Латвійська республіка сьогодні посідає друге місце за рівнем економічного розвитку в регіоні, входить до складу Шенгенської зони, ЄС і НАТО і приваблює прогресивністю і європейською атмосферою. І хоча у 2025 році робота в Латвії не є кінцевою метою для більшості трудових мігрантів, вона служить хорошим плацдармом для просування далі в Європу.
Основна перевага пристрою на роботу в прибалтійській державі – приналежність до європейської спільноти. Але щоб мати можливість вийти на ринок праці Європи, необхідно пройти певні етапи легалізації.
Не варто забувати, що рівень життя та оплати праці в Латвії нижче, ніж у західноєвропейських країнах. Все ще високим залишається показник безробіття, а це означає, що кандидатам доведеться зіткнутися з великою конкуренцією.
Але переваг у республіки у питанні працевлаштування для українців також можна знайти багато:
Сюди ж можна віднести м’який клімат, велика кількість курортів і красиву природу.
Вирушаючи на пошуки вільних робочих місць, необхідно враховувати специфіку регіону. Робота в Ризі більше підійде людям з вищою освітою, досвідом роботи та знанням двох іноземних мов.
Тут затребувані:
Не буде проблем з працевлаштуванням в охоронців, продавців, перукарів і майстрів в салони краси, а також прибиральниць, касирів, механіків, різноробочих, далекобійників-міжнародників.
Охочі можуть вибрати роботу вахтовим методом. Так працюють, наприклад, лісоруби. Більшість цих професій підійде тим, кого цікавить робота в Латвії без знання латиської мови.
У курортних регіонах більший наголос робиться на працівників обслуговуючої галузі:
Жінок-іноземок охоче беруть на посади покоївок у готелях, хатніх робітниць, доглядальниць. Дівчата зі знанням іноземних мов можуть претендувати на вакансії секретаря, помічника керівника. Без досвіду роботи доступний в основному некваліфіковану працю.
Ринок праці в Латвії не відрізняється різноманітністю пропозицій. Найбільше шансів працевлаштуватися у:
Працювати у латвійської компанії іноземний громадянин може лише за наявності національної візи категорії D, на підставі якої видана посвідка на проживання. Більшості кандидатів знадобиться й дозвіл на роботу.
Працювати в Латвії дозволяється в тому числі й студентам, але не більше 20 годин в тиждень (стандартний робочий режим передбачає 40 робочих годин).
Робота з проживанням – варіант не частий, але знайти можна. Зазвичай його пропонують ті, хто набирає людей на вахтовий метод, а також багато санаторії та курорти. Якщо співробітник представляє для підприємства особливий інтерес, його трудовий контракт може бути складений з урахуванням оплати житла роботодавцем. Але знайти такий варіант вкрай складно.
Простіше всього буде тим, хто точно знає, на якій посаді та в якій компанії хоче працювати. У цьому випадку потрібно просто відправити резюме і почекати відповідь. Але очікування буде виправданим, якщо можливості кандидата і вимоги фірми були зіставлені вірно.
Один зі способів підібрати підходящу вакансію – інтернет. Наведемо популярні сайти для пошуку роботи:
Не варто нехтувати й газетними оголошеннями. Шукати найкраще у виданнях Baltic Times і Dienas Business. Певну допомогу може надати Центр зайнятості, форуми та групи в соціальних мережах. Останні два джерела багаті також відгуками та корисними порадами.
Якщо знайти роботу в Латвії самостійно не виходить, можна звернутися до посередників. Але краще вибирати перевірені фірми з хорошою репутацією, наприклад:
Для прийому на роботу іноземних громадян існують чіткі вимоги. Для початку кандидат повинен знайти роботодавця, отримати дозвіл, національну візу та оформити ВНП.
Роботодавець повідомить Державне агентство зайнятості в Латвії про те, що доведеться взяти в штат співробітників громадянина республіки. Відомством буде проведена перевірка, чи немає кандидатів на дану посаду серед місцевих жителів. Перевірка не потрібна, якщо мова йде про:
Після того як заявка буде схвалена, компанія-роботодавець повинна надіслати запрошення майбутнього співробітника. Попередньо цей документ потрібно завірити в МВС. Тільки після цього працівник може приступати до запиту візи.
Відразу після перетину латвійської кордону потрібно подати прохання на тимчасову посвідку на проживання. Її видадуть на рік.
Дуже важливо, щоб протягом всього терміну дії дозволу мігрант не був звільнений з даного підприємства. Інакше підстава для міграції буде загублена.
А щоб дійсним залишалося дозвіл на роботу, потрібно працювати в одній і тій же компанії, або доведеться отримувати новий документ.
На кожному з етапів необхідно надати певний набір паперів. При запиті візи та ПНП він буде приблизно однаковим. Важливо врахувати, що всі документи, складені іноземною мовою, необхідно перевести на латиську і завірити у нотаріуса.
Відбувається це до того, як буде подано прохання на робочу візу і ПНП. При зверненні до консульства у кандидата вже повинна бути копія такого договору.
Строк дії документа найчастіше не прописується. Виняток становить сезонна та тимчасова зайнятість, стажування та громадський оплачувану працю.
У контракті повинна бути вказана така інформація:
Складається документ у 2 примірниках. Для підтвердження кваліфікації найманому працівникові знадобиться диплом про освіту та копія трудової книжки з перекладом і нотаріальним посвідченням.
Дозвіл на роботу в Латвії видає Управління у справах громадянства і міграції. Такий документ дає право іноземному громадянину працювати тільки в певній компанії. Для дозволу складається електронна копія, яка буде зберігатися у відомстві.
Продовження дозвіл на роботу не підлягає. Після закінчення терміну його дії потрібно буде отримувати новий.
Подавати запит на видачу документа не зобов’язані:
Продовження дозволу на працю бере на себе роботодавець. Робити це потрібно до того, як закінчиться термін попереднього документа, інакше працівник буде змушений покинути країну.
Щоб мати можливість жити в країні понад трьох місяців, необхідно отримати робочу візу в Латвію. Подати документи можна до консульства республіки у себе на батьківщині. Для цього потрібно підготувати:
На розгляд запиту піде близько 15 календарних днів. В окремих випадках цей період продовжується до 30 днів, у виключних – до 60.
Робота для українців в Латвії та інших держав СНД доступна так само, як і для європейців. Але ось порядок їх оформлення дещо інший. Для працевлаштування знадобиться:
Для білорусів та інших жителів СНД обов’язковим є конкурсний відбір, в якому перевага завжди віддається місцевим жителям.
Про прийняття на роботу громадянина ЄС компанія-роботодавець не зобов’язана повідомляти Центр зайнятості. Не потрібно йому і дозвіл на роботу.
Що стосується посвідки на проживання (ПНП), то європейці спочатку отримують посвідчення громадянина ЄС, дійсне протягом 5 років, а потім постійну ПНП.
Для громадян Узбекистану, України та інших країн пострадянського простору передбачена спочатку тимчасова ПНП, що вимагає щорічного продовження, а через 5 років – постійна посвідка на проживання (за умови здачі державного іспиту на знання латиської мови).
Зарплата в Латвії залежить від професії, галузі, досвіду роботи, регіону і навіть населеного пункту. Найбільший рівень зарплат в Ризі та Юрмалі. Тут можна розраховувати на 1 100-1 200 євро у місяць.
В цілому мінімальний оклад в Латвії у 2025 році був зафіксований на позначці 430 євро (без вирахування податків).
За професіями дані розподілилися так (дані за місяць, в євро):
Якщо врахувати, що вартість основних товарів і послуг в країні також не надто висока, можна сказати, що навіть мінімальної зарплати вистачить, щоб покрити витрати. Прожитковий мінімум в республіці встановлено на рівні мінімальної заробітної плати.
Деякі професії передбачають погодинну оплату праці, наприклад, у будівельній галузі. Ставка може коливатися від 4 до 4,5 євро в годину.
Податки в Латвії продовжують залишатися одними з найнижчих в Європі. І хоча уряд в останні роки намагається всіляко гармонізувати фіскальну систему країни з вимогами Єврозони, економіка держави ще не зміцніла після фінансової кризи 2008 року. Для забезпечення її зростання влади постійно розробляють програми лояльності для підприємців.
Прибутковий податок у Латвії платять всі резиденти без винятку. На це не впливає ні країна походження, ні рівень доходів. Податки доводиться сплачувати з наступних видів прибутку:
Для фізичних осіб розмір податку з зарплати становить 20-23 % (залежить від рівня доходу), з приросту капіталу – 15 %, з дивідендів – 10 %.
Організація бізнесу також може стати підставою для імміграції в Латвію. Для цього можна відкрити власну компанію або вкласти кошти у вже існуючу.
Процедура оформлення ПНП буде такою ж, як і для найманих працівників, але потрібно виконати одну з умов:
По закінченні 5 років бізнесмен зможе подати прохання на постійний ВНП, а ще через 5 років – на громадянство. Згідно з останніми змінами в законі, за продовження тимчасового ВНП на 5 років доведеться заплатити 5 тисяч євро (по 1 тисячі в рік або відразу всю суму, але без знижки).
Якщо порушення буде зафіксовано вперше, іммігранту загрожує штраф у розмірі від 100 до 700 євро. Не залишаться безкарними й дії роботодавця, якому належить сплатити стягнення в розмірі 2 000 євро.
При повторному порушенні закону будуть застосовані більш суворі заходи. Зокрема, мігрантові загрожує штраф, анулювання наявних у нього документів, виданих у Латвії, видворення з країни та заборона на подальший в’їзд.
Не варто забувати, що відомості про порушення міграційного законодавства заносяться в Єдину інформаційну систему ЄС. Це означає, що в майбутньому в іноземця можуть виникнути складнощі з оформленням віз і в інших країнах теж.
Що стосується роботодавця, то на нього, крім адміністративної, може бути накладено кримінальна відповідальність.
Слід зазначити, що якщо іноземний громадянин отримав дозвіл на роботу на одному підприємстві, а пізніше звільнився і влаштувався на інше, такий варіант також розглядається як нелегальне працевлаштування.
Пристрій в латвійську компанію є однією з підстав для імміграції в цю прибалтійську державу. Але щоб здійснити задумане, жителям СНД необхідно отримати спеціальний дозвіл на здійснення трудової діяльності.
Починається процес з пошуку роботодавця, якому необхідно провести конкурс серед місцевих жителів, подати заявку в Центр зайнятості та отримати дозвільний документ, який потрібно завірити в МВС країни.
Зібравши необхідний пакет документів і відкривши національну візу, іноземець може в’їхати в Латвію і подати запит на тимчасову ПНП.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy