Навчання

Навчання в школах Італії

Share

Освітня система Італійської Республіки повністю підпорядкована державі, яка фінансує школи всіх категорій і рівнів і контролює роботу приватних навчальних закладів, розробляє програми та набирає вчителів на конкурсній основі. У 2024 році школа в Італії має ряд відмінних особливостей, які необхідно враховувати всім, хто вирішив, що його дитина має отримати освіту в цій країні.

Школа в ІталіїШкола в Італії

Що собою являє шкільна система

Навчальний процес в рамках школи починається для маленьких італійців в 6 років. Триває він 12 років і поділяється на декілька етапів:

  1. Початкові класи (scuola primaria) – 6-10 років.
  2. Середні класи I ступеня (scuola secondaria di primo grado) – 11-13 років.
  3. Середні класи II ступеня (Dell’istruzione secondaria) – 14-19 років.

Початкова освіта – обов’язковий ступінь для всіх жителів, включаючи дітей іммігрантів, незалежно від того, перебувають батьки школяра на італійській території легально чи ні.

Система освіти в Італії передбачає ще дошкільне виховання і навчання у ВНЗ. Але обидва ці етапи не є обов’язковими, а тому батьки й діти можуть самі вирішувати, наскільки багаторівневим буде для них освітній процес. У дитячому садку дітей не вчать писати й читати. Основний упор робиться на розвиток творчих навичок, мислення, комунікабельності.

Шкільні заняття починаються в середині вересня і триває до середини червня. У кожному регіоні точні дати початку і кінця занять можуть випадати на різні числа. Навчальний рік в Італії складається з двох семестрів.

Особливості навчання і типи шкіл

Всі шкільні заклади поділені на державні та приватні. І ті, і інші підпорядковуються Міністерству освіти. Але другі найчастіше надають послуги на платній основі та не мають права видавати атестати. Всі випускники приватних шкіл повинні будуть скласти іспити в державному навчальному закладі.

Обов’язковий етап навчання триває 10 років (5 років початкової школи, 3 роки середньої, два роки профорієнтації другого циклу навчального процесу). Тому сказати, скільки класів в італійській школі, досить важко. Все залежить від того, який шлях обере учень. Навчання з 6 до 16 років надається безкоштовно.

Дуже важливо, щоб на заняття школярі приходили завжди вчасно (8.00 або 8.30). Пропуск уроків необхідно обґрунтувати. Але, якими б не були причини, загальна кількість пропущених занять не повинно бути більше четвертої частини усього навчального року. Якщо дитина не ходить в школу понад 6 днів по хворобі, потрібна довідка від лікаря.

Тривалість одного уроку становить 50-60 хвилин. Зміни тривають не більше 10 хвилин. Це дозволяє завершити навчальний процес до обіду, а тому в більшості шкіл не передбачені їдальні.

В Італії діє 10-бальна система оцінювання знань. Підсумки успішності підводяться в червні та в січні. Всі результати заносяться в табель, який відправляється батькам.

Навіть якщо до кінця року у дитини буде 1-3 незарахованих предметів, його можуть (зі схвалення вчителів) перевести в наступний клас за умови, що він погасить заборгованість. Зробити це можна за допомогою відвідування додаткових занять і складання іспиту.

Шкільна форма в італійських школах не передбачена. Але для учнів початкової школи діють деякі правила: хлопчикам дозволено ходити на заняття в біло-блакитній картатій або однотонному синьому одязі, дівчаткам – у рожево-білому або рожевому. У середній школі ніяких вимог до стилю одягу, ні до її цвіту не встановлюється.

Початкові класи

Scuola Primaria починається для маленьких італійців в 6 років. На цьому етапі вони вивчають:

  • арифметику;
  • читання;
  • музику;
  • малювання;
  • рідну мову і письмову грамоту;
  • іноземну мову та інші предмети.

Оцінок у перших класах не ставлять. Замість них учень отримує «добре», «відмінно», «задовільно». Отримати інклюзивну освіту італійські діти з особливими потребами можуть вже з першого року навчання.

На завершення початкової “п’ятирічки” школярі складають іспити з кількох предметів (письмові та усні) у державних навчальних закладах. Тільки після цього вони можуть отримати атестати та перейти в середню школу.

Середня школа I ступеня

У середніх класах до основних предметів додаються:

  • мистецтво;
  • природничі науки;
  • географія;
  • історія (включаючи право і конституцію);
  • фізика;
  • друга іноземна мова (будь-якої держави ЄС на вибір);
  • хімія.

Особлива увага приділяється вивченню іноземних мов. Контроль знань здійснюється щороку. Якщо іспити здаються на «задовільно», учня залишають на другий рік.

До кінця першої ступені середньої школи школярам належить скласти письмовий іспит з італійської, англійської та другої іноземної мови, і пройти усний тест з алгебри та геометрії. Після цього учневі видається диплом про закінчення першої ступені, з яким він може продовжити навчання.

Середня школа II ступеня

Діти навчаються в Dell’istruzione secondaria з 14 до 19 років. Після п’ятого навчального року їм доведеться скласти випускні іспити. Вони є обов’язковими для влаштування на роботу або для вступу в університет.

Як тільки перша сходинка школи буде завершена, учень може вибрати, де саме він буде навчатися наступні 5 років:

  • в ліцеї;
  • в художній школі;
  • в технічному коледжі.

Відрізняються вони навчальною програмою. В ліцеї акцент робиться на абстрактні та теоретичні дисципліни. Існує 6 видів ліцеїв: художній, гуманітарний, науковий, класичний, лінгвістичний, музичний.

У технічних коледжах основний час присвячується освоєння професії: від туроператора до кухаря і сільського працівника. Тут учень через три роки навчання може отримати проміжну спеціальність, склавши іспит з профільного предмета, і почати працювати.

Ті, хто планує вступати до ВНЗ, повинні пройти ще два роки у вищих класах.

Розклад і канікули

Шкільна освіта в Італії побудовано так, щоб батьки могли вибрати потрібний розклад для дитини з двох передбачених варіантів:

  • 40 годин на тиждень, понеділок-п’ятниця з 8.30 до 16.30 з наданням харчування у шкільній їдальні;
  • 27-30 годин на тиждень, понеділок-субота, з обідом поза школи.

Деякі школи встановлюють єдиний для всіх режим навчального процесу.

В Італії шкільні канікули припадають на такі періоди:

  • два тижні на Різдво (найчастіше з 26 грудня по 6 січня);
  • один тиждень в березні або квітні на Великдень;
  • 2 місяці влітку.

Про додаткові вихідні дні протягом року батькам повідомляє адміністрація школи.

Надходження в італійську школу

Зарахування дітей іноземних громадян в одну з місцевих шкіл здійснюється на тих же умовах, що і для італійців. Дітей, які не приступили до занять не з початку навчального року, можуть зобов’язати складати тести, які дозволять виявити рівень їх знань.

Прийом в італійську школу проходить в онлайн-режимі. Особи, які перебувають в країні нелегально, не мають codice fiscal (ІПН), а тому із заявою можуть звернутися безпосередньо в навчальний заклад.

При вступі можна вибрати:

  • вивчати чи релігієзнавство або замінити його іншими предметами;
  • відвідувати групу продовженого дня;
  • користуватися шкільним автобусом, якщо він передбачений;
  • обідати в їдальні. Якщо так, в заяві необхідно вказати, чи потрібна дитині особлива дієта.

Середня освіта в Італії для українців доступно в будь-якому типі шкіл. Для зарахування необхідно підготувати наступні документи:

  1. Онлайн-заяву.
  2. Посвідчення особистості дитини.
  3. Довідки про те, що він проходив навчання в країні свого громадянства.
  4. Медичну довідку із зазначенням стану здоров’я учня та списком щеплень. В Італії існує перелік обов’язкової вакцинації. Якщо якихось щеплень не буде, адміністрація школи повідомить про це відділ охорони здоров’я.

Приступити до занять можна буде і за відсутності цих документів. Але тільки за умови, що батьки зможуть надати їх протягом найближчих 6 місяців. Всі папери необхідно перевести на італійський і завірити у нотаріуса.

Популярні італійські школи

Вибір, куди віддати дитину, залишається за батьками та майбутнім школярем. Частка приватних шкіл становить 5 % від загального числа навчальних закладів країни.

Рейтинг приватних шкіл Італії за принципом популярності виглядає так:

  • Saint Stephen’s School (м. Рим) – пропонує програми англійською та італійською мовою, тип проживання – повний пансіон.
  • Canadian College Italy (м. Ланчіано) – навчання ведеться англійською мовою. Вартість навчання становить від 15 тисяч євро за 1 семестр.
  • Liceo Eleonora d Arborea – для тих, кого цікавлять школи Сардинії. Навчання тут можливе на всіх ступенях середньої освіти, від початкової школи до старших класів.
  • Saint Louis School (м. Мілан) – приватна школа спільного навчання. Пропонує програми тільки англійською мовою. Ціна за 1 семестр від 32 тисяч євро.

В який бюджет виллється навчання в приватному навчальному закладі, залежить від міста, програми та особливостей проживання. Школа в Пізі, наприклад, обійдеться дешевше, ніж у Мілані. А напівпансіон буде коштувати менше, ніж постійне проживання при школі.

Окремої уваги заслуговують міжнародні навчальні заклади:

  • British School of Milan – спільна денна школа, заснована в 1969 році. Тут навчаються діти від 3 до 18 років.
  • American Overseas School of Rome – відкрита в 1947 році. Ця міжнародна школа в Італії навчає понад 600 учнів 43 національностей за 12 програмами.
  • Blyth Academy Florence – денна школа, яка проводить навчання за канадською програмою англійською мовою. Рік заснування – 2017.
  • Marymount International School Rome – приватна католицька спільна денна школа, програма якої побудована за американським зразком.

Віднести в категорію «Кращі школи в Італії» можна і наступні навчальні заклади:

Навчальні заклади для українців

Багато мігрантів намагаються підібрати своїй дитині школу, в якій навчання ведеться українською мовою. Одні керуються тим, що це дозволить дитині не забути своє коріння, інші просто стикаються з мовним бар’єром. Україномовні школи в Італії існують, і вибір є.

Навчальний закладАдреса
Українська суботня школа „Святого Марка”м. Местре via F.lli Ugoni, 10- Brescia
Недільна школа “Квіти України” м. Бергамо via Ozanam, 10
Суботня школам. Салò
Українська недільна школа „Престиж” м. Рим Piazzale degli Eroi 14, Scuola Rizzo
Український дитячий садок/група підготовки до школи “Веселка” м. Рим Piazzale degli Eroi 14, Scuola Rizzo
Українська школа «Святої Софії»м. Рим
Український гурток для дітейм. Рим
Українська закордонна школа ім. Л. Українки м. Неаполь
Istituto Salesiano “E. Menichini”via Don Giovanni Bosco, 8, 80141 Napoli
Українська школа при асоціації “Берегиня”Via Domiziana,561 (“Casa del bambino”) Castel Volturno, CE
Українська школа при асоціації “Союз українок в Італії”Vico Simeoni 4 (“Пролісок”) Джульяно провінція Неаполю
Українська школа м. Рієті chiesa Regina Pacis. P.zza Matteocci 1 – 02100 Rieti
Суботня українська школам. Падова
Суботньо-недільна українська школа “Золотоуст” м. Казерта
Українська школа «Золотоуст» діє при Українській парафії “Пресвятої Тройці”.Istituto Comprensivo “De Amicis – Da Vinci”
Українська недільна школа «Діти світла» м. Перуджа via L. Canali, 14, Perugia
Українська недільна школа при громаді УГКЦ “Святої Софії” м. Мілан via Pinturicchio, 35 MM2 Piola
Школа ім.Сухомлинського м. Болонія via Luca Ghini 7, 40020 Casalfiumanese (BO)
Школа св. Кирила та Методіяvia Baluardo Lamarmora, 14, Novara
Українська суботньо-недільна школа “Пресвята родина” м. Помпеї
Українська недільна школа при громаді УГКЦ Покрови Пресвятої Богородицім. Терні Via Ludovico Antonio Muratori, 18 Terni
Центр вивчення рідної мови “ЗЕРНЯТКО”м. Бреша
Українська школа в ФлоренціїФлоренція
Дитяча школа “Академія мистецтв”м. Венеція Местре via Costa 12 Mestre
Українська суботня школа “Пролісок”м. Нола via.Principessa Margherita 5.
Школа української мови та культури “Корені”м. Авелліно corso Europa, 239, 83100 Avellino
Українська початкова недільна школам. Неаполь Адрес via Corso Meridionale29.
Українська недільна школа “ім. Т. Шевченка”м. Реджіо Емілія
Школа імені Св. муч. Юрія Переможцям. Павія Via Bernardino de Feltre,8, 27100-Pavia
Українська школа при асоціації «Соняшник»м. Больцано
Українська школа при парафії “Святого Мартина”м. Варезе
Українська школа при асоціації “Людина світу”м. Варезе
Українська недільна школа при церковній громадім. Генуя
Українська недільна школа при церковній громадім. К’яварі
Українська школа при парафії “Успіння Пресвятої Богородиці”м. Модена
Українська недільна школа «Святих Володимира та Ольги»м. Салерно
Українська школа «Покрови Пресвятої Богородиці»м. Ріміні
Українська недільна школа при церковній громадім. Савона
Українська школа «Соняшник» імені Г.Ткачукам. Сереньо
Українська школа «Рідне Слово» при асоціації «Разом»м. Тренто
Українська школа «Св. Домініка Савіо»м. Турин
Українська школа при асоціації «Надія» м. Феррара
Українська школа «Барви»м. Анкона
Українська школа «Святого Михаїла»м. Болонія
Українська школа «Святої Софії»м. Лука
Українська школа «Святого Арх. Михаїла»м. Флоренція
Школа «Святих Віри, Надії та Любові»м. Аверса
Українська школа «Рукавичка» м. Косенца
Дидактичний центр «Перлина»м. Віченца

При наявності вільних місць адміністрація зараховує на навчання дітей всіх українських громадян, які прибули в країну для ведення трудової діяльності та постійно проживають у ній.

На базі багатьох навчальних закладів працюють дитячі садки, група раннього розвитку дітей, початкова школа, ліцей, студії та гуртки, курси української мови для носіїв італійської мови.

Також працюють творчі гуртки, Асоціація освітнього туризму, організовуються виїзні табори для дітей на території Італії та за її межі. Бажаючі можуть скористатися програмою дистанційного навчання.

Усі школи в Італії для українських дітей забезпечують вивчення італійської та англійської мов.

Підсумки

Отримання шкільної освіти в Італії ділиться на кілька етапів: початкова школа, середня першої ступені, середня другого ступеня. Освітній процес триває 12 років і є обов’язковою для всіх дітей, незалежно від статусу та легальності перебування в країні. Шкільна програма і навчальний процес в цілому повністю регламентуються державою.

Факти про школу в Італії: Відео

Автор
Редакція