Багато жителів країн СНД, зокрема українці, вирушають на заробітки в Європу. Нерідко їх вибір падає на Іспанію. Але щоб мати можливість офіційно влаштуватися на роботу в цій країні, необхідно оформити візу, що дає право на здійснення трудової діяльності. Робоча віза в Іспанію у 2024 році повинна бути отримана в країні проживання заздалегідь, але перш, ніж приступити до підготовки документів, слід уважно ознайомитися з усіма особливостями оформлення даного типу візи.
Робоча віза – це довгострокова віза, що дає право іноземцям на здійснення трудової діяльності на території Іспанії. Для роботи іноземним громадянам видають національну візу. Така віза діє 90 днів, які даються іноземному працівникові на те, щоб по приїзду в Іспанію оформити посвідку на проживання на підставі працевлаштування. Робоча віза буває декількох видів:
“Блакитна карта” – це особливий вид візи, що дає право на працевлаштування не тільки в Іспанії, але і в інших країнах ЄС. Однак змінити країну можна тільки після 18 місяців роботи в Іспанії.
Для українців, а також громадян інших країн, які не входять до складу ЄС, оформлення “Блакитної карти” можливе лише в разі відповідності деяким критеріям: зокрема, зарплата повинна бути мінімум в 1,5 раза більше середньої заробітної плати в Іспанії або в 1,2 раза – якщо ви є фахівцем у дефіцитної галузі.
Процедура оформлення містить наступні етапи:
Закордонний паспорт потрібен консульським співробітникам тільки в день подачі документів, тому паспортом можна користуватися і подорожувати в інші країни протягом усього періоду розгляду заявки. Після отримання позитивного рішення консульства закордонний паспорт потрібно надати для вклеювання візи.
Візові центри Іспанії уповноважені приймати документи лише для оформлення короткострокових шенгенських віз категорії C, тому за оформленням національної робочої візи категорії D необхідно звертатися до Генерального консульства Іспанії в Києві.
Генеральне консульство в Києві знаходиться за адресою:
Консульство попереджає про перевантажену телефонну лінію, тому рекомендує надсилати свої питання за наступними електронними адресами:
Розклад роботи та вихідні дні можна подивитись на сайті посольства.
Вартість оформлення робочої візи для українців становить 60 євро.
Тарифи на та супутні послуги представлені на офіційному сайті Посольства Королівства Іспанії в Україні, проте там же зазначено, що протягом року тарифи можуть змінюватися відповідно до курсу євро до гривні. Тому про остаточну вартість візи бажано дізнаватися безпосередньо при зверненні в консульство або за телефоном або електронною поштою.
Повідомлення про прийняте рішення в середньому доводиться чекати від чотирьох до шести тижнів, а в деяких випадках, що вимагають ретельної перевірки у відомствах в Іспанії, навіть до трьох місяців.
Трудова віза діє 90 днів протягом одного року, якщо надалі оформляється посвідка на проживання, або 90 днів протягом півроку, якщо посвідка не потрібна.
Щоб мати право перебувати в Іспанії довше цього терміну, іноземець повинен подати документи на оформлення ідентифікаційної картки іноземця.
Ідентифікаційна карта або, як її ще називають, картка резидента – це документ, що підтверджує право іноземця на довгострокове перебування в королівстві. Документи для її оформлення необхідно подати протягом одного місяця після прибуття в Іспанію.
На період очікування ID-карти іноземцю буде виданий інший документ, що підтверджує його законне право на перебування в країні, – він стане в пригоді в тому випадку, якщо термін візи закінчиться, а ідентифікаційна карта ще не буде видана. Для оформлення ID-картки необхідно звернутися в Офіс у справах іммігрантів (Oficina de Extranjeros) або відділення поліції за місцем проживання (Comisaría de Policía).
До моменту початку роботи іноземець має також стати учасником програми соціального страхування. Для цього потрібно звернутися в Головне управління загального казначейства соціального забезпечення TGSS (Dirección General de la Tesorería General de la Seguridad Social) за місцем проживання і пройти реєстрацію.
Після реєстрації в TGSS іноземцю видають номер соціального страхування, яким він зможе отримувати допомогу з тимчасового безробіття, медичну допомогу, пенсію та інше.
Відмова у видачі трудової візи вірогідний з наступних причин:
Якщо ви отримали відмову, то можете ще раз подати заяву до консульства, при цьому доповнивши пакет відсутніми паперами, якщо саме це було причиною відмови. Якщо ж з вашими документами все гаразд і ви не згодні з рішенням консульських співробітників, можна подати апеляцію.
Апеляцію подають або в той же консульство (протягом одного місяця з моменту отримання відмови) або у Верховний суд Мадрида (протягом двох місяців з моменту отримання відмови). В апеляції мають бути наведені вагомі аргументи на доказ того, що консульська рішення було неправомірним, вказані особисті дані заявника і, власне, причина відмови.
При оформленні робочої іспанської візи можуть виникнути різні питання, відповіді на деякі з них ми спробуємо дати нижче.
Чи можна продовжити робочу візу?
Національну трудову візу можна продовжити. Якщо в іноземця немає картки резидента, то за отриманням нової національної візи необхідно повертатися назад в країну проживання. Однак у разі працевлаштування в королівстві робоча віза є лише тимчасовим дозволом до того моменту, як буде оформлена картка резиденції, яку можна продовжити.
Зазвичай в перший раз картка видається на один рік, але потім її можна продовжити ще на два роки. Третій раз картку резиденції продовжують вже на п’ять років.
Чи можна оформити робочу візу, перебуваючи в Іспанії як турист?
Оформлення робочої візи можливо тільки в Консульстві Іспанії в країні проживання. Перебуваючи в країні, в деяких випадках можна оформити відразу посвідку на проживання, але це можливо тільки для підприємців, що інвестують в економіку країни, або висококваліфікованих фахівців.
Чи можна перевезти з собою в Іспанію сім’ю по робочій візі?
Дружини та діти можуть отримати національну візу Іспанії на підставі возз’єднання сім’ї в загальному порядку. Документи в іспанське консульство слід подавати після закінчення одного року проживання іноземного працівника в Іспанії по посвідці на проживання.
Чи впливає наявність родичів в Іспанії на ухвалення рішення про видачі робочої візи?
Проживання родичів заявника в Іспанії або інших країнах Шенгенської зони, всупереч поширеній думці, не впливає на прийняття рішення про видачу трудової візи.
Чи можна оформити робочу візу в період проживання в Іспанії за посвідкою на проживання без права на доходи?
Проживаючи в Іспанії за ПНП без права на отримання прибутку, влаштуватися на роботу не можна, але можна подати документи на отримання робочої візи в Консульство Іспанії з подальшим оформленням нової ПНП, що дає право на доходи. Для цього роботодавець повинен підготувати для свого потенційного працівника дозвіл на працевлаштування та інші необхідні документи.
Чи можна міняти роботодавця після отримання посвідки на проживання?
Оформлена картка резидента на підставі отримання роботи накладає на її володаря деякі обмеження. Якщо ви збираєтеся змінювати роботодавця в період дії посвідки на проживання, вам потрібно буде знову звертатися в Офіс у справах іммігрантів.
Чи можна в Іспанії влаштуватися на роботу по посвідці на проживання іншої країни Євросоюзу?
Офіційно влаштуватися на роботу за карткою резидента іншої країни Євросоюзу не можна – для отримання дозволу від роботодавця необхідно подавати документи на оформлення саме іспанської посвідки на проживання. Єдиним документом, що дозволяє працевлаштування в будь-якій країні Єврозони, є “Блакитна карта” ЄС (Tarjeta Azul-UE). Однак право на зміну країни з’явиться у власника такої картки не раніше, ніж через півтора року з початку її дії. До того ж отримати таку картку може далеко не кожен – для цього потрібно бути фахівцем у дефіцитної області, а заробітна плата не повинна бути нижче встановленого порога.
Робоча іспанська віза – це національна віза категорії D, що надає право іноземцю на перебування в Іспанії протягом 90 днів, протягом яких він повинен оформити ідентифікаційну картку, тобто документ, що підтверджує право іноземця на тимчасову посвідку на проживання.
Підставою для отримання робочої візи може бути дозвіл на працевлаштування в Іспанії, оформлений роботодавцем, або робота в королівстві, що не вимагає отримання дозволу на працевлаштування згідно з іспанським законодавством. Крім того, таку візу можна отримати, якщо робота пов’язана з поїздками з Іспанії в інші країни.
Після прибуття в королівство по робочій візі заявник повинен протягом одного місяця подати документи на оформлення картки резидента.
Оформленням робочих віз в Україні займається Генеральне консульство Іспанії в Києві. Звертатися в іспанське представництво слід заздалегідь, оскільки розгляд документів може тривати кілька місяців.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy