійного забезпечення регулює пенсійне законодавство Чехії (Закони ЧР № 155/1995 «Про пенсійне страхування», № 117/1995 «Про державну соцдопомогу», № 426/2011 «Про пенсійні заощадження» та ін.) і нормативні правові акти ЄС. Стосовно до громадян України діють двосторонні домовленості про соцзабезпечення між Чеською республікою та Україною.

Зміни в чеській пенсійній системі торкнулися практику фінансування пенсій, трудовий стаж та ін. Так, ЧР перейшла від континуального фінансування пенсій на накопичувальне, далі – на змішане. За рахунок виплат працездатного населення держава забезпечила нинішнім пенсіонерам мінімальну частину пенсійного забезпечення — důchodové pojištění, інша частина складається з пенсійних заощаджень — důchodové spoření.

В Чехії активно впроваджується процедура добровільних додаткових пенсійних накопичень громадян (třetí pilíř), кошти яких зберігаються в одному з восьми недержавних фондів. Держава надає підтримку пенсіонерам дотаціями (розмір залежить від особистого внеску громадянина), податковими пільгами роботодавцям на суму пенсійних вкладів та ін.

Пенсійні накопичення не обмежуються в розмірах, а пенсійний фонд може інвестувати в економіку Чехії та забезпечити невеликий дохід. Після досягнення пенсійного віку такий фонд виплачує всю накопичену суму цілком або видає її щомісяця.

Договір України та Чехії про соціальне забезпечення

Позитивним для осіб, які переїхали з України в ЧР на ПМП або повернулися в Україну з Чехії, є той факт, що ще у 2001 р. між країнами був підписаний двосторонній Договір про соцзабезпечення, який вступив в дію у 2003. Він базується на пропорційному принципі, тобто кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на території держави цієї сторони.

Мова в документах йде про страхові пенсії (у тому числі й по інвалідності та по втраті годувальника). Переведення соціальних пенсій за кордон неможливий — вони виплачуються тільки там, де проживає громадянин.

Договір про пенсійне забезпечення між Україною та Чехією дозволяє українцям-пенсіонерам конвертувати стаж і пенсії в ЧР. Згідно з домовленостями громадяни України, які легально працювали в Чехії 15 років та більше, мають право оформити чеську пенсію. Якщо стажу в Чехії недостатньо, можна покрити цей дефіцит за рахунок українського трудового стажу.

Вік виходу на пенсію в Чеській республіці

Пенсійний вік в Чехії довгий час становив для жінок 57 років, для чоловіків — 60. Питання про необхідність підвищення цього цензу викликав у чеському суспільстві численні дискусії. Прихильники такого кроку доводили неминучість подібних заходів старінням чеської нації, противники заперечення аргументували посиленням міграційних процесів і припливом в країну молоді.

Висувалися пропозиції підняти вік виходу на пенсію по старості до 73 років, пов’язати його з роком народження, кількістю народжених дітей і ін. В підсумку зійшлися на компромісі: встановити для всіх народжених пізніше 1971 р. єдиний вік виходу на пенсію в Чехії — 65 років, і кожні п’ять років переглядати його з урахуванням статистичних даних про демографічну ситуацію та тривалості життя. Необхідний робочий стаж становить 35 років (для осіб, які досягли пенсійного віку у 2010 р., — 25 років).

Розміри пенсії в Чехії

Чеських пенсіонерів не можна віднести до найбільш забезпечених у Європі. Розмір чеської пенсії поступається пенсійних виплат у Німеччині, Франції, Італії, Норвегії, Люксембурзі, Швеції, Фінляндії та ін.

Крім пенсії чеські громадяни можуть розраховувати на безкоштовну медичну страховку з оплатою лікування і щорічний відпочинок в профілактичному санаторії.

Розмір забезпечення залежить від кількості опрацьованих років, величини зарплати, наявності додаткових бонусів: наприклад, наукового ступеня, державних нагород та ін. середня пенсія у Чехії становить 11807 чеських крон або 460 євро.

Слід враховувати, що стосовно виплат по старості в Чехії існує гендерна нерівність: пенсіонерки тут отримують в середньому менше на 2300 крон.

Разом з тим уряд Чехії приділяє багато уваги підвищенню добробуту громадян пенсійного віку, періодично переглядає розміри виплат. Так, згідно із новим законом базова частина пенсії складає 10 % (замість 9 % в час) від величини середньої зарплати. У зв’язку з цим середня пенсія у Чехії складає 13 200 крон (510,48 євро). Крім того, пенсіонерам старше 85 років додатково виплачується по 1000 крон (38,67 євро).

Слід також розібратися, яка мінімальна пенсія в Чехії. Як такий мінімальний рівень виплат для пенсіонерів не існує: якщо людина пенсійного віку не відпрацював встановлений стаж і не має коштів на існування або на житло, він може розраховувати тільки на надання допомоги у важкій скруті, подавши прохання і виконуючи всі умови державної соціальної служби.

Як відбувається нарахування пенсії в Чехії

Резидентам ЧР розрахунок і нарахування виплат провадиться Міністерством праці та соціальних питань. При цьому розраховуються:

  • базова сума. Її розмір складає 10 % від середньої зарплати застрахованої особи;
  • процентна складова — 1,5 % (для підприємців — 1,2 %) від суми щорічної зарплати брутто (výpočtový základ).

Для українців, які проживають в республіці та мають право на українську пенсію, її нарахування, згідно з договором між Україною та ЧР, відбувається за пропорційним принципом: пенсія за стаж розраховується і виплачується країною, в якій проживав у цей час пенсіонер. Кожна сторона розраховує пенсію виходячи з трудового стажу, набутого на її території.

Наприклад, українцю, який пропрацював в Чехії 20 років, а в Україні — 10 років, при зверненні за чеською пенсією буде проведено:

  • теоретичний розрахунок розміру виплат за 30 років згідно з чеським законодавством;
  • розрахунок фактичної пенсії за 20 років — 2/3 від теоретичної суми. Решта буде виплачуватися українською стороною.

При відсутності необхідного стажу для нарахування української пенсії можна зароблений пенсійний стаж в Чехії скласти з українським.

При дотриманні всіх умов готується пакет паперів, який подається за 4 місяці до настання пенсійного віку до райвідділів соцзабезпечення ЧР (Okresní správa sociálního zabezpečení) за місцем проживання. Така подача заяви зараховується як одночасне звернення до Пенсійного фонду України. При нарахуванні пенсії в Україні її переводять в чеські банки на пенсійні рахунки в євро або доларах США за поточним курсом Центробанку України.

Документи для оформлення

Список документів, які слід подавати для оформлення пенсійних виплат:

  • заява-формуляр;
  • документ, що посвідчує особу (паспорт);
  • свідоцтво про народження;
  • документи про освіту;
  • підтвердження страхового стажу в Чехії та Україні.

Необхідно надавати оригінали та нотаріально завірені копії. Трудові книжки, свідоцтва про народження та інші документи повинні супроводжуватися перекладом. Можуть знадобитися і додаткові: наприклад, для інвалідів — підтвердження інвалідності, для чоловіків — військовий квиток, для бізнесменів — виписка з реєстру підприємців, за наявності дітей — їх свідоцтва про народження, тощо

Українцям-резидентам ЧР слід звертатися в консульство України і замовляти документи для виплати пенсії: акт про особисту явку, довідки про ПМП поза Україною та інші документи, попередньо уточнивши їх перелік у компетентній службі.

Ситуація з пенсіями в країнах Європи

Хороші пенсії в країнах Європи отримують ті, хто відпрацював необхідну кількість років і справно сплачував усі податки. У зв’язку з глобальним старінням націй і орієнтацією на високий рівень соціального захисту пенсіонерів країни ЄС змушені постійно проводити балансування своїх пенсійних систем. Загальні тенденції тут: збільшення віку виходу на відпочинок, активне використання накопичувального принципу формування забезпечення на старість.

Серед лідерів світових рейтингів пенсійного індексу часто звучать Люксембург, Норвегія, Данія, Ісландія, Швейцарія. Детальніше дізнатися про пенсійні системи в країнах ЄС можна, прочитавши статтю «Пенсії в країнах Європи»

Поведемо підсумки

Пенсійна система в Чехії перебуває в процесі оптимізації та реформування. Завдяки наявності двостороннього договору між Україною та ЧР про соціальне забезпечення чеські та українські громадяни, які мають трудовим стажем в цих державах, мають можливість оформляти собі як чеську, так і українську пенсії.

При цьому громадяни обох держав користуються певними пільгами. Так, нарахування виплат відбувається за пропорційним принципом, коли витрати розподілені між державами в залежності від стажу, заробленого в кожному з них. Нарахована Пенсійним фондом України пенсія в Чехії для українців надходить на особисті банківські рахунки пенсіонерів в ЧР і виплачується в євро або доларах США.

Пенсія в Чехії для іноземців: Відео