У Канаді у 2024 році всі розрахунки проводяться в національній грошовій одиниці, тобто канадських доларах. Оплата в іншій валюті не приймається. Виняток становлять деякі комерційні точки, які орієнтовані на іноземних туристів, такі як готелі, сувенірні магазини і т.д. Особливо багато таких установ (ресторани, магазини й т.д.) в населених пунктах уздовж кордону з США. Там часто приймають готівку американські долари, проте за відверто невигідним курсом. Євро не приймають практично ніде.
У Канаді майже скрізь приймаються готівкові гроші, хоча в деяких випадках (зокрема, при покупках на велику суму або при оплаті послуг окремих компаній і організацій) вас можуть попросити надати завірений банківський чек.
Зазвичай канадці називають монети (coins) різного ґатунку наступними іменами:
Паперові купюри називаються “bills”. Вони представлені в наступних номіналах: 5 доларів, 10 доларів, 20 доларів, 50 доларів, 100 доларів (використовується рідко) і 1000 доларів (використовується вкрай рідко). Самою ходової купюрою є 20 доларів.
Оскільки платежі в Канаді за невеликим винятком приймаються тільки в канадських доларах, то розумно завжди мати при собі канадські долари. Обмін іноземної валюти, такий як американські долари або євро, на канадські долари проводиться в будь-якому відділенні банку або в обмінних пунктах. Зазвичай курс обміну краще в обмінних пунктах, але великої різниці немає. Обмінні пункти зазвичай можна зустріти в місцях, де багато іноземних туристів, зокрема в даунтауні Торонто. Ви також можете зняти готівку з кредитних карток системи Visa або Master Card в будь-якому банкоматі системи ATM.
Більшість канадців воліють розплачуватися за допомогою кредитних карток або дебетових карток. Кредитні картки видаються банками, що мають угоду з однією з систем – Visa або MaterCard. Кредитну картку American Express видає однойменна фінансова організація, картки цієї системи приймаються в набагато меншій кількості місць, тобто вона не так практична, як картки систем Visa і Master Card.
Для тих, хто не стикався з кредитними картками, невелике пояснення, як працює ця система. Для того, щоб розплачуватися по ним, вам не потрібно мати на своєму рахунку гроші. Коли ви платите по кредитній картці, ви купуєте в борг – за вас за покупку платить банк, що видав вам кредитну картку.
Потім, раз на місяць, вам приходить рахунок з банку, який вам слід оплатити. Якщо ви оплачуєте всю суму протягом місяця (або іншого періоду, обумовленого в угоді з банком), то з вас не беруть ніяких відсотків. У тому випадку, якщо ви сплачуєте частину суми (тобто обов’язковий мінімум, який ви повинні сплатити), то на решту суми нараховується інтерес в розмірі приблизно 18% річних (або той, що визначений банком). Тому краще оплачувати всю суму кредиту відразу.
Для новоприбулих іммігрантів отримати кредитну картку не завжди просто – банки хочуть спочатку переконатися в тому, що ви влаштувалися на роботу і маєте стабільний дохід. Крім того, більшість банків вимагає, щоб ви внесли security deposit (страховий депозиту), що перевищує часом у 2-3 рази встановлений вам ліміт кредиту за кредитною карткою.
Кредитні картки мають свій ліміт – сума, на яку ви можете робити покупки в кредит. Як правило, спочатку ліміт не перевищує двох-трьох тисяч доларів. Лише після певного періоду часу (не менше пів року) вам можуть підвищити ліміт. Ліміт безпосередньо залежить від ваших річних доходів, вашої кредитної історії і суми проведених транзакцій.
Кредитні картки мають три основних види – Classic, Gold і Platinum. Картки класу Gold і Platinum мають більший ліміт (мінімум – 5 тисяч доларів), дають додаткові фінансові пільги її власнику (наприклад, медична страховка її власника при поїздках за кордон Канади – дуже корисна річ для тих, хто часто їздить у США, і т. д.).
Отримати таку картку може людина з хорошим стабільним достатком, і тому володіння золотою або платинової кредитною карткою є гарною рекомендацією. Зазвичай за золоті картки ви повинні платити щорічний внесок близько 100-150 доларів, в той час, як на звичайні і платинові таких платежів немає.
Для того, щоб отримати кредитну картку, слід звернутися до свого банку і запитати про можливість її отримання. Вам дадуть бланк заяви, який вам належить заповнити, а також пояснять, що потрібно робити.
Іноді, якщо торгова точка є невеликий, там можуть приймати до оплати кредитні картки тільки однієї системи – Visa або Master Card. Крім того, в таких маленьких магазинчиках вам можуть зробити націнку на вартість товару в розмірі 3% – стільки, скільки беруть за операцію по кредитних картках банки, які проводять цю операцію. У великих торгових мережах націнки за оплату кредитною картки немає.
Для чого потрібні кредитні картки, і що вони дають? Вони потрібні в першу чергу для зручності, щоб не носити з собою великі суми готівки, особливо коли мова йде про порівняно великих сумах. Крім того, оплати за кредитними картками і потім своєчасне погашення виникають заборгованостей по ним формують вашу кредитну історію, яка дуже важлива для вашого життя в Канаді.
Річ у тому, що в Канаді при покупці дорогих речей або нерухомості в кредит завжди потрібно мати хорошу кредитну історію. Зокрема, при покупці нерухомості вам буде потрібно отримувати іпотечний кредит, і чи дадуть його вам, і на яких умовах, залежить від того, наскільки гарною є ваша кредитна історія. При зніманні квартири квартироздавачів також перевіряє вашу кредитну історію на предмет, чи є ви надійним платником. Те ж саме стосується покупки машини в розстрочку, або її лізингу. Кредитна історія, своєю чергою, формується покупками в кредит і своєчасними погашеннями боргів.
Операції по кредитній картці фактично є такого роду операціями, тому це найпростіший шлях почати будувати собі хорошу кредитну історію. Однак ви також повинні пам’ятати, що якщо ви будете оплачувати покупки по кредитній картці і водночас не зможете платити по рахунках, станеться все навпаки – ви зіпсуєте собі кредитну історію. А це позначиться дуже негативно на ваше подальше життя в Канаді.
На додаток варто звернути увагу на такий момент. Зараз часто пропонують кредитні картки, які видаються різними торговими мережами, і які надають знижки постійним користувачам. Тому має сенс вибрати ту картку, яка дасть вам додаткові бонуси.
Великою перевагою кредитних карток є також те, що за ним ви можете розплачуватися практично в будь-якій країні світу, здійснювати покупки через інтернет, бронювати готелі та купувати квитки через телефон, і так далі.
Після того, як ви відкриєте рахунок в банку, вам видадуть дебетні картки. Зовні це такі ж пластикові картки, як і кредитні. За ним можна розплачуватися в багатьох місцях – у великих продуктових магазинах, в торгових центрах, в організаціях, який надає сервіс населенню, і т.д.
Відмінність дебетних карток від кредитних полягає в тому, що по кредитних картках ви можете купувати, не маючи грошей на своєму рахунку, бо оплатити покупки ви можете після того, як у вас з’являться гроші. За дебетної картками оплату за покупки ви робите зі свого рахунку відразу ж, в момент оплати. Якщо у вас немає грошей на рахунку, то оплату ви провести не зможете.
За дебетної картками також можна знімати готівку в банкоматах ATM системи Interac. Такі банкомати стоять у всіх банках (доступні 24 години на добу), торгових центрах і громадських місцях. Для того, щоб зняти готівку або оплатити по ній в магазині, ви повинні ввести унікальний PIN number (спеціальний код), який дається в банку. Це фактично пароль доступу до вашого рахунку за допомогою дебетної картки.
Дебетні картки мають денний ліміт на оплату по ним, зазвичай він не перевищує 500 доларів на добу. Найчастіше денний ліміт поширюється тільки на знімання готівки, проте в ряді випадків він також обмежує і суму покупки.
Після відкриття рахунку в банку вам видадуть чекову книжку. Виписуючи чек, ви тим самим даєте розпорядження банку перерахувати гроші з вашого рахунку на рахунок пред’явника чека.
Чеками зазвичай платять тим організаціям, з якими у вас встановлені довготривалі стосунки – наприклад, чеками слід оплачувати рент житла, оплачувати державні збори, і т.д. Чеками зазвичай виплачують зарплату, а також компанії розплачуються за отримані від вас послуги.
Слід зазначити, що чеки від приватних осіб торговими організаціями та іншими приватними особами ухвалюються не охоче. Причина проста – чек не гарантує оплату. У тієї людини, яка виписує чек, на рахунку просто може не виявитися грошей. В цьому випадку чек буде повернутий банком і оплату за нього ви не отримаєте.
Також хочемо застерегти від виписування чеків, якщо на рахунку у вас немає необхідної суми – банк штрафує за кожен такий випадок в розмірі 25 доларів (в деяких банках розмір штрафу може бути інший).
У Канаді широко практикується видача post-dated cheque- чеків з відстроченим платежем. Наприклад, якщо ви робите кому-небудь послуги, вам можуть виписати чек, за яким ви можете отримати гроші тільки через якийсь термін (наприклад, через тиждень). Протягом цього терміну виданий чек може бути відкликаний (анульований).
Також широко використовуються void cheque. Це оформлений спеціальним чином чек, який виписаний нема на оплату конкретної суми, і є карт-бланшем для зняття зазначеної в цьому чеку суми на регулярній основі за якісь регулярні платежі – наприклад, для щомісячної оплати за оренду квартиру, або регулярні виплати по кредиту за куплену машину або автостраховку, і так далі.
У зв’язку з тим, що звичайні чеки не гарантують отримання оплати за ним, то багато організацій вимагають в якості платіжного документа завірені банком чеки (certified cheque) або банківські платіжні документи (money order, bank draft).
Оформляються такі папери в банку, за їх оформлення потрібно платити. Сума, що підлягає оплаті за цими документами, заморожується на вашому рахунку до пред’явлення платіжного документа одержувачем. Якщо ви передумаєте платити, ви завжди можете повернути оформлений платіжний документ в банк, і заморожена сума на вашому рахунку буде розблокована.
Як правило, certified cheque або money order вимагають в ділершипах при покупці у них автомобіля, в магазинах при покупці дорогої техніки, в компаніях, що торгують комп’ютерною технікою, і т.д.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy