Чехія – країна, яка є членом Євросоюзу, тому на її територію поширюються норми митного законодавства ЄС. Зокрема, перелік того, що можна й не можна ввозити в Чехію у 2025 році, визначається директивою ЄС № 2007/74 від 20.12.2007, що регулює правила безмитного ввезення товарів на територію Європи, директиви ЄС № 2002/995 від 09.12.2002, що обмежує ввезення харчових продуктів тваринного походження, та іншими європейськими нормативними актами. Причому для різних товарів законом передбачені різні норми.
Перше, на що слід звернути увагу туристу з СНД, це ввезення валюти. Відповідно до директиви ЄС № 1889/2005 від 26.10.2005, будь-яка людина може безперешкодно ввозити в Чехію до 10 тис. євро готівкою або еквівалентну суму будь-якої іншої валюти. До речі, це стосується не тільки готівки, але і цінних паперів, дорожніх або банківських чеків і т. д.
Якщо сума коштів буде більше, ніж 10 тис. євро, це зовсім не означає, що особа не зможе їх ввезти – воно лише зобов’язана задекларувати їх на митниці.
При цьому доведеться вказати:
Валютний поріг однаковий як для ввезення на літаку, так і наземним шляхом. Якщо співробітники митних органів виявлять незадекларовані кошти, вони вправі вилучити та навіть заарештувати їх на час перевірки використання цих коштів у незаконних операціях. Сам же громадянин, який ввозить в країну незадекларовану валюту, може бути притягнутий до адміністративної відповідальності.
Обмеження щодо безмитного ввезення, поширюються на більшість споживчих товарів, зокрема:
Якщо йдеться про медикаменти обмеженого доступу, в тому числі що містять наркотичні речовини, слід мати на них рецепт (повідомлення) лікаря, бажано з перекладом.
При цьому без дозволу Департаменту лікарських засобів допустиме перевезення лише однієї упаковки ліків, що містять наркотики, розміром не більше 20 одиниць.
Чеські виробники харчових продуктів прекрасно захищені європейським законодавством. Під егідою боротьби з ящуром законодавці ЄС прийняли директиву ЄС № 745/2004 від 16.04.2004, яка забороняє громадянам Євросоюзу та іноземцям ввозити продукти тваринного походження, в тому числі м’ясні та молочні, без відповідного ветеринарного ув’язнення.
Причому ввезення заборонено не тільки сирого м’яса і молока – заборона поширюється на будь-яку м’ясну (у тому числі м’ясо будь-якої птиці) і молочну продукцію, в тому числі:
Заборона не поширюється на рибну продукцію і свіжу/сухий/солону/в’ялену/смажену рибу, живих устриць, яйця, лікувальний корм для тварин (не більше 2 кг на одну людину) і ікру осетрових риб (до 125 грамів). Крім того, правилами ввезення допускається імпорт в Чехію дитячого харчування та дитячих сумішей, а також дієтичного харчування, якщо воно перевозиться в спеціальній упаковці від виробника.
Стосовно тварин і рослин також передбачені обмеження для ввезення. Зокрема, директивою ЄС № 2000/29 від 08.05.2000 визначено рослини, які заборонені для ввезення в ЄС, а також рослини, які можуть бути ввезені виключно за наявності фітосанітарного сертифіката.
До рослин, ввезення яких допустимо з сертифікатом, відносяться:
Щодо дозволених рослин (в тому числі мають сертифікати) та їх насіння встановлено кількісні обмеження.
Так, припустимо ввезення 5 рослин або кімнатних квітів, 20 зрізаних квітів, 2 кг квіткових цибулин або 5 торгових упаковок насіння (вагою не більше 5 грамів). Якщо мова йде про рослини з-поміж видів, що зникає їх ввезення в Чехію припустимо лише при наявності дозволу від CITES.
Правила ввезення в Чехію тварин визначені регламентом № 576/2013 від 12.06.2013. Згідно з цим документом, для подорожі з домашніми тваринами необхідно мати заповнений ветеринарний сертифікат, який видано не раніше ніж за 4 місяці до виїзду; в сертифікаті, крім іншої обов’язкової інформації, повинні міститися відомості про вакцинацію від сказу.
Крім того, якщо це собака, кішка або тхір, тварина повинна бути ідентифікована за допомогою татуювання або мікрочипа. Для інших домашніх тварин досить сертифіката, виданого не пізніше, ніж за 10 днів до в’їзду.
Максимальна кількість домашніх тварин, що ввозяться в Чехію в некомерційних цілях, не може перевищувати 5. Виняток становлять випадки ввезення тварин для участі в змаганнях або виставках за умови, що тварини старше 6 місяців і у їх власника є документальні докази реєстрації цих тварин для участі в заходах.
Ввозити в Чехію витвори мистецтва і предмети антикваріату, які становлять культурну, художню та історичну цінність, можна лише за умови подання висновку, що підтверджує, що такі предмети не є об’єктами культурної спадщини.
Якщо це архівні документи, їх ввезення припустимо лише з дозволу і з сертифікатом, виданим архівом, з якого ці документи були взяті. Якщо такі об’єкти є об’єктами культурної спадщини, їх ввезення допустимо лише за умови наявності дозволу з боку Міністерства культури. Без такого дозволу вони можуть бути вилучені, а особа, яка їх перевозило, затримано.
Речі особистого користування, якщо їх оборот не заборонений законом, туристам дозволяється ввозити без будь-яких обмежень. Однак безмитне ввезення припустимо лише щодо предметів, вартість яких не перевищує 430 євро (у випадку подорожі повітряним транспортом) і 300 євро – наземним (200 євро для осіб молодше 15 років).
При цьому товари особистого користування можна поділити або приєднати. Наприклад, подружня пара не зможе безмитно ввезти фотоапарат вартістю 500 євро.
Слід мати на увазі, що речами особистого користування визнаються лише ті, які необхідні туристу під час поїздки або ввозяться в якості подарунка або предмета професійної діяльності.
Водночас, всі речі повинні відповідати характеру і цілей поїздки.
Варто виділити перелік речей, ввезення яких на територію ЄС і Чехії зокрема однозначно буде заборонений. Щоб привезти з Праги тільки позитивні емоції, не варто брати з собою в поїздку:
Всі вищеописані норми щодо кількості конкретних товарів і продукції передбачені для безмитного ввезення в Чехію, тому нема потреби їх декларувати. У такому разі пасажир, проходячи прикордонний контроль, повинен вибрати зелений митний коридор. Але це не означає, що його не стануть перевіряти прикордонники: у разі виявлення товарів, що підлягають декларуванню сума штрафу може скласти 100 % митного платежу.
Коли пасажир бажає добровільно задекларувати ввозяться товари, він вибирає червоний коридор. Слід мати на увазі, що подібні товари декларуються для некомерційного використання, тому розмір мита складе лише 2,5 % від загальної суми (якщо вона не перевищує 700 євро).
Ось кілька порад, які допоможуть мандрівникам уникнути неприємних ситуацій:
Оскільки Чехія є членом ЄС, на її території діють європейські митні правила. Згідно з ними на територію країни можна безмитно ввозити товари, вартість яких не перевищує 430 євро для повітряного та 300 євро – для наземного транспорту.
При цьому підакцизні товари, такі як алкоголь та тютюнові вироби, незалежно від вартості можуть безмитно ввозитися лише в обмеженій кількості.
Схожі обмеження передбачені й для медикаментів, призначених для особистого використання. А ось ввезення м’ясо-молочної продукції, як і наркотиків, зброї, боєприпасів та порнографії, категорично заборонений.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy