Розташований в однойменному місті на кордоні Німеччини, Бельгії та Нідерландів Аахенський собор є величним пам’ятником історії, привертає величезну кількість туристів. Під його склепінням коронувалися правителі Священної Римської імперії, сходили на престол німецькі правителі. Стіни храмового комплексу несуть на собі відбиток тисячолітньої історії. Будівля зазнавала руйнувань, не раз добудовувалась та реставрувалась, але, наперекір цьому, Аахенський собор в наші дні зберіг первозданне внутрішнє оздоблення.
Ідея збудувати кафедральний собор належить Карлу Великому. Отримавши корону імператора після падіння Візантії та її столиці Константинополя, він задумав створити нову імперію. А величний собор повинен був стати маніфестом його політики в камені. Карл хотів, щоб собор поєднував у собі елементи зодчества Східної та Західної Римської імперії, стилістичні форми візантійської та античної культури. Його фундамент був закладений в 795 році, коли Європа тільки вступала в епоху раннього середньовіччя.
Будівництво центральної частини собору тривало протягом восьми років. Вона являла собою восьмикутник Каролінгів, запозичений з візантійських архітектурних традицій. Після смерті Карла Великого цю будівлю перетворили в капелу-усипальницю імператора. Пізніше з’явилися численні прибудови до собору, виконані в готичному стилі.
З часом Аахен перестав бути інтелектуальним центром імперії, тим не менш інтерес паломників до собору тільки посилився.
З XIV століття місто приймає всіх охочих поглянути на собор, який неофіційно називають імперським:протягом шестисот років в Ахенском соборі було короновано 35 німецьких королів і 14 корольов.
Він став першим німецьким об’єктом, включеним у список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Триярусна дзвіниця, збудована поруч з палацом імператора, отримала назву Октагон. Її висота становила 31 метр, діаметр куполу – приблизно 32 метри. Саме вона збереглася в первозданному вигляді, тоді як інші будівлі та хори зазнали змін – їх розібрали та збудували заново в готичній стилістиці. Увійти всередину можна було через величні бронзові брами з позолотою, кожна стулка яких важила близько двох тонн і відлита за один раз як єдине ціле.
У центрі капели лежить камінь з написом Carolo Magno (Карл Великий). Імператор Карл був похований тут у день смерті – 18 січня 814 року. Його могилу кілька разів розкривали.
Згідно з літописом монастиря Новалезе, складеної у 1048 році, перший раз склеп Карла розкрив імператор Оттон Третій у 1000 році. Коли правитель увійшов в підземну крипту, він був вражений – тіло Carolo Magno практично не зотліло і відмінно збереглося: імператор сидів на троні в золотій короні зі скіпетром у руках. Після цього вхід в підземну камеру був знову замурований.
Вдруге могила імператора була розкрита в 1165 році Фрідріхом Першим Барбароссою під час канонізації Карла Великого. Фрідріх наказав перекласти останки короля франків у оздоблений коштовностями мармуровий ящик. У ньому вони зберігалися менш ніж сто років – у 1215 році Фрідріх Другий наказав майстрам виготовити дорогоцінний труну художньої роботи. У ньому останки імператора спочивають на вівтарі хору до XVIII століття.
Після цього тіло ще кілька разів було ексгумоване (з дослідницькими цілями), але в підсумку повернуто в саркофаг, який зараз знаходиться в скарбниці собору. У 2010 році вчені підтвердили, що останки дійсно належать Карлу.
Символи імператорської влади, знайдені в труні, перевезли до Відня в 1798 році, а мармуровий стілець, на якому, згідно з легендою, сидів імператор, прикрасили золотом. Кілька століть він служив троном чинним імператорам, а тепер стоїть під куполом восьмикутного залу.
Аахенський імператорський собор відомий багатьма реліквіями. Деякі з них були вивезені в Париж в 1794 році, коли французи зайняли місто, а пізніше повернуті в Аахен.
Кожні сім років віруючі можуть побачити спіднє плаття Діви Марії з жовтувато-білого полотна тканини, в яку сповивали немовля Христа, а також пояс Христа, який був на ньому під час розп’яття.
Крім того, у храмі зберігається покривало, в яке була загорнута голова Іоанна Хрестителя. Встановити історичну достовірність реліквій в наші дні вже неможливо, але всі ці предмети мають великою цінністю для паломників.
В скарбниці Імперського собору в Німеччині також зберігається срібний бюст Карла Великого (він був виконаний з використанням частини черепа імператора), Каролінгське Євангеліє, датованого IX століттям, хрест з печаткою Лотаря Другого та інші цінності.
Церква в Аахені знайома і своїми легендами. Кажуть, що за часів Карла Великого, який потратив багато коштів на військові походи, закінчилися гроші на будівництво Октагона. Допомогти жителям Аахена погодився тільки диявол, причому з умовою – за душу першого увійшов у храм священика. Однак коли будівництво було завершено, хитрі ахенці запустили в будівлю вовчицю. Диявол зрозумів, що його обдурили, сильно розлютився і так грюкнув дверима, що вона тріснула. Цю саму тріщину кожен турист може побачити своїми очима, а ще й слід від пальця, який диявол нібито прищемив. Всередині будівлі збереглася статуя чорної вовчиці – у неї навіть є отвір, через який, згідно з переказами, сатана забрав у тварини душу.
Аахен (Aachen) знаходиться у федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія. На карті цей регіон ви знайдете в північно-західній частині Німеччини, недалеко від кордону з Бельгією і Нідерландами. Дістатися до Аахена найпростіше залізничним транспортом – поїздами типу Thalys, що з’єднують між собою всі столиці та великі міста Європи.
Наприклад, поїзд, який курсує за маршрутом Париж – Кельн, зупиняється в Аахені кожні три години. З Брюсселя потяг доїжджає до міста за годину, з Кельна – за 36 хвилин, з Парижа через 2 години 45 хвилин.
З деяких німецьких міст в Аахен курсують поїзди Deutsche Bahn. Скористатися ними можуть туристи, які прилетіли в Ессен, Дуйсбург або Дюссельдорф. До речі, саме в Дюссельдорфі розташований найближчий до Аахена аеропорт.
Від головного залізничного вокзалу Аахена до собору можна дійти пішки за 15-20 хвилин.
Аахенський собор відкритий щодня. З квітня по жовтень він працює з сьомої ранку до сьомої години вечора, в інший час – до шести.
Вхід безкоштовний, дозволено фотографувати. Будь-який турист може замовити екскурсійну програму німецькою або англійською мовою – вона коштує 4 євро для дорослих і 3 євро для дітей. Більше можна дізнатися на офіційному сайті собору.
Аахенський собор, враховуючи його вік і приголомшливу архітектуру, безумовно, є однією з найвизначніших пам’яток культури, що зберігають пам’ять про кількох поколіннях німецьких правителів. Сьогодні зануритися в атмосферу величі минулого може будь-який бажаючий. Всередині Аахенського собору ви побачите легендарний релікварій, вітражі, галереї мозаїк, численні скульптури – все те, що по праву дозволяє зарахувати храм до церковних скарбниць Європи. Також сюди входять Берлінський собор, Імператорський собор у Франкфурті, Ульмський собор.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy