Життя

Провінція Ньюфаундленд і Лабрадор у Канаді

Share

Ньюфаундленд і Лабрадор – провінція Канади, що складається з острова Ньюфаундленд  та північно-західної материкової частини півострова Лабрадор. Ця провінція увійшла до складу Канадської конфедерації однієї з останніх, у 1949 році. Назва Ньюфаундленд та Лабрадор офіційно закріпилася за нею у 2001 році.

Ньюфаундленд і ЛабрадорНьюфаундленд і Лабрадор

Острів, названий «новонароджений», або «Нова знайдена земля» наприкінці 15 століття першовідкривачами, лежить у  затоці Святого Лаврентія. Ньюфаундленд відокремлений від Лабрадора вузькою протокою Белл-Айл і від  Нової Шотландії, на південному заході, протокою Кабота. Французька територія  Сен-П’єр та Мікелон  знаходиться біля берегів півострова Бурін у південно-східній частині Ньюфаундленду. Лабрадор омивається морем Лабрадора (затока в північно-західній частині  Атлантичного океану) на північному сході, а на півдні та заході межує з провінцією  Квебек.

Ньюфаундленд і Лабрадор — крайня східна частина материка  Північна Америка, і її розташування в Атлантиці має стратегічне значення для оборони, транспорту та комунікацій. Наприклад, столиця провінції, Сент-Джонс, розташована ближче до узбережжя Ірландії, ніж до Вінніпега,  Манітоба.

Наявність величезних запасів риби у Великій Ньюфаундлендській Банку та інших рибопромислових районах на сході та півдні від Ньюфаундленду стимулювало розвиток численних громад, що проживають уздовж сильно порізаного морського узбережжя довжиною 14 400 миль (23 200 км).

Ці промисли відіграли ключову роль формуванні історії та репутації землі та населяючих її народів. Площа провінції складає 156453 кв. миль (405 212 кв. км). Населення – 521 542 осіб.

Клімат провінції Ньюфаундленд та Лабрадор

В основному, для Ньюфаундленду та Лабрадору у 2024 році характерна холодна м’яка зима та тепле літо. Середня температура у липні коливається від 5 до 10 °C у північному Лабрадорі до 15 °C на південному узбережжі острова. У південній частині провінції середня липнева температура не перевищує 60 °F (16 °C).

У січні середні температури становлять близько -7 °C у південній частині острова, приблизно -12 °C на узбережжі Лабрадору та -18 °C на півдні та на півночі острова, і близько -26 °C у внутрішній західній частині Лабрадору. Крайня мінусова температура у південному Ньюфаундленді рідко опускається нижче 0 °C, але на заході Лабрадору показники нижче -40 °C зустрічаються часто.

Річний рівень опадів варіюється від 55 дюймів (1400 мм) у південних частинах острова до приблизно 17 дюймів (430 мм) у мису Чидлі (крайня північна точка півострова Лабрадор). У північних регіонах більша частина опадів випадає у вигляді снігу. Водночас на півдні сніг зазвичай становить лише близько п’ятої від загальної кількості опадів.

Позатропічні циклони, що рухаються вздовж узбережжя Канади та Атлантики, мають помітний вплив на клімат Ньюфаундленду.

Через потоки теплого повітря, що приходять з півдня, у південній частині острова випадають сильні опади. Північно-східні та східні вітри, що дмуть уздовж холодної  Лабрадорської течії, роблять літо на узбережжі прохолодним і перешкоджають приходу весни, а також віщують шторми. Північні вітри, що виникають внаслідок штормів, несуть холодне арктичне повітря, яке змушує температури опускатися нижче нормального для даної широти та розташування рівня.

На півдні прохолодне повітря Лабрадорського течії поєднується з теплішим повітрям над  Гольфстрімом, що провокує часті густі тумани у Великій Ньюфаундлендській Банку і на південному та південно-східному узбережжі Ньюфаундленду.