Дьюті фрі в Чехії: де знайти і купити

Share

Навіть якщо ви ніколи не літали на літаку, напевно, хоча б раз чули про duty free. Ці магазини вважаються обов’язковим етапом подорожі та відвідуються багатьма пасажирами, які мають хоч трохи часу перед відльотом. Розберемося, чим примітні дьюті фрі в Чехії у 2024 році та в чому їх відмінність від звичайних торговельних точок.

Дьюті фрі в ЧехіїДьюті фрі в Чехії

Історія виникнення duty free

Така торгова точка вперше відкрилася в 1947 році в аеропорту Shannon (Ірландія) за ініціативою Брендана О Регана. Він не припускав, що ідея стане настільки популярною, оскільки тоді переліт з різних країн був не самим приємним проведенням часу, а літаки літали не так часто і переважно вантажними.

Однак в аеропорту Шеннона регулярно зупинялися пасажирські літаки, що здійснюють перельоти з європейських держав в Америку. Ірландський аеродром ідеально підходив для здійснення технічних посадок, а поки заправлявся літак, пасажирам доводилося кілька годин чекати. Необхідність в магазині була очевидна, адже у людей не було можливості придбати навіть елементарні речі.

Перший магазинчик перебував поза офіційної межі країни, тому звільнявся від більшості податків. Офіційно ж торгові точки без ПДВ почали з’являтися тільки в 1960 році завдяки двом громадянам Америки – Чарльзу Фінне і Роберту Міллеру. Саме вони заснували в Гонконзі дьюті фрі, яким воно відоме в сучасному вигляді.

Особливості роботи Duty Free

Duty free передбачають безмитні ринкові відносини. Головна особливість їх роботи – продаж товарів без більшості податків, що робить ціни більш вигідними. Оскільки ці магазинчики розташовані в міжнародних зонах аеропортів, пасажир може щось придбати у цій торговій точці, тільки якщо офіційно перетнув умовний кордон держави.

Щоб людину допустили до шопінгу, вимагають посадковий талон або паспорт — документи, що офіційно підтверджують, що пасажир вилітає з країни. Години роботи подібних магазинів підлаштовуються під розклад аеропорту: дьюті-фрі працюють, поки відкрито аеровокзал і є пасажири, які могли б туди зайти.

Більшість торгових точок дотримуються стандартний графік — з 07.00 до 21.00, але для зручності пасажирів мінімум один магазин в терміналі відкритий цілодобово.

Цінова політика в торгових закладах дьюті-фрі відрізняється. Наприклад, у Празі ціни одні з найвищих у Європі. Розглянемо причини, чому в аеропорту Праги такий дорогий duty free:

  • Магазини звільняють лише від частини податків. Залишаються податки на прибуток, які, зокрема, йдуть на зарплату персоналу. Тому зниження податкової ставки виходить мінімальним.
  • В аеропорту високі розцінки на оренду приміщення, що змушує керівництво витрачати на це практично весь зекономлений податки на капітал.
  • Продавці не хочуть втрачати прибуток і не знижують ціни настільки, як могли б це зробити, користуючись монопольним становищем. Іноді знижені ціни на одні товари компенсуються завищеною вартістю інших.

Ціна на товар залежить від поточного курсу та виробника товару. Виходячи з цього, розкид в цінах одних і тих самих товарів, але в різних аеропортах Чехії може бути досить великим.

Що можна придбати в Duty Free Чехії

В аеропорту Праги розташовано понад 85 торгують без податків магазинів. Що можна купити в цих торговельних точках? Практично все — від їжі, алкоголю до елітного одягу, косметики та аксесуарів.

В транзитній частині терміналів Duty Free і Travel Value, пропонують відмінний асортимент солодощів і алкоголю.

Тут же легко підібрати косметику та парфумерні вироби серед широкого асортименту. Крім того, є товари для дітей.

Бажаючі привезти на батьківщину національні продукти можуть придбати відмінне чеське пиво (не більше 16 літрів) та іншу продукція країни.

Категорії товарів, які найчастіше купують в чеському дьюті-фрі:

  1. Алкогольні напої. Податок на спиртні напої збільшує їх вартість орієнтовно до 25% і вище, але в зоні без податків така покупка буде найбільш виграшною, особливо якщо купувати чеську продукцію, а не імпортовану. Наприклад, пиво, трав’яну настоянку “Бехеровка” та інше.
  2. Сигарети. Їх вартість в чеських аеропортах не сильно відрізняється від цін у звичайних магазинах, але зате покупець може бути впевнений у якості купленого товару. Підробки в дьюті фрі – рідкість, а асортимент широкий. До того ж, за статистикою, цигарки, сигари й подібні товари у празькому аеропорту дешевше, ніж в інших країнах Європи.
  3. Парфумерія. Це одна із самих вигідних покупок, яку турист може зробити в аеропорту Чехії. Нішева парфумерія в чеському дьюті-фрі обійдеться приблизно на 15-20% дешевше, ніж в мережевих магазинах. При цьому виключається можливість придбати підробку – всі оригінальні парфуми.
  4. Косметика. Елітна косметика — один з найпопулярніших, хоча і не дешевих товарів. Тут представлені відомі косметичні бренди. Крім цього, дьюті-фрі формує набори з маленьких духів і косметики. Розфасовки в цих наборах невеликі, тому ціни на них дуже привабливі.
  5. Ювелірні прикраси. Не часто купується товар у чеських аеропортах, але бажають його придбати зможуть заощадити на прикрасах з дорогоцінних металів і знаменитого чеського граната.
  6. Сувенірна продукція. В аеропортах Чехії сувеніри невиправдано дорогі. Краще купити такі речі в місті, а не витрачати зайві гроші на аеровокзалі.

У середньому кошик з 12 товарів, куди входить спиртне, сигарети, косметичні засоби і їжа, обійдеться більш ніж в 500 євро, що на 6% дешевше, ніж у Празі. Якщо ж хочете істотно заощадити, шукайте в торгових точках каталог товарів з позначкою The Best Price Guarantee — це магазини з найнижчими цінами в Чехії. Уточнити вартість товарів в чеських duty free можна тут.

Обмеження по купівлі та на провезення товару

В магазинах duty free є свої правила та обмеження, так що скупити занадто багато товарів не вийде, всупереч тому, що речі коштують іноді відверто дешево. Розглянемо, які обмеження на покупки діють в дьюті-фрі:

  • Вартість. Це обмеження є не скрізь, і навіть в одному аеропорту деякі магазини встановлюють свої правила, саме тому перед вчиненням дорогих покупок краще з’ясувати цей момент у персоналу. Це не означає, що туристи не зможуть перевищити ліміт покупки можна здійснювати, але доведеться платити за стандартною для Чехії ціною з урахуванням податків. Наприклад, з Праги дозволять вивезти товари на суму не більш ніж 390 євро.
  • Кількість речей. В деяких аеропортах Чехії дозволено вивозити до 10 речей, а тютюнових виробів — до 200 сигарет, 100 сигар. Однак ці правила діють не у всіх торгових точках. Наприклад, в аеропорту Праги обмеження на вартість покупки та кількість речей накладаються тільки на рейси в США.
  • Митний контроль. Умови цього типу обмежень залежать від країни, куди летить чоловік. Євросоюз не накладає строгі обмеження, найжорсткіші правила і норми встановлені для рейсів в США. Якщо летите в Америку, будьте готові, що з собою можна привезти не більше 100 мілілітрів рідини одного найменування. А сумарний обсяг перевезених рідин не повинен перевищувати 1 літра.

Також існують правила перевезення покупок. Так, товари разом з чеком упаковуються в прозоре упакування, яку неможна відкривати до прибуття в пункт призначення, щоб в іншому аеропорту покупки не відібрали. Проте такі правила діють для магазинів, розташованих перед контрольно-пропускним пунктом.

Аеропорти з дьюті-фрі в Чехії

У Чехії діє кілька великих аеропортів, в кожному з яких є магазини дьюті-фрі. З’ясуємо, де знаходяться п’ять найбільших аеровокзалів Чеської Республіки:

  1. Прага. Найбільший аеропорт з пасажиропотоком від 12 мільйонів чоловік в рік. На території розташовано понад 80 магазинів дьюті фрі.
  2. Аеропорт Пардубіце. Один з найменших аеровокзалів в країні з двома терміналами обслуговує 60 тисяч пасажирів і пропонує непоганий вибір товарів у магазинах дьюті фрі.
  3. Аеропорт Брно. Це другий за популярністю аеровокзал, розрахований на більш ніж півмільйона пасажирів на рік. Детальніше про те, які обмеження на товари в цьому аеропорту, можна дізнатися тут.
  4. Острава. Це аеропорт для сезонних перельотів, обслуговує понад 300 тисяч чоловік в рік. Час роботи duty free змінюється в залежності від графіка перельотів. Магазини знаходяться біля виходу A і В на першому поверсі.
  5. Аеропорт в Карлових Варах розрахований орієнтовно на 100 тисяч туристів. Тут є невеликий магазин дьюті-фрі, інформація про який доступна тут.

Ціни в кожному аеропорту відрізняються, але найдорожчим вважається аеровокзал Праги.

Особливості отримання tax free в Чехії

Повернення tax free здійснюється по одному чеку, із сумою покупок понад дві тисяч крон незалежно від кількості придбаних товарів. Не вийде повернути гроші за їжу, алкоголь, сигарети та інші товари з коротким терміном придатності, тому знаменитий лікер “Бехеровка” не входить до списку товарів, за якими віддадуть суму податку ПДВ.

Система такс-фрі поширюється на такі категорії товарів:

  • одяг;
  • взуття;
  • прикраси;
  • сувенірну продукцію.

Ці товари краще не упаковувати в валізи, адже співробітники попросять показати куплене біля стійки TAX REDUND, що буде проблематично, якщо багаж вже опечатаний.

Після дотримання формальностей гроші повернуть згідно з поточними курсом в євро чи в іншій зручній валюті.

Повернення tax free в кронах більш вигідний, оскільки не передбачає конвертацію.

Враховуйте, що повернення грошей через такс-фрі — тривала процедура. В черзі доведеться витратити щонайменше годину, а в завантаженому аеропорту Праги — і близько 4 годин. Кожен самостійно вирішує, чи варто витрачений час повернення 15-21% від суми.

Висновок

Якщо до рейсу є час, у пасажира є можливість сходити на шопінг. В Чехії практично всі міжнародні аеропорти мають магазини дьюті-фрі. У Празі цих торгових точок більше, але й ціни там одні з найвищих у Європі, тому досвідчені туристи не рекомендують закуповуватися на столичному аеровокзалі.

У невеликих аеропортах країни, наприклад, у Пардубіце, асортимент помітно менше, хоча ціни вигідніше. Точне місце дьюті-фрі в Пардубіце підкаже офіційний сайт аеровокзалу.

Покупки в ПРАЗІ та в DUTY FREE: Відео