Фінанси

Валюта США: наскільки сильна віра в долар

Share

Протягом останнього століття жодна грошова одиниця не набула такого значення, як американський долар (літерний код ─ USD). Валюта США сьогодні не просто одна з-поміж основних резервних, за динамікою котирувань якої пильно стежать світові біржі. Такої масової емісії не знали ні одні інші гроші. Понад 80 % світового торгового обороту розраховується в USD, частка обігу фінансів у системі SWIFT перевищує 40%, плюс до всього долар сьогодні навіть замінює національну валюту в окремих країнах.

Валюта СШАВалюта США

Історія американських грошей

Офіційна історія американського долара почалася 234 роки тому, коли перший президент США Томас Джефферсон проголосив його національною грошовою одиницею. Насправді долар вже був давно відомий, причому не тільки по Америці, але і Європі.

Назва походить від талера ─ срібної монети масою приблизно 27 грамів, карбувалися в Німеччині та Чехії з 1519 року і використовувалася в морській торгівлі. В Англії так стала називатися будь-яка велика монета зі срібла, але з трохи зміненою назвою «долар». Перші голландські переселенці також користувалися талерами, тому вибір найменування був очевидний.

Карбувати долар США (спочатку теж зі срібла) почали в 1794 році, коли був заснований Філадельфійський монетний двір. До цього часу його вже називали «бакс» – від слова backskins, що означало шкурки тварин, які використовувалися для бартеру з індіанцями.

Перші банкноти з’явилися лише з початком Громадянської війни: 17 липня 1861 року Конгрес прийняв акт, що зобов’язав казначейство випустити нові грошові знаки на 60 млн доларів. Замовлення виконала нью-йоркська компанія American Bank Note Co.

Перша паперова грошова одиниця США була чорно-білою, і ринок швидко заполонили підробки. У 1869 році Міністерство фінансів підписало контракт з філадельфійської Messer J. M. & Cox про виробництво сіро-зеленого паперу з водяними знаками. Колір був вибраний невипадково: більшість державних паперів в той час випускалися на зеленій гербовому папері, що повинно було викликати довіру громадян.

З того часу долар не сильно міняв зовнішній вигляд, майже так само він виглядає і сьогодні. Лише у 2004 році стали друкуватися асигнації інших забарвлень.

Купюри та монети

Сучасні банкноти США виготовляються з матеріалу, що на 25 % складався з лляної та на 75 % – з бавовняної нитки, завдяки чому не жовтіють. Папір виробляє тільки одна компанія. Продаж її комусь, крім федеральних властей США, заборонена. Формула фарби є секретом.

Середній термін служби купюри в залежності від номіналу становить від 22 до 60 місяців. Щодня випускається близько 35 млн банкнот різного номіналу на загальну суму понад 600 млн доларів, 95 % з яких використовуються для заміни зношених грошей.

Вартість виготовлення купюри ─ приблизно 6 центів. Всі мають не залежати від номіналу розмір 156 на 66 мм і масу близько 1 грама.

У зверненні є асигнації номіналів 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 доларів. Обмежена кількість банкнот 500, 1 000, 5 000, 10 000 доларів, що випускалися до 1945 року, стали вилучатися з обігу з 1969 року, коли почали використовуватися електронні гроші в США.

Банкноти номіналом 100 000 доларів, випущені в 1934 році, використовувалися тільки у внутрішніх розрахунках Федеральної резервної системи (ФРС). Базовий дизайн з портретами президентів і державних діячів США був затверджений у 1928 році.

У зверненні є монети номінальною вартістю:

  • 1 цент (1 ¢) — в народі «пенні»;
  • 5 центів (5 ¢) — «нікель» (англ. nickel);
  • 10 центів (10 ¢) — «дайм» (англ. dime);
  • 25 центів (25 ¢) — «квотер» (англ. quarter — чверть);
  • 50 центів (50 ¢) ─ «хаф» (англ. half — половина);
  • 1 долар ($1) — «бак» (англ. buck).

Карбуються також пам’ятні, ювілейні та інвестиційні монети.

Курс долара сьогодні

Щодо американської валюти використовується режим вільно плаваючого курсу, який в ідеалі залежить від економіки країни. Офіційний курс долара США до гривні визначається Національним Банком України у першій половині кожного робочого дня.

Різниця між банківськими курсами покупки та продажу (спред) може змінюватися протягом доби незалежно від курсу НБУ, відрізнятися для операцій обміну готівкових і безготівкових коштів, а також для конвертації валют при оплаті банківськими картами.

Офіційний курс євро в банках США можна дізнатися на порталі Bank of America або в розділі Data сайту ФРС. Поточними курсами обміну варто цікавитися на порталах конкретних банків. В середньому за 1 євро можна отримати 1,05-1,1 долара США.

Американські банки

Америка ─ країна банків. Тут кілька тисяч фінансових установ з величезним числом відділень, в яких можна зняти готівку, отримати грошовий переказ або обміняти іноземну валюту.

Банки в США відкриті щодня з 9.00 до 15-17.00, за винятком суботи, неділі та офіційних свят. Як правило, один день в тиждень відділення працюють на годину довше, а деякі відкриті навіть у вихідні дні за скороченим графіком (до обіду).

Отримати терміновий переказ Western Union, MoneyGram або Xpress Money можна у великих банках, а також відділеннях пошти. Час транзакції в Америку — найкоротший у світі.

Безготівкова оплата та банківські карти

У США один з найвищих рівнів безготівкових платежів. В основному тут заведено користуватися банківськими картами, а покупки вартістю понад 100 доларів оплачуються тільки ними.

В процесі карти як дебетові, так і кредитові. У пріоритеті картки з чіпами та технологією безконтактної оплати PayPass. Пластик без додаткового захисту (без магнітної смужки) приймається рідко.

Велике поширення отримала оплата за допомогою мобільних технологій Apple Pay і Samsung Pay.

При розрахунках гривневою картою тут потрібно враховувати курс конвертації та банківську комісію. В залежності від умов обслуговування втрати складуть від 2 до 10 %.

Де в США можна розрахуватися банківською карткою

Карти Visa, MasterCard, Diners Club, American Express та інші практично скрізь приймаються без обмежень, за винятком національних парків, де немає інтернету, а іноді навіть і електрики.

На жаль, карти «Світ» поки що не забезпечують такої можливості.

На автоматичних станціях заправки купити паливо за готівку не можна, а для розрахунку з допомогою карти потрібно вводити поштовий індекс. В таксі можна платити, як готівкою, так і картою, а в автобусах ─ готівкою; причому водій в більшості випадків не приймає іншу суму, ніж покладену за проїзд, так що на розмін розраховувати не варто.

Іноді при оплаті американці запитують ID, щоб упевнитися, що ваша карта. Досить показати паспорт, але в цьому випадку бажано, щоб карта була іменна.

Виведення коштів з банківської карти в США

Зняти готівку з банківської картки в Штатах абсолютно не представляє проблеми. Мережа цілодобових банкоматів (ATM) одна з найширших у світі.

Більшість пристроїв приймають банківські картки міжнародних платіжних систем, навіть якщо їх емітували українські банки. Розмір видаваної за раз готівки зазвичай обмежений сумою від 300 до 1 000 $. Банківська комісія варіюється в межах 3-5 доларів за операцію.

Готівка в Америці

Готівкові гроші в США вважаються ознакою поганого тону. Купюри номіналом 100 доларів тут вважаються великою розкішшю, їх навіть розміняти буває складно, оскільки в обігу в основному дрібні.

Готівкові знадобляться при купівлі сувенірів під час екскурсій, для оплати проїзду в громадському транспорті та в досить рідкісних місцях, де розрахунок можливий лише живими грішми. Запас повинен включати купюри різного номіналу та обов’язково ще й монети.

Поміняти гривні на долари США краще ще вдома. У разі блокування картки 300-500 $ допоможуть уникнути фінансових труднощів.

До речі, карт в поїздку по Штатах краще взяти з собою кілька. Бажано одну з них кредитну, якщо планується орендувати машину. Ввезення валюти в країну не обмежений.

Виведення коштів з рахунку

Якщо потрібна невелика сума готівки, а поблизу немає ATM або банку, картку можна отримати в магазині або супермаркеті. Послуга називається cash-out (кеш-аут).

При оплаті на касі картою досить запросити видачу необхідної суми. Касир спише її з вашого рахунку і видасть на руки. Якщо мова йде про 20 доларах, питань не буде. Коли потрібна сума більше, зажадають паспорт.

Дорожні чеки

Travelers Cheques або дорожні чеки — цінні папери, що вважаються хорошою альтернативою «живим» грошам, коли потрібно захистити фінанси від крадіжки або втрати. У США досить популярні чеки American Express, Visa, які приймаються в якості розрахункових одиниць при оплаті практично будь-яких товарів і послуг, а також пропозиції від компаній Thomas Cook, CitiCorp.

Тревел-чеки в американських доларах можна перевести в готівку в готелях, великих магазинах і ресторанах. Крім того, дорожній чек точно ніхто ніколи не заблокує.

Чайові в Америці

Чайові в США або tips, як їх тут називають, заведено давати скрізь, за будь-яку надану особисто вам послугу. Причому сума включається в рахунок до обліку податків.

Залишати на чай за медичні, а також державні послуги не прийнято ─ тут це розглядається як хабар або підкуп.

Розмір чайових покоївкам, лифтерам, посильним, белл-боїв і носіям в готелях визначає клієнт. Зазвичай це долар-два за разову допомогу.

В таксі та дорогих ресторанах заведено залишати 15-20 % від суми чека. Якщо оплата здійснюється кредиткою, офіціант принесе готовий рахунок, в якому буде два порожні рядки:

  • tips;
  • total ─ підсумкова сума.

Клієнт повинен заповнити обидві, інакше працівники ресторану поставлять цифри самі, вказавши збільшену суму. В точках швидкого харчування платити чайові не прийнято, хоча поруч з касою можна виявити спеціальну скриньку для пожертв.

Як багато грошей потрібно в Америці

Скільки грошей брати в США, вирішуйте самі, хоча можна сказати, що чим більше, тим краще. Америка ─ країна безмежних можливостей. У тому числі тут створені всі умови для необмеженого витрачання фінансів. Де і як довго планується жити, харчуватися, пересуватися і відпочивати, потрібно вирішити до поїздки.

До речі, прості американці не люблять розтринькувачів і обходяться в середньому сумами в районі 30-50 $ в день. Якщо додати проживання в недорогому мотелі або готельних апартаментах, вийде в районі 100-150 $ на людину.

  • Вечеря в ресторані на двох може коштувати стільки ж, середній чек в недорогих закладах становить 12-20 доларів, а сніданок в кафе обходиться в15-20 $ на двох.
  • Ціна продуктів в Штатах нижчі, ніж у Європі.
  • Проїзд на міському транспорті в середньому обходиться в 6-8 доларів/день.
  • Квиток в музей може коштувати від 5 до 20 $, а на оглядові майданчики, зоопарки або кіно ─ 20-40 $.
  • Похід в театр на Бродвеї, в Діснейленд, на спортивний матч може обійтися від 70 до 200 доларів.

Навіть якщо не витрачати багато, менше ніж 500 $ на людину на 2 тижні, бути не повинно. На практиці сума витрат збільшується у два-три рази від планованих.

Податки та tax-free

Система Tax Free в США офіційно не працює. Це пояснюється відсутністю податку на додану вартість.

В Америці є податок з продажів Sailes Tax, який може бути до 10 % (величина залежить від штату) і який зазвичай не вказується в цінниках. Тому це здатне здивувати на касі, якщо не знаєш.

Про розмір Sailes Tax можна поцікавитися у продавця. До речі, у східній частині країни податок нижче. В окремих штатах (Орегон, Монтана, Нью-Гемпшир, Делавер) він дорівнює нулю.

Але в одному штаті повернення все-таки практикується: наприклад, на сайті TaxFreeShopping можна ознайомитися з цікавою системою, що працює в Техасі.

Цікаві факти про долар

Національна валюта США має історію з низкою цікавих фактів.

  1. Напис In God We Thrust («Ми віримо в Бога» або «На Бога уповаємо») спочатку з’явилася на монетах в 1864 році. Фраза запозичена з гімну США, написаного Френсісом Скоттом Кі, і повинна служити нагадуванням про прийняття Всевишнім боку Півночі у Громадянській війні. З 1956 року вона красується на асигнаціях в знак протиставлення атеїстичному СРСР.
  2. Доларовий кокаїн. Як з’ясувалося, на американських грошах живуть не тільки бактерії. Розслідування, проведене у 2009 році Массачусетським університетом Дартмута, показало, що 90 % купюр в обігу несуть сліди кокаїну. Наркотик осідає на банкнотах в результаті використання для вдихання кокаїну і наркоторгівлі.
  3. Масонські знаки. На доларовій банкноті зображена піраміда, яка є елементом Великої печатки США. Друк складається з 13 рівнів, що символізують 13 штатів. На лицьовій частині зображено білоголовий орлан з 13 стрілами та оливковою гілкою, голова повернута в бік гілки, що символізує перевагу світу. Фраза на латині Annuit Cœptis означає «Наші починання благословенні», Novus Ordo Seclorum ─ «Новий порядок епохи». Тут же представлено «Всевидюче око» або «Око провидіння». Ці та інші елементи прихильники теорії змови вважають масонськими.
  4. Загадковий годинник. На новій купюрі в 100 доларів зображена вежа Індепенденс-холу, годинник на якій показують 4:10. При цьому Бюро гравіювання і друку не знає, чому зазначено саме цей час.
  5. Жінка на доларовій купюрі не з’являлася ніколи. Лише в 1886-му портрет Марти Вашингтон прикрасив аверс Срібного сертифіката в один долар.
  6. Краще вкладення. У 2006-му банкнот випуску 1890 року номіналом в 1 000 $ був проданий за 2 млн 255 тис. $.
  7. Дерева біля Білого дому, яких немає. Зображені на двадцяти доларовій купюрі в’язи дійсно росли біля Білого дому до 2006 року.
  8. Знак долара. Песо, який у XVIII столітті ходив паралельно з доларом, на папері позначався латинськими літерами PS. У 1778 році бізнесмен з Нью-Орлеана Олівер Поллок вперше використав скорочення для долара, наклавши дві букви один на одного.

Мало хто знає, що долар став першою у світі грошовою одиницею, заснованої на уніфікованій десятковій системі. Він не тільки ліг в основу Бреттон-Вудської системи, але і породив протиріччя, що одержало назву на ім’я першим сформулював парадокс у 1960 році Роберта Триффіна.

Суть його в наступному. Емісія долара набагато перевищує американський золотий запас. Незабезпеченість грошей може підірвати оберненість валюти в золото, що викличе кризу недовіри. З іншого боку, долар повинен випускатися в кількостях, достатніх для забезпечення зростаючого числа міжнародних угод. Долар продовжує друкуватися, а довіра до нього не падає…

Висновок

Щоб там не говорили антиглобалісти, американська валюта досі сильна. Якщо ви збираєтеся їхати в Штати, ніяка інша там не потрібно. Виробіть маршрут, забронюйте квитки та готелі заздалегідь, запасіться кількома сотнями готівки, решта залиште на доларовому рахунку, прив’язаного до кредитки, і їдьте.

Все про долари США: Відео