Інженери в Канаді у 2025 році становлять особливу касту професіоналів. Країна продовжує індустріальне розвиток і запрошує на роботу фахівців зі всього світу. Однак громадянам з України та країн СНД з профільною освітою «Інженерна справа» доведеться пройти складний і тривалий шлях нострифікації (підтвердження диплома). Більшість приїжджих здаються на перших етапах і відмовляються від задуму, знаходячи робочі місця не за профілем. А наполегливі професіонали отримують преференції та можливість зайняти високооплачувану посаду.
Міжнародні відносини складаються таким чином, що українські дипломи не котируються в Європі і на Заході. Щоб підтвердити свої знання, фахівець повинен скласти іспити і отримати ліцензію. Випробування настільки складні, що навіть інженери з докторським ступенем не завжди можуть пройти цей шлях.
Без ліцензії можна знайти менш значущу посаду, наприклад, кресляра або асистента інженера. Однак підписувати свої роботи не можна, це повноваження інженера P. Eng. (professional engineer). А між виконаною роботою і підписом — глибока прірва в заробітній платі. Крім того, ринок праці Канади переважає саме інженерними вакансіями.
Для довідки. Підписуючи документи, P. Eng. несе повну відповідальність у разі негативних наслідків. Якщо що-небудь станеться, P. Eng. буде відшкодовувати збитки з власної кишені.
І також передбачена кримінальна відповідальність. Ця обставина пояснює високий рівень заробітної плати.
Для початку кар’єри по профільній освіті здобувачеві необхідно вступити в одну з професійних асоціацій інженерів Канади. Серед них є наступні:
Всього професійних асоціацій 10, рівно за кількістю провінцій в Канаді. Вибір іммігрантом визначається індивідуально виходячи з місця проживання. До речі, отримана акредитація в певній асоціації не забороняє працювати в іншій провінції.
1. Подача заяви. Більшість асоціацій інженерів Канади практикує звернення у формі онлайн. У певному полі (кожен сайт має свій інтерфейс) здобувачеві необхідно заповнити анкетні дані. Тут слід вказати місце навчання, досвід роботи за профілем, а також інші види зайнятості. Навіть якщо іммігрант працював у мережевому магазині Walmart, то це також слід зазначити. Історія зайнятості повинна бути безперервною.
2. Рекомендації роботодавців. Претенденту необхідно подати контактні дані колишніх наймачів. На вказаний заявником e-mail або поштову адресу від асоціації буде вислана спеціальна форма. Попередні роботодавці повинні дати оцінку працьовитості і знання англійської мови свого колишнього співробітника. Дізнатися про особу, що вас характеризує, не можна.
3. Підтвердження офіційного перебування в Канаді. До заяви необхідно додати сканкопії офіційного документа Рroof of Canadian citizenship або Рermanent resident status. Знімок необхідно зробити з двох сторін і оформити його у файл jpg.
4. Підтвердження знання англійської або французької мови. В цьому випадку вам знадобиться відсканувати сертифікат TOEFL, який видається після проходження мовних тестів. Якщо його немає, то можливо скласти невелике резюме про місце вивчення іноземної мови. Слід перерахувати школу та інститут.
Розповісти, де використовували отримані знання в роботі або в турпоїздках. Викласти розповідь таким чином, щоб читати було зрозуміло, що ви пристойно нею володієте. Перед відправкою, якщо є сумніви, краще дати прочитати написаний текст знавцям англійської або французької.
5. Відсутність судимості та адміністративних правопорушень. Претендентові буде запропоновано роздрукувати спеціальну форму і заповнити її, згідно із запропонованими пунктами. У розділах необхідно вказати на відсутність претензії поліції Канади та України. Чим краще репутація, тим вище рейтинг заявника. Лукавити не варто, оскільки інформація про заявника перевіряється.
6. Відповідність університетським знань. Дипломи, привезені з України та країн СНД, в Канаді не котируються. При цьому асоціація інженерів просить, щоб для них було вислано лист з вузу, де здобувач проходив навчання. У листі повинно бути вказано час отримання освіти та оцінки. Персональні дані повинні бути вказані так, як в PR-картці заявника. Найважче — змусити інститут відправити лист. У більшості випадків знадобляться навички «національного підходу».
7. Платіж від заявника. Необхідно внести внесок на розрахунковий рахунок асоціації інженерів. Його середня величина складає близько 500 $. Згодом P. Eng повинен щороку виплачувати асоціації членські внески 300-400 $. Більшість роботодавців бере на себе виплати за свого співробітника, що складається в членстві професіоналів. У підсумку заявнику буде надано особистий аккаунт і номер членство в асоціації. В особистому кабінеті можна відстежувати хід процесу нострифікації. Буде видно, хто з колишніх роботодавців надіслав характеристику. При необхідності доповнити пакет документів претендент отримає повідомлення.
Згодом інженер отримує лист з результатами перевірки. А також у посланні буде назва іспитів, до яких необхідно підготуватися і пізніше здати для ліцензії P. Eng.
Екзаменаційна підготовка — ще один складний етап на шляху до ліцензії. Претенденту необхідно записатися на іспит, який проходить чотири рази на рік, та придбати відповідну літературу. Залежно від знання англійської мови, буде просуватися підготовка. Згадати доведеться всі п’ять курсів навчання у вузі. У призначений день слід з’явитися до місця здачі іспиту без запізнень.
Тривалість іспиту складає понад п’ять годин. За цей час користувач повинен відповісти майже на 100 питань (в якості завдань). Зазвичай належить вибирати одну відповідь із чотирьох варіантів. При собі нічого зайвого бути не повинно, виняток — окуляри і калькулятор. За подіями стежать спостерігачі через відеокамери.
Відповівши на всі запитання, слід підняти руку, і контролер виведе з кімнати. Через п’ять — сім днів прийде відповідь від організації, де здавався іспит. Аналогічне повідомлення надійде в особистий кабінет на сайті асоціації.
Мінімальний прохідний бал — 70 %. Якщо ця відмітка пройдена, то можна приймати поздоровлення. Якщо ні, то будуть вказані помилки та рекомендації підтягнути малознайомі області технології.
Пройшовши довгий шлях підтвердження диплома, здобувач, нарешті, в особистому кабінеті замість позначки Member Self-Service Centre побачить значок P. Eng. Асоціація висилає інженеру сертифікат і пропонує придбати іменну печатку.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy