Транспорт

Як оформити зелену карту в Польщу

Share

Тісне економічне співробітництво і загальний кордон роблять популярними поїздки в Польщу на автомобілі. У зв’язку з цим страхування транспортного засобу при виїзді в країни ЄС, що межують з Україною, стало обов’язковим. Зелена карта в Польщу у 2024 році дозволяє з максимальним комфортом розв’язувати проблеми, які можуть виникнути при переміщенні по дорогах країни. Даний вид страхового поліса стане ще більш вигідним, якщо придбати його завчасно, до поїздки.

Як оформити зелену карту в ПольщуЯк оформити зелену карту в Польщу

З якою метою оформляється “Зелена карта”

В даний час навіть для короткострокового відвідування Польщі обов’язкова наявність «Зеленої карти» (Green Card). Даний вид страховки є аналогом українського страхування автоцивільної відповідальності, діє на території країн, що беруть участь в системі Green Card.

Такий поліс дозволяє відшкодувати збитки, завдані життю та здоров’ю третіх осіб, компенсувати збитки, завдані транспортному засобу та іншому майну у разі скоєння ДТП. По суті, страховий сертифікат “Зелена карта” є міжнародним аналогом поліса ОСЦПВ і КАСКО.

Як оформити карту

В Україні цей вид поліса продають тільки компанії, що є повними членами “Моторного транспортного страхового бюро України (МТСБУ), і акредитовані ними агенти. Перевірити статус компанії можна на сайті МТСБУ. Тільки в цьому випадку гарантується внесення ваших даних в електронну державну базу і надання підтримки при настанні страхового випадку за кордоном.

При оформленні Грін-карт у сумнівних продавців досить велика ймовірність залишитися на дорогах Польщі без підтримки та взяти на себе всі витрати по відшкодуванню збитку. Страховка від надійних компаній позбавить вас від багатьох проблем, до того ж її можна придбати онлайн з доставленням за вказаною адресою.

Де можна оформити “Зелену карту”

Придбати страховий поліс “Зелена карта” можна в будь-якому місті України, незалежно від місця реєстрації транспортного засобу. Все частіше договори автострахування укладаються за допомогою інтернету, що дозволяє вибрати найближчу компанію і скористатися спеціалізованим калькулятором для розрахунку вартості, вказавши наступні дані:

  • тип транспортного засобу;
  • країну відвідування;
  • бажану тривалість страховки;
  • ПІБ;
  • телефон;
  • е-mail.

Дізнатися про наявність найближчого агента Green Card можна в страхових компаніях:

Документи, які потрібні для оформлення картки

Укладати договір автострахування може тільки власник транспортного засобу, незалежно від того, є він фізичною або юридичною особою.

“Зелена карта” дійсна для будь-якої людини, що управляє транспортним засобом при здійсненні страхового випадку. В якості водія можна вказувати кілька людей.

Перед виїздом за кордон рекомендується привести авто в штатний стан:

  • транспортний засіб повинен відповідати техпаспорту;
  • деякі неоформлені аксесуари, тонування, ксенонові лампи можуть викликати труднощі при перетині кордону;
  • іменні номера до виїзду не допускаються, тільки стандартні літеро-цифрові комбінації;
  • на автомобілі обов’язкова наклейка «UA»;
  • обов’язкова наявність медичної аптечки євростандарту і вогнегасника.

Для оформлення поліса власник авто повинен надати наступні документи:

  • техпаспорт;
  • державні реєстраційні номери.

Попередній власник автомобіля може анулювати свою страховку або ж передати новому господареві — в такому разі її необхідно переоформити. Наявність ідентифікатора PESEL, який не є обов’язковим, дозволить розширити вибір страхових компаній і отримати найбільш оптимальні умови. Перед покупкою поліса рекомендується ознайомитися з посвідченням агента, що підтверджує його повноваження.

Скільки коштує “Зелена карта” і який термін її дії

Термін дії договору страхування Green Card може варіюватися від 15 днів до одного року, що у свою чергу обумовлює його вартість. На ціну страховки також впливає:

  • тип транспортного засобу (причіп, мотоцикл, вантажний або легковий);
  • країна, яку планується відвідати;
  • поточний курс національної валюти.

Розкид цін при цьому досить істотний. Актуальну вартість страховки «Зелена карта» можна подивитись на сайті МТСБУ.

Кожна держава-член системи «Зелена карта» визначає вартість страховки самостійно. Пільги при оформленні поліса відсутні.

Власнику автомобіля слід знати про те, що в Україні реалізуються два види полісів Green Card. Перший, дешевший, використовується для відвідування Білорусі, Молдови та Азербайджану. Другий вид, дорожчий, діє на території всіх держав, учасників системи “Зелена карта”.

Які суми страхових виплат передбачені в Польщі

Перед поїздкою в яку-небудь країну слід ознайомитися з лімітами відповідальності компаній системи «Зелена карта» та граничними сумами страхових виплат. У Польщі компенсація шкоди здоров’ю в ДТП обмежена 1,5 млн євро, а матеріальний збиток відшкодовується в сумі до 30 тисяч євро за одну аварію.

При цьому слід мати на увазі, що в кожній країні, що бере участь в системі «Зелена карта», заподіяна шкода компенсується у межах, установлених національним законодавством про цивільну відповідальність.

Як перевірити справжність страховки

Питання про автентичність поліса «Зелена карта» стає актуальним, якщо він придбаний не у повноправного члена МТСБУ, а в безіменній компанії, в екстремальних умовах, наприклад, дефіциту часу. Перевірку можна здійснити декількома способами, в тому числі за допомогою інтернету. Останній варіант є кращим для фізичних осіб.

Справи про виплати за фальшивими страховками розглядаються в МТСБУ, з них близько 90 % припадає на Італію. Однак при поїздці до Польщі не варто проявляти безпечність, купуючи Green Card в незвичних місцях і умовах. Перед покупкою поліса бажано ознайомитися з його зовнішнім виглядом.

Бланк міжнародної системи автомобільного страхування.

Бланки автострахування можна перевірити під УФ-лампою, наявної в будь-якому обмінному пункті, великому магазині, банку. Номер поліса синього кольору під світлом лампи повинен приймати зелене забарвлення.
Навіть якщо бланк виявився справжнім, слід уважно вивчити правила його заповнення. Поліс складається з чотирьох сторінок самокопіювального паперу.

  • Спочатку на всіх чотирьох аркушах вказується термін дії страховки, транспортний засіб (ТЗ), ПІБ та адреса страхувальника.
  • Далі перші два аркуші перевертаються і на третьому вказується сума платежу, час і місце продажу поліса.
  • Третій лист залишається у страховика (агента), решта передаються власнику транспортного засобу. Важливо, щоб інформація на третьому аркуші збігалася з даними на інших сторінках.

Якщо агент на 1, 2 і 4 аркушах вкаже термін дії договору 1 рік з отриманням відповідної оплати, а на 3-й сторінці напише “15 днів”, то це зробить неможливою оплату компанією страхового випадку, крім присвоєння шахраєм близько 2000 гривень. Причому власнику страховки буде вкрай важко довести непричетність до обману.

З урахуванням сказаного вище, перевірка страхового поліса онлайн є найбільш перспективною і достовірною. За серійним номером поліса можна визначити не тільки його справжність, але і звірити умови укладеного договору. Одним з найбільш популярних інтернет-ресурсів для перевірки Green Card є сайт МТСБУ.

Крім того, перед покупкою поліса варто ознайомитися з рівнем цін для тієї чи іншої країни, з’ясувати, які компанії є повноправними членами МТСБУ. Почати процес покупки слід з ознайомлення з договором агента, що продає, який підтверджує його повноваження і статус.

В даний час тільки компанії, зазначені на сайті МТСБУ, мають право продавати поліси «Зеленої карти». Всі інші компанії та особи можуть бути тільки агентами цих страховиків.

Що робити при настанні страхового випадку в Польщі

Після покупки поліса бажано змоделювати свої дії при настанні страхового випадку, щоб уникнути відмови в компенсації понесеного збитку.

Як слід себе вести, якщо ваша вина в ДТП очевидна:

  • зберігати спокій і пам’ятати, що збиток компенсується страховою компанією;
  • зберігати розташування транспортного засобу до приїзду поліції;
  • при необхідності надати першу допомогу;
  • викликати поліцію;
  • бажано провести фото або відеофіксацію ДТП, зібрати дані учасників і свідків події;
  • виконувати розпорядження прибулих поліцейських, передати їм необхідні документи, в тому числі сертифікат Green Card;
  • якщо не володієте мовою країни перебування, намагайтеся не підписувати незрозумілі вам папери. Якщо цього уникнути не можна, вкажіть, що ви не зрозуміли суть документів, які ви підписуєте;
  • запишіть дані прибулих поліцейських (ПІБ, звання, посада, номер) і отримаєте копію протоколу та інших складених паперів;
  • після повернення в Україну проінформуйте СК про настання страхового випадку.

Якщо ваша вина в ДТП не очевидна, слід:

  • при оформленні ДТП наполегливо доводити поліцейським свою невинність;
  • домагатися, щоб пояснення пасажирів вашої машини були долучені поліцейськими до протоколу;
  • бути активним і послідовним у відстоюванні своєї позиції, не дозволяючи поліцейським схилятися на бік свого співвітчизника;
  • не варто оформляти ДТП у вигляді європротоколу;
  • нікому не віддавайте копію «Зеленої карти», оскільки трактування ситуації з часом може кардинально змінитися;
  • збирайте максимум даних про свідків і учасників події;
  • обов’язково отримаєте копію поліса винуватця ДТП або максимум інформації про його страховку, її номер та інші дані;
  • по можливості зробіть фотографії місця ДТП і пошкодження, отримані транспортним засобом.

Якщо вашої вини в ДТП немає, всіляко уникайте вирішення питання з винною стороною шляхом розрахунків на місці з наступних причин:

  • є ризик отримати неналежну компенсацію вашого збитку;
  • у разі повторного ДТП буде важко пояснити поліції явні сліди попереднього інциденту.

Якщо вам щось незрозуміло в поданих документах, є розбіжності за схемою ДТП, обов’язково вкажіть це рідною мовою в протоколі, при цьому не підписуючи його.

У чому полягають особливості ПДР в Польщі

У більшості країн світу правила дорожнього руху практично однакові. Однак є незначні відмінності:

  • у Польщі ближнє світло необхідно включати в будь-який час доби незалежно від сезону, тоді як в Україні ця вимога діє з осені по весну;
  • польські правила дуже жорстко регламентують використання ременів безпеки, користуватися якими зобов’язані всі пасажири як на передніх, так і на задньому сидінні авто, діє сувора заборона на розмови водіїв автомобілів з мобільних пристроїв. Такі порушення караються високими штрафами.
  • перебуваючи в Польщі, уважно стежте за знаками, що визначають швидкісний режим руху. Так, в межах міста швидкість обмежується до 50 км/год, а з 00 до 6 годин ранку – 60 км/ч. За містом швидкісні обмеження встановлено на рівні 90, 110 і 140 км/год в залежності від типу дороги. При цьому слід пам’ятати про те, що дорожня мережа Польщі буквально “напхана” радарами, що працюють в автоматичному режимі.
  • ще одна особливість ПДР Польщі — проїзд світлофора з додатковою секцією. Річ у тому, що в Польщі при знаходженні в крайній правій смузі не обов’язково рухатися вправо при включенні секції, можливо рух прямо.
  • звертайте увагу на пішоходів при проїзді зебри: як тільки пішохід підійшов до неї — слід зупинитися.
  • ніколи не займайте паркувальні місця для інвалідів, якщо не хочете забирати своє ТЗ зі штрафного майданчика.
  • не забувайте і про те, що в Польщі широко поширене приховане патрулювання доріг «цивільними» автомобілями поліції.

На закінчення

При необхідності отримати найсвіжішу або додаткову інформацію про страхових компаніях України та останні зміни у правилах страхування варто відвідати сайт МТСБУ. Пам’ятайте, що, купуючи сертифікат обов’язкового страхування в останні дні та години перед виїздом за кордон, ви переплатите.